Τακ τακ στην μιζα.. Τι τρεχει αραγε;;

Ξεκίνησε από Κρις Β, Ιουνίου 26, 2020, 06:02:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Κρις Β

Καλησπερα σε ολους διαβασα κανα 2 ποστ για αυτό το θεμα μα δεν καταλαβα τι μπορει να ειναι... Λοιπον εχθες παω να την βαλω πρωτη φορα μπρος και η δύναμη της μπαταρίας ηταν ψοφια μα πηρε μπρος.. Οντως μετα το σβήσιμο πηρε κανα 2 ψοφιες και αυτό ηταν τελος... Πατωντας το κουμπί της μιζας κανει ενα εντονο τακ τακ που ακουγεται απο το  τριγωνικο καπακι απο την πλευρά του συμπλεκτη που εχει τα ηλεκτρικα του... Ελεγξα την μπαταρία και ειναι μια χαρά επισης καρβουνακια μιζας εχουν αλλαχθεί πριν 2 χρονια περιπου καινούργια... Τι παιζει να είναι τελικα μιζα; ρελες;.... Μια βοήθεια οι παθοντες... Ευχαριστώ πολύ
V. K.

panosp25

Μπαταρία να αλλάξεις.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κρις Β

Pano η μπαταρια ελεγχθηκε με μηχανημα και βγηκε μια χαρα πατωντας μιζα κανει τακ τακ απο την πλευρά του τριγωνου πλαστικού απο πλευρά συμπλεκτη... Εισαι σιγουρος πως είναι απλα μπαταρια;;
V. K.

stam

Πόσα χρόνια έχεις την μπαταρία? Με τι μηχάνημα την έλενξες? Αν την τσέκαρες με βολτόμετρο και ήταν οκ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλή η μπαταρία.

Κρις Β

Stam η μπαταρία είναι 2 χρονια περιπου πανω και την ελεγξανε με βολτομετρο μαλλον με ενα μηχανημα εκει που πηγα να βαλω μπαταρια.. Αλλα δεν την εβαλα διοτι μου ειπαν πως δεν φταιει αυτό.. Λες να δοκιμασω να βαλω καινούργια;;
V. K.

panosp25

Το οτι η μπαταρία δειχνει οκ στο μηχανημα δεν σημαίνει παντα οτι ειναι αρκετά δυνατη για να εκκινήσει. Αν ηταν αμφιβολης ποιότητας τα 2 χρονια ειναι αρκετα. Το τακ τακ ειναι το ρελε της μιζας. Λογικο να κανει ετσι. Αν τα καρβουνακια αλλαχτηκαν όπως λες, τοτε αν εκανες να βαλεις μπροστα μετα απο καιρο και ξαναπροσπαθησες χωρίς να φορτιστει η μπαταρία τοτε δεν θα σου δωσει σωστα ρευματα. Για να φορτίσει η μπαταρια θελει μια βολτα κανενα μισαωρο με τουλαχιστον 5000 στροφες...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Κάνε μια δοκιμή να της δώσεις ρεύμα με καλώδια από άλλο όχημα πρώτα. Να δεις παίρνει μπροστά έτσι.
Αν πάρει μπροστά τότε την αλλάζεις. Στα 2 χρόνια δεν δικαιολογείται να τα έχει παίξει η μπαταρία (εφόσον δεν μιλάμε για φτηνή κινεζο-μπαταρία) αλλά αυτό εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. π.χ χαλασμένος ανορθωτής. 

Κρις Β

Μια yusa gtx9-bs taiwan φοραει παιδια.. Θα δοκιμασω πρωτα να το βαλω με καλωδια ετσι ωστε να δω αν φταιει η μπαταρια και βλέπουμε μετά
V. K.

panosp25

Αν δεν κανω λαθος η μπαταρία ειναι yuasa ytx9-bs. Δεν ξέρω καποια yusa, καθως επισης η gtx9-bs δεν ειναι yuasa αλλα κάποια αλλη. Η φορας αλλη μπαταρία η κατι εχεις γραψει λαθος. Αν εγω κανω λαθος διορθωστε με.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κρις Β

Pano έχεις απολυτο δικιο αυτη η μπαταρία και ο κωδικος που ειπες είναι.. Αυτή φοραω απλα το έγραψα λαθος... Σε λίγο θα την βαλω με καλωδια να δούμε τι γινεται
V. K.

Κρις Β

ΕΝΗΜΈΡΩΣΗ: χτυπησα τον κύλινδρο της μιζας και γυρισε κανονικά που σημαινει πως η μιζα φταιει.. Παιδια τωρα ξερουμε τι παιζει για νεα μιζα; τιμες κλπ;;... Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις σας
V. K.

stam


Κρις Β

Η αλήθεια ειναι πως δεν θυμαμαι ενδεχεται πως οχι... Μιλησα με εναν ηλεκτρολογο και μου ειπε εργασια + γνησια καρβουνακια 90 με 100€ ειναι καλη τιμή;;
V. K.

klab

 Δεν θυμάμαι τιμή αλλά το ίδιο έπαθα όταν έβαλα καρβουνάκια του εμπορίου, πέθαναν σε ένα χρόνο.
Τελικά έβαλα τα μαμά honda και από τότε όλα καλά εδώ και 3 χρόνια.