Γκουχου γκούχου

Ξεκίνησε από jokey, Μάρτιος 21, 2007, 02:23:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kostasd

παιδια ακριβως το ιδιο προβλημα. μπερδεμα τρελο σε ολο το φασμα των στροφων και κυριως κοντα στις 6000.να σκεφτεις οτι δικαβαλο δεν μπορω να παρω επειδη δεν παει βημα.διαβασα το τοπικ και θα κανω εγχειρηση.σημειωστε οτι το καλυμα του στροφομετρου μου λειπει λογο πτωσης που σημαινει υγρασια σκονες και νερα. θα ποσταρω ξανα οταν εχω νεοτερα αν και βλεπω να αργω λιγο...

odt

Κοίτα αρχικά μήπως έχεις κάψει καμία ασφάλεια...


Εφόσον από ασφάλειες είσαι εντάξει, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να ενώσεις ένα καλώδιο που βγάζει +12 (αν θυμάμαι καλά είναι καφέ) στο καλώδιο που διαβάζει η ηλεκτρονική που είναι πορτοκαλί - μπλε ανάμεσα θα παρεμβάλεις μια αντίσταση 1470Ohm (και 1500 κάνει, ενώ φυσικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την ήδη υπάρχουσα στην διάταξη του "κόφτη" και θα είσαι κομπλέ...Με αυτό τον τρόπο το μηχανάκι δουλεύει ακόμη και χωρίς όργανα ή και με ό,τι όργανα να'ναι... :wave:

kostasd

καλα τωρα δεν την εχω μπροστα μου τη μηχανη αλλα...οι ασφαλειες που ειναι???

odt

Παράθεση από: kostasd στις Νοεμβρίου 03, 2008, 11:39:58 ΜΜ
καλα τωρα δεν την εχω μπροστα μου τη μηχανη αλλα...οι ασφαλειες που ειναι???


νταξ, ούτε εγώ την έχω μπροστά μου...αλλά οι ασφάλειες είναι στο αριστερό καπάκι...εκεί που είναι η κλειδαριά που ξεκλειδώνει τη σέλα...

kostasd

ερωτηση συνεχεια πανω στο προβλημα που συνεχιζεται...αλλα σε μικροτερο βαθμο νομιζω. αμα στις αλλαγες ταχυτητων με πολλες στροφες πεταει πισω μαυριλα σαν ταξι τι μπορει να μη δουευει σωστα???

Enigma

ΧΑ χα απλα καντο με γκαζι ..
Οκ χωρις πλακα ....ενας γρηγορος τηφλοσουρτης
Μαυρος καπνος ....Πλουσιο μειγμα ....= ρυθμιση καρμπ και εισαι κομπλε (μπορει να εχεις να αλλαξεις το φιλτρο αερα και 10 χρονια .......οπωτες τσεκαρε και αυτο ....το ρεζουμε μπαινει περισσοτερο μπαιτζινα μεσα ...)
Ασπρος καπνος ....κανε υπομονη ..υγρασεια ειναι θα φυγει = μην ψαρωνεις
Γαλαζιος καπνος (μιαζει αρκετα με τον ασπρο ...αλλα οταν λεμε ΑΣΠΡΟ λεμε ασπρο μην το μπερδεψεις) γαλαζιος λεπον = καιει λαδια = ...χεσε μεσα πολυχρωνη ....Μπορει να ειναι πολλα ..τωρα τι ?

kostasd

το φιλτρο καθαρο ειναι.θα δω τι μπορω να κανω με τα carbs. δεν αποκλειεται να φταιει το μειγμα για το μπερδεμα εεε??

akaposto

μπαστα (σάσα)
μήπως την είχες πολύ καιρό ακινητοποιημένη την μηχανή;
γενικά οδηγείς με λίγες στροφές μέσα στην κίνηση;
(πολύ βασικό αυτό για το cb)

Εαν ναι,ρίξτου ένα σκίσιμο καλό καλό πριν απο όλα τα άλλα.
Καλό ε,χωρίς έλεος!

Μετά κοιτάς και τα μπουζί αν έχουν μαυρίσει.


Βέβαια υπάρχει και το ενδεχώμενο να βάλεις 100ευρώ στην τσέπη και να πάς στον μάστορα
για καφέ  :yoohoo: :yoohoo:
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

Enigma

Ναι σωστο(στ) ο Ακαποστο ...μπορει να ειναι <<μπουκωμενη>> η μηχανουλα ....
Οταν λεει σκισημο ομως ....Στα αμαξια ειναι αρκετο να τα βγαλεις  Εθνικη και να τα πας ...σπασιμο καθε ταχυτητα μεχρι τελικη ....και εισαι κομπλε ......
Στην μηχανη ΘΕΛΕΙ περισσοτερη ωρα ...σαφος περισσοτερη ....Δε πας καμια Χαλκιδα τεζα ...... να βρεις το φως σου ...

Η αληθεια ειναι ομως οτι να μπουκωσει ΟΚ αλλα σε σημειο να κανει μπερδεματα .... χλωμιαζει !!!

Atanassio

Πιο πιθανό το βλέπω να είναι απλώς μπουκωμένο αφού καπνίζει μόνο στις ψηλές και με το χαρακτηριστικό της μαυρίλας του ταξί.  Διαφορετικά θα κάπνιζε συννεχώς, τι λέτε?

Enigma

Οπως το λες ..... αλλα αναποδα !!!Αν ηταν ειναι μπουκωμενο ...γενικα καπνιζει !!!
Αν σε διαφορετικα φασματα στροφων εχεις διαφορετικη καυση .....ζιγκλερ μυριζει ...(οχι ζημια ρυθμιση)

kostasd

καλησπερα και παλι.

απο ακινησια δεν υπαρχει περιπτωση γιατι τα τελευταια τρια χρονια πε αυτη παω στη δουλεια μου.
τωρα βγαινω καθε μερα εθνικη(απο ʼχαρνων μεχρι Π. Ραλλη) να παω στη δουλεια μου αλλα δεν την σπαω σχεδον καθολου γιατι τη λυπαμαι  :goodboy:.
τελικη παιζει και να εχω κανα 1,5 χρονο να πιασω  :goodboy:
οποτε οι μαυριλες μαλλον απο μπουκωμα θα ειναι.  αν εχω τιποτα νεοτερα οταν θα την παω σε κανενα μαστορα θα σας ξαναπω thnx παντως παρα πολυ

georgetb



Ξεκάπνισμα με συνταγή γιατρού δλδ ε??? :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:
Ρε παιδιά τώρα που το ξανασκέφτομαι αρχιζει και το δικό μου να βγαζει μαυρους
καπνούς.... :yoohoo: :yoohoo:
Να το ανοίξω και γω λιγουλάκι???

Πέρα απο την πλάκα kostas κράτα μας ενήμερους.

kostasd

γεια και παλι!!
διαβαστε τι παιχτηκε
ειχα 5 μερες να την παω βολτα.την παιρνω το πρωι  για να παω στη δουλεια.
δεν ξερω πως μου ηρθε (δεν το ειχα κανει ποτε) τραβαω το τσοκ για να την αναψω.
κλασικα πηρε με το που αγκιξα την μιζα, την ζεσταινω κλεινω το τσοκ και φευγω.
στον δρομο θηριο ανημερο, ουτε μπερδεματα ουτε διακοπες ουτε κολπα, τιποτα σαν τον παλιο καλο καιρο.
και ρωταω εγω τωρα:

πηπως ειχε κολησει καμια πεταλουδα του τσοκ και μου χαλαγε το μειγμα τοσο καιρο???
και γι αυτο μπερδευε και ειχαμε και την καπνιλα πισω??
το βλεπετε λογικο σαν σκεψη?

Enigma

θα στο πω αλλιος ...δεν το βρησκω ΚΑΘΟΛΟΥ παραλογο !!! :scratchchin: