Λεπτομέρεις ανακατασκευής

Ξεκίνησε από panosp25, Απριλίου 28, 2018, 05:23:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Λέω να μοιραστώ κάποιες λεπτομέρειες απο την ανακατασκευή της κυρίας για να χαζεύουμε. Έτσι για να περνάει η ώρα.
Πρώτη λοιπόν στη σειρά μια ιδέα για να βγαίνει εύκολα η τάπα της μπουκάλας αζώτου στα πίσω αμορτισέρ. ʼν υπάρχουν και σε όσες έχουν μείνει.


panosp25

Και εδώ μια μικρή αναβάθμιση στα ηλεκτρικά. Η μονωτική ταινία μετά από 23 χρόνια έχει γίνει τσιγαρόχαρτο.
Είμαι άρρωστος το ξέρω!  8)   O0  :o  ::)  :P

panosp25

Έχετε όλοι ντίζα επαναφοράς γκαζιού? (Β)? Έχει διαφορά το με και το χωρίς? Εμένα δεν είχε. Να βάλω ή τσάμπα κόπος? Ακούω γνώμες!

itom32

Αν και δύσκολη στην τοποθέτηση της η ντίζα επαναφοράς,ναι εγώ φοράω.Δεν είχα αφαιρέσει καρμπ και είχα χρησιμοποιήσει δύο μακριές λαβιδοτσιμπίδες. Αν θες να είσαι όπως πρέπει πρέπει να βάλεις.

panosp25

Έτσι όπως έιναι τώρα η δικιά μου οποιαδήποτε τοποθέτηση είναι πανεύκολη! Ξαντεριασμένη όπως είχες πει!  ;D  ;D  ;D  ;D

itom32

Το τιμόνι σου με φαίνεται ή είναι ψηλότερο απο το μαμα του version r;;

panosp25

Σίγουρα είναι αλλαγμένο. Δεν ξέρω άν είναι από άλλο μοντέλο ή aftermarket. Το παλιό πρέπει να είχε γίνει 8 φαντάζομαι!  ;D

stam

Εγω εβαλα προσφατα ντιζα επαναφορας. Δεν εχει καμια διαφορα λογικα για ασφαλεια την εχει περισσοτερο σε περιπτωση που γινει κατι και κολλησει το γκαζι. Οντως μπαινει χωρις να βγουν τα καρμπ αλλα με λιγη ταλαιπωρια. Απο Aliexpress τις ειχα παρει (επαναφορας και κανονικη για να υπαρχει καβαντζα)

panosp25

Stam πότε ψώνισες απο Aliexpress? Τελικά πέρνάνε όλα τελωνείο? Εγώ παρήγγειλα 2 φίσες και μου ήρθαν χωρίς έλεγχο και πιο γρήγορα από ποτέ, αλλά ήταν μικρά πακέτα και αξια 1,5 και 2 €.

stam

Απο οτι βλεπω την εβαλα 24/2/2018 και τις ειχα παραγγειλει 27/1/2018. Σε ενα σακουλακι μου ηρθαν και ηταν μικρο το ποσο.

https://www.aliexpress.com/item/For-Honda-CB-400-CB400-1992-1998-Motorcycle-Throttle-Cable-Rope-Brake-Oil-Accelerator-Control-Wire/32796991822.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dqwmR85

panosp25

Σήμερα μετά από μέρες απουσίας βρήκα μια ωρίτσα να ασχοληθώ με την μικρή μου! Υγρά στο πίσω φρένο και εξαέρωση. Αν και πήγε καλύτερα σαν διαδικασία από το μπροστινό εφόσον είναι μία η δαγκάνα κι ένα το έμβολο, μία ροδέλα δεν άντεξε το ρόλο της και έχουμε διαρροή!!!  :( :( :-[ :-\
Η συνέχεια .... θα δούμε πότε.

Alex400


itom32

Tώρα πρόσεξα πως με άρεσε ιδιαιτέρως το χρώμα των σωληνακίων υψηλής πίεσης.Από Αλιeχpress είναι ή απο εδώ;;Μοναδικός ενδοιασμός μου είναι πως ίσως επειδή είναι υφασμάτινης υφής,άμα πέσει πάνω λασποβροχή ,ή κανένας λεκές απο λάδι δεν θα καθαρίζει με τίποτα.Πάντως έτσι στο γκαράζ πεντακάθαρα δείχνουν τέλεια!!

panosp25

Alex και οι 3 δισκοι Tsuboss.
Γιαννη τα σωληνακια ειναι της Hel. Η εξωτερικη υφη τους ειναι λεια καθως εχουν πλαστικο αλλα ειναι ημιδιαφανο και δειχνουν ετσι!

Alex400

Το επόμενο που θα μας δείξει θα είναι κουστούμι από ανθρακόνημα  και ένα μοτέρ κατευθείαν από το  HRC......!!!!