Πώς το σηκωνω το ρημάδι?

Ξεκίνησε από Overseer, Ιουνίου 22, 2015, 12:12:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Overseer

Έφαγα που λέτε κάνα μισάωρο, το κοιτούσα απο δώ, το κοιτούσα απο κεί, το πασπάτευα, αλλά άκρη δεν έβγαζα.
Δέν έβρισκα πως θα σηκώσω το CB μου απο το έδαφος. (Version R, χωρίς κεντρικό stand)

Του μίλησα βρώμικα. Τζίφος.
Κάθισα σταυροπόδι μπροστά του και του έπαιζα φλογέρα. Αδιαφόρησε παντελώς.
Έβαλα το τουρμπάνι μου (το είχα ξεχάσει πρίν), έβαλα ένα χαλί απο κάτω, το κοιτούσα επίμονα και του έλεγα "πέτα". Και πάλι παταγώδης αποτυχία.


Αφού δοκίμασα όλους τους μεταφυσικούς τρόπους, έψαξα στα ιντερνετς.
Βρήκα τρόπους όπως αυτός , που δεν με βολεύει όμως, χρειάζομαι κάτι πιο εύκολο και μαζεμένο, καθώς δεν έχω κάποιο γκαράζ, η χώρο για να απλωθώ.
Βρήκα και αυτόν τον τρόπο, δεν ξέρω όμως αν κάνει για το CB, καθώς θα στηρίζεται στην ουσία στην εξάτμιση.

Έχει καταφέρει κανείς να σηκώσει Version R στον αέρα χωρίς επαγγελματικές πλατφόρμες/γρύλους/stands για να μας πει πώς???

stel89s

Χωρις κατι το σταθερο δεν μπορεις να κανεις και σοβαρή δουλειά...... Το καλυτερο απ ολα ειναι να παρεις ενα σταντ.Το πιο φθηνο ομως που ειχα βρει ηταν 50 ευρο αλλα αξιζει γτ μπορεις να την σηκωσεις με ενα χερι και μονος σου... Απο κει και περα ενας αλλος τροπος ειναι μ αυτα πλαγιαζεις λιγο την μηχανη βαζεις το ενα κατω απο την μια μερια του ψαλιδιου και το αλλο με βοηθεια απο δευτερο ατομο απο την αλλη... Εγω επειδη εχω πισω σταντ αυτα τα χρισιμοποιω για να σηκωσω την μπροστα ροδα (τα βαζω κατω απο το πλαισιο) τα ειχα παρει 15ευρο...

Headmaster


desmond

κι εγώ κάτι αντίστοιχα κόκκινα από το lidl.

Πλαγιάζεις τη μηχανή προσ τα αριστερά της για να στηριχθεί στον πλαγιοστάτη και να σηκωθεί η πισω ρόδα και ο συνεργάτης σου βάζει το ένα τρίποδο στο ψαλίδι μπροστά από τη ρόδα στη δεξιά μεριά. Έπειτα σηκώνεις/πλαγιάζεις προς τα δεξιά χρησιμοποιώντας το τρίποδο σαν μοχλό και ο συνεργάτης βάζει το δεύτερο τρίποδο στην αριστερή πλευρά του ψαλιδιού.

Το κακό είναι ότι χρειάζεσαι τον "συνεργάτη"
Επίσης βάλε κάνα πανί πάνω στα τρίποδα για να μη σου σημαδέψουν το ψαλίδι
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Overseer

Πρέπει να βρώ τέτοια μαραφέτια!

Προς το παρόν, κάνω δουλειά μου με τελάρα μπύρας
(κατα σύμπτωση, τα είχα άδεια στο μπαλκόνι  ::) )

Έψαξα σε Leroy και Praktiker, αλλά μου είπαν δεν έχουν τέτοια πράμματα (του διαβόλου)
Θα περάσω και απο τα lidl, που βρήκε ο desmond (ακόμη να μάθω όλα τα ονόματα) με την πρώτη ευκαρία.


Ελπίζω να μην βγούν έτσι βέβαια:


stam

Για να βρεις στα lidl πρέπει να κοιτάς καθημερινά την ιστοσελίδα του για να δεις πότε θα τα φέρει. Δεν τα έχει συνέχεια. Και εγώ απο κει τα έχω πάρει. Πάντως σίγουρα θα τα φέρει. 

jah

Στα Lidl μπορείς να παραγγείλεις οτιδήποτε έχει φέρει κατά καιρούς, ακόμη κι αν δεν υπάρχει εκείνη την περίοδο.

itom32


Overseer

Ναι, μια χαρά θα έκανα!
Αλλά μάλλον θα πάω στη λύση των τριπόδων, γιατί πολλές φορές δεν έχω εντελώς επίπεδο έδαφος, και μάλλον θα τα χρησιμοποιήσω και αλλού.

Προς το παρόν όμως, να είναι καλά η Heineken. Μια χαρά δουλειά κάνει  ;D

Patentas

ξέρω ότι έρχομαι πολύ καθυστερημένα στο θέμα αλλά. Κατάφερα να το σηκώσω μόνος μου, χωρίς να πάρω τα τρίποδα. όπως κάθεται στο πλαϊνό τοποθετείς από την απέναντι μεριά από το σταντ, ένα πράγμα που να κάνει την δουλειά του τρίποδου και πιάνει στον σωλήνα του σκελετού. πχ.... καφάσι μπύρας. (εγώ έχω φτιάξει ένα ξύλο στο κατάλληλο ύψος). Από την μεριά του σταντ, βάζεις τον γρύλλο του αυτοκινήτου και σηκώνεις μέχρι να έρθει στο οριζόντιο. Τουλάχιστον σε μένα δουλεύει.

Overseer

ε ναι μωρέ, απλές λύσεις μέχρι να οργανωθούμε λίγο.....  ::)

giannis_t

Ξεθάβω το θέμα για να μην ανοίξω άλλο. Είδα σε άλλα ελληνικά φόρουμ ότι υπάρχει ένας Γερμανός με σταντ πολύ καλής ποιότητας και άλλα αξεσουάρ. Θα παραγγείλω ένα πισινό σίγουρα ενώ το μπροστά το σκέφτομαι. Αν θέλει κάποιος άλλος από Θεσσαλονίκη θα μπορούμε να μοιραστούμε και τα μεταφορικά (18€).
Υπάρχει κάποιος άλλος που το σκέφτεται;

https://www.ricambiweiss.com/en/paddock-stand/rear-paddock-stand/stt-rear-paddock-stand.html

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Alex400

Γιάννη μη βιάζεσαι θα κοιτάξω κάτι αύριο και θα σου πω .   

Alex400

www.unimac.gr/gr/prod_main.asp
Μπες στον OL-LINE κατάλογο , στα ανυψωτικά μοτοσυκλετών  και δες τον κωδικό 60632 . ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΠΡΑΓΜΕΤΕΥΣΙΜΕΣ .....25 νομίζω πριν 4-5 μήνες που πήρα τα τρίποδα -τετράποδα 2 τόνων καστάνιας το σετ [2] 18 ευρώ και ας λέει 29 . [Δες τις φωτογραφίες στο ''Εργαλεία στήριξης'' ] .       

giannis_t

Ωραίος ευχαριστω. Η αλήθεια είναι ότι ο Γερμανός έχει φθηνά και ωραία πράγματα αλλά μόνο για ένα πίσω σταντ δε με συμφέρει κιόλας. Να στηρίξω και λίγο την τοπική αγορά. Θα το πάρω από βδομάδα από κάποιον στην περιοχή μου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.