Μούδιασμα δάχτυλων

Ξεκίνησε από klab, Σεπτεμβρίου 05, 2010, 05:04:00 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

freethan

Παράθεση από: jokey στις Σεπτεμβρίου 07, 2010, 08:19:05 ΠΜ
Θα σου πω εγώ λύση σαν πρακτικός που είμαι
Πάρε δύο εβδομάδες άδεια
ʼραξε εκεί στο Γιαννισκάρι(τώρα που δεν έχει και κόσμο) πάρε και βάλε δέκα κασόνια μπύρες μέσα σε βαρέλια με πάγο ,πάρε και μια ξαπλώστρα με ομπρέλα και άραξε.
Στην αρχή πίνε μία μία τις μπύρες και μόνο με το χέρι που δεν μουδιάζει, μετά από λίγο δυο δυό και με το χέρι που μουδιάζει.Όταν μου μουδιάσεις ο υπόλοιπος να δεις οτι το μούδιασμα στο χέρι θα έχει περάσει :yelrotflmao:
Περαστικά και κουράγιο, γιατί αυτά τα ιατρικοταλαιπωριακά είναι λίγο σπάσιμο

Ρε φίλε σαν να λέμε signature Jokey sentence. Πραγματικά μόνο εσύ θα μπορούσες να το γράψεις ! χεεχχεχεχεχε

COSBOUT

Παιδια και εγω εχω τα ιδια συμπτωματα αλλα ξερω οτι πασχω απο τενοντιτιδα και μαλιστα εχει παθει βλαβη και το νευρο!

Μην πολυαγχωνεσαι ,βεβαια πηγαινε σε ενα γιατρο να ξεκαθαρισεις τι εχεις σιγουρα, ο πονος προκαλειται επειδη οπως ακουμπαει η παλαμη στο γκριπ πιεζεται το σημειο που περναν τα νευρα και γιαυτο εχεις τα μουδιασματα και τον πονο!

Δεν ξερω τι θα σου συστησει ο γιατρος αλλα αν σου πει για νυστερι σκεψου το καλα δεν ειναι και οτι το καλυτερο!

Εγω εχω βρει λυση με voltaren και καποιο περικαρπιο βεβαια προσπαθω να μην τα πολυχρησιμοποιω γιατι ειδικα με το περικαρπιο βολευεται ο τενοντας και δεν προσπαθει καθολου και οι πονοι γινονται πιο συχνοι με αποτελεσμα να φορας συνεχεια περικαρπιο!

Παντως εχεις ακομα μελλον μεχρι να ξεκινησουν να σου φευγουν πραμματα απο τα χερια μεχρι και το τσιγαρο!!!!!

Απλα θελει να το συνηθησεις ,ξερεις να μην δινεις σημασια στον πονο το μουδιασμα κτλ, τουλαχιστον εγω αυτο κανω!

Αυτα αν ειναι παρομοια περιπτωση με την δικη μου!

Τεσπα ελπιζω να ειναι κατι πιο σοφτ και να ειναι περαστικα!
HASTANAPANE!

desmond

cosbout επειδή από τενοντίτιδα ξέρω κι εγώ, εσύ καλά κάνεις και χρησιμοποιείς voltaren και περικάρπιο
(βέβαια το άριστο είναι η ακινησία για να περάσει ο πόνος και γενικότερα να έχεις τους καρπούς σε ανατομική θέση δηλαδή αυτή που παίρνουν με το περικάρπιο χωρίς όμως να το χρησιμοποιείς)
για το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα που του είπαν οτι έχει μπορεί αυτά που ισχύουν για τενοντίτιδα να μην κάνουν τίποτα.

Όπως και να έχει ψάξτο λίγο καλύτερα πριν μπεις χειρουργείο γιατί όλοι οι χειρούργοι είναι με το νηστέρι στο χέρι.
Μπορεί να μήν μπορέσεις τελικά να το αποφύγεις αλλά δες το σαν μια περίπτωση "ψάχνω ανταλλακτικό για το cb"

Δεν πας κατευθείαν για παραγγελία στο σαρακάκη...
Ρωτάς σαρακάκη, ρωτάς δαβανόπουλο, ψάχνεις για after-market, ψάχνεις για μεταχειρισμένο, ψάχνεις στο ebay και τέλος καταλήγεις στη βέλτιστη λύση.

Αντίστοιχα ρώτα κι άλλον γιατρό, και φυσιοθεραπευτή και κατέληξε στο τί θα κάνεις. Στο link που έδωσες πάντως λέει αρκετά πράγματα για την ασθένεια και αναφέρει συντηρητική αντιμετώπιση αρχικά πριν να πεί για χειρουργείο.

άσχετο, έχεις την αίσθηση ότι προκλήθηκε από τη μηχανή ή απλά έτυχε;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

klab

Μάλλον ήταν έτοιμο να γίνει το κακό και η στάση στην μηχανή το επιδείνωσε.
Είχα παρατηρήσει πριν λίγο καιρό κάτι ψιλομουδιάσματα περιστασιακά, αλλά δεν έδωσα σημασία.
Μετά την αγορά την μηχανής ήταν καθημερινό φαινόμενο και μάλιστα χειροτέρευε μέρα με την μέρα.

Ακόμα δεν έχει βρεθεί γιατρός διαθέσιμος ευελπιστώ αύριο να βρεθεί χώρος στα ραντεβού τους, αλλά τουλάχιστον με την αποχή από την οδήγηση της μηχανής και βασικά οποιαδήποτε περιττής κίνησης του αριστερού χεριού έχει βελτιωθεί πολύ η κατάσταση.
Κοινώς το αριστερό χέρι δεν κάνει τίποτα.
Οι πόνοι έφυγαν και το μούδιασμα έχει μείνει μόνο στον αντίχειρα, πάλι καλά γιατί σήμερα το βράδυ ήταν η πρώτη φορά που κοιμήθηκα.....ουφ

Leonas

υπαρχει κ το Bikers thump...ειναι κ αυτη μια παθηση πολυ συχνη στους ποδηλατες...ομως κ εδω πρωτα φυσιο (η κατι αλλο) κ μετα στο τεεεεελος νυστερακι.

klab

Σαφές, το νυστέρι θα είναι η τελευταία λύση.
Παραταύτα με την καλυτέρευση του χεριού και σε συνδιασμό με την εκπληκτική μέρα που έχει σήμερα, μου έρχεται να ανέβω στο CB και να πάω βόλτα στο Αίγιο για καφεδάκι....ααααααα δεν αντέχω να την βλέπω να κάθεται  :absad:

klab

Oh yes, τα πράγματα πάνε πολύ καλύτερα (χωρίς νυστέρια) τοποθετήθηκε νάρθηκας καθώς το μενού προστάζει ξεκούραση και από την πρώτη ημέρα υπήρξε σαφέστατη βελτίωση.
Σήμερα είναι 5 ημέρα και υπάρχει ένα ανεπαίσθητο-μικρό μούδιασμα μόνο στον αντίχειρα.
Το τι θα γίνει, θα δείξει με την πάροδο των ημερών, αν συνεχίσει το πρόβλημα το χειρουργείο θα είναι μονόδρομος, αλλά πάω πολύ καλά για να κάνω τέτοιες σκέψεις από τώρα.
Και ναι ανέβηκα και στην μηχανή, αλλά μόνο για να πάω στην δουλειά γρήγορα, καθώς κάνουν αρκετά έργα στην Πάτρα τους τελευταίους μήνες και διαδρομή 10 λεπτών κοντεύει την 1 ώρα.

klab

Παράθεση από: jimis στις Σεπτεμβρίου 06, 2010, 10:19:33 ΠΜ
Ασκηση χαλαρωσης: Κρατωντας τα γκριπ, κανε τους αγκωνες σου πανω κατω σαν 'κοτα΄(χωρις πλακα), μερικες φορες. Μετα απο 2-3 τετοιες κινησεις, μπορεις να χαλαρωσεις τα χερια και εχεις καταλαβει, εαν τα ειχες σφιγμενα η οχι ..
Ωραιότατο τιπ, όντως τα κρατάω πολύ σφιχτά, αλλά μετά την συμβουλή σου το κάνω κάθε 10 λεπτά (γιατί ξεχνιέμαι) και χαλαρώνω αμέσως.

Enigma

Μαν μην μπλεκεις με νυστερια ..παιζουν και κατι γιατρουδακοι που σου κανουν κατι ενεσουλες με οζον και γινεσαι περδικι ..(το ειδα με τα ματια μου και δεν το πιστευα ..) καλου κακου να πω και μια ΠΟΛΥ extreme περιπτωση να ελενξεις?
Δεν κοιτας μην εχει καμοια διαρροη η μηχανη ? (ρευματος λεμε) :scratchchin:

desmond

Παράθεση από: Enigma στις Σεπτεμβρίου 26, 2010, 10:48:59 ΠΜ
Δεν κοιτας μην εχει καμοια διαρροη η μηχανη ? (ρευματος λεμε) :scratchchin:

Τραβηγμένο γιατρέ μου αλλά όχι απίθανο...
Δε θα πήγαινε ποτέ το μυαλό μου, αλλά και πάλι, θα περνούσε από τα λαστιχένια χερούλια λες;
klab για τσέκαρέ το και αυτό, δε χάνεις κάτι
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

Enigma

απο τα λαστιχενια χερουλια οχι αλλα απο τις μανετες ΜΙΑ ΧΑΡΑ ....
κοιτα ειναι πραγματικα long shot αλλα εχω ακουσει και ποιο τρελα πραγματα ....με το κολορευμα !!!

klab

Είναι σαφές ότι έχω (ΣΚΣ) Σύνδρομο Καρπιαίου Σωλήνα.
Αυτό που λέει ο Enigma είναι (ΣΧΔ) Σύνδρομο Χριστουγεννιάτικου Δέντρου)
Αν ερχόταν ρεύμα από τις μανέτες θα φωσφόριζε ο πισινός μου τα βράδια.  :yelrotflmao:

ΥΓ Ξέχασα να πω ότι συνεχίζω να πηγαίνω πολύ καλά, μόνο με τον νάρθηκα και ξεκούραση.

geo99rge

Και παλι σιδερενιος, περαστικα :wave:
nova-rrrr..., Zongshen 200

snipereps

Περαστικα φίλε, και να πω και γω πως εχω ενα μουδιασμα στα ταξιδια αλλα και μεσα στην πολη καμια φορα στα 2 τελευταια δαχτυλα του δεξιου χεριου, δηλ. παραμεσο και το μικρο. Λετε να ναι τετοιο πραμα ρε παιδια??? :scratchchin:

klab

Χμμμ πρόσεξε το λίγο, αν δεις να επιμένει πήγαινε σε γιατρό να το δει.
Και εξηγώ γιατί.
Βλέπεις ψάχνοντας για το δικό μου πρόβλημα είδα ότι τα νεύρα που καταλήγουν στην παλάμη μας είναι 3.
Το Πρώτο (Μέσο νεύρο - Median Nerve) καταλήγει στα πρώτα 3 δάχτυλα και στο μισό του 4ου δηλαδή η δικιά μου περίπτωση.
Το δεύτερο (Ωλένιο Νεύρο - Ulnar Nerve) καταλήγει στο υπόλοιπο μισό του 4ου δάχτυλου και στο 5ο, το μικρό.
Το τρίτο (Κερκιδικό Νεύρο - Radial Nerve) αυτό θα το δεις στην φωτογραφία γιατί δύσκολα θα στο περιγράψω.




Στις πιο κάτω φωτογραφίες φαίνεται ποια νεύρα πιέζονται ανάλογα το πως κρατάει το τιμόνι του ένας ποδηλάτης, αλλά μας αφορά και εμάς.




ΥΓ Τι σου είναι το Superfour μέχρι και διδακτορική διατριβή άνω άκρων έμαθα να κάνω  ;D ;D ;D