ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Ξεκίνησε από dimitris, Ιουλίου 08, 2010, 12:37:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

snipereps

τόσο ρεύμα δίνει εκεί κοντά στις 2000 στροφές. Είσαι οκ.τα μπουζο καλωδια άλλαξετα! Μέτρα την αντίσταση σε κάθε μπουζοπίπα σκέτη αν είναι ΠANΩ AΠO 5,κάτι ΚΩ τότε είναι και αυτές προβληματίκές.αλλά TA κάλλωδiα άλλαξετα καλού κακού.αν είναι πάντως χοντρά σύρματινα και βγάζουν αντίσταση 0,2 Ω μικρή δηλαδή δν τρέχει και τίποτα. οι πιπες τα φτυνουν συνήθως... Μέτρα τες και πές.

point zero

τωρα το οτι ειναι κατι μικρο που  απλα θελει ψαξιμο , το ειπες για καλο ??

Περαστικα ευχομαι .... :)
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

Ta sf ειναι κακες γυναικες,οσο μας πληγωνουν,τοσο μας καβ :censored:νουν

figalos

Παράθεση από: itom32 στις Μάρτιος 02, 2012, 06:06:13 ΜΜ
Ta sf ειναι κακες γυναικες,οσο μας πληγωνουν,τοσο μας καβ :censored:νουν
και ειναι κριμα να ειναι καβ.....α    και αδιαθετη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

snipereps

ελα μωρε... απλα πρεπει να την σκαλιξεις λιγο παραπανω.........

χαχαχαχαχαχαχα  :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

figalos? τις μπουζοπιπες θα τις τσεκαρεις η τσαμπα ξελαρυγκιαζομαι!!!!!!!!!! :P

figalos

Παράθεση από: snipereps στις Μάρτιος 02, 2012, 11:43:06 ΜΜ
ελα μωρε... απλα πρεπει να την σκαλιξεις λιγο παραπανω.........

χαχαχαχαχαχαχα  :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

figalos? τις μπουζοπιπες θα τις τσεκαρεις η τσαμπα ξελαρυγκιαζομαι!!!!!!!!!! :P
φιλε ειναι η επομενη κινηση
και θα ψαξω να βρω και μπουζοκαλωδια για να δοκιμασω
αν θυμαμαι καλα εσυ δεν ειχες θεμα και ειχες παρει μαυρα???  ηταν απο pb1??   ειναι το ιδιο???
αν βρω απο pb1 να τα δοκιμασω?

snipereps

Μπουζοπιπες είχα και μου κάνε ότι καισένα. ναι πήρα μαύρες πρώτα. Καινούριες έτσι? Μεταχείρα μπορεί να ταχούν φτύσει. Είδα ότι λύθηκε,μετά από 1-2 βδομάδες δηλ (για na to σίγουρεψω) πήρα τις κόκκινες για ναναι μαμα ;D . Αλλά δν έχουν διάφορα! απλά είναι πιο σπάνιες. Αρκεί να ναι καινούριες για να σου κάνουν τη δουλειά.

figalos

Παράθεση από: snipereps στις Μάρτιος 03, 2012, 08:24:43 ΠΜ
Μπουζοπιπες είχα και μου κάνε ότι καισένα. ναι πήρα μαύρες πρώτα. Καινούριες έτσι? Μεταχείρα μπορεί να ταχούν φτύσει. Είδα ότι λύθηκε,μετά από 1-2 βδομάδες δηλ (για na to σίγουρεψω) πήρα τις κόκκινες για ναναι μαμα ;D . Αλλά δν έχουν διάφορα! απλά είναι πιο σπάνιες. Αρκεί να ναι καινούριες για να σου κάνουν τη δουλειά.
τι ακριβως σου εκανε?
σου μπερδευε?? εκανε κοψιματα????
γιατι εμενα δεν μπερδευει ουτε κανει κοψιματα καιι τα μπουζι κανουν καλη καυση (μονο το ενα εχει λιγο λαδακ_)
εμενα κρεμαει δεν τραβαει πως το λενε οταν θελω να επιταχυνω
και στο ρελαντι οταν ειναι κρυο σβηνει
αλλος μου ειπε για βαλβιδες γαμ........

figalos

λοιπον
πηρα τηλ τον ιδιοκτητηηηη
αφου με εφαγε που με εφαγε λεω ας μου πει τουλαχιστον ποιο ειναι το προβλημμα της να μη χαλασψ τσαμπα αλλα λεφτα
μου ειπε οτι δεν το ειχε πολυ καιρο
το πηρε το μηχανακι επειδη το ηξερε για τον γαμπρο του (η ιστορια που ειχε πει και οταν το αγοραζα)
αλλα ξερει αυτον που το εφτιαχνε (τον μαστορα του πρηγουενου)
και τουπε οτι αυτος ο μαστορας οτι ειχε προβλημματα παλια του εκανε κοψιματα γιατι ειχε πεσει και ειχε σπασει τα οργανα,του το ειχε επισκευασει (ειχε κολισει την πλακετα ο ιδιος)  αλλα λεει τελευταια ειχε ξαναπεσει
μουπε  να τσεκαρω τα οργανα
να δοκιμασω να βαλω αλλα
ξερετε απο ποιο μοντελο μπορω να δοκιμασω???
μονο απο version S     κ    R???  οποιο να νε η να εχει  δεικτη βενζινης?????

ελπιζω να μπορει ο δημητρης

πλακα πλακα επρεπε να κανω καινουριο topic
βλεπω να τραβαει μακρυα η βαλιτσα
αλλα που θα παει ...................................
θα την κανω να ανασανει......

snipereps

σαν να φοναζει προβλημα στην πλακετα του κοφτη η καπου με το στροφομετρο... μπορεις να τα βγαλεις και να γεφυρωσεις στην φυσα της μηχανης απλα μια αντισταση 2 η 2,κατι ΚΩ σε αυτα που κατεληγαν τα δυο καλωδια του κοφτη εκτος απο το πρασινο(το τριτο δηλαδη. και να την δοκιμασεις χωρις αυτα καλυτερα απο ιδιο να βαλεις γιατι ηδη απο pb1 εχουν αλλο κοφτη.

itom32

Ποσταρω κι εδω μπας και δεν ειδατε:
Παράθεση από: itom32 στις Μάρτιος 04, 2012, 12:52:06 ΠΜ
figale μη τρελενεσαι-απογοητευεσαι,αυτος που την ειχε την Sουzana σου και επεσε,ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος ηταν.Θελω να πω ενα πεσιμο ολοι μας το εχουμε.Κι εγω επεσα με την Ρηνουλα μου απο ξεχασμενο λουκετο στο εμπρος δισκοφρενο.(Ξεφτιλααααα,αλλα ημουν τυχερος,δεν χτυπησα οργανα χαρις στα μανιταρια,και τους γαιδουροκαθρεπτες).
Αν εκτος απο πλακετα,κατα τα αλλα δουλευουν τα οργανα,γιατι να ξοδευτεις για καινουρια οργανα.Κανε αυτο που σου λεει ο snipereps.Aνοιξε τα οργανα δες σε τι κατασταση ειναι τα καλωδια και η πλακετα του κοφτη,θα βρεις μια τετοια πλακετα.Τουλαχιστον τα version r,αυτην εχουν.Νομιζω και του s δεν θα διαφερει.

Βγαλε τα καλωδια που πανε στο INGκαι στο OUT και γεφυρωσε τα με μια αντισταση 2ΚΩ(Εντος μιας κυλινδρικης ασφαλειοθηκης για προστασια απο υγρασιες).Αυτο που ειναι στο GND το καταργεις και το μονωνεις με ταινια.
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=915.msg24846#msg24846,οτι δεν καταλαβες εδω ειμαστε.
O Desmond ετσι την επαθε(σπασμενη πλακετα) οταν καποιος του ερηξε την πορτοκαλιτσα.Και μαλιστα σουπα εν σταση.



Που νομιζω και στην δικια σου περιπτωση,τετοιου ειδους πεσιμο εφαγε.Θα την βρουμε την ακρη.Αφου το προβλημα, δεν εχει να κανει με κινητηρα καρμπυρατερ,νομιζω παμε στα ευκολα. :sun_smiley:
Αυτο που μου κανει κατιτις ειναι γιατι να ξεκινησεις απο τα δυσκολα(καρμπ/κινητηρα).Οι περισσοτεροι που ειχαν τετοιο προβλημα ηταν απο κοφτη.
Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 24, 2012, 05:35:11 ΜΜ
Σε αυτα που ρωτας ναι τα εμπρος φλας ειναι απο μαμα μονιμα αναμενα,και πρεπει να αναβoσβηνουν κανονικα δεξια/αριστερα.Kανονικα οχι γρηγορα,αρα ολα καλα.Το σκαλοπατι αναμεσα στις 3000 και 5000 χιλιαδες στροφες ειναι συνηθες στα sf.
Klabako θυμησε μου εχει σχεση με την πλακετα του κοφτη ,εγω αυτο θυμαμαι.



klab

Για να μην μπερδευτείς, στην τρίτη φωτογραφία δεν είναι η πλακέτα του κόφτη, αλλά αυτή που ελέγχει τα φωτάκια για την πίεση λαδιού,σταντ, θερμοκρασία.
Η πλακέτα του κόφτη είναι πίσω από το ταχύμετρο και έχει αυτό το χαρακτηριστικό μαύρο πράγμα σαν πέταλο.

figalos

Ελεω δουλειας και σκ αντισταση και δοκιμη οργανων αυριο
δεν ανοιξα οργανα θα την δοκιμασω στην φυσα στο φαναρι
Να μην λινω και δενω
Αν φταει αυτο θα λισω μια και καλη

Μετρησα TPS
Aν το εκανα σωστα εβγαλα αυτα
Στην φυσα του tps
TPS 20k
1.2 MΠΛE , KITPINO-MΠΛE 4.77 .. 1,3 MΠΛE ,KITPINO-KOKKINO 4.70
2.3 KITPINO-MΠΛ KIT-KOK 1.1.....

Φυσα TPS απο ηλεκτρονικη με volt
1.2MΠΛ KIT MΠΛE 004 . 1.3 MΠΛ, KIT-KOK 004 ..2.3KI MΠΛ-KIT KOK 000

Κατι αλλο
Δεικτης βενζινης
1ον. Οντως τοση ασαφεια;;;; Απο ρεζερβα ανεβαινει λιγοα κατω απο την μεση και το αναποδο;;; Η υπαρχει θεμα;;
2ον. Αν σε πιασει ρεζερβα μπουκωνουν τα παντα;;;;;
Εγινε ακομα χειροτερα και δεν ξερω αν δεν κουμπωσα καποια φυσα καλα.
Θα το μαθω αυριο οταν φουλαρω
Αν λυσω ντεπιζιτο και το καθαρισω στην βαση θα κερδισω κατι;;;
Η μα μην το αφηνω να πιανει ρεζερβα;;;  Δεν το περιμενα παντως τοσο πολυ

Ελπιζω με τις μετρησεις tps να το εκανα σωστα και να βοηθησα

Ωωχ ξεχασα να μετρησω με γκαζι τερμα ανοιχτο
Φτουυ
Αυριο
Μαζι με αντισταση


snipereps

Μέχρι εδώ είναι όλες οι τιμές ok! τα βολτ πρέπει να είναι 5 περίπου

figalos

Παράθεση από: snipereps στις Μάρτιος 05, 2012, 03:53:46 ΠΜ
Μέχρι εδώ είναι όλες οι τιμές ok! τα βολτ πρέπει να είναι 5 περίπου
τα βολτ εννοεις απο την φυσα της ηλεκτρονικης??
τι 5?  005  η 5.0 ??????

εμενα που εινια 004 004  001  ειναι καλες??