Φώτα hazard/alarm

Ξεκίνησε από Atanassio, Μάρτιος 20, 2009, 04:53:50 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Atanassio

Enigma ορίστε το επόμενο mod που πρέπει να μελετήσουμε.

http://www.mgb-stuff.org.uk/s_hazard.htm
http://www.triplesonline.com/techtips/hazard.asp

Επειδή εγώ δεν σκαμπάζω και πολύ από αυτά σκέφτηκα το εξής απλό:
1.  Διακόπτης
2.  Ρελέ (φλασέρ)
3.  4 φλασάκια με διπλό ντουί (σαν τα μπροστινά του CB)
4.  Ένα +καλώδιο προς κάθε φλασάκι
5.  Ρεύμα κατευθείαν από τη μπαταρία

Τι λέει η επιστημονική σου φύση?

Enigma

ΟΚ ...κοιτα μιας και δεν εχω ΤΩΡΑ το χρονο να δω τα λινκ ....Θα τα δω και θα σου πω αμεσα ...
ΠΑΝΤΩΣ σκεφτομαι οτι ....ΔΕΝ χρειαζεται διπλη λαμπα για την δουλεια μας ....Τα υπαρχοντα φλας ειναι μια χαρα ...και το υπαρχον φλασερ ...το μονο που πρεπει να << μονταρουμε>> ειναι να μπορει να δωσει ρευμα ταυτοχρονα και στα δυο φλας ...Θεωριτηκα ...το μονο που χρειαζεται να ψαχνεις ΑΠΟ ΤΩΡΑ ειναι ενα ομωρφο εξτρα διακοπτακι να μπει στην μηχανη στου !!!Θα πρεπει να μπει καποιο <<γεφυρα >> με καποιες διοδους υποθετω ....(προχειρα στο μυαλο μου τωρα ειναι ολλα αυτα) ...που θελουν σκεψη ...
let me think !

Enigma

Οκ μιας και προλαβαινω τελικα να ριξω μια ματια ....
Αν εχει  κανεις καταβαση μια ιδεα ας την ριξει φυσικα ...
Εχω μια μικρη αντιπαραθεση με το δευτερο διαγραμμα που εβαλες ....
Αν και στα ηλικα συμφωνουμε ...δεν εχω καταλαβει ΓΙΑΤΙ να χρειαζεται ΔΕΥΤΕΡΟ φλασερ ?
Μπορει να εχει το δικαιο του θα το διαβασω ποιο καλα και θα δω ....Δεν ξερω ΠΩΣ θα συμπεριφερθει το υπαρχον με το επιπλεον φωρτιο ...(λογικα θα αναβοσβυνει ποιο αργα)
Το μονο θεμα μας (και αυτο ειναι το ποιο tricky part ) ειναι να αλλαξουμε το ρευμα του φλασερ ....
τα φλας σου δεν δουλευουν οταν εχεις κλειστο το κλειδι σωστα ? Αυτο πρεπει να το αλλαξουμε ...εχουμε πραγματακια να σκεφτουμε .... :scratchchin:
ΑΛΛΑ δυσκολο δεν ειναι  O0

egm

Ρεύμα όχι απο την μπαταρία, απευθείας, αλλά κοιτάξτε να τραβήξετε γραμμή απο το ασφαλειοκούτι, άν έχει χώρο να βάλετε μιά επιπλεον ασφάλεια.
Τα υπόλοιπα είναι απλά. Χρειάζεται μάλλον το δεύτερο φλασέρ γιατί τα οδηγεί και τα τέσσερα απευθείας. Ενώ το αλάρμ, ( δεν έχω κοιτάξει το σχέδιο καλά, εμπειρικά μιλάω) τα οδηγεί μέν αλλά κάθε φορά ανα δύο. Πάντως το σκαλίζουμε.
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Enigma

Παράθεση από: egm στις Μάρτιος 20, 2009, 05:30:51 ΜΜ
Ρεύμα όχι απο την μπαταρία, απευθείας, αλλά κοιτάξτε να τραβήξετε γραμμή απο το ασφαλειοκούτι, άν έχει χώρο να βάλετε μιά επιπλεον ασφάλεια.
Τα υπόλοιπα είναι απλά. Χρειάζεται μάλλον το δεύτερο φλασέρ γιατί τα οδηγεί και τα τέσσερα απευθείας. Ενώ το αλάρμ, ( δεν έχω κοιτάξει το σχέδιο καλά, εμπειρικά μιλάω) τα οδηγεί μέν αλλά κάθε φορά ανα δύο. Πάντως το σκαλίζουμε.
ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ μιλωντας ....αν πχ υπηρχε ενα βραχυκυκλωμα  .....
Και οταν εδεινες στον διακοπτη του φλας να παει αριστερα ...ο διακοπτης θα εδεινε στην αριστερη πλευρα ρευμα σωστα ? Αν τωρα το ιδιο ρευμα πηγαινε και στα δεξια ...ΤΑΤΑΝ βουαλα θα ειχαμε αλαρμ...Αυτο που ΜΟΝΟ στην πραξη θα μαθω ειναι την συμπεριφωρα του φλασερ στο επιπλεον φορτιο ?!

Atanassio

Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει αλλά όσα φλασέρ έχω δει έχουν τρεις ακροδέκτες :scratchchin: :scratchchin: :scratchchin:

Enigma

ΞΑΝΑ ΜΑΝΑ ασχολουμε με τον συλογισμο μου και σας τον λεω να μου πητε την γνωμη σας ...
Ξεκιναμε με αυτα που ξερουμε ...
Αν κανει ενα φλας ...δεν σβηνει το αλλο ζευγαρι του ...αρα δεν περνουν ρευμα σε σειρα αλλα παραλληλα ΟΚ ?
Αν καει ενα λαμπακι αρχιζει και αναβοσβινει το αλλο ποιο γρηγορα ...ΑΡΑ το φλασερ επιρεαζεται απο την αλλαγη του φορτιου ...ΟΚ ? Αρα περιμενουμε και καποια αλλαγη στην συμπεριφωρα του !
Ας πουμε λοιπον οτι το καλωδιο 1 και 2 ...ειναι τα συν της αριστερης πλευρας ....και τα 3 και 4  της δεξιας ....
Το φλασερ η δουλεια του ειναι να αναβοσβινει το ρευμα ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ...
Ο διακοπτης των φλας επειρεαζει το ΠΟΥ θα παει το ρευμα απο την εξοδο του φλασερ ..Δηλαδη σε ποιο ζευγαρι ...
Στο 1 και 2 ? η στο 3 και 4 ? ....
Εγω τι λεω να κανουμε λοιπον ...Να φτιαξουμε ΑΠΟ πανω ...ενα διακοπτακι που θα δεινει ρευμα ΚΑΙ στο 1 και2 αλλα και στο 3και 4 ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ....
ΑΝ το αποτελεσμα ειναι να εχουμε (που θα εχουμε) αλαρμ ειναι ΟΚ
ΑΝ ομως αναβοσβηνουν ΠΟΛΥ αργα ...πρεπει να σκεφτουμε για δευτερο φλασερ που να εχει διαφωρετικη αντισταση ..
κατι που ομως θα ηθελα να αποφυγουμε επειδη συμαινει εξτρα καλωδια και θεση στριρηξης κτλ κτλ κτλ !!
Μου διαφευγει τιποτις απο τα ανω ?

Enigma

ΝΑ μην ξεχασω οτι εκει που θα μπει ο <<απο πανω>> διακοπτης ...πρεπει να βαλουμε διοδους για να ΜΗΝ παει ρευμα Προς τα πισω στο φλασερ !

egm

Αν, λέω άν, ταυτόχρονα, δίνεις εντολή και στα αριστερά και στα δεξιά φλάσάκια, δεν θα δουλέψουν? Λογικά ναί. Οπότε αν ισχύει αυτό, τότε πρέπει να κάνεις μόνο μιά γραμμή σε πιεζοδιακόπτη (μπουτόν) παράλληλα στο κύκλωμα του διακόπτη των φλάς, το οποίο θα κάνει ότι κάνει το φλάς, με τη διαφορά οτι θα ανάβουν όλα μαζι.......νομίζω ::)
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

egm

το ίδιο ρε λέμε.......με πρόλαβες
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Atanassio

Τι πρέπει λοιπόν να κάνουμε?  Που είστε θέλω λεπτομερή περιγραφή και σχεδιάγραμμα αλλιώς θα σας αφήσω μεταξετασταίους!!! :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

υ.γ:   Χωρίς πλάκα δεν έχω καταλάβει τίποτα γι' αυτό σας λέω αναλυτικά...
υ.γ.2:  Κι αν ανάψουμε ταυτόχρονα τους διακόπτες φλας και χάζαρντ τι γίνεται?

Enigma

Το θεμα ειναι οτι αυτος ο διακοπτης θα πρεπει να περνει ρευμα απο αλλου μιας και τα φλας περνουν ρευμα μετα το κλειδι πραγμα που τα κανει να δουλευουν ΜΟΝΟ με το κλειδι ενω σε αλαρμ μπορει να χρειζεται να δουλεψουν και χωρις αυτο
Σε αλλη περιπτωση θα ηταν 5 λεπτα υποθεση !!
να ΜΗν υπολογισω αυτο που εγραψε ο θανασης << Δεν ξέρω αν αυτό βοηθάει αλλά όσα φλασέρ έχω δει έχουν τρεις ακροδέκτες>> Το οποιο ΟΧΙ θαναση μου δεν βοηθαει μιας και δεν ξερω τι στο διαλα κανει ο τριτος ακροδεκτης  :abeye-popping:

Enigma

Το φλασερ δουλευει με ενα διμεταλικο ελασμα το οποιο θα σου εξηγυσω απο κοντα πως δουλευει ...
Στην πραξη να θυμασε οτι εχεις εναν ανθρωπο να σου ανοιγοκλεινει το φως του σαλονιου σου ....και αν του πεις παει και ανοιγοκλεινει το φως της βεραντας ...αυτο που λεμε λοιπον ειναι να του φτιαξουμε ενα τριτο διακοπτη ο οποιος ΟΜΩΣ ανοιγοκλεινει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και το σαλονι και την βεραντα ....!
Περναω περναω ?

egm

Ελα που δεν ξέρεις τι κάνει ο τρίτος.......τικ τοκ είναι, αφου το πηνίο αυτοδιεγείρεται και κόβεται μόνο του το ρεύμα του, όταν κουνηθεί το έλασμα. έχεις τρείς ακροδέκτες, Ο Νο1, δίνει στον Νο2 στο τίκ, και στον Νο3 στο τοκ.
Τα πάντα γίνονται. Αρκεί να βρείς τον τρόπο......

Atanassio

Τώρα μάλιστα.....  Κι αν θέλω να πάω βόλτα το μωρό ???  Να με γράψουν για τρικάβαλο ??? :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: