γεια χαρα παιδια νεος στο φορουμ και ενδιαφερομενος για αγορα ενος souper four

Ξεκίνησε από figalos, Φεβρουαρίου 06, 2012, 08:13:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Παράθεση από: JAS στις Μάρτιος 05, 2012, 03:09:34 ΜΜ
μην το πεδεβεις καν.... κατηργησε τον κοφτη, γεφυρωσε το με την αντισταση και ξεμπερδεψες... και μονος σου μπορεις να το κανεις. ασε τους ηλεκτολογους. μονος σου να την μαθαινεις σιγα σιγα
+++++1000000.Δεν υπαρχει αλλη μοτο που να σου φωναζει τοσο πολυ "ψαξε με...το θελω τοοσοοοο"...

[/quote]

point zero

Παράθεση από: JAS στις Μάρτιος 05, 2012, 03:09:34 ΜΜ
μην το πεδεβεις καν.... κατηργησε τον κοφτη, γεφυρωσε το με την αντισταση και ξεμπερδεψες... και μονος σου μπορεις να το κανεις. ασε τους ηλεκτολογους. μονος σου να την μαθαινεις σιγα σιγα

Σ'ωραιος ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

figalos

Παράθεση από: JAS στις Μάρτιος 05, 2012, 03:09:34 ΜΜ
μην το πεδεβεις καν.... κατηργησε τον κοφτη, γεφυρωσε το με την αντισταση και ξεμπερδεψες... και μονος σου μπορεις να το κανεις. ασε τους ηλεκτολογους. μονος σου να την μαθαινεις σιγα σιγα
δεν εχεις και αδικο

figalos

χαχαχααχαχχααχ
ειστε τρλοι ολοι ρεεεε!!!!!!!!!!!!!!
και μαζι σας
αλλα την καψουρευτικα!!!
σιγα σιγα γνωριζομαστε
χθες ανακαλυψα οτι οταν φτανεις ρεζερβα γυρνας τη ρεζερβα
και νομισα οτι οταν της εβαλα χερι τα εκανα σαλατα  (εβγαλα ντεποζιτο να μετρισω tps)   ....(το οποιο εκανα λαθος μετρησεις αλλα σημερα το βρηκα και τις ποσταρω στο topic TPS)
σαν μια μικρη απογοητευση οτι δεν πιανει το χερι μου και οτι καλυτερα σε κανα μαστορα
και οταν μου τοπε ο dimitris μου φυγε ενα βαρος
οσο με διωχνει τοσο πολυ με φτιαχνει μετα   χαχα
το ποστ παντως με το μοντελο τα λεει ολα πετυχημενο
αλλα γελαω ακομα με το ΣΩΡΑΙΟΣ!!!!!    ΧΑΧ   γαμτο

πηγαινα με κλειστο διακοπτη βενζινας (εννοω δεν ειχα γυρισει ρεζερβα) και πηγαινε καραμπουκομενο
τωρα τι θα εκανα στα μπουζι ενας θεος ξερει
χαχαχα
γελαει ο κοσμος

αυτο θα κανω θα τον καταργησω τελειως
να ξεμπερδευω ενα ενα

itom32

Παράθεση από: figalos στις Μάρτιος 05, 2012, 06:24:39 ΜΜ
αυτο θα κανω θα τον καταργησω τελειως
να ξεμπερδευω ενα ενα
Παράθεση από: Atanassio στις Νοεμβρίου 09, 2010, 05:01:06 ΜΜ
Ο λόγος που ρωτάω:  Προσωπικά δεν έχω πια cb, στο super tenere όμως που επίσης είχα, κόφτης δεν υπάρχει ούτε για στροφές ούτε για χλμ.  Όντας μισό FZR (κινητήρας FZR μείον 2 κυλίνδρους) στροφές μπορούσε απροβλημάτιστα να ανεβάσει στο θεό αλλά είχε κόκκινα στις 8.500.  Όσοι το τολμησαν και το δούλεψαν πάνω από τα όρια είχαν σταδιακά την εξής εξέληξη:

  • χτύπημα πιστονιού πάνω στις βαλβίδες(όχι από αρύθμιστες βαλβίδες αλλά από ξεχείλωμα πιστονομπιέλας)
  • καύση μεγάλων ποσοτήτων λαδιού
  • σκαμπίλισμα πιστονιών
  • τελικά κόλημα κινητήρα
Όλα αυτά σε πολύ μικρά χρονικά διαστήματα και δυστυχώς χωρίς επιστροφή.
Να τονε βγαλεις τον κοφτη διοτι προκαλει υπουλα προβληματα,(ειδικα μετα απο πτωση)αλλα εχε το ποστ του Αtanassio στο μυαλο.Ο κοφτης υπαρχει και για προστασια του κινητηρα.Προσωπικα ειμαι οδηγος του φραπε και δεν με αφορα αυτη η υπομνηση.Αλλα καλο ειναι να εχουμε τον νου μας.Ειπαμε το CB ειναι''γυναικα'',που την θελουμε να βογγαει,οχι να ουρλιαζει.Με λιγα λογια,μην την σκιζεις,χε,χε,χε ;D
Edite:Το παραπανω δεν αφορα τον klab και τον point.Οι μαυρουληδες τις θελουν να ουρλιαζουν.... :yoohoo:

point zero

οι δικες μας ειναι προστυχες και ουρλιαζουν κατα την διαρκεια !!!!
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

JAS


Aris

Ρε παιδες μην λετε για ουρλιαχτα γιατι εχουμε χασει τον υπνο μας λεμενς...
Μαμαει τελευταια ο δυπλανος μια καινουργια και μας εχει παρει τα αυτια
:yelrotflmao:
Τι να του πω βαλε ενα σιγαστηρα??!!
Χαχαχαχα

itom32


figalos

λοιπον καταργησα  τον κοφτη αλλα τα ιδια
κανει ακριβως το ιδιο πραγμα
ξεκινας μαζευει συμπιεση κελαηδαει μεχρι 4 συνεχιζει να ανοιγει γκαζι σταδιακα φρεναρει (κενο )  και εκει τι το ανοιξεις λιγο τι το ανοιξεις τερμα σταρχιδια του
μετα ξαναανεβαζει
και εκανα αυτο
το μετρησα στο 20κ
http://www.youtube.com/watch?v=0lBPDrjAwqA&feature=related
και παρατηρησα το εξης
τα νουμερα ειναι δικα μου να μην καθομαι να γραφω 1.1  1.2 κτλ κτλ
ανοιγω σταδιακα το γκαζι και εγραφε το πολυμετρο 1 2 3 4 3 5 4 6 7 8 9
δεν ανεβαζε  1 2 3 4 5 6 7 8 9
λετε να φταιε το TPS?????????????

point zero

Δεν νομιζω να φταιει  το tps ...απλα  δεν θα σου εκανε  καλη καυση , αλλα  η μηχανη θα  δουλευε κανονικα ....
Να σου  πω ...πρεπει να κοιταξεις μεμβρανες στα καρμπυρατερ ...
Επισεις  σιγουρεψου μηπως και ειναι καποιος  κυλινδρος που δεν δουλευει καλα  ...οι σωληνες  στην εξατμηση  καινε  ολοι το ιδιο η μηπως ειναι  καποιος πιο κρυος ?
Αν ολοι οι κυλινδροι  δουλευουν σωστα  τοτε  ειναι στα ρευματα !
Κοιτα  και το φιλτρο του αερα μην και ειναι μες στην μποχα και δεν παιρνει αερα η μηχανη οταν τον χρειαζεται !


Α) κανε αυτο με την εξατμηση  ( δες δηλ αν καινε ολες οι σωληνες  το ιδιο )

Β) δες το φιλτρο του αερα   ( βγαλτο και κανε μια βολτα  χωρις )

Γ) δες σωληνακια υποπιεσης και κανουλα αν κατεβαζει  κανονικα

Δ) αφου κανεις αυτα  δες και μεμβρανες στα καρμπ !

Βαλβιδες και τετοια δεν παιζουν  , θα "βρονταγε" ολη μηχανη   ...Για κοιτα τα παραπανω και τα λεμε  !! :)
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

Αφου ο κοφτης βγηκε απο την μεση, το BκαιΓ που λεει ο point ειναι τα επομενα που θα εψαχνα εγω.Ειδικα το ρουμπινετο εχει μια σιτα,δες μπας και μαζεψε αρκουδες.Αλλα μη ξεχνας και τις μπουζοπιπες.Μια να τα εχει φτησει σου κανει την ζημια.
Και με τρυγυριζει μια σκεψη,που εχει σχεση με το τελικο,που μπορει να το ματιασα.Αυτο το μαμα τελικο εχει δυο διαμερισματα.Λεω εγω μπας κι εχει μαζεψει καρβουνια ενα απο τα δυο διαμερισματα και ψυλοβουλωσε.Τες πα αυτο ειναι κατι που το λυνεις ευκολα.Λυνεις τις τρεις βιδες και χτυπας μαλακα το τελικο απο την μερια που ειναι τα πασα για τις βιδες πανω σε ενα πανι προσεχοντας να μη γδαρεις το αλουμινιο.Αν ακουσεις τιποτα σαν πετρες και αμμο,περιμενεις να ξεμυτισουν οι αρκουδες.Λεω εγω τωρα...

figalos

ΔΕΝ ΕΧΩ венктиляционная
ΣΩΛΙΝΑΚΙ ΥΠΟΠΙΕΣΗΣ
ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????

ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ
και σημερα εριξα μια ματι στο manual οτι εκει πισω στο ντεποζιτο εχει δυο υποδοχε και δυο σωληνακια
το ενα το χοντρο αριστερα ειναι στην θεση του
το венктиляционная  δεν το βρισκω καν
οχι απλα εχει ξεκουμπωθει
δυο υποδοχες μια χοντρη αριστερα και μια λεπτη δεξια
αριστερα ειναι στην θεση του το χοντρο
δεξια δεν υπαρχει καν το λαστιχακι
και η υοδοχη ειναι χωρις λαστιχο

υπαρχει ΘΕΜΑΑ????????????????????????????

point zero

αυτα που λες  ειναι στο πισω μερος  του ρεζερβουαρ κοντα στην σελα ...το χοντρο ( αριστερα ) ειναι για την υπερχειληση του ρεζερβουαρ και το λεπτο ( δεξια )  ειναι για την αναπνοη ...

Εγω λεω για τα δυο σωληνακια που ειναι στην κανουλα   ( το χοντρο ) που κατεβαζει βενζινη και το αλλο  το λεπτο που ξεκινα απο τη κανουλα και καταληγει λιγο πιο κατω στον κυλινδρο !!
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

figalos

Παράθεση από: point zero στις Μάρτιος 08, 2012, 09:38:18 ΠΜ
αυτα που λες  ειναι στο πισω μερος  του ρεζερβουαρ κοντα στην σελα ...το χοντρο ( αριστερα ) ειναι για την υπερχειληση του ρεζερβουαρ και το λεπτο ( δεξια )  ειναι για την αναπνοη ...

Εγω λεω για τα δυο σωληνακια που ειναι στην κανουλα   ( το χοντρο ) που κατεβαζει βενζινη και το αλλο  το λεπτο που ξεκινα απο τη κανουλα και καταληγει λιγο πιο κατω στον κυλινδρο !!
ειναι  στο manual σελιδα 29  το δεξι πινακακι πανω πανω
το νουμερο 2

δηλ το πισω δεξια το λεπτο δεν ειναι απαραιτητο??