Λαδια και αλλα...

Ξεκίνησε από mechmech, Δεκεμβρίου 09, 2010, 11:42:11 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

trip238

Ελα μωρη Ελλαδαρα με τα ιντερνετικα σου τα συστηματα και την τρελη εξυπηρετηση!!!!! Μαθαμε και τους servers μη πω τιποτα πιο χοντρο μερες που ειναι!! Παντα διαφημιζονται για τις ευκολιες που παρεχουν αλλα ποτε οταν πας και ζητας κατι το οποιο δικαιουσαι σαν πελατης καλη ωρα οπως ο φιλος supernova ποτε δεν σε εξυπηρετουν λεγοντας τις ιδιες δικαιολογιες....

supernova

Οτι νά'ναι είναι φίλε trip, κρίμα γιατί και να θές να γλυτώσεις κανα euro δεν σε αφήνει η αμεριμνησιά τους, μόνο το όνομα έχουν!!!

itom32

Διαφιμηστικα κολπα ειναι ολα,οταν ερθει η ωρα να δωσουν,ουτε στην μανα τους δεν δινουν.Τετοια παρταλια ημασταν και θα ειμαστε παντα.Λαμογιά στην λαμογιά.Περαστικα,Μιχαλη και σε σενα και στον Σιμο.

supernova

Νά'σαι καλά γιάννη.
Γιατί να σκάσω το 30euro αφού δικαιωματικά μπορώ να τα πάρω εξαργυρώνοντας τους πόντους?
Δεν έχω σκοπό να τους την χαρίσω, θα τα πάρω τα λάδια.

itom32

Nαι συμφωνω,μη τους τα χαρησεις.Εξ αλλου το κολπο τους αυτο ειναι,να σε σπασουν τα νευρα,για να τους αφησεις ησυχους.Μη τους κανεις το χατιρι. ;)

supernova

λοιπόν το cb δεν θέλει να του αλλάξω λάδια!!!!
Γουστάρει να έχει παλιό και δουλεμένο λαδάκι!!!!
Μετά απο όλη την περιπέτεια με τα λάδια, εχτές μου έφερε το φιλαράκι μου το φίλτρο (τα λάδια στην επόμενη επίσκεψη λόγο server  >:( )
ενώ λοιπόν είχα πάρει τηλ. και μου είχαν πει στο κατάστημα οτι έχουν φίλτρο με τον κωδικό HF-303 (HI-FLOW), μου φέρνει το παλικάρι το φίλτρο και είναι FIZZ (???) με το ίδιο κωδικό (HF-303) και γράφει πάνω οτι είναι για cbr 600, kle, zzr !!!!  ???
Γνωρίζει κανείς αυτή την μάρκα..? θα κάνει λογικά αφου έχει τον ίδιο κωδικό (το ελπίζω) αλλα το ξέρει κανείς...???

supernova

Γιούυυυχουυυυυ, ξέρει κανείς τα FIZZ...?????

Headmaster


point zero

Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

HiFlo φιλτρα λαδιου τα ξερω,και δεν ειχα προβλημα.Τα Fizz oxι δεν τα γνωριζω.

supernova

Πήρα τηλ. στο μαγαζί και μου λέει τα δουλεύω χρόνια, είναι πολύ καλά και δεν είχα ποτέ πρόβλημα (τι άλλο θα έλεγε)

Πάνω στο κουτί γράφει το μόνο που γράφει είναι ''high quality products'' και ''manufactured according to JAPAN OEM apecification''  (apecification ???? νέα λέξη???? )
Ούτε απο που έρχεται, ούτε που παράγεται...
κινέζικο....
Βγάλε άκρη... >:(

Αν ήταν να κατέβω πειραιά θα του το επέστρεφα αλλα δεν..οπότε...
Μια δοκιμή θα μας πείσει...

klab

Βάλτο μωρέ, σιγά την πυρηνική επιστήμη που έχουν τα φίλτρα, βάλτο πάνω καινούργιο είναι καλύτερα θα είναι από το παλιό σου.
Λες και τα hi-flo είναι μάρκα περιοπής, φασόν είναι όλα.

souperdooper

Παράθεση από: souperdooper στις Απριλίου 04, 2012, 11:22:36 ΜΜ
Μα γιατι λετε καθε 3000χμ αλλαγη στα λαδια ρε παιδια? δεν ειναι υπερβολικα λιγα? Αλλωστε στο στικυ Συντηριση του σουπερφορ http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=220.0
λεει αλλαγη στα 1000, 12800, 32000κλπ..δλδ καθε 12000χμ

Τωρα 12000χμ ειναι ισως πολλα. (αν και στα αμαξια καπου τοσο παει) αλλα 3000 ειναι υπερβολη!! δλδ καθε 4 μηνες πρεπει να αλλαζω λαδια?  

Εγ τωρα ειναι να αλλξω και ειμαι στα 8000χμ. Παρεπιπτωντως πηρα Μοτουλ 5000 10W 40 απο εδω

http://www.ebay.co.uk/itm/300674284942?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_500wt_1416

2 x 4lt £44 με τα μεταφορικα και ολα. Τωρα το ανεβασε στα £50!


-----------
τα ιριδιου για τα δικα μας αυτα ειναι CR8EHIX-9?



Βρε με ξεχασατε?  :)

Τα μπουζι ιριδιου για τα μηχανακια μας τι κωδικο εχουν?




"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

itom32

Sorry Souperdooper,σε ξεχασαμε οντως.Λοιπον και τα δυο ερωτηματα σου ειναι προσωπικα πως το βλεπει κανεις.Εγω πιστευω οτι καλυτερα να κανει καποιος πιο συχνες αλλαγες λαδιων,παρα να εχει προβληματα με τον κινητηρα=καρδια της μοτο αργοτερα.Ειδικα σε πολυστροφο τετρακυλινδρο σαν το δικο μας η σωστη λιπανση ειναι το παν για την μακροζωία του κινητηρα.Οχι δεν ειναι υπερβολη να αλλαζεις το ημισυνθετικο σου στα 3000 με 4000χιλ.χιλιομετρα.Εγω καπου εκει τα αλλαζω.Αποψη μου αυτο ετσι.Μιλαμε για ημισυνθετικο.Αν εβαζα απλο θα το αλλαζα στα 1000χιλ.
Μπουζι ιριδιου δεν δοκιμασα διοτι με εκοψε την φορα ο μηχανικος μου.Αν θυμαμαι καλα με ειπε οτι αυτα ειναι για μοτο νεοτερης γενιας και οτι μπορει να εχω θεμα με τα πιστονια.Δοκιμασα τα εναλακτικα CR9 απο τα οποια δεν εμεινα ευχαριστημενος ειδικα με τα ξεκινηματα με κρυο καιρο κι ετσι το γυρισα στα μαμα απλα CR8 και εκτοτε ειμαι μια χαρα.

snipereps

Παράθεση από: souperdooper στις Απριλίου 18, 2012, 04:34:14 ΜΜ
Παράθεση από: souperdooper στις Απριλίου 04, 2012, 11:22:36 ΜΜ
Μα γιατι λετε καθε 3000χμ αλλαγη στα λαδια ρε παιδια? δεν ειναι υπερβολικα λιγα? Αλλωστε στο στικυ Συντηριση του σουπερφορ http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=220.0
λεει αλλαγη στα 1000, 12800, 32000κλπ..δλδ καθε 12000χμ

Τωρα 12000χμ ειναι ισως πολλα. (αν και στα αμαξια καπου τοσο παει) αλλα 3000 ειναι υπερβολη!! δλδ καθε 4 μηνες πρεπει να αλλαζω λαδια? 

Εγ τωρα ειναι να αλλξω και ειμαι στα 8000χμ. Παρεπιπτωντως πηρα Μοτουλ 5000 10W 40 απο εδω

http://www.ebay.co.uk/itm/300674284942?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649#ht_500wt_1416

2 x 4lt £44 με τα μεταφορικα και ολα. Τωρα το ανεβασε στα £50!


-----------
τα ιριδιου για τα δικα μας αυτα ειναι CR8EHIX-9?



Βρε με ξεχασατε?  :)

Τα μπουζι ιριδιου για τα μηχανακια μας τι κωδικο εχουν?




http://www.wemoto.com/bikes/honda/cb_400_sf_f3s_superfour_japan/92-95/picture/spark_plug_ngk_iridium/  ;) εγω αυτα εχω οκωδικος ειναι αυτος που γραφει στην φωτο