Ταλαιπωρημένα αλουμίνια - γυάλισμα

Ξεκίνησε από klab, Δεκεμβρίου 22, 2010, 10:47:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Ευχαριστω φιλε,αν δεν βρω και στο praktiker σε βλεπω να φωναζεις την πορτα πορτα.

gianis

Χρονια πολλα στους Γιαννιδες του φορουμ.Θ' αρχισω να ψαχνω και 'γω για πανοβουρτσα και σαπουνι αλουμινιου.Αυτο το το σετακι που πηρα εκανε καλη δουλεια,εκτος απο εδω:



Το μασπιε εννοω.

klab

Αυτό το έχω και εγώ στα σχέδια μου, αλλά ο Point Zero που το έχει κάνει, μου είπε ότι θέλει πολύ τρίψιμο με γυαλόχαρτα μέχρι να λειανθεί γιατί είναι πολύ σαγρέ η επιφάνεια του για να γυαλιστεί.

itom32

Παράθεση από: itom32 στις Ιανουαρίου 07, 2011, 08:25:26 ΜΜ
Ευχαριστω φιλε,αν δεν βρω και στο praktiker σε βλεπω να φωναζεις την πορτα πορτα.
Eνταξει Γιωργο,βρηκα στο πρακτικερ το σετακι με τα σαπουνια και τις πανοβουρτσες που αναφερε ο gianis σε ευχαριστω anyway.

klab

Άψογα Γιάννη και καλά τριψίματα.

Έχω και σαπούνι για ανοξείδωτα που έκανε πολύ καλή δουλειά με τις σκουριές στο φανάρι-κολλήσεις και στις βίδες του, τα εξαφάνισε όλα ;)
Αύριο (αν δεν βαρεθώ ως συνήθως) θα κάνω τα πλαϊνά αυτάκια που κρατούν το φανάρι καθώς κατάφερα επιτέλους να τα ξεβιδώσω και είναι και αταίριαστα πλέον με τα υπόλοιπα στην φάτσα που λαμποκοπούν.
Μετά έχουν σειρά οι μπουκάλες, τις έχω κάνει μία ψιλή προσπάθεια, μόνο με αλοιφή με καλά αποτελέσματα αλλά έχουν δρόμο ακόμα μέχρι να γίνουν καθρέφτης  :sun_smiley:

ammo77

Εεεε ρε στην Βιλαρίμπα και στο Βολαμπάχο ακόμα τρίβουν ;D ;D ;D
τώρα και με το κρύο κάνει καλό λίγο τρίψιμο να τις ζεστάνετε το μεταλάκι τους  :yelrotflmao: :yelrotflmao:
Καλο κουράγιο παιδιά  :hug:
και μην ξεχνάτε τις φωτό παιδιά τις φωτό, να τις βλέπουμε να παίρνουμε κι εμείς θάρρος μπάς και ξεκινήσουμε κι εμείς   :goodboy:

desmond

Κάτσε να ζεστάνει για μας.
Αυτοί εκεί κάτω έχουν καλοκαίρι ακόμα.
Βέβαια το Γιάννη δεν τον βλέπω να κρατιέται...
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

ammo77

Λοιπόν desmond πρέπει κι εμείς να αναλάβουμε δράση, δεν μπορεί να μένουμε αμέτοχοι σε αυτό τον αγώνα!!!
Έχω και πολύ καιρό να την χαϊδέψω την δικιά μου, φοβάμε μην αρχίσει να πιστέυει πως την απατάω και μου αρχίσει τα νούμερα :yelrotflmao:
και ξέρεις τι μπορεί να σου κάνει άμα θέλει αυτή εεεεε, θα σου βγάλει το λάδι μέχρι να την ξανα φέρεις στα ίσα της
:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

klab

13 βαθμούς και ντάλα ήλιο :scratchchin: χμμμ......ας τρίψουμε

Τα αυτάκια όπως ήταν πριν



Εδώ το έχω τρίψει λίγο με 1000άρι ντουκόχαρτο και έγινε σατινέ ματ (πολύ μου άρεσε, εάν δεν γυάλιζαν τα υπόλοιπα θα το άφηνα έτσι)



Ταταράμ μπουμ μπουμ καθρέπτης λέμεεεεε  :sun_smiley: ακόμα και οι βίδες τους έγιναν λαμπίκο.



Το φανάρι που ήταν σχετικά σκουριασμένο ιδιαίτερα στις κολλήσεις και οι βίδες του που ήταν σιδερένιες έγιναν με σαπούνι για ανοξείδωτα.



Εδώ είναι τοποθετημένα όλα



Μια φωτογραφία της τιμονόπλακας στην θέση της επιτέλους καθώς και τα μαμά όργανα (χρησιμοποίησα τα καβούκια από τα κινέζικα) καθώς και άλλαξα τον φωτισμό με led λαμπάκια.


Και τέλος μία φωτογραφία από το εργαστήριο....θα με διώξουν στο τέλος από την πολυκατοικία με την φασαρία που κάνω.

point zero

Παράθεση από: ammo77 στις Ιανουαρίου 09, 2011, 01:31:25 ΜΜ
Λοιπόν desmond πρέπει κι εμείς να αναλάβουμε δράση, δεν μπορεί να μένουμε αμέτοχοι σε αυτό τον αγώνα!!!
Έχω και πολύ καιρό να την χαϊδέψω την δικιά μου, φοβάμε μην αρχίσει να πιστέυει πως την απατάω και μου αρχίσει τα νούμερα :yelrotflmao:
και ξέρεις τι μπορεί να σου κάνει άμα θέλει αυτή εεεεε, θα σου βγάλει το λάδι μέχρι να την ξανα φέρεις στα ίσα της
:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
Η δικια μου οταν βρεθηκε μαζι με του Klaab αρχησε να τριαριζει ....ειναι ζηλιαρες ....
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab

Επιβεβαιώνω το γεγονός της ζήλιας καθώς την ίδια στιγμή έκαναν τα κουλά τους και οι 2 !!!

Έρχεται να με πάρει με την μηχανή του και όλα καλά, μάλιστα του είπα "Πόσο ωραία δουλεύει το μοτέρ σου"
Πάμε στην αποθήκη και αρχίζουμε τα μαστορέματα στην δικιά μου, μόλις τελειώσαμε την βάζω δίπλα-δίπλα με του Point Zero και ετοιμαζόμαστε για καφεδάκι.
Με το που πάει να την βάλει μπροστά να ζεσταθεί  ??? παφ-πουφ-μπραπ ντούκου-ντούκου και μετά πραπ πραπ πραπ....τριαρίζει για πολύ ώρα και σε κάποιες φάσεις σβήνει.
Υποθέτουμε ότι είναι και το κρύο, οπότε λέω ας βάλω και την δικιά μου να ζεσταθεί, ευκαιρία είναι.

Αμ δε.......πατάω μίζα......γυρνάει κανονικά αλλά δεν παίρνει μπορστά με τίποτα, πρώτη φορά το κάνει αυτό.
Ξαναπατάω, πάλι τίποτα.......κρύος ιδρώτας.  :absad:
Το πλακώνει στις μιζιές.....κουκουρούκου, γκαζώνω, βάζω τσοκ, ξαναγκαζώνω.........νεκρή εντελώς.
Μου λέει και μπροστά να πάρει τώρα έχει καραμπουκώσει από τις γκαζιές και τα τσοκαρίσματα.
Κοιταζόμαστε χασκογελάμε αλλά με έχουν ζώσει τα φίδια  :abeye-popping: άρχισα να σκέφτομαι ηλεκτρονικές ανορθωτές μπαταρίες κλπ κλπ
Μου λέει πάμε πάλι πίσω που έχει και φως να την λύσουμε να δούμε τι έχει.

Με το που μπαίνουμε βγάζει το πλαϊνό καπάκι να δει τις ασφάλειες μήπως κάηκε καμία από δαύτες αλλά όλα δείχνουν οκ
Στα καλά καθούμενα δοκιμάζω να πατήσω την μίζα και..........πήρε μπροστά με την μία, ούτε μπουκώματα ούτε αρρυθμίες και χωρίς να πειράξουμε τίποτα :abeye-popping: :abeye-popping: :abeye-popping:
Απλώς τις απομακρύναμε την μία από την άλλη χα,χα,χα.   :D :D :D

Συμπέρασμα.......δεν τις ξαναβάζουμε δίπλα δίπλα αν δεν γνωριστούν καλά μεταξύ τους.  ;D

desmond

Δηλαδή αν αξιωθούμε καμιά φορά και κάνουμε πανελλήνια μάζωξη τι θα γίνει;
Δε θα φύγουμε ποτέ;;
:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
Klab παρεπιπτόντως δε θα σχολιάσω ξανά το απίστευτο γυάλισμα, αλλά το απίθανο μπρελόκ σου.
Απο το Joe's Bar δεν είναι;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

itom32

AAAxaaxaaxaa,ακους εκει ζηλιαρες,ενω οι δικιες μας οι πορτοκαλιες μια χαρα,ειδικα απο τοτε που δανεισε το φορεματακι της ο desmond,τωρα μενει να ανταλλαξουν και εσωρουχα. :hug:
klab  I SEE YOUUUUUU τι ειναι αυτο το πραμα ρε παιδι μου,καθρεπτιζεσαι μεσα σε καθε κομματι που φωτογραφιζεις,ευτυχως ειμαι οπαδος του μαυρου οσον αφορα τα τσιμπραγκαλα κινητηρα,εξατμησεων,τιμονιου κλπ και δε ζηλευω ;D ;D ;D.++10000 αψογη δουλεια.
Εγω σκεφτομαι πως θα βαψω μαυρες τις βασεις των καλαμιων.

point zero

Παράθεση από: klab στις Ιανουαρίου 09, 2011, 03:42:43 ΜΜ

Ταταράμ μπουμ μπουμ καθρέπτης λέμεεεεε  :sun_smiley: ακόμα και οι βίδες τους έγιναν λαμπίκο.


Ο ανθρωπος ειναι χειρουργος , Γιατρε μου εχω εναν πονο εδω ψηλα , να καταπιω ενα ζιγκλερ ??

H\P ειναι η φωτογραφικη ? φαινεται το σημα  :) μιλαμε για γυαλαδα οχι χαζομαρες ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab

Παράθεση από: desmond στις Ιανουαρίου 09, 2011, 06:02:27 ΜΜ
Δηλαδή αν αξιωθούμε καμιά φορά και κάνουμε πανελλήνια μάζωξη τι θα γίνει;
Δε θα φύγουμε ποτέ;;
:yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
Klab παρεπιπτόντως δε θα σχολιάσω ξανά το απίστευτο γυάλισμα, αλλά το απίθανο μπρελόκ σου.
Απο το Joe's Bar δεν είναι;

Όταν βρεθούμε μην πάρετε οδική βοήθεια αν χαλάσει κάποια, απλώς πάρτε την παραπέρα από τις άλλες 100-200 μέτρα και θα πάρει μπροστά  ;D
Το μπρελοκάκι είναι όντως από το Joe Bar Team, είναι ο Ed ο τσίτας που στα πρώτα τεύχη οδηγούσε CB750 και μετά το CB1000 BIG-ONE, ταιριάζει ε ;
Για να μην ξεχαστούμε ναι η φωτογραφική είναι HP αετομάτη μου εσύ και για τον πόνο πάρε 2 15άρες ασφάλειες και λίγο δεξί μαρσπιέ αλλά πάντα μετά το φαγητό.