Φώτα hazard/alarm

Ξεκίνησε από Atanassio, Μάρτιος 20, 2009, 04:53:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

egm

Η συνολική σου κατανάλωση, λογικά δέν θα ξεπερνά τα 7.4 αμπέρ.
Βέβαια για καλό ή κακό κοιτάς υλικά γύρω στα 10 αμπέρ.
Με απλά καλώδια 0.5 ή 0.75 ( είναι η διατομή σε τετραγωνικά χιλιοστα) μαυροκόκκινα, καλώδια, θα καλυφθείς μιά χαρά.....
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Atanassio

Το λεπόν, έχω αρχίσει να μαζεύω τα υλικά:  Ντελαμεζον διακοπτάκια τύπου LADA όπως τα χαρακτηρίζει ο Enigma, καλώδιο μαυρο-κόκκινο, ακροδέκτες μπαταρίας, φισάκια, ασφαλειοθήκες κτλ.  Χρειάζομαι ακόμα τις διόδους, διακόπτη alarm (έχω φάει τον κόσμο και δεν κατάφερα να βρω press-button με αγκίστρωση, με κολάρο για στήριξη στο τιμονι) και το βασικότερο:  Κοινό ελεύθερο χρόνο με τον Enigma που έχει τις απαραίτητες γνώσεις.

Βάγγο σύμφωνα με τις υποδείξεις σου κατέληξα σε αυτό, τι λες?  Η βασική προϋπόθεση είναι να πειράξουμε όσο το δυνατόν λιγότερο την YA-MAMA καλωδίωση.

Atanassio

ΟΥΟΥΟΥ σιξ σιξ σιξ!!!  Αυτό το ποστ καθαρά και μόνο για να ανεβάσω τον αριθμό των ποστ μου!!! :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: >:D

Enigma

Κομπλε εισαι ...αλλα ΔΕΝ χρειαζομαστε Ξεχωριστη ασφαλεια για το οργανακι ...(ειμαστε υπερβολικοι)Το βαζουμε στην γραμμη-ασφαλεια της πριζας ...Τωρα ΑΝ εχεις παρει την ασφαλειοθικη ...εχω στο μυαλο μια ιδεα για την τριτη ασφαλεια
Κατα βαση καβαντζα !
μαστερ ον οφ εχουμε ...ΜΙΑ χαρα το βλεπω

Atanassio

Master on-off?  Δεν έχω βάλει αλλά καλό θα είναι να βρίσκεται κάπου ψιλοκρυμένο.  Θα πάρω άλλο ένα διακοπτάκι.  Ασφαλειοθήκες έχω 5 αυτή τη στιγμή οπότε βάνουμε ασφάλεια και στα σε ένα-ένα στα φλας αμα θέμενε!!!

Atanassio

Καλά, δεν προλαβαίνω ούτε για αστείο.  Περνάω κάθε μέρα μπροστά από το μαγαζί με τα εξαρτήματα κι όμως δεν έχω χρονο να μπω μέσα να πάρω αυτά που χρειάζομαι.


Enigma

Γιατι ρε φιλαρακι ..το master on off να μην τον βαλουμε κρυφο !!ειναι μερος του πιλοτηριου  >:D

Atanassio

Τα υλικά συγκεντρωμένα.  Βάγγο αν σε καλύπτουν τα αγοράζω διπλά να την κάνουμε και στην πιτσιρίκα σου την μόντα.  Από την φωτο λείπει η πρίζα αναπτήρας κι ακόμα θέλουμε διόδους και θερμοσυστελόμενα που μάλλον θα μου τα πάρεις εσύ γιατί εγώ θα κάνω πατάτα.

egm

Άντε περιμένουμε αποτελέσματα!!!! :popcorn:
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Atanassio

Για να μην μπερδέψω αυτούς που πρωτοδιαβάζουν τώρα το τόπικ διέγραψα τα παλιά σχεδιαγράμματα.

Τώρα χρειάζομαι για άλλη μια φορά τα φώτα σας για να τελειώσω επιτέλους και αυτήν την μόντα, κυρίως του Enigma που το έχουμε αναλύσει.  Για τις διόδους στο κύκλωμα των alarm του τελευταίου διαγράμματος (1 δίοδος ανά ζεύγος (μπρος-πίσω) φλας ~35 Watt) ισχύει ο τύπος WATTS / VOLTS = AMPERES ?

Δηλ 35W / 12V = 2,916A , ~3A





Καλύπτομαι με αυτό?

Enigma

Yes my friend ισχύει ..και πραγματι με αυτα και με αλλα δεν το φτιαξαμε αυτο ...πρεπει να γινει

Headmaster

P=U*I   WATT=VOLT*AMPERR
U=P/I    VOLT=WATT/AMPERR
I=P/U    AMPERR=WATT/VOLT

Atanassio

Με την βοήθεια του Enigma (για άλλη μια φορά :hug:) προχώρησε λίγο κι αυτό το mod

Ο master on-off διακόπτης με ασφάλεια σε γραμμή απευθείας από την μπαταρία


Αναπτήρας power-socket & ο διακόπτης του






Παράλληλα έχει ξεκινήσει η τοποθέτηση του κυκλώματος αλαρμ που έχει κοινή γραμμή τροφοδοσίας με τα παραπάνω ωστόσο διακόπηκε μέχρι νεωτέρου χαμπαριάσματος...............to be continued!

jokey

Όλο μας εκπλήσεις!!!!!!!
Πολύ ωραία και προσεκτική δουλειά πάνω στο μηχανάκι
Με εξέπληξε και η βάση του Gps
Την λάμα πως την στράβωσες και πόσα χιλιοστά πάχους λάμας χρησιμοποίησες?
αλουμινίου είναι??
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

Atanassio

Τελικά αυτή η μετατροπή έχει εξελιχθεί σε σείριαλ :popcorn:.  Αν σας έχω σπάσει τα νεύρα ζητώ συγνώμη ::)

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια από τους γνωρίζοντες ηλεκτρονικά.  Βρήκα στον Κατουμα ωραία led οθονούλα για να την τοποθετήσω σαν βολτόμετρο στο ταμπλώ.  Ωστόσο δεν καταλαβαίνω γρι για την συνδεσμολογία.  Βάζω φωτό τις οδηγίες και την πλακέτα κι όποιος μπορεί ας βοηθήσει.  Υπόψιν για να τα καταφέρω να το φτιάξω χρειάζομαι λεπτομερή περιγραφή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!