Κλοπή πινακίδας!

Ξεκίνησε από ammo77, Οκτωβρίου 10, 2019, 07:21:04 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ammo77

Καλημέρα,
Όπως το φανερώνει ο τίτλος την περασμένη Πέμπτη βράδυ μου έκλεψαν την πινακίδα!  :'(
Η αστυνομία δεν ήξερε αν θα πρέπει να βγάλω καινούριο νούμερο η θα κρατήσω το παλιό!
Γνωρίζει κανείς;
Εγώ φαντάζομαι πως τις αλλάζεις γιατί το κλεμμένο φαίνεται στην τροχαία απολεσθέν, άρα παράνομο!
Και αν ξέρει και τιμή για την έκδοσή της.
ʼιντε γιατί αυτό το φθινόπωρο με πάει πολύ στραβά....
ΚΑΛΗΜΈΡΑ!

panosp25

Καλημέρα, κάποτε οταν άλλαζαν οι πινακίδες των αυτοκινήτων στις καινούργιες το υπουργείο ζητούσε παράβολο 50€. Τωρα δεν γνωρίζω. Οσο για τον αριθμό νομιζω πως πρέπει να βγει καινούργιος γιατι η πινακίδα σου προορίζεται, ειτε για τοποθέτηση σε κλεμμένη μοτό, η για παράνομη ενέργεια. Επίσης εφόσον δήλωσες κλοπή πινακίδας, πως θα ξέρει ο τροχονόμος που θα σε σταματήσει οτι η δική σου πινακίδα δεν ειναι η κλεμμένη; Αν με εννοείς...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


wolfi

Καλημέρααααα.
1) Καινούργια νούμερα (όχι σαν μερικούς- μερικούς εδώ μέσα ονόματα δεν λέμε ) και άδεια καινούργια όπου σε ένα σημείο θα αναφέρεται ΚΑΙ το παλιό σου νούμερο.
2)Αν πας χωρίς το χαρτί από τα στρουμφ για αλλαγή λόγου καταστροφής πινακίδας (λέμε κόπηκε στα δύο) πλΕρωνεις αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 60-70€  ενώ με το χαρτί από τα στρουμφ γλιτώνεις 10-15€ κάτι τέτοιο.

ammo77

Κι εγώ αυτό λέω panosp25
Δεν μπορώ να έχω τα ίδια!
Ευκαιρία να αλλάξω και την προέλευση  >:D
Όχι ότι έχω κάτι με τους Αθηναίους  O0
Αλλά όσα μηχανάκια κι αυτοκίνητα είχα είχαν πινακίδες από άλλο τόπο....
ʼχτι το έχω να βάλω Σερραϊκές  ;D

giannis_t

ʼντε περαστικά, κρίμα μπήκες σε τρεχάματα τώρα, και η καινούργια πινακίδα θα είναι δυστυχώς και λίγο μεγαλύτερη από της παλιές που εχουν τα περισσότερα SF

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

wolfi

Παράθεση από: ammo77 στις Οκτωβρίου 10, 2019, 09:25:06 ΠΜ
Αλλά όσα μηχανάκια κι αυτοκίνητα είχα είχαν πινακίδες από άλλο τόπο....
ʼχτι το έχω να βάλω Σερραϊκές  ;D


Τι έδρα έχει το μοτορι Σέρρες;;;;;
Αν ναι τοτενες μπορείς.

ammo77

Στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι  >:D
Αν δηλώσω το πατρικό μου νομίζω πως μπορώ να να πάρω από τα Σέρρας >:D

wolfi

Παράθεση από: ammo77 στις Οκτωβρίου 10, 2019, 02:49:38 ΜΜ
Στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι  >:D
Αν δηλώσω το πατρικό μου νομίζω πως μπορώ να να πάρω από τα Σέρρας >:D
Εκκαθαριστικό εφορίας που δηλώνει διεύθυνση κατοικίας ζητάνε.....

TEOS CB SF

Καταρχήν θα σου πω (περαστικά για την κλοπή ) καλό ξεμπερδεμα ..
Αν και μπορείς πολύ εύκολα να ψάξεις στο Google και να δεις Αντώνη ακριβώς τι θέλει για την αντικατάσταση της πινακίδας ,,, και παραμερίζοντας τα γλυκά λόγια του wolfi περί των μπλε κινουμένων σχεδίων θα σου πω τα λίγα που ξέρω ..
Εάν δεν βιάζεσαι για να μην ταλαιπορεισαι πολύ μπορείς να πας σε ένα Κ.Ε.Π από όπου μπορεί να γίνει η όλη διαδικασία χωρίς κόπο αλλά με περισσότερο χρόνο και το ίδιο κόστος ..
Εκτός από τα Κ.Ε.Π μπορείς να πας σε κάποια σχολή οδηγών όπου το κόστος θα είναι λίγο παραπάνω αλλά θα μειωθεί ο χρόνος εξυπηρέτησης ..
Πέραν των ανωτέρω μπορείς να πας ο ίδιος στο γραφείο συγκοινωνιών της περιοχής όπου διαμένεις (π.χ Θεσσαλονίκη στην οδό Πόντου ) ..
Μαζί σου θα πρέπει να έχεις ταυτότητα ή διαβατήριο , το χαρτί που πήρες από εκεί που δήλωσες την κλοπή και ότι άλλο έγγραφο έχεις από το μηχανάκι όπως άδεια ..
Εάν η αντικατάσταση γίνεται για πρώτη φορά θέλει ένα παράβολο των 30€ εάν είναι για δεύτερη φορά θέλει των 70€ και ανεβαίνει ... (Το παράβολο καλα είναι να το πάρεις αφού ρωτήσεις πρώτα εκεί που θα αποφασίσεις ότι θα κάνεις την αντικατάσταση διότι στην χώρα μας αυτά αλλάζουν κάθε τόσο ) ..
Επίσης από την στιγμή που δήλωσες κλοπή για την πινακίδα αυτή στα συστήματα της αστυνομίας θα εμφανίζεται στο μέλλον ότι ΑΠΑΣΧΟΛΕΊ .. για τον λόγο αυτό και για λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω δεν υπάρχει δυνατότητα να έχεις τα ίδια χαρακτηριστικά ..
Επίσης λόγο εμπειρίας θα σου προτείνω να κρατήσεις σίγουρα μια φωτοτυπία από την δήλωση κλοπής διότι στο μέλλον ενδεχομένως να σου χρειαστεί (και χωρίς αυτήν βγαίνει άκρη αλλά θέλει χρόνο ) ..
Όπως έγραψε και ο wolfi στην νέα άδεια θα γράφει σε κάποιο σημείο ότι αντικαταστάθηκε λόγο κλοπής από το παλιό αριθμό ...... Αυτό όμως στην Μπανανία που ζούμε δεν είναι σίγουρο και έχει να κάνει με την κάθε περιφέρεια ξεχωριστά ..
Σε κάποιες περιφέρειες σε περίπτωση κλοπής δεν χρειάζεται παράβολο παρά μόνον σε περίπτωση φθοράς ή απώλειας ..
Εγώ προσωπικά εάν δεν με πίεζε ο χρόνος θα πήγαινα σε ένα Κ.Ε.Π ,,, γλυτώνεις από χλμ και ουρές ..
Τέλος πρέπει να σου πω ότι θα πρέπει να αναφερθεί σύντομα η κλοπή και στην ασφάλεια που έχεις και στο δίκυκλο διότι εάν έχεις ατύχημα με τον νέο αριθμό ή χωρίς αυτόν θα έχεις εκτός από τον πόνο σου και άλλες περιπέτειες όπως έχει συμβεί σε κάποιες περιπτώσεις και ακύρωση συμβολαίου (δηλαδή ανασφαλιστο ).

Νομίζω ότι σου είπα ότι ξέρω ,,,,,

wolfi

Τελικά τί έγινε με την πινακίδα ??????? :o

ammo77

Τελικά παιδιά η αστυνομία έκανε το θαύμα της και βρήκαν την πινακίδα μου σε άλλο κλεμμένο μηχανάκι!!!
Από Νεάπολη στην Καλαμαριά βρέθηκε.
Τώρα ποια λοιπόν έχω πάλι πίσω την πινακίδα μου και αύριο πάω να την καταθέσω στην εφορία μέχρι την άνοιξη!  ;D

Όλα καλά λοιπόν, εύχομαι να τελειώνουν όλα έτσι για όλους μας.
Να ευχαριστώ την Ελληνική Αστυνομία για την πολύ καλή δουλειά της!   ;)

TEOS CB SF

Παράθεση από: ammo77 στις Νοεμβρίου 19, 2019, 08:40:03 ΜΜ
Τελικά παιδιά η αστυνομία έκανε το θαύμα της και βρήκαν την πινακίδα μου σε άλλο κλεμμένο μηχανάκι!!!
Από Νεάπολη στην Καλαμαριά βρέθηκε.
Τώρα ποια λοιπόν έχω πάλι πίσω την πινακίδα μου και αύριο πάω να την καταθέσω στην εφορία μέχρι την άνοιξη!  ;D

Όλα καλά λοιπόν, εύχομαι να τελειώνουν όλα έτσι για όλους μας.
Να ευχαριστώ την Ελληνική Αστυνομία για την πολύ καλή δουλειά της!   ;)
Καλησπέρα Αντώνη .. καταρχήν απορώ πως σου επέτρεψαν να την ξαναπάρεις (βέβαια δεν είναι και το πιο περίεργο που έχω ακούσει ) ελπίζω να έχεις για πάντα κάπου κρατημένα την δήλωση κλοπής και να μπορείς να βρεις κάποια κατάθεση για το πώς βρέθηκε η πινακίδα ..Δεν θέλω να σε πανικοβαλλω αλλά εάν έκανε κάποια στραβή φορώντας την πινακίδα σου μετά θα πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο ίσως και χρήμα για να αποδείξεις κάτι που τώρα μοιάζει αυτονόητο ..
Επίσης κατά 99% στο μέλλον σε έλεγχο η πινακίδα θα φαίνεται ότι απασχολεί (αυτό βέβαια εύκολα αντιμετωπίζεται δείχνοντας την άδεια και εξηγώντας ) .
Μήπως σου είπαν σε τι μηχανάκι ήταν τοποθετημένη ?

ammo77

Τεο η πινακίδα βρέθηκε μετά από περίπου 20-30 ημέρες!
Το ότι είναι μηχανής πινακίδα θεωρώ πως δεν έχει 'πάρει' κάποια κλήση ή παράβαση όπως πχ ένα σταθμευμένο αυτοκίνητο!
Στην κατάθεσή μου δεν πήρα αντίγραφο γιατί εκείνο το διάστημα δεν μπορούσα να λείψω από την δουλειά 8-13:00 κι έτσι δεν έχω πάρει ακόμα την αναφορά μου 'αντίγραφο', άρα πρέπει να πάω  να την πάρω!!!
Δεν πήγα να την πάρω φυσικά γιατί με πρόλαβαν με την απάντηση ότι την βρήκαν!
Ελπίζω να είμαι για μια φορά ακόμα τυχερός και να έχει λήξει εδώ....  :)