ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Ξεκίνησε από GEO70, Φεβρουαρίου 24, 2021, 07:09:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

GEO70

Προσπαθώ να στείλω τη φωτογραφία με το Tapatalk  αλλά μου γράφει "ΑΠΈΤΥΧΕ Η ΑΠΟΣΤΟΛΉ", μάλλον είναι μεγάλο το αρχείο..

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Μπορείς και με το https://www.mediafire.com/ που αφου μετατρέψει το αρχείο στο share βαλε more options και πήγαινε στο τέλευταίο [forum] . Αυτά στα γράφει ενας ασχετος με υπολογιστές  ;D αλλά ετσι κατάφερα να τις ανεβάζω εγω με την βοήθεια των παιδιών  ;).

GEO70

Σε ευχαριστώ Alex, θα προσπαθήσω.
Δεν ξέρω αν είσαι άσχετος στους υπολογιστές, πάντως οι γνώσεις σου για το CB είναι κορυφαίες!

panosp25

Να με συγχωρέσει η κοινότητα, η διαχείριση και το μέλος του οποίου διέγραψα την τελευταία απάντηση, αλλα κανόνας της κοινότητας ειναι να μην γίνονται πολιτικές συζητήσεις.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Παράθεση από: GEO70 στις Μάρτιος 14, 2021, 01:50:21 ΜΜ
Σε ευχαριστώ Alex, θα προσπαθήσω.
Δεν ξέρω αν είσαι άσχετος στους υπολογιστές, πάντως οι γνώσεις σου για το CB είναι κορυφαίες!
Το μόνο που ξέρω , ειναι οτι ΔΕΝ ξέρω . . . Οτι ξέρω απο CB400SF το έμαθα εδώ , απο τα παιδιά της ομάδας . Εμαθα και πόσο σημαντική ειναι η αλληλοβοήθεια .Μπορεί να εχω γνώσεις πάνω στη μοτοσυκλέτα αλλά δεν ήξερα τα σημαντικά και τα ουσιώδη . . . ;)

ammo77

Καλώς ήρθες στην παρέα μας, και με το καλό να ξανακαβαλήσεις το μοτορι σου.
Η ζημιά είναι αρκετά σοβαρή και θέλει έναν σοβαρό μηχανικό για να τελειώσει μια κι έξω χωρίς παρατράγουδα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Spyros.L

Καλωσορισες geo στην ομαδα μας! Οτι χρειαστεις για την αναγεννηση της μηχανης σου εδω ειμαστε!
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

GEO70

https://www.mediafire.com/view/y77khy6ksw36guc/DSC_0789.JPG/file
Δεν ξέρω αν τα κατάφερα, αλλά ανέβασα μια φωτογραφία

Alex400

Ναι τα κατάφερες , όμορφο σε μπλέ  ;) .

GEO70

Ευχαριστώ Alex, ναι είναι όμορφο το μπλε, θυμάμαι ότι είχα ψάξει όλα τα μαγαζιά της Αθήνας για να βρω το συγκεκριμένο χρώμα. Θέλει μαζεματα όμως τα οποία θα γίνουν στον καιρό τους .
Επίσης θέλω να αναφέρω στην ομάδα ότι την ξαναζωντανεύω σιγά σιγά, μετά από 7 χρόνια ακινησία. Χθες πήγα και κόλλησα την εξάτμιση γιατί είχε τρυπήσει και έκανε σαν τρακτέρ. Όταν την ξαναέβαλα μπροστά άκουσα τον παλιό γνώριμο ήχο του CB, σαν ραπτομηχανή όπως αναφέρετε συχνά στο forum και η χαρά μου ήταν απερίγραπτη.Επίσης θέλω να συμφωνήσω με τον Αmmo ότι η μοτοσυκλετα μας χρειάζεται σοβαρούς μηχανικούς για να αναλάβουν μια σημαντική επισκευή. Εγώ την έχω πάει μέχρι στιγμής σε 2 μηχανικούς για το θέμα της φλάντζας και εκτός από τα εξωφρενικά ποσά που μου ζητάνε (700 €), μου λένε να μην την φτιάξω, είναι παλιά η μηχανή και δεν αξίζει, ή να την κυκλοφορώ σαν παπί και όσο κρατήσει. Τέλος πάντων, έχω ρωτήσει και 3ο μηχανικό ο οποίος μου είπε μια λογική τιμή (γύρω στα 350 €) ο άνθρωπος και δεν είδε την επισκευή αυτή σαν αγγαρεία όπως την είδαν οι προηγούμενοι.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, θα σας ενημερώσω για τυχόν νεότερα..

panosp25

Σε αυτούς ππυ σου είπαν οτι δεν αξίζει και να την κυκλοφορείς σαν παπί κλπ πες τους να ρθουν να με βρουν. Επίσης πες τους να ρθουν να δουν τα παπια στις εκδρομές....

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Αν χρειαστείς να κόψεις φλάντζα και δεν βάλεις την γνήσια μεταλλική, έχω έτοιμη. Την είχα πάρει για το δικό μου αλλά δεν την έβαλα τελικά.   

GEO70

Εννοείται σύντροχε panos25, μιλάς σε εμένα που καβαλά superfour από το 2000 και ξέρω τις δυνατότητες αυτής της μοτοσυκλέτας. Ναι έχεις δίκιο! Και εγώ εκνευρίστηκα πάρα πολύ με αυτά που μου είπαν γιατί αυτό δείχνει τον αντιεπαγγελματισμό και την κακή νοοτροπία που δυστυχώς κυριαρχεί στα ελληνικά συνεργεία. Όταν βλέπουν παλιά μηχανή και απαιτητική επισκευή βρίσκουν χίλιες δυό δικαιολογίες για να μην την αναλάβουν!
Ευχαριστώ τον Stam, όταν θα έρθει η ώρα θα το έχω υπόψη μου. Προς το παρόν ακόμα την τεστάρω, δεν μου έχει πετάξει ακόμα παραφλου, αλλά δεν έχω το χρόνο να την κινήσω για πολλή ώρα και δεν έχω κυκλοφορήσει για πολλή ώρα σε κίνηση με υψηλές θερμοκρασίες. Το βεντιλατερ λειτουργεί κανονικά, η απόκριση στο γκάζι είναι άμεση και η λειτουργία του κινητήρα χωρίς διακοπές..

stam

Πως κατάλαβες ότι σου έκαψε φλάντζα? Δεν σου μπερδεύει νερά με λάδια τώρα που το λειτουργείς?

GEO70

Όχι Stam δεν μπερδεύει λάδι με παραφλου ούτε έχω παραφλου στο λάδι. Αλλά το έχω πάει σε 3 μηχανικούς και μου είπαν ότι αφού το σύστημα ψύξης λειτουργεί κανονικά και παρόλα αυτά σου πετάει παραφλου σίγουρα έχει κάψει φλαντζα. Ο τελευταίος μάλιστα μου είπε ότι έχει καεί μεταξύ 1ου και 2ου κυλίνδρου αφού τους μέτρησε και βρήκε ότι έχουν ίδια θερμοκρασία.... Τι να πω δεν ξέρω.. κάνουν λάθος και οι τρεις? Εγώ αυτό που έκανα ήταν να βάλω καλύτερο παραφλου (ροζ) και να κολλήσω την εξάτμιση το κίνησα σε υψιλές σχετικά ταχύτητες για κάνα μισάωρο και δεν είδα να πετάει κάτι. Ακόμα δεν το έχω τεστάρει σε υψηλές εξωτερικά θερμοκρασίες και σε κίνηση... Λες να έφταιγε η τρύπια εξατμιση?