Καθόλου φώτα στο καντράν και μπαίνει και κόφτης. Αλλά........

Ξεκίνησε από toteras, Φεβρουαρίου 01, 2018, 08:24:58 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

toteras

Καλημέρα στα παιδιά.
Μόλις μου παρουσίασε το παρακάτω πρόβλημα η γριούλα μου.
Ξαφνικά έσβησαν όλα τα φωτάκια στα όργανα, δεν ανάβουν φλας, δεν πατάει κόρνα και μπαίνει και ο κόφτης.
Και το καλό σας το φύλαξα για το τέλος...... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ.  :-\ Την έλεγξα και ήταν μια χαρά, την άλλαξα με καινούρια έτσι μπας και κάνουν πουλάκια τα μάτια μου αλλά μάταια. Προφανώς κάπου βραχυκυκλώνει λοιπόν αλλά που? Υπάρχει περίπτωση, ρωτάω σαν άσχετος που είμαι, να φταίει η ηλεκτρονική? Αλλιώς με βλέπω για πλεξούδα ολόκληρη.

TEOS CB SF

Καλησπέρα .. τσέκαρε πρώτα τις φισες που είναι μέσα στο φανάρι μήπως και ξεκουμποσε κάποια και μετά κουνά την πλεξουδα όταν το έχεις αναμμένο..

toteras

Λες να είναι μέσα στο φανάρι εεε? Χμμμ. Και τα όργανα είναι κινέζικα. Παίζει να έκαναν αυτά καμία κουτσουκέλα.  :(

itom32

Eγώ είχα τέτοιου είδους προβλήματα,με το σύνηθες ένοχο σημείο που υπάρχει στην αριστερή πλευρά του σασί λίγο κάτω απο το ρεζερβουάρ.Είναι το άγκιστρο που πιάνει την πλεξούδα πάνω στο σασί.Λόγω τριβής και πολυκαιρίας τσάκισε και κόπηκε ο χαλκός και όχι το πλαστικό περίβλημα,του χοντρού κόκκινου καλώδιου που φέρνει ρεύμα στον κεντρικό διακόπτη και στα όργανα.Εδώ η δικιά μου περίπτωση: https://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=5266.0
Αν έχεις το ίδιο πρόβλημα,το θέμα είναι οτι πρέπει να ανοιχθεί η πλεξούδα στο σημείο που ανάφερα και να κοιτάξεις ένα,ένα τα καλώδια.Χρειάζεται υπομονή.Αν δεν το μπορείς πάνε το SF σε εναν καλό,έμπιστο ηλεκτρολόγο που δεν θα χαλάσει περισσότερο την πλεξούδα.

TEOS CB SF

Γιάννη κάπου στα Γρεβενά θυμάμαι ήταν που το έπαθες εσύ ...

TEOS CB SF

Τελικά τι έγινε φίλε την βρήκες την βλάβη ?? Όχι τίποτα άλλο αλά να ξέρουμε σε ανάλογη περίπτωση.

toteras

ακόμα δεν εχω βρει χρόνο να το κοιτάξω. εβελπιστώ να μπορεσω το ΣΚ αλλα αν βρεχει παλι δεν θα τα καταφερω λογο ελλειψης γκαραζ. αναγκαστικά δουλευω στο πεζοδρομιο. θα επανελθω με νεοτερα... ευχαριστω για τις προτασεις.

toteras

Τελικά βρήκα λίγο χρόνο και μπόρεσα να ρίξω μια ματιά. ʼνοιξα το φανάρι με το σκεπτικό ότι τα κινέζικα όργανα κάνανε το θαύμα τους. Με το που το ανοίγω πετάχτηκαν από μέσα 2 χρυσόψαρα, μια τσιπούρα και κάτι χταποδακια. 😜😜 . Τα σωληνάκια των καλωδίων είχαν κρατήσει νερό. Τα στέγνωσα με το πιστολάκι και τώρα όλα οκ. Πως δεν είχαν καεί οι ασφάλειες δεν μπορώ να καταλάβω. ʼντε τώρα κάποια στιγμή να κοιτάξω και το στροφόμετρο. Ευχαριστώ σε όλους για τις προτάσεις σας.