Μπαταρια-Ανορθωτής

Ξεκίνησε από stel89s, Αυγούστου 07, 2013, 12:05:58 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Σε όσα δεν έχουν αλάρμ από την μάνα τους απλά είναι κενή-επίπεδη η θέση του διακόπτη.
Και τα μπροστινά φλας έχουν λάμπα 21w/5w

stam

Παράθεση από: itom32 στις Σεπτεμβρίου 07, 2013, 01:24:39 ΜΜ
Σχετικά με τον διακόπτη hazard,(alarm)νομίζω οτι δεν υπήρχε στα pb1fiiN (92-93).Νομίζω οτι τον τοποθέτησαν στα fiiR και μετά.


Εμένα έχει τέτοιο διακόπτη και είναι FIIR, αλλά είχα την εντύπωση πως αυτός είναι για να ανοιγοκλείνει τα φώτα και οτι τον είχαν καταργήσει. Η αληθεια είναι οτι μονο το ΟΝ φαινεται, το HAZARD εχει σβηστει τελειως. Πίστευα πως δεν είχαν αλαρμ αυτες οι μηχανες.

stam

Παράθεση από: stel89s στις Σεπτεμβρίου 07, 2013, 12:38:46 ΜΜ
Γ αυτο ακριβώς δεν ανάβουν τα φλας μόνιμα... Αλλάζοντας τα μαμά με τα αφτερμαρκετ άλλαξες και τα ντουι τους απο μονοπολικα τα έκανες διπολικά. Στα μαμά πανε 3 καλώδια (γαλάζιο, πορτοκάλι, πράσινο, και απο την άλλη μεριά νομίζω οτι ειναι τα ιδα χρώματα με ρίγες όμως)! Έχει ενα μειονέκτημα όλη φάση γτ αν πεις οτι βάζεις μικρά σε μέγεθος φλασκιά (που μικρα θα βαλεις) δεν βρίσκεις λάμπα 18W σ αυτό το μέγεθος (μονο στη HONDA βρήκα).. Κανονικά τα μπροστά φλασακια παίρνουν λάμπα 18W/5W... Νομίζω οτι ο itom μου είχε πει οτι απο μαμα εχει και αλαρμ το δεξι χειριστιριο. Στο δικο μου αλλαχτηκε αυτος ο διακοπτης και τραβηξαν δυο καλώδια ωστε να ανοιγοκλεινουν τα φωτα. ολο αυτο για να μην εχει επιπροσθετους διακοπτες πανω στο τιμονι ....

Μάλλον θες να πεις οτι από διπολικά τα έκανα μονοπολικά? Τελικά στα CB από την μάνα τους αναβαν συνεχως μονο τα δυο μπροστα φλασακια και το φαναρι ήταν σβηστο? Και πως αναβε το φαναρι αφου ο διακοπτης που λεμε ειναι για τα αλαρμ? τα πισω φλας δεν ειναι διπολικα δεν αναβανε συνεχεια?

trip238

Υπαρχει εκδοση η οποια αντι για διακοπτη αλαρμ εχει διακοπτη για φωτα. Δηλαδη ο διακοπτης παραμενει ιδιος αλλα αλλαζει η λειτουργια του.

stel89s

Ναι συγνωμη απο κεκτημενη ταχυτητα!!!! Ηταν διπολικα και τα εκανες μονοπολικα. Τα φωτα αναβουν με το κλειδι και στο pb1FiiN και στο FiiR.... Στο pb1FiiN o διακοπτης τον αλαρμ δεν υπαρχει ειναι μια κενη θεση (σου εβαλα κ ολας τι διακόπτης τοποθετήθηκε)... klab τοτε υπαρχει και καποιο λαθος και εδω http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=220.0 και ισως και γ αυτο δεν έβρισκα...

itom32

Kαλά μιλάμε μερικές φορές βλέποντας τέτοια ποστ κάθομαι και σκέφτομαι,οτι τέτοιο ψάξιμο μέχρι και το τελευταίο διακοπτάκι στις διάφορες εκδόσεις του superfour. Oχι να ευλογάμε τα γένια μας αλλα τέτοιο ξεψάχνισμα σε όλους σχεδόν τους τομείς δεν νομίζω να το εχει υποστεί κανένα αλλο μοντέλο σε κανένα site.... O0

Headmaster

Παράθεση από: trip238 στις Σεπτεμβρίου 07, 2013, 04:12:49 ΜΜ
Υπαρχει εκδοση η οποια αντι για διακοπτη αλαρμ εχει διακοπτη για φωτα. Δηλαδη ο διακοπτης παραμενει ιδιος αλλα αλλαζει η λειτουργια του.
εμενα η γιαγια έτσι ακριβως ηταν

stam

Έχει βάλει κανείς ανορθωτή της εταιρίας SUN? Είναι γιαπωνέζικος και τον έχω βρει εδώ http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=&products_id=11785 σε καλή τιμή. Να τον βάλω ή να βάλω sxelectronics? Αξίζει να κοιτάξω για μεταχειρισμένο ή μπα?

superfour

Τα Lidl έχουν από σήμερα τον φορτιστή που είχα αναφέρει παλαιότερα, με €19,99. Είναι πραγματικά πολύ καλή περίπτωση - θα σας λύσει τα χέρια σε θέματα φόρτισης αλλά και μακροχρόνιας συντήρησης τον χειμώνα σε μοτό αλλά και αυτοκίνητο.

http://www.lidl.gr/cps/rde/www_lidl_gr/hs.xsl/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=862

stam

Η φύσα του μαμά ανορθωτή έχει 3 κίτρινα καλώδια,1 κόκκινο και 1 πράσινο σωστά? Πριν τη φύσα υπάρχουν 2 πράσινα και 1 πράσινο/μαύρο πιο λεπτό τα οποία είναι γειώσεις? Τα λέω σωστά ? Ρωτάω επειδή έχω ένα πράσινο κομμένο και δεν ξέρω που πάει. Φοράω ανορθωτή από άλλη μηχανή και η συνδεσμολογία είναι η εξής : τα 3 κίτρινα και το κόκκινο συνδέονται στον ανορθωτή. Το ένα πράσινο και το πράσινο/μαύρο είναι σώματα πάνω στην ψύκτρα του ανορθωτή και μου περισσεύει  το ένα κομμένο πράσινο.

stel89s

Τα δυο πράσινα πάνω στην πλεξούδα πάνε πάνω στην ψήκτρα του ανορθωτή και το άλλο μέσα στον ανορθωτή, ναι είναι γειώσεις. Απο που σου περισσεύει απο την πλεξούδα η απο τον ανορθωτή??? Κοίταξε να συνδέσεις τα 3 κίτρινα  το πράσινο και το κόκκινο και αν εχει και αλλο καλώδιο ο ανορθωτής που μάλλον θα έχει γτ και μενα ο παλιός μου ετσι ηταν αλλα ηταν μαυρο, μόνωσε το και μην το βάζεις πουθενά... δεν ξέρω τι είναι άλλα ο ανορθωτής λειτουργούσε κανονικά. :-\

stam

Ο ανορθωτής που φοράω τώρα πρέπει να είναι από YAMAHA XV 1000 σύμφωνα με αυτο εδώ http://airgad1.gr/SUN.files/index.html και η συνδεσμολογία του είναι τα 3 κιτρινα συνδέονται με τα 3 άσπρα, κόκκινο με κόκκινο, το μαυρο που βγαινει απο τον ανορθωτη πάει πάνω στην ψύκτρα του και το καφε είναι συνδεδεμένο με το κόκκινο. Απο την πλεξουδα ενα πράσινο μου περισσεύει και το άλλο πρασινο και ένα πράσινο/μαύρο πάνε πάνω στην ψύκτρα του ανορθωτή. Τι ανορθωτή έχεις βάλει τώρα ? Πρέπει να τον αλλάξω τον δικό μου αλλά τι να βάλω? Να βάλω sun, sxelectronics ή κανα μεταχειρισμένο?

stel89s

Εγω αγορασα ενα μεταχειρισμενο μαμα απο ενα παιδι του φορουμ μου βγηκε αρκετα καλος... δε μπορω να σου προτείνω γτ δεν ξερω αυτες τις μάρκες. Για την sxelectronics εχω ακουσει καλα λογια. Τετοιου τυπου ειναι ο μαμα 31600-ΜV4-010   απο το λινκ που ανεβασες...

stam

Α ναι θυμάμαι απο τον Lice13. Με την φύσα τελικά τι έκανες γιατι και εγω τώρα δεν έχω την μαμά οποτε αν βάλω ίδιον μεταχειρισμένο ή της SUN που είναι ίδιος με τον μαμά σχηματικά θα έχω θέμα με την φύσα.

klab

Αν μπορείς να δώσεις τα παραπάνω χρήματα για τον SX τότε αυτόν να πάρεις, ειλικρινά τα αξίζει τα χρήματα του, δεν θα ασχοληθείς πότε ξανά.
Όσο για την συνδεσμολογία, αν είσαι Αθήνα πας από τον SX και στην φτιάχνει αυτό επί τόπου, εμένα μου έδωσε οδηγίες από το τηλέφωνο όταν τον παράγγειλα.