πρωτος καθαρισμος καρμπυρατερ. Τι πρεπει να ξερω?

Ξεκίνησε από Spyros.L, Απριλίου 09, 2020, 10:03:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Spyros.L

Πανο. Στο μανουαλ το ρωσικο για το f3 στην επομενη σελιδα εχει κατι βηματα ακομα. Αυτα τι τα κανω?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Είναι για τον έλεγχο του χρονισμού με εξειδικευμένα εργαλεία και γνώσεις. Ελπίζω να μην χρειαστεί να φτάσουμε εκεί.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Ανεβαζω κι αυτες τις φωτο για να καταλαβει ο καθε αρχαριος οτι η στεγανη φυσσα του tps ειναι στην ουσια 3+ κομματια και για να εχεις προσβαση στα καλωδιακια ενω ειναι συνδεδεμένο το TPS θα πρέπει να βγαλεις το ενδιαμεσο πλαστικο που τα μονωνει.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

jah


Spyros.L

Παράθεση από: jah στις Σεπτεμβρίου 04, 2020, 09:44:26 ΜΜ
Οδηγοί για το καλιμπράρισμα του TPS. O0

https://www.youtube.com/watch?v=Mw6TkC07ig0

https://www.youtube.com/watch?v=LMtHxWypWkY
Εμεις ομως στο cb400sf δεν εχουμε περιστροφικο tps, αλλα μήπως θα μπορουσα να το ρυθμισω χρησιμοποιώντας τη μεγαλη βιδα του ρελαντι? Αυτη που ελεγχει το ανοιγμα του  2ου καρμπ
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Η βιδα αυτη ελέγχει το ρελαντί. Επηρεάζει κατα ελάχιστα το TPS αλλα ειναι υπολογισμένο. Ο φόβος μου εμένα βασικά ηταν να μην φύγει η θέση του TPS εσωτερικά και έδειχνε πολυ μεγαλύτερη τιμη η πολυ μικρότερη. Δεν νομιζω να μπορείς να επέμβεις τόσο πολύ τώρα.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Παράθεση από: panosp25 στις Σεπτεμβρίου 05, 2020, 06:45:40 ΠΜ
Η βιδα αυτη ελέγχει το ρελαντί. Επηρεάζει κατα ελάχιστα το TPS αλλα ειναι υπολογισμένο. Ο φόβος μου εμένα βασικά ηταν να μην φύγει η θέση του TPS εσωτερικά και έδειχνε πολυ μεγαλύτερη τιμη η πολυ μικρότερη. Δεν νομιζω να μπορείς να επέμβεις τόσο πολύ τώρα.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αληθεια δε καταλαβαίνω ουτε σε θεωρητικο επίπεδο για ποιο λογο να φυγει η θέση του tps απο τη στιγμή που δε γυριζει ατέρμονα. Απλα γύρισα το εαωτερικο ροοστατη στο τερμα του σα να ναι κλειστο το γκάζι και υστερα το "τσιμπησα" κανα 2 μοιρες για να  ταιριαξει με τη θεση του ρελαντι. Γιαυτο σκεφτηκα μηπως η βιδα ρελαντι θα το ρυθμιζε με περισσοτερη ακριβεια.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Καλά κάνεις και δεν το καταλαβαίνεις. Ούτε κι εγώ είναι η αλήθεια. Στο manual δε, ο Γιαπωνέζος ειναι κατηγορηματικός. ΜΗΝ ΑΠΟΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΕΤΕ ΤΟ TPS. Φαντάστηκα οτι μπορεί να παιρνει τρελά στροφές οταν το αποσυναρμολογησεις. Όντως, μικρορυθμιση δεν παίρνει.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


jah

Το tps είναι ένα ποτενσιόμετρο, σαν το volume στο στερεοφωνικό μας. Δεν είναι όπως το ταχύμετρο (αν ενθυμούμαι καλά) που όταν το βγάλεις φέρνει στροφές. Εάν έχει ελλατήριο θα πάει απλά στην αρχική του θέση η οποία δεν απέχει πολύ από τη ζητούμενη. Από εμπειρία, αν το τοποθετήσεις με τα σημάδια όπως ήταν (πατούρα από τις βίδες), θα είσαι σχεδόν όπως πριν την αφαίρεση, αν όχι ακριβώς το ίδιο.

Ο λόγος που η Honda λέει να μην αφαιρείται, είναι για να μην χαθεί και καλά αυτό το καλιμπράρισμα. Ο πραγματικός λόγος είναι πως το tps δεν το πουλάει ξεχωριστά και έτσι όταν χαλάσει να αγοράζεις ολόκληρο το σώμα του ψεκασμού!

Πάντως, στην περίπτωση που κάποιος θέλει να βουτήξει τα carb σε καθαριστικό, νομίζω η αφαίρεσή του είναι μονόδρομος..

jah

Να διορθώσω, στην περίπτωση του cb, το tps ακόμα το έδινε ξεχωριστά. Λίγο αργότερα το σταμάτησε και στα αυτοκίνητα αλλά και στις μοτοσυκλέτες.

Spyros.L

Παράθεση από: jah στις Σεπτεμβρίου 06, 2020, 08:56:29 ΜΜ
Να διορθώσω, στην περίπτωση του cb, το tps ακόμα το έδινε ξεχωριστά. Λίγο αργότερα το σταμάτησε και στα αυτοκίνητα αλλά και στις μοτοσυκλέτες.
Πολυ τραβηγμενο να πληρωνεις ολοκληρο καρμπ για μονο ενα tps που στην τελικη προεξεχει και λιγο...
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

jah


Spyros.L

Παράθεση από: jah στις Σεπτεμβρίου 07, 2020, 01:38:59 ΠΜ
Πολυ τραβηγμενο να πληρωνεις ολοκληρο καρμπ για μονο ενα tps που στην τελικη προεξεχει και λιγο...

Και όμως.. Αυτή είναι η μαμά Honda..
Πάντως αφου ειναι ενα απλο ποτενσιομετρο ίσως να υπαρχει και  DIY λυση σε περιπτωση βλαβης.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Πες μα ντε! Έχουμε αγωνία....

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk