Πρόβλημα αγνώστου ταυτότητος, πιθανώς ηλεκτρικό (;)

Ξεκίνησε από Mokas, Ιανουαρίου 28, 2020, 09:44:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Mokas

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο αναλυτικός και λεπτομερής γίνεται, καθώς μετά από 3 βδομάδες δοκιμών που η μηχανή είναι ακινητοποιημένη δηλώνω ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΟΣ.

Το πρόβλημα: Η μηχανή δεν παίρνει μπροστά με τίποτα, ούτε σπροχτά. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά από δυνατή βροχή. Μιζάρει δυνατά, και στο φουλ τσοκ σκάει συνέχεια η εξάτμιση και κατεβάζει άκαυτη βενζίνη. Υπάρχει και στο τέλος αυτού του νήματος βίντεο για να καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ.

Μετά από συνομιλίες με τον Αλέξανδρο Ν. στο group του Facebook και ελέγχους δικούς μου:


  • Όλες οι φίσες σε όλη τη μηχανή έχουν ανοιχτεί και καθαριστεί με καθαριστικό και σπρέι επαφών
  • Τα μπουζί έχουν αλλαχτεί και όλα τους βγάζουν σπίθα από την ακίδα όταν τα γειώνω στην κεφαλή
  • Κατεβαίνει κανονικά βενζίνη στα καρμπς
  • Οι μπουζόπιπες έχουν μπει με την σωστή σειρά
  • Έχει καθαριστεί killswitch και διακόπτης πλαϊνού stand
  • Έχω φουλ φορτισμένη μπαταρία
  • Δοκιμάστηκε άλλη ηλεκτρονική
  • Έχω αλλάξει τα pick-ups (μάτι ηλεκτρονικής)
  • Κατεβαίνει ρεύμα στις ασφάλειες, επίσης καθάρισμα και το ασφαλειοκούτι
  • Δοκίμασα το παρακάτω που είδα από άλλο νήμα στο forum
  • Παράθεση από: Alex400 στις Ιανουαρίου 03, 2019, 09:17:11 ΜΜ
    Έχοντας αντιμετωπίσει πλέων την αιτία [ΔΕΝ ξέρω αν το έλυσα οριστικά] θα περιγράψω τον τρόπο που το έλυσα. ΟΙ περισσότερες επαφές και φίσες  καθαρίστηκαν περάστηκαν με ΑΝΤΙΣΚΩΡΙΚΟ ΗΛ. ΕΠΑΦΩΝ  της WURTH και μετά καθαριστικό επαφών [τα πήρα από βενζινάδικο]. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ το εντόπισα
    Α. Στην ασφαλειοθήκη η πρώτη 10Α ασφάλεια [ανάφλεξης] ΔΕΝ έκανε καλή επαφή. ΔΕΝ δούλευε με  καινούργια ασφάλεια   
         ενώ δούλευε με την παλιά που ήταν ξυμένη ! ! !
    Β. ΟΛΟ το θέμα το είχε ο διακόπτης RUN ON-OFF που είχε περάσει νερά και λόγω κακής αποστράγγισης [βρωμιά στην τρυπούλα στο κάτω μέρος] αλλά και της αριστερής κλίσης της μηχανής [σταντ] πέρασε υγρασία μέσω των καλωδίων στη φύσα με τα 9 πιν ΜΕΣΑ στο φανάρι και την βραχυκύκλωνε  . Στον διακόπτη ΠΡΙΝ τα καθαριστικά τον έλουσα με WD-40 τον δούλεψα πολύ και το βασικότερο μετά τον καθαρισμό ΟΛΕΣ οι φύσες και ο διακόπτης τα φύσηξα και τα στέγνωσα με πιστολάκι για τα μαλλιά και ΑΦΟΥ τα κούμπωσα σπρέι σιλικόνης [LIDL 1.70 ευρώ] . Αμέσως δούλεψε. Είχε προηγηθεί : Αλλαγή στο μάτι ηλεκτρονικής,διακόπτη σταντ ,πολλαπλασιαστές , πλεξούδα ......Χωρίς αποτέλεσμα.  ΑΝ δεν σκάει ΚΑΝΕΝΑΣ κύλινδρος ενώ γυρνάει η μίζα κανονικά  είναι ο διακόπτης RUN ON-OFF και η φύσα μέσα στο φανάρι.  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τον Panosp25 , χωρίς τη βοήθεια του ΔΕΝ θα είχα καταλήξει.                                                                       


  • Αυτό που παρατήρησα μόνο ως βελτίωση είναι ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΞΑ τους πολλαπλασιαστές, βελτιώθηκε η κατάσταση, από την άποψη ότι άκουγα κυλίνδρους να σκάνε αλλά και πάλι χωρίς να μπορεί να πάρει μπρος η μηχανή και να κρατήσει ρελαντί



Σημειώση: Έχω και δεύτερη μηχανή για ανταλλακτικά όποτε μπορώ να δοκιμάσω διάφορα πράγματα
                Το μηχανάκι, που είχα 2 βδομάδες πριν πεθάνει, πάντα έπαιρνε λίγο δύσκολα, χρειαζόταν πάντα τσοκ αλλά λειτουργούσε μια χαρά χωρίς μπερδέματα/σκασίματα


Βίντεο:YOUTUBE CB400SF ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Ευχαριστώ

itom32

Διάβασε εδώ στα 2 πρώτα  πινακάκια που είναι σε φώτο. http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=4964.0 Σκέψου τι απο όσα λέει δεν έχεις κάνει.Κατά πάσαν πιθανότητα δεν έχει ασχοληθεί κανείς με τα καρμπυρατερ.Κάτι εκει παίζει να είναι βουλωμένο και να χρειάζεται προσοχή και ρύθμιση.
Υ.Γ: Διάβασε με προσοχή και όσα σε λέει ο panos 25 παρακάτω.Τα μέλη του superfour.gr, όταν μπαίνουμε κάπου,θεωρούμε πως πρέπει πριν πούμε οτιδήποτε άλλο,να πούμε και ένα γειά σας στον πίνακα νέα μέλη.Οπως όταν μπαίνεις σε ένα cafe ή στο σπίτι ενός φίλου σου.Δεν χαιρετάς τους άλλους;;;

panosp25

Καλησπέρα.
Να το πάρουμε από την αρχή.
Όταν μπαίνουμε σε έναν χώρο ειδικά με σκοπό να ζητήσουμε βοήθεια, διαβάζουμε πρώτα τους κανόνες του χώρου στον οποίο μπήκαμε, λέμε την καλησπέρα μας, είμαι ο τάδε και μετά καταθέτουμε το πρόβλημά μας και αν θέλουμε και την ψυχή μας.
Εδώ δεν είμαστε forum, ομάδα, λέσχη σύλλογος κλπ αλλά παρέα. Και κάποιοι από μας είμαστε και οικογένεια. (βαρύ ακούγεται αλλά ισχύει)
Κι επειδή αναφέρθηκε και το group του Facebook, να σημειώσω οτι εκ της διαχειρίσεως και του πυρήνα της παρέας δηλώνουμε πως ουδεμία σχέση έχει η παρέα εδώ με την ομάδα τουFacebook, άσχετα αν κάποια μέλη της παρέας είναι και μέλη της εν λόγω ομάδας.
Συγγνώμη για τον μακρύ πρόλογο, αλλά έπρεπε να τα πω. Δεν είναι προσωπικό το μήνυμα αλλά αφορμή για να ξαναειπωθούν τα χιλιοειπωμένα.

Στο πρόβλημά σου τώρα:
Εφόσον κοίταξες όλα αυτά που είπες, θα σε ρωτήσω κάτι.
Όταν έπιασε αυτή η βροχή, οδηγούσες ή οδήγησες ή η μηχανή ήταν παρκαρισμένη απλά στη βροχή?
Με αποτέλεσμα την παραπάνω απάντηση σκέψου τί μπορεί να πήρε τόσο πολύ νερό ή υγρασία?
Δηλαδή έχεις κάποιο καλώδιο εκτεθειμένο?
Επίσης τσέκαρε
1. Αισθητήρα νεκράς
2. Αισθητήρα σταντ
3. Λεκανάκια καρμπυρατερ (έχουν βενζίνη?)


Mokas

Παράθεση από: panosp25 στις Ιανουαρίου 28, 2020, 10:35:23 ΜΜ
Στο πρόβλημά σου τώρα:
Εφόσον κοίταξες όλα αυτά που είπες, θα σε ρωτήσω κάτι.
Όταν έπιασε αυτή η βροχή, οδηγούσες ή οδήγησες ή η μηχανή ήταν παρκαρισμένη απλά στη βροχή?
Με αποτέλεσμα την παραπάνω απάντηση σκέψου τί μπορεί να πήρε τόσο πολύ νερό ή υγρασία?
Δηλαδή έχεις κάποιο καλώδιο εκτεθειμένο?
Επίσης τσέκαρε
1. Αισθητήρα νεκράς
2. Αισθητήρα σταντ
3. Λεκανάκια καρμπυρατερ (έχουν βενζίνη?)

H μηχανή ήταν παρκαρισμένη στη βροχή, εκτεθειμένα καλώδια δεν υπάρχουν. Έχει γίνει γενικά πολύ καλό καθάρισμα, 3 φορές σε όλες τις επαφές και τους διακόπτες.

Αισθητήρας νεκράς, λειτουργεί κανονικά (έχω ένδειξη στα όργανα) αλλα και έχω δοκιμάσει σε νεκρά να βάλω μπρος με πατημένο συμπλέκτη μπας και - τίποτα.
Αισθητήρας σταντ, πλέον απομονωμένος τελείως.
Λεκανάκια έχουν βενζίνη κανονικά.

Σωληνάκι εισροής αέρα δεν έχει βουλώσει, μιας και άδειασα τα λεκανάκια από βενζίνη και αυτά ξαναγεμίζουν, κατεβάζει δηλαδή κανονικά από ρουμπινέτο.

Τα κάρμπς δεν τα έχω βγάλει/καθαρίσει/ρυθμίσει

panosp25

Όταν λες αισθητήρας σταντ απομονωμένος τι εννοείς?
Επίσης η σειρά των μπουζί στους πολλαπλασιαστές ποιά είναι?

Mokas

Eχω προσωρινα αφαιρεσει την φισα του αισθητηρα του σταντ.
Από τα αριστερά προς τα δεξιά όπως κάθομαστε πάνω στη μηχανή, ENGINE 1, ENGINE 2, ENGINE 3, ENGINE 4

panosp25

Παράθεση από: Mokas στις Ιανουαρίου 28, 2020, 11:16:21 ΜΜ
Eχω προσωρινα αφαιρεσει την φισα του αισθητηρα του σταντ.
Ο διακόπτης του πλαϊνού σταντ είναι 2 θέσεων οπότε δεν είναι απόλυτα σίγουρο οτι λειτουργεί αν απλά αφαιρεθεί.

Από τα αριστερά προς τα δεξιά όπως κάθομαστε πάνω στη μηχανή, ENGINE 1, ENGINE 2, ENGINE 3, ENGINE 4
Συμφωνούμε με τη σειρά αλλά ποιός πολλαπλασιαστής δίνει σε ποιό μπουζί?

Mokas

Θα το κοιτάξω αύριο που θα ξανακατέβω στο γκαράζ και θα ενημερώσω

TEOS CB SF

Καλημέρα στην παρέα ,, πρώτα απ'όλα όπως γράφτηκε και παραπάνω θα επισημάνω ότι στους κανόνες του φόρουμ (αλλά και άσχετα από αυτούς ) Δεν μας έχεις πει καν ποιος είσαι (υπάρχει σχετικό ποστ για αυτό ) .
Κατανοητό το ότι αρχικά ψάχνεις λύση άμεσα στο πρόβλημα σου ,

Harlock

Παράθεση'Τα μπουζί έχουν αλλαχτεί και όλα τους βγάζουν σπίθα από την ακίδα όταν τα γειώνω στην κεφαλή
Αμα τα μπουζί βγάζουν σπίθα (και έχεις βάλει τα μπουζοκαλώδια πισω σωστα οπως ρωτάει και ο panos25) και έχεις αλλάξει και μάτι και
ηλεκτρονική θα σού λεγα να μην ψαχτείς άλλο με διακόπτες και ασφάλειες (δλδ λογικά δουλεύουν και βαράνε στο σωστό χρόνο) .
Στή θέση σου, θα έβγαζα τεπόζιτο και φιλτροκόυτι, θα ερίχνα σπρέι εκκίνησης κινητήρα κατευθείαν στις εισαγωγές. Αν πάρει, ψάχνω καρμπς και τροφοδοσία καυσήμου.
Αν δεν πάρει, θα κοιταγα συμπίεση στους κυλίνδρους. Κοινός απομονώνεις όσα μπορείς για να καταλήξεις στα 3 βασικά που χρειάζεται ένας κινητήρας. (σωστό ρεύμα, καύσιμο και συμπίεση).

panosp25


Alex400


Mokas

Kαλησπέρα παιδιά και σόρρυ για την απουσία, έχω μπλέξει με φανταριλίκι.

Η μηχανή μπήκε συνεργείο μιας και δεν έχω αρκετή εμπειρία ώστε να παίξω με τα καρμπς και αναμένουμε ενημέρωση από τον μάστορα

Alex400

Είναι ευχάριστο να μαθαίνουμε την πορεία του θέματος , για να μπορούμε να είμαστε χρήσιμοι . Εύχομαι γρήγορα να είναι στο δρόμο .   

panosp25

Καλός φαντάρος λοιπόν! Κι οταν έχεις νεότερα θα χαρούμε να τα μοιραστείς μαζί μας.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk