Τάπα Κυκλώματος Ψύξης / Που μπορώ να βρω ;

Ξεκίνησε από bonamin, Ιουλίου 11, 2021, 04:00:28 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bonamin

Καλησπέρα και πάλι φίλοι μου !

Μετά απο τις πρόσφατες εργασίες συντήρησης που έκανα στο CB, η τελευταία που έμεινε ήταν η αλλαγή του ψυκτικού υγρού.
Ακουλούθησα τον οδηγό του φόρουμ καθώς και τις συμβουλές που μου δώσατε οταν βρεθήκαμε απο κοντά, και όλα κύλισαν ομαλά.
Έβαλα φρέσκο παραφλού Honda, καθώς και φυσικά καθάρισα το κύκλωμα προσκετικά και υπομονετικά απο το προηγούμενο υγρό.

Αυτό που με προβληματίζει όμως, είναι οτι η τάπα που βρίσκεται πάνω στον θερμοστάτη (κάτω απο το ντεπόζιτο) απ'όπου και γέμισα το σύστημα ψύξης με το υγρό, δεν είναι και σε τέλεια κατάσταση. Το λάστιχό της μου φαίνεται ξερό, και γενικά δεν μου αρέσει.
Δεν είναι όπως στο αυτοκίνητό μου.

Αυτό, ΘΕΩΡΩ, πως θα επηρεάζει όσο να'ναι, και την θερμοκρασία (και εν συνεχεία) την πίεση, στην οποία "ανοίγει" η τάπα και αφήνει το ψυκτικό υγρό να κατευθυνθεί απο και προς το δοχείο.

Η ερώτησή μου είναι, μπορώ απο κάπου να προμηθευτώ μια καινούρια τάπα ; Η ίσως κάνει απο κάποιο άλλο γνωστό μοντέλο της Honda ? Ξέρει κανείς ;
Θα προτιμούσα να είναι καινούρια.

Thank you ! <3
Honda. The Power of Dreams.

itom32


bonamin

Τέλεια ! Ευχαριστώ πολύ Γιάννη ! Να'σαι καλά ! <3
Honda. The Power of Dreams.

Alex400

Οπως σου ειχα πεί και στην Πάργα , ειναι ο ανθρωπός σου [ ο Γιάννης] . ΑΝ εισαι καλό παιδί  ;D , εχεις Version-R  >:D  και έρχεσαι στις Πανελλήνιες  . . . Εχεις δίπλα σου τον ΙΤΟΜ και την ομάδα αν χρειαστεί  ;) . Καλή συνέχεια με τις εργασίες .

bonamin

Η Αλήθεια είναι πως η βοήθειά σας ήταν πολύτιμη ʼλεξ !

Αν δεν έχεις κάποιον που τα ξέρει καλά να σου τα πει/εξηγήσει, είναι εύκολο να κάνεις λάθη. Και λάθη που μπορεί να κοστίσουν ακόμη και την μηχανή ολόκληρη.
Δυστυχώς δεν τα ξέρουμε όλα, αλλά ευτυχώς υπάρχει βοήθεια ! 

Ευχαριστώ και πάλι !
Honda. The Power of Dreams.

jah

Ίδια τάπα, επίσης, φοράνε πολλά αυτοκίνητα, όπως το CIVIC. Αν πας σε κάποιο μαγαζί με ανταλλακτικά αυτοκινήτων θα βρεις και σίγουρα πολύ πιο φθηνή. SOS!! Μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί την παλιά τάπα!! Συνήθως είναι άσχετο το προσωπικό που θα σε εξυπηρετήσει, οπότε χωρίς δείγμα δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Και προσπάθησε επίσης να μην αναφέρεις ότι είναι από μηχανάκι, γιατί η πρώτη απάντηση που θα πάρεις είναι ότι δεν έχουν ανταλλακτικά μοτοσυκλετών.