Έπιασαν τα κρύα, ποσό "ζέστά";

Ξεκίνησε από ntaks, Δεκεμβρίου 14, 2020, 01:24:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ntaks

Καλησπερα παιδιά, εσείς περίπου πόση ώρα το αφήνετε να ζεσταθεί τώρα με τα κρύα;

Sent from my Redmi Note 6 Pro using Tapatalk


skempris

Καλησπέρα φίλε αυτό που κάνω εγώ είναι με βάση την δικιά μου εμπειρία ο καλύτερος τρόπος... Το αφήνω περίπου 30δευτερολεπτα με 1 ένα λεπτό να ζεσταθεί στο ρελαντί για να κυκλοφορήσει το λάδι και μετά ξεκινάω πηγαίνοντας πολύ χαλαρά χωρίς να ζορίζω την μηχανή ούτε πολύ χαμηλές στροφές δηλαδή ούτε πολύ ψηλές αλλά και όχι απότομα ανοίγματα για κάνα 10λεπτο τέταρτο σίγουρα και μετά αρχίζω να οδηγαω σε φυσιολογικός ρυθμούς.. Τώρα αυτό είναι βάση με τις δικές μου εμπειρίες και θεωρώ εγώ προσωπικά τον καλύτερο τρόπο για να ζεστάνεις το μοτέρ ομοιόμορφα και σωστά.. Τώρα αν κάνω κάπου λάθος υπάρχουν κι άλλα παιδιά εδώ πολύ πιο έμπειρα που θα με διορθώσουν!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Cb400sf version S F3V

TEOS CB SF

Παράθεση από: skempris στις Δεκεμβρίου 18, 2020, 03:23:23 ΜΜ
Καλησπέρα φίλε αυτό που κάνω εγώ είναι με βάση την δικιά μου εμπειρία ο καλύτερος τρόπος... Το αφήνω περίπου 30δευτερολεπτα με 1 ένα λεπτό να ζεσταθεί στο ρελαντί για να κυκλοφορήσει το λάδι και μετά ξεκινάω πηγαίνοντας πολύ χαλαρά χωρίς να ζορίζω την μηχανή ούτε πολύ χαμηλές στροφές δηλαδή ούτε πολύ ψηλές αλλά και όχι απότομα ανοίγματα για κάνα 10λεπτο τέταρτο σίγουρα και μετά αρχίζω να οδηγαω σε φυσιολογικός ρυθμούς.. Τώρα αυτό είναι βάση με τις δικές μου εμπειρίες και θεωρώ εγώ προσωπικά τον καλύτερο τρόπο για να ζεστάνεις το μοτέρ ομοιόμορφα και σωστά.. Τώρα αν κάνω κάπου λάθος υπάρχουν κι άλλα παιδιά εδώ πολύ πιο έμπειρα που θα με διορθώσουν!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα συμφωνήσω μαζί σου ..
Σε μια μελέτη είχα δει ότι δεν είναι καλά να το αφήνουμε μόνο στο ρελαντί όταν είναι κρύο διότι δουλεύει παραπάνω ώρα με κρύα λάδια σε σχέση με ένα ομαλό ξεκίνημα όπως το περιγράφεις παραπάνω .. για το παραπάνω οι απόψεις είναι πολλές .


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

ΩΣ ''Πολύ ποιό έμπειρος ''  ;D . . . ΔΕΝ εχω να συμπληρώσω τίποτα περισότερο απο οτι εγραψε ο Χρήστος . . .[skempris] . Ισως μια μικρή δική μου εμμονή για τα μοντέλα που ΔΕΝ εχουν δείκτη θερμοκρασίας αλλά βενζινόμετρο στη θέση του , να πιάνω απο τη δεξιά πλευρά το κολάρο του ψυγείου , για να δω πότε θα πάρει ζεστά νερα  απο τον θερμοστάτη .  ;)

panosp25

Παράθεση από: skempris στις Δεκεμβρίου 18, 2020, 03:23:23 ΜΜ
Καλησπέρα φίλε αυτό που κάνω εγώ είναι με βάση την δικιά μου εμπειρία ο καλύτερος τρόπος... Το αφήνω περίπου 30δευτερολεπτα με 1 ένα λεπτό να ζεσταθεί στο ρελαντί για να κυκλοφορήσει το λάδι και μετά ξεκινάω πηγαίνοντας πολύ χαλαρά χωρίς να ζορίζω την μηχανή ούτε πολύ χαμηλές στροφές δηλαδή ούτε πολύ ψηλές αλλά και όχι απότομα ανοίγματα για κάνα 10λεπτο τέταρτο σίγουρα και μετά αρχίζω να οδηγαω σε φυσιολογικός ρυθμούς.. Τώρα αυτό είναι βάση με τις δικές μου εμπειρίες και θεωρώ εγώ προσωπικά τον καλύτερο τρόπο για να ζεστάνεις το μοτέρ ομοιόμορφα και σωστά.. Τώρα αν κάνω κάπου λάθος υπάρχουν κι άλλα παιδιά εδώ πολύ πιο έμπειρα που θα με διορθώσουν!

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ακριβώς αυτο κανω κι εγω σε ολα μου τα μηχανάκια, χρόνια τώρα...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk