Κατανάλωση...

Ξεκίνησε από eteroklitos, Απριλίου 20, 2009, 03:34:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kodou

357.  ναι Γιαννη, αρκετα χαλαρα διακοπων οδηγηση και καθολου κινηση φυσικα!!

itom32

Αν και δεν εχω κανει μετρηση,και μενα καπου τοσο με βγαζει,τελικα αν δεν εχεις κινηση πολης,δεν σε ξυνει το δεξι χερι και εχεις καλοσυντηρημενα καρμπυρατερια καπου τοσο παει.Ρε ουτε παπακι να ηταν η μηχαναρα μας. :grouphug:
Να υποθεσω οτι καταφερες το κουρδιστηρι και μπορεις και μετρας???Αν ναι  :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo:μπραβο.

luceafar

 ρε παιδια εμενα που το γεμισα σχεδον όλο πριν λιγες μερες, εκανα 110 χιλιομετρα και ο δικτης του ντεποζιτου μου διχνει ότι έχει ακομα μόνο 1/4. γιατι; χανω απο καπου; μου την ρουφανε; το τρέχω σχεδον παντα μεχρι τις 4000 στροφες.

itom32

Mιλας ομως για οδηγηση πολης 1η,2η,3η,αντε 4η σταματα ξεκινα.Τουριστικη οδηγηση τουλαχιστον εγω και ο kodou εννοουμε χαλαρες ταξιδιαρες μεχρι βαρεμαρας 5η,6η :sleep2: χωρις φαναρια κλπ. Α!!και μην εμπιστευεσαι τοσο αυτον τον δεικτη δεν ειναι και τοσο ακριβειας.

luceafar

makari gaiti arxisa na agxonomai ati apo kapou xanei

desmond

κι εμένα έτσι κάνει, δές στα πόσα θα γυρίσεις ρεζέρβα
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

dimitris

παιδια ρωτησα τον μαστορα για την καταναλωση και μου ειπε οτι οσο σωστα ρυθμισμενα και καθαρα να ειναι τα καρμπ το μυστικο ειναι στα ζιγκλερακια.εμενα τωρα καιει γυρω στα 7/100 και και μπορει να την κατεβασει στα 6-5,5 χωρις απωλεια στη δυναμη.θα το δοκιμασω οταν παει για λαδια και θα σας πω

JAS

μετρησα τη γρια μου κατα την περιοδο της απεργειας.... εκανα 245χλμ με 13 λιτρα εντως αθηνας. αρα περιπου 5,3-5,4 l/100km :yoohoo:

snipereps

επειδη τις τελευταιες 10 μερες λογω δουλειας εκανα γυρω στα 1200 χμ και συνεχιζω ακαθεκτος.... να πω πως ενας πολυ μεγαλος παραγοντας ειναι το πως θα πας. το λοιπον
εκανα θεσ/νικη-γιαννενα δεν θυμαμαι χμ. 270 καπου εκει κοντα. με ισα-ισα να ποιανει το γκαζι και ταχυτητες 90-100 χμ/ωρα χωρις καθολου κινηση στην εγνατια και μεσα τωρα και ωσπου να βγω απο σαλονικη και να μπω και γιαννενα, και μου ο δεικτης εγλυφε την κατω ασπρη γραμουλα πανω απο το κοκκινο της ρεζερβας
Η ιδια διαδρομη ιδια βενζινη ιδια ολα, φορτωμα, αερας, ιδιες πιεσεις, λιγο ελαχιστα πιο ζεστος καιρος, πηγαινοντας με 110 κυριως και ο δεικτης ακουμπησε σχεδον το κοκκινο της ρεζερβας απο την ιδια οπικη γωνια, χωρις ομως να χρειαστει να γυρισω σε αυτην διαφορα σε ωρα γυρω στο μισαωρο
και εκανα 160-170 χμ παλι εγνατια και βγες μπες σε πολη πηγαινοντας με μεση ταχυτητα 140-150 και ο δεικτης εδειξε λιγο πιο πανω απο την κατω ασπρη γραμουλα.υπ'οψιν το ντεποζιτο παντα γεμισμενο στην αρχη σε ορθια σταση και ως τα μεταλακια με τις εγκοπες

dimitris

λοιπον παιδια σιγουρα εχει σημασια πως το πας.πηγα για τσεκαρισμα και αλλαξα τα προσιγκλερακια οπως μου τα ειπε ο μαστορας με μικροτερα.οταν τον ρωτησα αν θα εχω προβλημα στις επιδοσεις και στον τροπο που ανοιγει η μηχανη ειπε οτι θα πηγαινει και καλυτερα.ειναι λαθος ειπε η εντυπωση οτι  πιο πολυ βενζινη δινει καλυτερες επιδοσεις αντιθετα καποιες φορες μπουκωνει τη μηχανη.οταν το πηρα δεν ειδα η δεν καταλαβα διαφορα στις επιδοσεις.η μηχανη παει το ιδιο οπως και πρωτα αλλα εχω διαφορα στην καταναλωση.επεσε στα 6-5,8/100 βεβαια αναλογα πως το παω ειδα και 7/100.σε σχεση ομως πριν τα αλλαξω ειδα διαφορα περιπου ενα λιτρο πιο κατω σε καταναλωση με ιδιο τροπο οδηγησης.ολα αυτα σε συνθηκες πολης,ενω αν μπορεσω θα παω και κανενα ταξιδακι να το τσεκαρω και εκει.

desmond

ενδιαφέρον Δημήτρη,

μπορείς να μας πείς τί ζιγκλέρ είχες και τι έβαλες;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

klab

Αυτό και αν είναι ενδιαφέρον, για πες Δημήτρη τι άλλαξες, νούμερα κλπ, στην ανάγκη ρώτα τον μάστορα γιατί μας καίει όλους.

dimitris

παιδες θα ρωτησω τον μαστορα γιατι εγω του ανεφερα το θεμα καταναλωση και αυτος μου προτεινε αυτο τον τροπο και δεν ξερω λεπτομεριες.θα μαθω και θα τα  γραψω.                                 

klab

Δημήτρη ο Τογέλος είναι ο μάστορας σου ;
Πρέπει να πέσει καθαρισμός-λαστιχάκια και ρύθμιση στα καρμπιρατέρ μου και εδώ στην Πάτρα δεν εμπιστεύομαι κανέναν.
Οπότε αν χρειαστεί και έχει και καλό καιρό να πεταχτώ Αθήνα ένα Σάββατο να τα μαζέψω.
Αλήθεια πόσο σου στοίχισε ;

dimitris

φιλε οχι ο μαστορας μου λεγεται Καλοπιτας,τρεχει σε αγωνες και πολυ καλο παιδι,πηγα συστημενος.μαζι με service και αναλωσιμα μου πηγε 150 ευρω.πρωτα ειχα εναν αλλο που χρεωνε ακριβα,φαντασου πρωτο service στη μηχανη οταν την αγορασα πηρε 190 ευρω και δεν πιστευω να εκανε και τιποτα γιατι φαντασου δεν ειδε καν ενα προβλημα που ειχε.