γεια χαρα παιδια νεος στο φορουμ και ενδιαφερομενος για αγορα ενος souper four

Ξεκίνησε από figalos, Φεβρουαρίου 06, 2012, 08:13:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

gianis

Αν ξεκιναει το πορτοκαλι-μπλε για παραδειγμα απο την φυσα της ηλεκτρονικης και καταληγει σε μια φυσα λιγο πριν τα οργανα,ξεκουμπωνεις αυτες τις δυο φυσες.Ακουμπας τον ενα ακροδεκτη στο ενα ακρο και τον αλλο ακροδεκτη στο αλλο ακρο του συγκεκριμενου καλωδιου.Kοιτα να ακουμπανε καλα οι ακροδεκτες.Ουτε 3 ωμ αντισταση δεν πρεπει να παρεις.

figalos

Παράθεση από: gianis στις Απριλίου 03, 2012, 11:33:46 ΠΜ
Αν ξεκιναει το πορτοκαλι-μπλε για παραδειγμα απο την φυσα της ηλεκτρονικης και καταληγει σε μια φυσα λιγο πριν τα οργανα,ξεκουμπωνεις αυτες τις δυο φυσες.Ακουμπας τον ενα ακροδεκτη στο ενα ακρο και τον αλλο ακροδεκτη στο αλλο ακρο του συγκεκριμενου καλωδιου.Kοιτα να ακουμπανε καλα οι ακροδεκτες.Ουτε 3 ωμ αντισταση δεν πρεπει να παρεις.
ΟΚ
καταλαβα
ευχαριστω.....

figalos

λοιπον παιδια μιλησα με μαστορα που μου προτεινε ο klab παγκρατι
μου ειπε οτι εχει φτιαξει πολλα μηχανακια
λεω να τον εμπιστευτω
του ειπα για το θεμα μου και οτι θελω να κανω καθαρισμο καρμπ και ρυθμιση και μου πε
οτι το προβλημμα σου μπορει να ειναι πολλα
ενα απλος καθαρισμος ειναι 100 ευρω μπορει να μην χρειασθει να τα λυσουμε
να λυσουμε μονο τα καπακια και να θελει μεμβρανες  αλλα ειναι πανακριβες οπως γνωριζετε
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα
οποτε λυνοντας και βλεπουμε
ετοιμαζομαι για ξεβρακωμα
αστα να πανε
αλλα δεν εχω αλλη επιλογη...
αξιζει να κανω κατι τετοιο ??????
η να κοιταξω να βρω αλλα καρμπυρατερ???   (που μπορει να μην ειναι παλι σε καλη κατασταση ομως)
οποτε παλι απτην αρχη!!!!!!!!!!

klab

Πρέπει να το κοιτάξει ο μάστορας για να είσαι σίγουρος.
Αν μπορεί να το φτιάξει με λογικό κόστος ok, αλλά αν χρειαστείς 4 μεμβράνες καλύτερα να πάρεις καινούργια τετράδα καρμπιρατέρ, βγαίνει φθηνότερα.
Στο wemoto είχε κάτι λιγότερο από 400 ολόκληρη η τετράδα, όταν η κάθε μεμβράνη έχει 100?

EDIT : Δυστυχώς ο Wemoto δεν έχει αυτή την στιγμή κανέναν καρμπιρατερ (το κοίταξα μόλις) αλλά στο μεταξύ βρήκα διαφράγματα από ένα μαγαζί στο Manchester !!!
Και τιμές που είδα έχει από 28? εως  35? το καθένα, ανάλογα το μοντέλο (έχει και για SF αλλά μάλλον όχι ετοιμοπαράδοτο καθώς θέλει να επικοινωνήσεις μαζί τους)

http://www.nrp-carbs.co.uk/index.htm

Aris

Ειχα παραγγειλει απο αυτη τη σελιδα klab πυραυλακια για τα καρμπς μου κ κατι βιδες. Τελικα ουτε τα πυραυλακια κανανε ουτε οι βιδες,του ειχα στειλει μοντελο,εκδοση πλαισιο κινητηρα και ενα κωδικο που γραφει πανω στα καρμπς κ τελικα καταφερε να μου στειλει λαθος πραματα και στο τελος μου λεει ''ναι αυτα που σου εστειλα ειναι 2 χιλιοστα μεγαλυτερα αλλα ολοι οι πελατες μου ειναι ευχαριστιμενοι''!!! χαχαχα ακου τι μου πε! μετα δεν μου απαντουσε στα μυνηματα μου....κ δεν εχει ουτε feedback o  :censored:


ΥΓ. Τον νοεμβρη τον ειχα ρωτηση για τα ποτηρακια και μου χε πει οτι μπορει να εχει μεσα του 2012....αν θες figalos ρωτησε τον και συ

figalos

τελικα ολα καλα
λυθηκε το μυστηριο
και αφου καθαρισα και τσεκαρα καρμπς μεμβρανες που ειναι κομπλε ο μαστορας ανακαλυψε αυτο που ειχα διορθωσει καταλαθος με πτο πειραγμα στις πιπες του πολλαπλασιαστη και με σπρευ επαφων στις φυσες του
ελα ομως που δεν ειχε κουμπωσει καλα το μπουζοκαλωδιο στον πολλαπλασιαστη
και ενω εδειχνε το πολυμετρο οκ τιμες
δεν εκανε καλη επαφη με αποτελεσμα στην πορεια να δινει αλλο ρευμα και ο ενας κυλινδρος να ειναι για παρτυ του
εξου και το κρεμασμα ανοιγοντας το γκαζι και το κοψιμο στις ψιλες στροφες
επισης το κοψιμο συνεχιστηκε στις τελικες και στο κυνηγητο αλλα μου πε ο μαστορας που ειναι τσακαλι και που ευχαριστω τον klab για την υποδειξη του οτι ειναι καλος μαστορας
οτι ειναι ντεποζιτο η αναπνοη και με ενα σπρευ καρπμυρατερ καθαρισε την βαλβιδα αναπνοης που εχει στην ταπα βενζινης  οπως την ανοιγουμε στα δεξια μια μικρη τρυπα ισα που χωραει η πλαστικη προεκταση του σπρευ και κανει ενα κυκλο προς το κεντρο της ταπας
απο εκει εβγαλε λιγο μαυριλα
και μετα απο αυτο εξαφανιστηκε και σταψιλα το κρατημα
μου εφυγε ενα βαρος
βρηκα και μαστορα
και αφου αλλαξω και ρουλεμαν τροχων κ λαιμου ειμαι για εκδρομη
παιζει τιποτα?????
μαγειρευετε τιποτα???
εχει κανεις καμια ιδεα??????????????????????????? :D :D :D :D :D :D :D

itom32

Aλλο ενα cb ξεπερασε τα συμτωματα γριπης,το οποιο ουτε καν γριπη ηταν.Αλλη μια φορα επιβεβαιωνεται το να κοιτας πρωτα τα απλα.Αν στρεφομασταν κατευθειαν σε αυτο το σπουδαιο αρθρο του Administrator μας Jimi θα ειχαμε γλητωσει πολυ κοπο:
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=1879.0

figalos

Παράθεση από: itom32 στις Απριλίου 20, 2012, 11:10:26 ΜΜ
Aλλο ενα cb ξεπερασε τα συμτωωματα γριπης,το οποιο ουτε καν γριπη ηταν.Αλλη μια φορα επιβεβαιονεται το να κοιτας πρωτα τα απλα.
σωστος!!!!
να κοιτας πρωτα τα απλα
και επισης να τα ξανακοιτας!!!! :beerchug: :beerchug: :beerchug: :beerchug:

klab

Αυτά είναι ευχάριστα νέα, μπράβο.
Πόσο βιάζεσαι ;
Αν σε πάρει ο δρόμος προς στα μέρη μας την Κυριακή να πάμε βόλτα στα ορεινά της Ακράτας, Λίμνη Τσιβλού κλπ.

figalos

Παράθεση από: klab στις Απριλίου 20, 2012, 11:16:50 ΜΜ
Αυτά είναι ευχάριστα νέα, μπράβο.
Πόσο βιάζεσαι ;
Αν σε πάρει ο δρόμος προς στα μέρη μας την Κυριακή να πάμε βόλτα στα ορεινά της Ακράτας, Λίμνη Τσιβλού κλπ.
χαχα
καλη η ιδεα σου και αν δεν επαιζε παντοφλα αυτην την κυριακη θα το σκεφτομουν
αλλα τοπα για αναθερμανω το ενδιαφερον γαι λιμνη πλαστηρα που κανονιζεται καιρο τωρα
θα κανω μερικα πραγματακια ακομα κατι ρουλεμαν και κατι φρενα και θα ειμαι και υποψηφιος και για αλλες πελλοπονησιες πανεμορφες βολτες
stand by.....
ευχαριστω για την προταση
ο μαστος στο παγκρατι μορφη
ευχαριστω klab...
καλα χιλιομετρα στην ομορφη πατρα και πελλοπονησο μας

klab

Θα τα πούμε σύντομα απ'ότι βλέπω, δεν κρατιέσαι εσύ με τίποτα χα,χα ;)

snipereps

Πολυ καλα ρε φιλε! στο πα οτι μυριζει ηλεκτρικο! πολυ χαρηκα που λυθηκε το θεμα! επι τελουσ!!!!!! :yoohoo: αντε ψησου για πλαστηρα ρε! :beerchug:

figalos

Παράθεση από: klab στις Απριλίου 20, 2012, 11:40:44 ΜΜ
Θα τα πούμε σύντομα απ'ότι βλέπω, δεν κρατιέσαι εσύ με τίποτα χα,χα ;)
μα ειχε διορθωθει ρε φιλε και ξαναχαλασε!!!!
και δεν ηξερα τι ηταν
δεν σκεφτηκα να ξανατσεκαρω το ιδιο
δυο μηνες τωρα ειχα φρικαρει!!!!
μου φυγε ενα βαρος

itom32

Το τσεκαρες ανχωμενα και πλημελως,χωρις τον απαρετητο φραπε σε τραπεζακι,κι εσυ να καθεσαι σε σκαμπουδακι διπλα απο την κουκλα.Χαλαααρα,χαλαρα!!Που λεμε και στη Σαλονικη.

figalos

μια παρατηρηση εδω οπως λεει και ο φιλος απο το topic που ποσταρες φιλε γιαννη
οτι το μπουζοκαλωδιο πρεπει να βιδωσει και οχι απλα να μπει..
επισης μουπε  ο μαστορας οτι τα μαμα μπουζοκαλωδια εχουν διαφορετικη ακρη με κατι σαν σπυραλ (δεν το εχω δει)
στις ακρες που μπαινουν στον πολλαπλασιαστη ενω τα after market πιθανον σιλικονης ειναι πολυ δυσκολο να μπουν σωστα και θελει τροπο  (εμενα φοαραει σιλικονης αλλαγμενα απο τον προηγουμενο ,      παιδευτηκα παραπολυ να τα  βαλω, να βιδωσει το καλωδιο αλλα και να βιδωσει και η ταπα του πολλαπλασιαστη)