Κατανάλωση...

Ξεκίνησε από eteroklitos, Απριλίου 20, 2009, 03:34:45 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

theios

Φιλε Desmond σορρυ για την καθυστερηση αλλα λογω εξεταστικης κτλπ ειχα καιρο να μπω!! Θα σε γελασω τωρα για τις μεμβρανες πρεπει να ρωτησω τον μηχανικο! παντως ηταν η οικονομικοτερη λυση και δουλευουν αψογα!  (να μου πεις τι στραβο μπορει να παει σε 2 λαστοιχακια να μην δουλευουν σωστα) τεσπα  :P¨Ειναι κιτακι βασικα και περιεχει μεμβρανες τα αλουμινια που τις περιβαλλουν ( το κατω μερος του ρουμπινετου δηλαδη ) και τα ελλατηρια.

klab

Αυτό το CB με εκπλήσσει συνεχώς, θυμάστε που είχα κάτι καταναλώσεις 9 λίτρα κλπ.
Όσο καιρό το οδηγώ και τρώει και σκισιματάκια του, η κατανάλωση πέφτει διαρκώς από λίγο.
Προχθές που έβαλα βενζίνη έβαλα το κομπιουτεράκι και υπολόγισα 6,9 λίτρα μέσα στην πόλη και οι γκαζιές να πάνε σύννεφο.
Σε μικτή διαδρομή το προηγούμενο ΣΚ έφτασε 6,2 λίτρα.
Και να σκεφτείτε ότι έχει αρχίζει και μυρίζει πάλι άκαυτες-χαμένες βενζίνες.
Αν βρω ένα ειδικευμένο μάστορα για καρμπιρατέρ με καυσαναλυτή θα έχουμε ευχάριστες εκπλήξεις, αλλά εδώ στην Πάτρα δεν έχω ακούσει κανέναν τέτοιο.
Θα βγω στην αναζήτηση ;)

snipereps

Παράθεση από: itom32 στις Ιουνίου 17, 2011, 07:57:50 ΜΜ
Παντως μετα απο λεπτομερη μετρηση που εκανα με φουλ ρεζερβουαρ,με την ηρεμη οδηση που υποστηριζω η Ρηνουλα μου εβγαλε 230χλμ.Χωρις να γνωριζω ποσο ρεζερβα υπολοιπο μου εμεινε.Απλα ειδα τον δεικτη στο κοκκινο και πηγα για φουλαρισμα.Τα χιλιομετρα ηταν τα 170 εκτος πολης με ταχυτητα 110με120 χλμ.Τα υπολοιπα 60χλμ.εντως πολης με οτι αυτο σημενει.
Δν μπορεις να καταλαβεις ποσο σου απεμεινε απο τον δεικτη, εγω γεμιζω και βλεπω ποσα λιτρα εβαλα? τοσα εκαψα. και μενα κοντα τοσα μου βγαζει οταν πλησιαζει το κοκκινο και εχω και καμια κατοσταρια χμ απο ταξιδι, απ'οτι εχω υπολογισει παντως με δικαβαλο μεσα στην πολη,καμια 100-120 χμ (ναι μεν παραπανω βαρος, αλλα ηρεμη οδηγηση, γιατι, οσο και να σε τρωει το χερι το αφηνεις να σε φαγουριζει...)  και αλλα 130 ταξιδι εγνατια,παλι νορμαλ ταχυτητες, αντε να παω σε καμια κατηφοριτσα και με 9-10 χιλιαδες στροφες για λιγα χμ,,  γεμιζω κανα 13 λιτρα. με 13.5 το πολυ . τοτε συνηθως ειναι ο δεικτης, σε ισιωμα εν κινηση, αναμεσα απο κοκκινο και ασπρο. ειναι και παιχνιδιαρης αυτος ο δεικτης και θελει τροπο για να δειξει σωστα. Το ρουμπινετο τοχω συνεχεια ρεζερβα. να μην το εχω στο μυαλο μου. το ιδιο πραμα δεν ειναι? αυτο τωρα ειναι μια καταναλωση 5+λιγο ανα 100 χμ.

klab

Γιατί μανούλα μου έχεις γυρισμένο στην ρεζέρβα το ρουμπινέτο ;
1 φορά θα την πάθεις και θα σιχτηρίσεις.
Για αυτό μας το έβαλαν ώστε αν ξεμείνεις το γυρνάς και έχεις 40-50 χλμ να ψάξεις για βενζινάδικο.

snipereps

δεν κανω ποτε πανω απο 250 χμ  ;)

MIKEGOUD

Ποτέ μην λες ποτέ... (έτσι για να γραψω κάτι)

point zero

Παράθεση από: MIKEGOUD στις Σεπτεμβρίου 07, 2011, 01:45:07 ΜΜ
Ποτέ μην λες ποτέ... (έτσι για να γραψω κάτι)


χαχαχαχχαχαχα
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

snipereps

Αν μεινω θα σται πολυ γκαντεμιδες  :P  ;D

MIKEGOUD

Πρεπει να κινηθουμε και να κατεβασουμε τη φωτογραφια του Μητσοuknowwho...

J053F

Ξεθαύω μετά από πολύ καιρό "ακινησίας" το θέμα.

Έχω κάνει περίπου 2.000 Kms από το τελευταίο service κατά το οποίο εκτός των συνηθισμένων, έκανα και αντικατάσταση του υαλοβάμβακα της εξάτμισης (πολύ μπουκωμένη από σκουριά και μαυρίλα). Επίσης έγινε μια απόπειρα να ρυθμιστούν καλύτερα τα carbs (χωρίς άνοιγμα) αλλά όχι με τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα (σε επόμενο service θα ανοιχτούν για να γίνει σωστή δουλειά).

Εκ τότε βλέπω σημαντική βελτίωση στην ήδη καλή κατανάλωση που είχα.

Η αυτονομία με ένα γέμισμα είναι σταθερά πάνω από 300 Kms (320 ως και 350 έχω δει στο μετρητή που μηδενίζω σε κάθε γέμισμα) ;D .
Καθημερινά κάνω την ίδια "μεικτή" διαδρομή περίπου 35 Kms (εντός της Αθήνας) 10 εκ των οποίων είναι σε εθνική οδό.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

souperdooper

εμενα μου βγαζει κατα μεσο ορο 230χμ με 13 λιτρα. το υπολογιζω με βαση ποσα χμ εκανα και ποσο καυσιμο πηρε. βγαινει 5.6λιτρα τα 100χμ.
Και δεν εχω κανει τιποτα στο μηχανακι ακομα.

ΑΥτο με τον υαλοβαμβακα δε το ηξερα παντως.. βοηθαει λογικα ε?
"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

chiliplayer

Εγώ καίω σταθερά 6-6.5 εντός πόλης.

- Κώστας -

J053F

Παράθεση από: souperdooper στις Ιανουαρίου 08, 2012, 11:33:37 ΜΜ
...ΑΥτο με τον υαλοβαμβακα δε το ηξερα παντως.. βοηθαει λογικα ε?

Από την αρχή που πήρα τη μηχανή μου είπαν με το που ανοίξαμε τα σωθικά της πως έχει πολλή μαυρίλα και πως εν γένει είναι "μπουκωμένη".
Μετά από ένα λογικό καθάρισμα του κινητήρα και μια ρύθμιση στα carbs σειρά πήρε η εξάτμιση.

Να πω την αλήθεια, τη μεγάλη αλλαγή μου έκανε η εξάτμιση. Το υλικό είχε σαπίσει, είχε μαζέψει και μπόλικη μαυρίλα από τα πολλά χρόνια λειτουργίας.
Μετά το καθάρισμα νίωθω πως "ανασαίνει" πολύ καλύτερα. Δε θα έλεγα πως σκάβει την άσφαλτο, αλλά είναι έχει αισθητά καλύτερο "άρπαγμα", ενώ μου περιόρισε λίγο και το κόμπιασμα που κάνει στις 6.5 Krpm.
Για αυτό μου πρότειναν από το συνεργείο να κάνουμε ένα καλύτερο καθαρισμό στα carbs (άνοιγμα και καθάρισμα επειδή μάλλον λόγω ηλικίας, δεν ανταποκρίνεται σε ρυθμίσεις από τις βίδες εξωτερικά).
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

souperdooper

Η δικια μου πρεπει να ειναι ακομα οκ (εχει λιγα χμ) γιατι δεν εχω νοιωσει κανενα κοψιμο πουθενα.. Αλλα ισως να μη το εχω προσεξει.
Μολις τακτοποιησω τα επειγοντα, αναρτησεις κλπ, θα κοιταξω και την εξατμιση.. Ισως να την αλλαξω κιολας με καμια ποιο φασαριοζικη.. χε χε

"Cybille" CB 400 SF '93 κοκκινoμαλλα..

figalos

σορρυ που παρεμβαινω χωρις να αναφερθω στην καταναλωση της δικιας μου (θα γινει στο μελλον)
θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση
εκτος απο το ποσο καιει στα 100 καλο θα ηταν να γραφαμε τι μοντελο ειναι το μηχανακι καθως και αν εχει μαμα φιλτρο εξατμιση και αν ειναι δυνατον και γραναζια  γαι να εχουμε πιο συγκεκριμενη εικονα εμεις οι νεοι !!!
ευχαριστω!!!!!!!!!
καλα χιλιομετρα!!!!!

γουσταρω να σφυριιιιιιιιιιιιιιιζειιιειειειει!!!!!!!!!!!!!!!!!