Μετατροπη ουρας CB400SF Version R σε Hyper VtecSpec1+Γενικο τουμπανιασμα

Ξεκίνησε από itom32, Αυγούστου 17, 2010, 11:37:59 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

ammo77

Γιάννη αν είναι έτσι όπως τα λές γιατί δεν βάζεις ένα δεύτερο άτομο στην μηχανή να κατεβεί ο κώλος της :-* και να δείς αν έχει ελαφρύνει το τιμόνι :scratchchin:
και αμα μετά μου πεις πως το βάρος είναι αυτό που μεγαλώνει την πίεση στον τροχό τότε κάνε κι ένα πείραμα με του Desmond!
πάτε μια βόλτα μονός και μετά διπλός και με τις 2 μηχανές να δείς άν υπάρχει διαφορά!
Απο εμπειρία μου να σου πώ πως πέρυσι το καλοκαίρι είχα αλλάξει ρουλεμάν σε ένα Transalp ενός φίλου μου, είχε τα συμπτώματα βαρύ τιμόνι και κάπου 10+ χρόνων στην πλάτη!
Φυσικά κατάλαβε πως το τιμόνι του ηταν βαρύ οταν οδήγησε ενα αλλο Transalp (λιγο ποιο καινούριο μοντέλο) και έπαθε πλάκα το πόσο ελαφρύ τιμόνι είχε!!!
Τα έκανα κι εγώ βόλτα και όντος ηταν μέρα με την νύχτα!
Πήγε λοιπόν στο Σαρα - κλέφτη και αγόρασε τα ρουλεμάν τα περάσαμε αλλά :-[ πάλι το τιμόνι ήταν βαρύ (σε σχέση με το άλλο Transalp) αλλα λίγο καλύτερα απο πριν.
Συνοψίζω:
Δες την πίεση του εμπρός ελαστικού σου και αν είναι νορμάλ βάλε +1 bar και κάνε μια βόλτα, αν δεις διαφορά κάτι έχουμε κάνει ;) (φυσικά ξαναελέγχεις και κατεβάζεις σε σωστά επίπεδα την πίεση)
Η ρύθμιση των ρουλεμάν είναι μια διαδικασία σφίξε - χαλάρωσε - ξανασφίξε και ο έλεγχος γίνετε με ένα (καντάρι) ή κάτι ανάλογο, κόβεις τέρμα το τιμόνι (π.χ. αριστερά) και βάζεις το (καντάρι) στην άλλη άκρη του τιμονιού, τότε αυτό πρέπει να γυρίζει με το πολύ κάποια κιλά δεν θυμάμαι ομως πόσα! (την μηχανή στον αέρα ή κάτω πάλι δεν θυμάμαι! :absad:)


itom32

Πρεπει να βρεθουμε μια μερα που θα εχει καλο καιρο με τις μηχανες για τεστ ride.Δεν γινεται να νιωσεις την αισθηση με τα λογια.
Συνοδεια μετα κοψιδιου φυσικα...Πχ Αγ.Προδρομος.

ammo77


itom32


freethan

Τελικά το ποστ εξελίσσεται σε "γενικό κοψίδιασμα" παρά σε μετατροπή ουράς  :yelrotflmao: :popcorn: :P

itom32

Πειραζει?? ;)Η ουρα εγινε καλως κακως,ασε μπας και ξεστραβοθω με το τιμονι...Α και αρχισα διαιτα αλλα klab :goodboy:

freethan

Παράθεση από: itom32 στις Μάρτιος 23, 2011, 09:27:36 ΜΜ
Πειραζει?? ;)Η ουρα εγινε καλως κακως

Τι σημαίνει πειράζει ; Φυσικά και πειράζει αφού είμαστε και σχετικά μακριά για να κοψιδιαστούμε!

Εντάξει, πέρα απο την πλάκα θα προτιμούσα σε τέτοια ποστ διαμάντια να μένει η ουσία, και τα άλλα τα βάζουμε σε κανένα "συναντήσεις" ή "αμέρικαν μπαρ".
Γνώμη μου, για να μην διαβάζει ο άλλος 1-2...ν σελίδες και ενδιάμεσα κάποιες άλλες άσχετες και μετά πάλι στο ζουμί.
Και για να μην παρεξηγηθώ ούτε εγώ είμαι κανάς άγιος, όυτε "πρέπει" να είμαστε και στεγνοί/παναγίτσες στα ποστ.

:beerchug:

itom32

Μετα απο ενα γρηγορο ταξιδι την περασμενη εβδομαδα στα Πιερια διαπιστωσα οτι χρειαζομαι καλητερη διαχυση του αερα.Βρηκα αυτο το μεγαλητερο ζελατινακι και μαλλον θα το παρω Τι λετε:
Y.Γ:Μετα απο προτροπη του desmont και του ammo 77 ελενξα την πιεση του εμπρος ελαστικου και ημουν χαμηλα γι'αυτο ειχα βαρυ τιμονι.Mε το που ανεβασα 2,20 η κατασταση βελτιωθηκε 100%.Πριν ημουν στο 1,90. :-\

snipereps

Eγω νομιζω 2.5 μου χαν βαλει απο το OK WHEELS αλλα δεν θυμαμαι ανα ηταν και στα 2 η μονο στο πισω. νομιζω υπηρχε και ενα ποστ με τις πιεσεις για ta bridgestone
για την μασκα εγω δεν ξερω, μαρεσει να ναι κοντη και ας με ζοριζει ;D

Headmaster


itom32

Xθες παρηγγειλα το μεγαλητερο ζελατινακι σημερα ηρθε.Το θεμα ειναι οτι δυστυχως δεν ειναι οπως το ηθελα.Παρολο που με την παραγγελια επισυναψα την παρακατω φωτο.Αντι στο πανω μερος να ειναι οπως στην φωτο τετραγωνισμενες οι ακρες οπως το ηθελα,αυτο που μου εστειλε ειναι κουρμπαριστο σαν του gianni,αλλα με λιγο μεγαλητερες ακρες. :'(Μου προτηνε να το στηλω πισω και να μου το αλλαξει,αλλα δεν με συμφερει με τα ταχυδρομικα.Το εβαλα πανω και ας παει στην ευχη.Μακαρι να διαχεει καλητερα τον αερα τουλαχιστον,απο το μαμα.Μπορει να το πουλησω αργοτερα και να ξαναπαραγγειλω.

klab

Θα κάνει σίγουρα καλύτερη δουλειά από το ίσιο τζαμάκι.
Καλορίζικο.

desmond

DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

snipereps

Σιγουρα θα διαχεει καλυτερα τον αερα, γιατι απ'οτι εχω καταλαβει σε μας το προβλημα δεν ειναι το μηκος του αλλα η κλιση του, και απ'οτι καταλαβα εσενα αυτο θα πηγαινει αρκετα ορθιο προς τα πανω οποτε no worries, ισως και καλυτερα απο αυτο που δεν σου εστειλε, ασχετα που φαινετε σαν να ειναι πιο ομορφο, μπορει να μην ειναι τοσο πρακτικο. Μεγεια και Καλοταξιδο  ;D