Ηλεκτρολογικό (μάλλον) θεμα

Ξεκίνησε από Panos D., Σεπτεμβρίου 22, 2020, 10:31:30 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Panos D.

Καλησπέρα σε όλους, είμαι κάτοχος ενός cb400sf του 95 με πλαίσιο nc32 κ κινητήρα nc23 αν θυμάμαι καλα. Το αγόρασα στην αρχή της άνοιξης σε πολύ καλή κατάσταση, έχει κάνει 10000 σε 6 μήνες κ το μόνο που είχε θέμα ήταν όταν χρειάστηκε να αλλάξω τον ανορθωτη με έναν made in japan επειδή δεν φορτιζε καλά την μπαταρία. Εδώ κ ένα μήνα περίπου παρατήρησα, με κενό στο φανάρι, αν ανάψεις φλας να αναβοσβηνει το ενδεικτικό του κενού αντίθετα απ' ότι τα φλας. Έβαλα ένα βολτόμετρο στο τιμόνι το οποίο κλέβει από το μπροστά φανάρι το οποίο είναι μόνιμα αναμμένο κ βλέπω ότι όταν έχω πολλές στροφές είμαι στα 11.2 - 11.7 ενώ με κενό φτάνω τα 12.6 volt. Δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αυτό. Να πω ότι τον τελευταίο μήνα 2 φορές δεν είχε θέμα η μπαταρία κ την φορτισα. Τα τοπικά συνεργεια λένε άλλος για ηλεκτρονική άλλος για Πηνεία άλλος το μακρύ του άλλος το κοντό του.. η μηχανή να πω ότι αγοράστηκε σε πολύ καλή κατάσταση  με 35000km. Αν  μπορεί κάποιος να βοηθήσει με την άποψη του..

jah


Alex400

Καλησπέρα . Πάνω δεξιά έχει αυτό . . . Νέα:
'Ολα τα νέα μέλη πρέπει να γράφουν τουλάχιστον ένα μήνυμα στα Νέα Μέλη.  Αυτό είναι υποχρεωτικό.

wolfi

Καλησπέρα.
1) Τον αέρα στα λάστιχα να κοιτάξεις
2) Η μπροστά ρόδα έχει τα ίδια χλμ με την πίσω???

giannis_t

Μην τον τρολλαρετε θα τρομάξει και θα φύγει .
Ωστόσο Πάνο κάνε τον κόπο να συστηθείς.

ʼρα σου σβήνει το λαμπάκι της Νεκράς, λογικά γονατίζει η μπαταρία σου πολύ, άρα κάτι σε βραχυκύκλωμα στα φλας ίσως; Γενικά βέβαια τα φλας τραβάνε αρκετό ρεύμα αλλά αν η μπαταρία σου είναι καλή τότε δεν θα έπρεπε να συμβαίνει. Πάντως μπορείς να μετρήσεις αν τα πηνία είναι κομπλέ ψάξουν λίγο στο φόρουμ νομίζω έχει γραφεί.
Ωστόσο κάνε ένα κόπο μέτρα τάση κατευθείαν από μπαταρία γιατί έχεις πτώση τάσης στα καλώδια μέχρι μπροστά.
Επίσης τι εννοείς δεν είχες θέμα και τη φορτιστές δύο φορές; Μήπως εννοείς είχες;
Τι λάστιχα φοράς; Μήπως δεν κάνουν σώμα με το δρόμο;

Στάλθηκε από το Nokia 7.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Harlock

Αφού είναι κενό, πως αναβοσβήνει;  ;D ;D ;D

jah

Ωστόσο, μια ερώτηση.. Το βολτόμετρο το έβαλες πριν αρχίσει το πρόβλημα ή μετά;;

panosp25

Να τα παρουμε απο την αρχή.
1. Πλαίσιο NC31 και μοτέρ NC23E.
2. Τι ενοεις δεν φορτιζε "καλα" την μπαταρία; Η φορτίζει ή δεν φορτίζει. Αν φορτίζει "λίγο" ή "κακά" τοτε πρωτα κοιτάς άλλα και μετα ανορθωτή.
3. Ποιον ανορθωτή εβαλες; Ποιον είχε πριν; Τον εβαλε μηχανικος; Ηλεκτρολόγος ή μόνος σου;
4. Φορτισες τη μπαταρία χωρις μα θέλει δηλαδη;
5. Αν ανάβει το λαμπάκι της νεκράς με τα φλας κλπ κάπου έχεις βραχυκύκλωμα σίγουρα οπότε ξεκινάς λύνοντας αυτο γιατι μπορεί να δημιουργήσει όλα τα προηγούμενα.
Τέλος, κανε ένα κόπο και γράψε μια καλησπέρα και δυο λόγια στην ενότητα "Νέα Μέλη", έτσι για να γνωριστούμε!

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Έβαλες καινούριο ανορθωτή ή κάποιον μεταχειρισμένο?