karina question...

Ξεκίνησε από ANESTIS, Φεβρουαρίου 06, 2011, 02:22:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Το βασικό σχέδιο θα ειναι απο χοντρο χαρτόνι.Υποθέτω οτι τα φουσκώματα και τα νεύρα θα "χτηστούν"πάνω εκει με πολυεσρερικό στόκο,ισως με τριχα για αντοχή και υποθετω με χρήση καποιου ειδους σπάτουλας.Μετα υποθετω οτι θα πεσει τριψιμο και να πάρει το σωστό σχημα το καλούπι.
Δεν γνωρίζω τα βηματα ή αν κάνω λάθος στα υλικά.Πρωτη φορά θα κάνω κάτι τέτοιο.

stel89s

Η σειρα εχει.
1 Πανω απο το καλουπι ριχνουμε την ρητίνη μετα πεταμε τα φυλλα πολυεστέρα 2-3 στρωσεις, απλώνουμε απο πανω την ριτινη μεχρι να τραβηξει καλα το φυλλο.
2 Περιμένεις να στεγνωσει.
3 Ξεκαλουπονεις.
4 Τροχιζεις τις ακμες και οτι περισευει.
5 Ξανα ριχνεις ρητίνη και φυλλα οπου χρειαστεί.
6 Περνας ενα χερι πολυεστερικο στοκο για τα χοντρα τον τριβεις με 60αρι γυαλόχαρτο να αγριέψει ο πολυεστέρας.
7 Μετα χοντρο σιδιροστοκο και τριψιμο μεχρι και 320 ξηρας αμα υπαρχουν ατελειες περνας και τον λεπτο σιδηροστοκο...
μετα ειναι η διαδικασια του βαψιματος.. Δε μπορεις να κανεις φουσκωματα (καρουμπαλα) με στοκο γτ εκτος οτι θα τα βγαλεις ανομοια. Καποια στιγμη θα πεταξει ο στοκος γτ φορτωνεις με πολυ υλικο την κατασκευη

Headmaster

Παράθεση από: itom32 στις Ιουνίου 21, 2013, 12:25:43 ΜΜ
Το βασικό σχέδιο θα ειναι απο χοντρο χαρτόνι.Υποθέτω οτι τα φουσκώματα και τα νεύρα θα "χτηστούν"πάνω εκει με πολυεσρερικό στόκο,ισως με τριχα για αντοχή και υποθετω με χρήση καποιου ειδους σπάτουλας.Μετα υποθετω οτι θα πεσει τριψιμο και να πάρει το σωστό σχημα το καλούπι.
Δεν γνωρίζω τα βηματα ή αν κάνω λάθος στα υλικά.Πρωτη φορά θα κάνω κάτι τέτοιο.
Γιαννη αν ειναι να το ξεκινησεις απο εκει πιο καλα δουλεψε πανω σε φελιζολ ψιλοκοκο και χτιζε αφαιροντας υλικο σιγα σιγα σαν γλυπτης

Παράθεση από: stel89s στις Ιουνίου 21, 2013, 01:46:34 ΜΜ
Η σειρα εχει.
1 Πανω απο το καλουπι ριχνουμε την ρητίνη μετα πεταμε τα φυλλα πολυεστέρα 2-3 στρωσεις, απλώνουμε απο πανω την ριτινη μεχρι να τραβηξει καλα το φυλλο.
2 Περιμένεις να στεγνωσει.
3 Ξεκαλουπονεις.
4 Τροχιζεις τις ακμες και οτι περισευει.
5 Ξανα ριχνεις ρητίνη και φυλλα οπου χρειαστεί.
6 Περνας ενα χερι πολυεστερικο στοκο για τα χοντρα τον τριβεις με 60αρι γυαλόχαρτο να αγριέψει ο πολυεστέρας.
7 Μετα χοντρο σιδιροστοκο και τριψιμο μεχρι και 320 ξηρας αμα υπαρχουν ατελειες περνας και τον λεπτο σιδηροστοκο...
μετα ειναι η διαδικασια του βαψιματος.. Δε μπορεις να κανεις φουσκωματα (καρουμπαλα) με στοκο γτ εκτος οτι θα τα βγαλεις ανομοια. Καποια στιγμη θα πεταξει ο στοκος γτ φορτωνεις με πολυ υλικο την κατασκευη

PVA δεν βαζεις καθολου για να βγαινει πολυ πιο ευκολα?


itom32

Για να φτιάξω τo καλουπι που θα πεσουν οι ρητηνες και τα υαλοπανα,το να κολλήσω πλάκες φελιζόλ και να εχω τις επιθυμητές διαστάσεις και να δώσω σχήμα μετα απο μετρήσεις στο σασί,με ενα τροχό και ενα dremel με φενεται πιο ευκολο...θα δω τι θά κάνω. :scratchchin:

stel89s

 Φαντάζομαι οτι εννοείς ενα αποκολλητικό υγρό που δημιουργει ενα φιλμ?? Ετσι λεγεται?? Το εχω ακουστα αλλα δε το εχω χρησιμοποιησει ποτε. Αυτο που κανω ειναι. Καλύπτω με αλουμινοταινια ολη την επιφάνεια και απο πανω λιγο σπρευ σιλικόνη, βγαίνει σχετικα ευκολα.

stel89s

Παράθεση από: itom32 στις Ιουνίου 21, 2013, 11:49:45 ΜΜ
Για να φτιάξω τo καλουπι που θα πεσουν οι ρητηνες και τα υαλοπανα,το να κολλήσω πλάκες φελιζόλ και να εχω τις επιθυμητές διαστάσεις και να δώσω σχήμα μετα απο μετρήσεις στο σασί,με ενα τροχό και ενα dremel με φενεται πιο ευκολο...θα δω τι θά κάνω. :scratchchin:
το πεπιεσμένο το μπλε αμα βρεις θα ειναι πολυ πιο ευκολο....

Headmaster

Παράθεση από: stel89s στις Ιουνίου 23, 2013, 08:13:31 ΜΜ
Φαντάζομαι οτι εννοείς ενα αποκολλητικό υγρό που δημιουργει ενα φιλμ?? Ετσι λεγεται?? Το εχω ακουστα αλλα δε το εχω χρησιμοποιησει ποτε. Αυτο που κανω ειναι. Καλύπτω με αλουμινοταινια ολη την επιφάνεια και απο πανω λιγο σπρευ σιλικόνη, βγαίνει σχετικα ευκολα.

Ναι !!Αποκολλητικο κερι λεγεται και πιστεψε με αξιζει τα λεφτα του (φθηνο ειναι μην τρομαζεις)

itom32

Τι λέτε για αυτήν την καρίνα??Το καλό είναι οτι την μονταρεις και τελος.Κοστος 50ευρα!!
Φυσικά υπάρχει η ομορφότερη ΑCP,απο το  http://japan.webike.net/products/20899735.html  με απαγορευτική τιμη σε συνδιασμό με τα ταχυδρομικά και τους πιθανους φόρους τελωνειου και χρόνο αναμονής γυρο στις 15 μερες.
Kαι μένει η κατασκευή εκ του μηδενως της ACP με κόστος πάνω κατω όσο η καρίνα της φωτο και την πιθανότητα να βγει μαπα,αλλά εχεις την χαρά του μαστορέματος!!


stel89s

Κυριε Γιαννη δε καταλαβα ποια εχει κοστος 50ευρο??? Αυτη παντος στη φοτο νομιζω οτι ειναι πολυ στενη και δε θα σας παρει στους λαιμους...

black_seed

χωρις να εχω διαβασει το θεμα...

και μιας και ειχα καρινα να καταθεσω την γνωμη μου!

ηταν ξεκαλουπομα απο fazer 600 πρωτης γενιας, και προκαλουσε "κουνημα" απο καποια χλμ και γιαυτο και τη εβγαλα!

itom32

 Ενας πειραματισμός να δω πως θα με βγεί DIY ενα κομμάτι καρινας στυλ ACP για superfour,δεν θα με πείραζε.Είναι αρκετός καιρός που το έβαλα στα πλάνα, αλλά όλο το αναβάλω.Αλλα για να δώσω το χρήμα που ζητάν διάφοροι,ούτε συζήτηση!!
[/URL]

xrhstos


ANESTIS

Να σου πω Γιαννακη μιας κ ξανα επιασες το θεμα της καρινας γιατι δν δοκιμάζεις με φύλλα λεπτης λαμαρινας να βγάλεις το βασικό σχέδιο (στο σχήμα που εχει το ACP) και μετά να κάνεις το καλούπι εκεί μεσα απο πολυαιστέρα??? εγώ έτσι είχα κάνει με το φτερό το μπροστά που ήταν πιο κατεβασμένο... είναι εύκολα να τα κόψεις με ένα ψαλιδακι κ να τα διπλώσεις που τα θες να δώσεις το σχήμα που θες, απλά να ξέρεις να μν πάρεις τα παααρα πολυ λεπτά φυλλα που ειναι στο πάχος χαρτιου γιατι θα διπλώσει απο μόνο του σε άσχετα σημεία ή περισσοτερο σε σημεία που έχεις ήδη διπλώσει μόλις πέσει πάνω ο πολυαιτέρας κ ζεσταθει...

itom32

Nαι μάλλον αύριο θα ψάξω για υλικά!!

microvios

Εμένα ρε παιδιά, σόρρυ που επεμβαίνω, αλλά δε μου αρέσουν οι καρίνες στα SF. Νομίζω πως τους χαλάνε το καθαρό look που είναι κάτι ανάμεσα σε παλιά (βλέπε Bol d'Or) και μοντέρνα (από Hornet και μετά, βάζω και τα Vtec μέσα). Το ίδιο πιστεύω και για τις ουρές αλλά δεν επιμένω. Αυτές είναι απόψεις και όλες είναι σεβαστές. Απλά είπα να το πώ.
It ain't over till it's over