Λάστιχα για cb 400!

Ξεκίνησε από megrez, Απριλίου 14, 2011, 06:51:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

megrez

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν από λίγους μήνες έγινα επιτέλους περήφανος κάτοχος ενός cb400   :yoohoo:
Δεν είναι λίγες οι φορές που ψάχνοντας αυτό το forum βρήκα λύσεις σε διάφορα θεματάκια που αφορούσαν την μηχανή μου. Και επειδή τώρα ήρθε ο καιρος να αλλάξω λάστιχα, θα ήθελα να μου πείτε τις προτιμήσεις σας και με να διαφωτίζατε λίγο με το θέμα των διαστάσεων. Ευχαριστώ! :beerchug:

klab

Γεια σου, ποιο μοντέλο έχεις και ποιας χρονολογίας ;
Επίσης τι διαστάσεις φοράς τώρα ;

megrez

Το μοντέλο είναι το PROJECT BIG-1 NC31. Αυτή την στιγμή το μηχανάκι φοράει τα Michelin Macadam 140/80/17 και 110/80-17. Έλεγα να βάλω τα Pirelli DIABLO H 150/60-17, 150/60-17, θα είναι ok?

klab

Τα macadam κακώς τα είχες βάλει, για χειμώνα-βροχές κλπ δεν κάνουν.
Επίσης η διαστάσεις που δίνεις έχουν λάθος προφίλ 80 -μεγαλύτερο με ότι αυτό συνεπάγεται.

Tα Diablo τα είχα και εγώ είναι εξαιρετικά για καλλιτεχνικό πατινάζ , για αυτό και τα έβγαλα για να φορέσω michelin pilot activ........καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Με τα νούμερα που δίνεις για τα Pirelli πας σε φαρδύτερο και ελάχιστα χαμηλότερα, έχω οδηγήσει μερικά CB και κανένα δεν είχε τα λάστιχα με μαμά διαστάσεις, εκτός από το δικό μου.
Όλα είχαν φαρδύτερο πίσω.
Μάντεψε πιο είναι πιο ευκολοδήγητο και πιο στριφτερό ;)
Μάρτυρες όσοι το έχουν οδηγήσει (Point zero, Shumi, desmond)

Θα πας να βάλεις 110/70/17 και 140/70/17 σε ότι βρεις (κατά προτίμηση μαλακό) και θα δεις ότι είναι και φθηνά σε σχέση με τα μεγαλύτερα.
Απέφυγε την τριγωνική κορώνα, να είναι όσο πιο στρογγυλό γίνεται.
Αν σου βγάλω φωτογραφία το λάστιχο μου θα δεις ότι το έχω τελειώσει - το έχω στρίψει όσο έχει γόμα ζήτημα να έχει 1 χιλιοστό απάτητο στο όριο του πέλματος και δεν είμαι ο Valentino Rossi.

megrez

Τα pilot activ είναι κάποια από αυτά που σκεφτόμουν να βάλω, απλά έλεγα μήπως πήγαινα σε φαρδύτερο. Αλλά από την στιγμή που μου λες ότι δεν θα είναι τόσο ευκολοδήγητο (+ ότι γλυστράνε), δεν έχω λόγω να διαφωνήσω. Τώρα για τα macadam δεν έχω ολοκλήρωμένη άποψη καθώς δεν ήταν δική μου επιλογή, τα φόραγε ήδη το μηχανακι όταν το αγόρασα και ήταν στα τελιώματά τους!Σ' ευχαριστώ πολύ! :beerchug:

itom32

Κι εγω φοραω pilot activ 110/70/17εμπρος 150/70/17 πισω,μια χαρα πανε αμα προσεχεις την πιεση του αερα η οποια σε αυτα ειναι 2,20 εμπρος 2,50 πισω.Εγω ξεφευγω λιγο απο την μαμα διασταση στο πισω(φαρδυτερο 150 εναντι μαμα 140) αλλα μ'αρεσει πιο πολυ το look δειχνει πιο βαρβατη-αρκουδισια η καλη μου,χε,χε
Ο klab εχει δικιο με 140 ειναι πιο ευκολοδηγητο το CB,ειδικα μεσα σε πολη.Aλλα εγω δε νομιζω να αλλαξω διασταση μ'αρεσει να φενεται ετσι οπτικα και νομιζω σε ταξιδι ειναι πιο σταθερο με το 150.Οπως και να'χει μπρος στα καλη τι ειναι ο πονος.

dimitris

Γεια σας παιδια.Μετα απο αρκετο καιρο σας ξαναβρισκω.Οικογενειακα προβληματα και χρονος μηδεν με αναγκασαν να μπαινω και απλα να ριχνω μια ματια.Φιλε τα michelin pilot activ τα εβαλα και εγω πριν ενα μηνα σε μαμα διαστασεις ακουγοντας τον klab.Καμμια σχεση με πριν.Φοραγα τα pilot 150/60.Πιο ευελικτο,πιο ευκολοδηγητο και μεσα στην πολη αρχοντας.Πολυ καλυτερο.Πιστευω οτι η μαμα διασταση ειναι οτι καλυτερο γιατι δεν χανεις ουτε σε κρατημα 

siloo

Ρίξε κ μια ματιά στα bridgestone bt090 εμένα με έχει βγάλει καθαρό πολλές φορές και απο πλαγιασμα όσο θες παει.
Σε ΜΑΜΑ διαστάσεις πάντα...

johnnybe

Χαιρετώ την παρέα!
Εγώ πάλι φορεσα τον Σεπτέμβρη τα Metzeler Lasertec με διαστάσεις εργοστασιακές. Ο προηγούμενος της φόραγε pilot activ, πιο φαρδύ όμως πίσω 150/70. Τα περπάτησα και εγώ κάνα χρόνο, καλά μου φάνηκαν.
Είναι όμως πιο παιχνιδιάρικο το Lazertec επειδή είναι τριγωνικό. Πλαγιάζει συχνότερα η μηχανή. Είδα και διαφορά στο φρενάρισμα (θα μου πείτε, καινούριο πατούμενο έβαλες, δεν θα βελτιωνότανε το φρενάρισμα...).
Στα μείον είναι ότι τώρα η μηχανή ακολουθεί περισσότερο την υφή της ασφάλτου. Για παράδειγμα, αν πατήσεις καμιά μεγάλη ρωγμή, η μπροστινή ρόδα την ακολουθεί πιο εύκολα. Άμα περνάω ξυσμένη άσφαλτο, πρέπει να κρατάω καλά το τιμόνι.

Σε κάθε περίπτωση πρόσεχε μη σου πασάρουνε κάνα λάστιχο σε σούπερ τιμή αλλά....περασμένη ημερομηνία. Και πάντα ζυγοστάθμιση.

ammo77

Παράθεση από: johnnybe στις Απριλίου 18, 2011, 12:52:42 ΠΜ
Σε κάθε περίπτωση πρόσεχε μη σου πασάρουνε κάνα λάστιχο σε σούπερ τιμή αλλά....περασμένη ημερομηνία. Και πάντα ζυγοστάθμιση.

1000++++++

kodou

Καλησπερες!! Σημερα εβαλα επιτελους καινουρια παπουτσακια στην καλη μου!! Εβαλα τα ΒΤ 90 (ειχα τα ΒΤ 45). Για κρατηματα δεν ξερω ακομα , θελουν λιγα χλμ να στρωσουν αλλα ανακαλυψα οτι στριβει μονη της μολις τα εβαλα!! Εχουν ποιο στρογγυλη κορωνα και ειναι πολυ ωραια η αισθηση!!

siloo

Τα bt 090 τα σπάνε τέλος εγω αυτό έχω καταλάβει ενα χρόνο τώρα και με κάτι λιγότερο απο 15000 και τωρα φτάνουν στο να βγάλουν Λίνα, αλλά μιλάμε για στριψιμο τρελό σε βουνά σε εκδρομές με έβγαλαν ασπροπροσωπο!! Εγω προσωπικά το λάστιχο το φτάνω στη κορώνα σχεδόν σε καθε Γρηγορη βόλτα προς σαρωνιδας Σούνιο και ακόμα κ εκεί δεν με έχει φοβησει.
Μόνο τώρα στα τελευταία τους επειδή έχουν ξεραθει θέλουν περισσότερη ωρα για να ζεσταθουν.
Καλοταξιδα λοιπόν και πάντα όρθιος!
Θα μας πεις κ μια τιμουλα και απο που;

kodou

Καλημερα! Απο τον Περιστερα τα εβαλα στα 250?.

freethan

Παράθεση από: siloo στις Απριλίου 19, 2011, 11:59:50 ΜΜ
Τα bt 090 τα σπάνε τέλος εγω αυτό έχω καταλάβει ενα χρόνο τώρα και με κάτι λιγότερο απο 15000 και τωρα φτάνουν στο να βγάλουν Λίνα, αλλά μιλάμε για στριψιμο τρελό σε βουνά σε εκδρομές με έβγαλαν ασπροπροσωπο!! Εγω προσωπικά το λάστιχο το φτάνω στη κορώνα σχεδόν σε καθε Γρηγορη βόλτα προς σαρωνιδας Σούνιο και ακόμα κ εκεί δεν με έχει φοβησει.
Μόνο τώρα στα τελευταία τους επειδή έχουν ξεραθει θέλουν περισσότερη ωρα για να ζεσταθουν.
Καλοταξιδα λοιπόν και πάντα όρθιος!
Θα μας πεις κ μια τιμουλα και απο που;

Ότι ήθελα να πω, και επαναλαμβάνω σε κάθε τόπικ με λάστιχα χεεχεχεχεχε, έχω καταντήσει γραφικός. Απο την άλλη δεν χρειάστηκε να δοκιμάσω ποτέ κάτι άλλο, όσες φορές και αν άλλαξα ελαστικά / μηχανή. Μιλάμε για τέτοια ικανοποίηση. :beerchug:

MIKEGOUD

Την πάω και εγώ για άλλαγμα... Ο καλός μπαμπάς της φορούσε 120/60 μπροστά και 160/60 πίσω της Bridgstone...Εγώ την πάω για Diablo της Pirelli...