Κατανάλωση...

Ξεκίνησε από eteroklitos, Απριλίου 20, 2009, 03:34:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ANESTIS

Παράθεση από: pavlidisc στις Ιουλίου 01, 2013, 01:24:53 ΜΜ
Οι δικές μου δύο πρώτες καταναλώσεις:



80% των χιλιομέτρων εντός πόλης και 20% περιφερειακό με 100χλμ περίπου και max 7000στρ/min.

Τι ειναι αυτο??? καμιά εφαρμογή ανδροιντ??? αν ναι που το βρήκες να το κατεβάσω κ εγω???

pavlidisc

Παράθεση από: ANESTIS στις Ιουλίου 01, 2013, 01:55:51 ΜΜΤι ειναι αυτο??? καμιά εφαρμογή ανδροιντ??? αν ναι που το βρήκες να το κατεβάσω κ εγω???
Η εφαρμογή είναι για iOS και λέγεται Gas Manager. Yπάρχει και για Android. Δες εδώ : http://www.kiwiobjects.com/en/KiWi_Objects_-_Gas_Manager_for_iPhone.html

Φυσικά υπάρχουν και άλλες δεκάδες παρόμοιες αλλά αυτήν την επέλεξα λόγω απλότητας. Της δίνεις
1) τιμή λίτρου βενζίνης
2) κόστος βενζίνης που έβαλες
3) χλμ μηχανής (την ώρα που γεμίζεις)

και σου βγάζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Απλά θα πρέπει να την ενημερώνεις κάθε φορά που γεμίζεις για να κρατάει σωστά τα στατιστικά. Επειδή "παίζει" με τα πραγματικά χλμ της μηχανής, εάν χάσεις κάποιο γέμισμα γίνεται μπάχαλο (εκτός βέβαια εάν προσθέσεις κάποιο δικό σου πλασματικό.  ;) )
Χρήστος

Atanassio

Οπως οι περισσότεροι εδώ γνωρίζουν τη μηχανή μου τη συντηρώ 99% μόνος και αυτό περιλαμβάνει και την τροφοδοσία (ρυθμισεις καρμπυρατερ κλπ).  Έχω αφιερώσει άπειρο χρόνο μελετώντας κι εφαρμόζοντας, μετρώντας κάθε φορά τα αποτελέσματα για να μπορώ να έχω άποψη στο τι συμβαίνει στο όχημά μου ανά πάσα στιγμή.

Μετά από όλα αυτά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως όσο καλά κι αν είναι συντηρημένη η μοτοσικλέτα, αν το δεξί χέρι έχει "βλάβη" δεν πρόκειται ποτέ ο ιδιοκτήτης να πετύχει χαμηλές καταναλώσεις, ακόμα κι αν στις ρυθμίσεις έχει τεθεί η παράμετρος της οικονομίας σκλαβώνοντας ακόμα και ιδανική λειτουργία.

Επίσης μην προσπαθείτε ποτέ να συγκρίνετε τις καταναλώσεις στο εξωτερικό με τις δικές μας.  Στο εξωτερικό στο 90% των περιπτώσεων τα όρια τηρούνται και αυτό για όποιον μπορεί να το μεταφράσει σημαίνει πολλά.

Να δώσω και το προσωπικό μου παράδειγμα.
Μια από τις πολλές ρυθμίσεις που έχω δοκιμάσει στα καρμπυρατέρ, δοκιμασμένη σε Αγγλία, Ιταλία και Ολλανδία από ιδιοκτήτες μοτοσικλετών ίδιων με τη δική μου και ανταλάσσοντας απόψεις μέσω ιντερνετ σε συγκεκριμένο φορουμ είχε γίνει αποδεκτή ως η πιο ενδεδειγμένη για μείωση κατανάλωσης και διατήρηση επιδόσεων χωρίς συμβιβασμούς και έδινε σε όλους μεταξύ 5,5 εώς 6 λτ/100χλμ μέσα στην πόλη.  Την είχε δοκιμάσει και άλλος φίλος εδώ στην Αθήνα με παρόμοια αποτελέσματα όμως του συγκεκριμένο του είχαμε κολήσει τη ρετσινιά ότι δούλευε τη μηχανή του "τεμπελικα".
Εμένα η συγκεκριμένη ρύθμιση δεν μου έριξε την κατανάλωση ποτέ κάτω από 7,5 με συνηθέστερο το 8,2!!!  Πήγαινα όμως ακολουθώντας τη γνωστή Ελληνική τακτική "Μη μείνω τελευταίος στο φανάρι", "90χλμ/ωρα όριο στη Συγγρού, πλάκα μας κάνουνε" και άλλα τέτοια.  Μέχρι που αποφάσισα να κάψω ένα ντεπόζιτο βενζίνη πραγματικά οικονομικά.  Τι σήμαινε αυτό?  Αλλαγές στις ταχύτητες κάτω από τις 4000 στροφές (έχω κόκκινο στις 8000) τήρηση των ορίων και καμία απολύτως σημασία στο ποιος στεκόταν δίπλα μου στο φανάρι ή στη διαδρομή.
Το αποτέλεσμα?  15λτ γέμισμα μετά από 260χλμ πόλης δηλ 5,7λτ/100χλμ  ;)

pavlidisc

Εχθές έκανα την πρώτη μου "μεγάλη" βόλτα. Θεσσαλονίκη-Καλλικράτεια και επιστροφή. Σύνολο χλμ 130. Μέσος όρος ταχύτητας 100km/h. Κατανάλωση ... 3,6 lit/100km!!!!!!!!!!!!!
Χρήστος

SAC

Παράθεση από: SAC στις Απριλίου 03, 2013, 04:46:03 ΜΜ
Έκανα την πρώτη μου μέτρηση κατανάλωσης... έβαλα 11,80 lt. και έβγαλα οριακότατα 210 χλμ... ʼρα προκύπτει κατανάλωση 0,06 lt. / χλμ.

Με δεδομένο ότι συνήθισα πλέον τη μηχανή, και αφού ο μάστοράς μου ρύθμισε βαλβίδες και καθάρισε τα καρμπυρατέρ, με αντίστοιχες συνθήκες, ίδιο τρόπο οδήγησης και φουλάρισμα στο ίδιο βενζινάδικο έχω τα εξης: έβαλα 9,49 lt. και έβγαλα 187 χλμ. ʼρα προκύπτει κατανάλωση 0,05 lt. / χλμ.
Αξιοσημείωτη διαφορά νομίζω, που μάλλον αποτυπώνει και τη δουλειά που έγινε στη μηχανή...
;)

jah

Μετρησα κι εγω λοιπον την καταναλωση μου.. Τη δοκιμη την εκανα τρεις φορες, η καθε μια με διαφορετικα δεδομενα. Μονος, δικαβαλος, με πολυ αερα, με απνοια, μεσα στην πολη, εξω απ την πολη, ακομα και σε χωμα με 1η 2α.. Γενικα, λιγο πολυ καλυψα σχεδον ολες τις περιπτωσεις..
Τα αποτελεσματα πανω κατω ιδια!! Δηλαδη με φουλαρισμα, περιπου 300χλμ, χωρις τη ρεζερβα..

superfour

Παράθεση από: jah στις Αυγούστου 15, 2013, 08:24:51 ΜΜ
Μετρησα κι εγω λοιπον την καταναλωση μου.. Τη δοκιμη την εκανα τρεις φορες, η καθε μια με διαφορετικα δεδομενα. Μονος, δικαβαλος, με πολυ αερα, με απνοια, μεσα στην πολη, εξω απ την πολη, ακομα και σε χωμα με 1η 2α.. Γενικα, λιγο πολυ καλυψα σχεδον ολες τις περιπτωσεις..
Τα αποτελεσματα πανω κατω ιδια!! Δηλαδη με φουλαρισμα, περιπου 300χλμ, χωρις τη ρεζερβα..

Όταν ήσουν εκτός πόλης, τι μέση ωριαία διατηρούσες; Πόσα χλμ/ώρα  και στις πόσες στροφές, αν το θυμάσαι;

jah

100 -120 χλμ περιπου.. Οποτε γυρω στις 5-6000 στροφες.. Μεσο ορο παντα..

superfour

Περίεργο πράγμα... Εγώ έχω ακριβώς 115km/h στις 7000rpm, με 15-44 γρανάζωμα. Εσύ τι γρανάζια φοράς;

jah

Αργησα λιγο αλλα το κοιταξα.. Το πισω γραναζι γραφει ενα τετραψηφιο και μετα 41.. Οποτε φανταζομαι οτι αυτο ειναι ο αριθμος των δοντιων...

stam

Μέτρησα και εγώ κατανάλωση περίπου 5,5 λίτρα τα 100χλμ. εντός πόλης με χαλαρή οδήγηση και γρανάζια 15 - 41 και λαστιχα 110/70/17- 150/70/17.

alkiviadis

Καλημέρα!! :)
270 km λοιπόν το γέμισμα(με λίγο περισσευούμενη βενζίνη και ρεζέρβα απέιραχτη...η λύση 100άρα αμόλυβδη τελικά.
Στο παρελθόν με την απλή βενζίνη έβγαζα γύρω στα 200km (χωρίς ρεζ.)το γέμιζα με 19-20ε και τώρα βάζω 23-25.00ε.
Νομίζω ότι έιναι σημαντική η διαφορά τελικά.

marios.apoel

Παράθεση από: alkiviadis στις Οκτωβρίου 25, 2013, 08:22:10 ΠΜ
Καλημέρα!! :)
270 km λοιπόν το γέμισμα(με λίγο περισσευούμενη βενζίνη και ρεζέρβα απέιραχτη...η λύση 100άρα αμόλυβδη τελικά.
Στο παρελθόν με την απλή βενζίνη έβγαζα γύρω στα 200km (χωρίς ρεζ.)το γέμιζα με 19-20ε και τώρα βάζω 23-25.00ε.
Νομίζω ότι έιναι σημαντική η διαφορά τελικά.

μα με πεντε ευρω απλης βεζινης βγαζεις 50 km ( όπως και εγω) ετσι αν σε ενδιαφερουν τα λεφτα περισσοτερο παρά το τι θα γραψει το κοντερ σε km είναι το ίδιο πραγμα! γιατι με 25 ευρω απλης βγαζεις 250 km. απλα  αυτο που λες ειναι πιο ωραιο να φαινεται μεγαλυτερη αυτοδυναμία!

alkiviadis

μια διόρθωση,τα 200 με απλή τα έβγαζε μόνο σε ταξίδι.τα 270 τώρα τα βγάζει στην πόλη.

marios.apoel

Παράθεση από: alkiviadis στις Οκτωβρίου 29, 2013, 06:26:34 ΜΜ
μια διόρθωση,τα 200 με απλή τα έβγαζε μόνο σε ταξίδι.τα 270 τώρα τα βγάζει στην πόλη.
ενδιαφερων... ! ειχε την 100άρα 1.709 η ΕΚΟ και εκανα ένα γέμισμα. τωρα να δω πόσο θα πάει!