Καλώς σας βρήκα φίλοι μου...!

Ξεκίνησε από bonamin, Ιουνίου 14, 2021, 09:38:35 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bonamin

Καλησπέρα σε όλους !

Με λένε Βασίλη, είμαι 31 χρονών (1990) και σε 2 μέρες απο τώρα θα αγοράσω την πρώτη μου Honda CB 400 Super Four !

Λίγα λόγια για μένα για να συστηθούμε.
Είμαι ΧΡΟΝΙΑ λάτρης της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας, και πολλά περισσότερα χρόνια λάτρης της Honda.
Για διάφορους λόγους καθυστέρησα πολύ να πάρω την απόφαση να αγοράσω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την μοτοσυκλέτα που πάντα ήθελα, αλλά νομίζω πως έφτασε η στιγμή.
ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΟΣ, την Τετάρτη θα γίνει δική μου, όπως συμφώνησα με τον τωρινό ιδιοκτήτη της.

Πέραν αυτής, αυτή την στιγμή είμαι κάτοχος μιας Honda CM200 Twinstar με μικρο-επεμβάσεις στην εμφάνιση, ενός Honda Jazz GD του 05, καθώς και ενός Civic EK του 98 με B16A.
(παραθέτω φωτογραφίες)

honda2" border="0

honda4" border="0

honda1" border="0

honda3" border="0


Μου αρέσουν πολύ, ΠΑΡΑ πολλά πράγματα πέραν της αυτοκίνησης και της μηχανοκίνησης γενικά, αλλά ΝΟΜΙΖΩ πως εδώ είναι η μεγαλύτερή μου αγάπη. Ελπίζω όλα να πάνε όπως τα έχω υπολογίσει και το εργαλείο να γίνει δικό μου. :)

Αυτά ! Χάρηκα που σας βρήκα όλους.
Και εύχομαι να τα πούμε και απο κοντά με πολλούς απο εσάς !
Honda. The Power of Dreams.

panosp25

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Ερώτηση: το CM μονος σου το έχεις φτιάξει;

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


ammo77

Καλώς μας ήρθες φίλε Βασίλη!
Αγαπάς τα 'σίδερα' κι εσύ απ'ότι βλέπω....
Για τα σίδερα είμαστε  ;D ;D
Καλώς να την πάρεις την μηχανή και γατί όχι να έρθεις και μια βόλτα αν σε παίρνει στην προσεχή μας συνάντηση 'πανελλήνια ' super four!
Από πού είσαι νομίζω δεν μας είπες.

bonamin

Γειας παίδες !

- Το CM200 το έφτιαξα μισό εγώ, και μισά τα βρήκα έτοιμα. Τα νίκελ στον κινητήρα καθώς και την πίσω ζάντα (είναι απο XT) τα είχε βάλει ο φίλος μου απο τον οποίο το πήρα. Το βάψιμο το έκανα εγώ. Συν οτι άλλαξα το φανάρι σε στρογγυλό (είχε τετράγωνο ο φίλος μου). Έφτιαξα επίσης την σέλα (μετά τις φωτογραφίες δεν φαίνεται εδώ). Και γενικά ότι μπορώ, πειράζω. Μόνος μου πάντα.

Το CM παρεμπιτόντως το πήρα επειδή ΚΑΠΩΣ έπρεπε να μάθω να οδηγώ μηχανή και μου άρεσε αυτό γιατί είναι κοντό (είμαι 1.73 και δεν ήθελα πολύ ψηλή μηχανή), είναι ελαφρύ, υπερ-εύκολο στην οδήγηση, έχει τις ταχύτητες σαν μηχανή (όχι σαν παπί) και έχει και συμπλέκτη. Δεν ήθελα να πάω κατευθείαν σε μεγαλύτερη μηχανή χωρίς έστω μια ελάχιστη εμπειρία. (Ο πατέρας μου αν και μένω σε χωριό δεν είχε ποτέ μηχανάκι. Μεγάλωσα με αυτοκίνητα).

- Καλώς σας βρήκα λοιπόν, και ΣΙΓΟΥΡΑ θα έρθω σε συνάντηση αν όπως είπα πάνε όλα καλά και το πάρω το όχημα. Αν δεν αλλάξει γνώμη δηλαδή το παλικάρι, γιατί εγώ δεν αλλάζω.
Ξέχασα να πω απο που είμαι όντως. Μεγάλωσα και μένω στο Μεσολόγγι κοντά. Σε ένα χωριό, αλλά ας πούμε κοντά στο Μεσολόγγι. :)
Honda. The Power of Dreams.

TEOS CB SF

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.. εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις την μηχανή .

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


wolfi

Καλώς μας ορίσεις....
Ερώτηση γιατί θα σκάσω (με βάση το B16A)
Το μοτορι που παζαρευεις θα έχει τα καλούδια σαν αυτά του B16A?????

bonamin

Παράθεση από: wolfi στις Ιουνίου 15, 2021, 10:48:36 ΠΜ
Καλώς μας ορίσεις....
Ερώτηση γιατί θα σκάσω (με βάση το B16A)
Το μοτορι που παζαρευεις θα έχει τα καλούδια σαν αυτά του B16A?????

Κοίτα, για να είμαι ειλικρινής, επειδή έχω κοινή δουλειά και κοινό ταμείο με την σύζυγο, οτιδήποτε απόφαση θέλουμε και οι 2 να πάρουμε, το συζητάμε μεταξύ μας.
Σύμφωνα με τα δεδοένα της εποχής, και το γεγονός οτι η καραντίνα μας τάραξε οικονομικά, δεν έχουμε την άνεση για πολλά ανοίγματα.

ΓΙΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΤΥΧΗ ΟΜΩΣ, η σύζυγος, είναι λάτρης των μοτοσυκλετών, και οταν με είδε που τις κοιτούσα στο Car.gr, μου είπε να πάρω μια αφού την θέλω τόσο πολύ, αλλά όχι πολύ ακριβή γιατί δεν βγαίνουμε.
Το όλο σχέδιο είναι αργότερα να πάρει και η ίδια μια και να πηγαίνουμε μαζί βόλτες.

Τώρα το μηχανάκι που βρήκα είναι αυτό:
https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/313092082-honda-cb-400sf

Πείτε μου κι εσείς αν θέλετε την γνώμη σας. Αν και η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ (ΤΩΡΑ) να διαθέσω και πολλά περισσότερα
Βρήκα αυτό γιατί είναι κυριολεκτικά δίπλα μου, και πήγα και το είδα. Το έκανα και μια βόλτα και μου φάνηκε κομπλέ. Θέλει τα μαζεατάκια του, αλλά έτσι είναι αυτά.

ΥΓ. Δεν πρέπει να σκέφτομαι μόνο το κόστος της μηχανής. ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ, με του που θα πάρω την μηχανή θα πάρω και κράνος / γάντια / μπουφάν. Δεν πάω πουθενά χωρίς ζώνη στο αμάξι, και δεν πρόκειται να πάω πουθενά χωρίς εξοπλισμό με την μηχανή.
Έχω κράνος κτλ τώρα για το CM200, αλλά είναι ανοιχτό. Δεν είναι Full Face. Γιατί με το CM πάω με 60χλμ χαλαρά, τούκου τούκου twin cylinder σωλήνα φάση. :D

ΥΓ2. Το B16A το πήρα κομμάτια. Και μάλιστα σε άθλια κατάσταση. χαχααχ ΟΛΑ τα πράγματα (μέσα-έξω) τα έφτιαξα εγώ. Δικές μου επιλογές. Τώρα είναι 210 άλογα, στις πολύ νόστιμες 9600 στροφές ! <3
Honda. The Power of Dreams.

itom32

Kαλως ηρθες στο superfour.gr.Η μαυρη που σε αρεσε,ειναι ενα version r fiiiS του 1995.Απο το εργοστασιο ηταν το μονο τετραγωνοφαναρο μοντελο με   bikini cowl της σειρας superfour nc31.Περα απο τα υπολοιπα καλα που αλλαξαν με το version r,τα οποια θα τα βρεις εν καιρο στο φορουμ,κατα την γνωμη μου το συγκεκριμενο μασκακι ειναι εργο τεχνης (προσεξε ποσο δενει το αναγλυφο του με το ρεζερβουαρ και την ουρα).Περα απο την καλυτερη διαχυση του αερα και καλυτερη ανεμοκσλυψη,στην θεση σου θα το επανατοποθετουσα,αφου μαλιστα υπαρχει.Φυσικα αν τελικα επιλεξεις την συγκεκριμενη sf η οποια απο τις φωτο σε γενικες γραμμες φενεται οκ.(με καθε επιφυλαξη,πολλες φορες οι φωτο κολακευουν).Καλως ηρθες λοιπον.

panosp25

Το μηχανάκι φαίνεται τίμιο. Για τα λεφτά του νομιζω καλό είναι.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


bonamin

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες itom32 και panosp25 !

Το έχω δει και απο κοντά, μιας και είναι δίπλα μου, και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως στις φωτογραφίες. (ενδεικτικά είχα δει άλλο ένα, που δεν είχε ΚΑΜΙΑ σχέση με τις φωτογραφίες).
Εκτός απο την εμφάνιση, την οποία προφανώς και θα βελτιώσω κι εγώ, μηχανικά φάνηκε να λειτουργεί άψογα. Δεν παρατήρησα κάτι περίεργο, τουλάχιστον με τις γνώσεις μου απο κινητήρες ΓΕΝΙΚΑ. Πρώτη φορά οδήγησα ΤΕΤΟΙΑ μηχανή.
Σταθερό φάνηκε πολύ, άψογη λειτουργία κινητήρα και κιβωτίου.

ΒΕΒΑΙΑ ! Έχω ήδη μιλήσει με ένα μάστορα πολύ καλό στο Αγρίνιο, και το παλικάρι που πουλάει την μηχανή επιμένει να την ελέγξω και όπου θέλω, και αύριο θα το πάμε και εκεί έτσι για την ιστορία να μας πει και αυτός την πιο επαγγελματική γνώμη του.
Φυσικά θα κάνω και ένα σοβαρό σέρβις την πρώτη μέρα. Ό,τι χρειάζεται. Φαντάζομαι λάδια-φίλτρα-μπουζί-ψυκτικό υγρό και ΑΝ δει κάτι άλλο ο μάστορας.

Αυτά !
Honda. The Power of Dreams.

Alex400

Καλώς όρισες στην παρέα .  ;) Η περιοχή που είσαι εχει υπέροχες διαδρομές για μοτοσυκλέτα . Καλή συνέχεια να εχεις με την αγορά του Version-R .

Ποντιος χρηστος

γεια σου καλα εκανεςκαι ηρθες εδω καλη διαμονη το μασκακι να βαλεις οπως ορισε ο κατασκευαστης για το μοντελο αυτο δειχνει ωραιο καλα να περνας με υγεια
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

JEPE

Καλώς ήρθες! Με το καλό να την αποκτήσεις και να σε δούμε και στην ετήσια!

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


wolfi

Παράθεση από: bonamin στις Ιουνίου 15, 2021, 11:42:06 ΠΜ
Τώρα είναι 210 άλογα, στις πολύ νόστιμες 9600 στροφές ! <3

ΜΌΝΟ ΧΟΝΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕ(νταξ είμαστε από τον απέναντί μαχαλα που λεν και στο χωριό μου AUQ)

Καλά εντάξει και το μοτορι που παζαρευεις (και έχουμε και εμείς)
κάπου εκεί στις 9600 θα έχει "ψυχή" ΑΛΛʼ πολλά μα πααααρα πολλά λιγότερα αλογατα  :P :P

TEOS CB SF

Παράθεση από: wolfi στις Ιουνίου 15, 2021, 10:48:36 ΠΜ
Καλώς μας ορίσεις....
Ερώτηση γιατί θα σκάσω (με βάση το B16A)
Το μοτορι που παζαρευεις θα έχει τα καλούδια σαν αυτά του B16A?????
Εγώ δεν θα σε απαντούσα για να σκάσεις παλιό λυκουδι...


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk