Μετατροπή στα φλας

Ξεκίνησε από Spyros.L, Αυγούστου 30, 2020, 09:51:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stam

Σίγουρα αυτές οι ενώσεις δεν είναι από το εργοστάσιο, έχει μπει χέρι. Πρέπει το καλώδιο να είναι ίδιο χρώμα σε όλο το μήκος του. Το κόκκινο/μπλε πρέπει να έρχεται από τον διακόπτη hazard και το κόκκινο/ μαύρο μάλλον από τον κεντρικό διακόπτη(κλειδί). Δεν είμαι πολύ σίγουρος για αυτά. Τσεκαρέ το. Αν και όπως βλέπω την φωτογραφία αν κάνεις τράμπα τις ενώσεις θα επανέλθει στην εργοστασιακή συνδεσμολογία.   

Spyros.L

Παράθεση από: stam στις Σεπτεμβρίου 07, 2020, 10:37:25 ΜΜ
Σίγουρα αυτές οι ενώσεις δεν είναι από το εργοστάσιο, έχει μπει χέρι. Πρέπει το καλώδιο να είναι ίδιο χρώμα σε όλο το μήκος του. Το κόκκινο/μπλε πρέπει να έρχεται από τον διακόπτη hazard και το κόκκινο/ μαύρο μάλλον από τον κεντρικό διακόπτη(κλειδί). Δεν είμαι πολύ σίγουρος για αυτά. Τσεκαρέ το. Αν και όπως βλέπω την φωτογραφία αν κάνεις τράμπα τις ενώσεις θα επανέλθει στην εργοστασιακή συνδεσμολογία.   
Αυτο ακριβως εκανα και επανηλθε σε καλο βαθμό , αλλα τωρα το προβλημα ειναι οτι το hazard μενει συνεχεια ανοιχτο. Πραγμα που σημαινει οτι υπαρχει κιαλλο προβλημα καπου. Μπορει να φταιει και ο διακοπτης. Θα το κοιταξω.
Ααα για τη μπαταρια δε μου πες γνώμη.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

stam

Μήπως έχουν παρακάμψει το ρελέ των φλας και για αυτό δεν αναβοσβήνουν? Για την μπαταρία φόρτισέ την να δεις θα κρατήσει. 

giannis_t

Αυτά τα φλας που θες να βάλεις είναι με το εφέ που ανάβουν σταδιακά; Αν ναι αυτά δεν θέλουν καν ρελέ. Το γεφυρώνεις ώστε να δίνει σταθερά ρεύμα στα φλας όταν είναι να ανάψουν και το αναβοσβημα υλοποιείτε μέσα στο κύκλωμα που έχουν για το εφέ. Το λέω από εμπειρία, βάλαμε σε φίλο και μας πήρε πολύ ώρα να το καταλάβουμε.

Τώρα για τα φλασερ για λεντ (γενικά) μπορείτε αντί να κάνετε πατέντα με τα φλασερ να βάλετε αντιστάσεις παράλληλα σε κάθε φλας (10 Ohm). Έτσι και κρατάτε τον ωραίο ήχο του ρελέ που τα λεντ δεν κάνουν. ʼλλα στην δικιά μου περίπτωση το φλασερ για κάποιο λόγο μου χαλούσε το στροφόμετρο.

Στάλθηκε από το Nokia 7.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

wolfi

Παράθεση από: giannis_t στις Σεπτεμβρίου 08, 2020, 12:54:10 ΜΜ
ʼλλα στην δικιά μου περίπτωση το φλασερ για κάποιο λόγο μου χαλούσε το στροφόμετρο


Χωρίς να ξέρω μήπως λέω τα επηρέαζε αυτό?????


https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B5%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BC

panosp25

Παράθεση από: wolfi στις Σεπτεμβρίου 08, 2020, 01:04:49 ΜΜ
Παράθεση από: giannis_t στις Σεπτεμβρίου 08, 2020, 12:54:10 ΜΜ
ʼλλα στην δικιά μου περίπτωση το φλασερ για κάποιο λόγο μου χαλούσε το στροφόμετρο


Χωρίς να ξέρω μήπως λέω τα επηρέαζε αυτό?????


https://el.m.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B5%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BC
Ενα ξορκισμο ρε παιδιά!!!

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giannis_t

Χαχαχαχαχα μαζί με όλα τα άλλα πρέπει να κάνουμε και ευχέλαια δηλαδή. Έχουμε κάνα καλό παπά που ξέρει από χοντα να προτείνουμε;

Στάλθηκε από το Nokia 7.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

panosp25

Τον παπασουζα!!

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: giannis_t στις Σεπτεμβρίου 08, 2020, 12:54:10 ΜΜ
Αυτά τα φλας που θες να βάλεις είναι με το εφέ που ανάβουν σταδιακά; Αν ναι αυτά δεν θέλουν καν ρελέ. Το γεφυρώνεις ώστε να δίνει σταθερά ρεύμα στα φλας όταν είναι να ανάψουν και το αναβοσβημα υλοποιείτε μέσα στο κύκλωμα που έχουν για το εφέ. Το λέω από εμπειρία, βάλαμε σε φίλο και μας πήρε πολύ ώρα να το καταλάβουμε.

Τώρα για τα φλασερ για λεντ (γενικά) μπορείτε αντί να κάνετε πατέντα με τα φλασερ να βάλετε αντιστάσεις παράλληλα σε κάθε φλας (10 Ohm). Έτσι και κρατάτε τον ωραίο ήχο του ρελέ που τα λεντ δεν κάνουν. ʼλλα στην δικιά μου περίπτωση το φλασερ για κάποιο λόγο μου χαλούσε το στροφόμετρο.

Στάλθηκε από το Nokia 7.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οντως το εφε γινεται μεσα στο φλας, αλλα χωρις λεντ ρελε κανει ρεσταρτ το εφε πριν ολοκληρωθεί, επισης το λεντ ρελε που αγορασα βγαζει ηχο κανονικά.
Κατι αλλο δε παει καλα. Θα δοκιμασω να βαλω τα γνησια φλας και το φλασερ το μαμα και θα ξαναπειραματιστω.

Μπορει να πω κ το Πιστευω εις ενα θεο! Αχαχ
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

giannis_t

Εγώ λέω να μην έχεις καθόλου ρελέ. Έτσι θα είναι σαν να τα έχεις μόνιμα στα 12βολτ οπότε πιέζεις το κουμπί των φλας. Οπότε μόλις ολοκληρώσει το εφέ του ξαναξεκιναει. Για να το κάνεις αυτό γεφυρώνεις τους δύο ακροδέκτες του φλασερ. (Προφανώς έχει σημασία ποιους, όχι στη τύχη)

Στάλθηκε από το Nokia 7.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Spyros.L

Παράθεση από: giannis_t στις Σεπτεμβρίου 08, 2020, 01:57:13 ΜΜ
Εγώ λέω να μην έχεις καθόλου ρελέ. Έτσι θα είναι σαν να τα έχεις μόνιμα στα 12βολτ οπότε πιέζεις το κουμπί των φλας. Οπότε μόλις ολοκληρώσει το εφέ του ξαναξεκιναει. Για να το κάνεις αυτό γεφυρώνεις τους δύο ακροδέκτες του φλασερ. (Προφανώς έχει σημασία ποιους, όχι στη τύχη)

Στάλθηκε από το Nokia 7.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
κι αυτο παίζει. Το θεμα ειναι να φτιαξω το αλαρμ το οποιο μενει ανοιχτο συνέχεια
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Παράθεση από: stam στις Σεπτεμβρίου 04, 2020, 07:44:21 ΜΜ
ΤΖΑΒΑΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Αμβροσίου Φραντζή 79, Αθήνα 117 43 2109021114 Ηλεκτρικά αυτοκινήτων

Και Σπύρου Πάτση μεταξύ Λ.Αθηνών και Ιεράς οδού έχει 3 καταστήματα με ηλεκτρικά αυτοκινήτων
Μολις το δα αυτο το μηνυμα! Ευχαριστώ
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Παράθεση από: stam στις Σεπτεμβρίου 08, 2020, 12:52:24 ΠΜ
Μήπως έχουν παρακάμψει το ρελέ των φλας και για αυτό δεν αναβοσβήνουν? Για την μπαταρία φόρτισέ την να δεις θα κρατήσει.
Ενδιαφερον αυτο για το ρελε. Θα το τσεκαρω.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Λοιπόν φιλοι μου! Ειμαστε σε πολυ καλο επιπεδο!
Ολα λειτουργουν οπως πρέπει εκτος απο μια λεπτομέρεια.  νομιζω ο δεξιος διακοπτης εχει πειραχτεί διοτι τα φωτα ανοίγουν αναποδα. το αλαρμ ανοιγει οταν ειναι στο ΟΝ και οχι οταν ειναι στο hazard!
Θα κοιταξω να αντιστρεψω τα καλωδια με την πρωτη ευκαιρια
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

giannis_t

Τελικά με το φλασερ το λεντ, το μαμά ή καθόλου;

Στάλθηκε από το Nokia 7.2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.