Φίλτρο ρουμπινέτου

Ξεκίνησε από panosp25, Φεβρουαρίου 04, 2020, 08:47:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Παράθεση από: MrNo1 στις Φεβρουαρίου 06, 2020, 08:45:19 ΜΜ
Εγώ έκανα αυτήν την πατέντα, άλλα δεν διορθώθηκε το πρόβλημα τελείως. Δηλαδή δεν είχε σωστή ροή η βενζίνη, άλλα ήταν επαρκής για δουλεύει το μηχανάκι, το έκανα και 2-3 χιλιόμετρα όλα κάλα. Τώρα περιμένω το καινούργιο ρουμπινέτο και βλέπουμε.

Η πατέντα που έκανα είναι η εξής:

https://files.fm/u/fnznt3nv#sign_up

Α) 2 σαμπρέλες, η μια κλειστή(υποπίεσης) και δυο με μια τρύπα στο κέντρο της
Β) και επίσης τάπωσα την υποπίεση πάνω από τον κύλινδρο
Στην ουσία δηλαδή κατήργησες την βαλβίδα κι έκανες το ρουμπινετο μονιμου ροης...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


ammo77

Μια χαρά είναι, εγώ το κυκλοφορούσα 5 χρόνια έτσι και το άλλαξα όταν βρήκα καλό μαμά μεταχειρισμένο.

TEOS CB SF

Καλημέρα Αντώνη .. θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω ότι όταν είναι αναμενο το μηχανάκι η μεμβράνη του ρουμπινετου είναι πάντα σε θέση που να υπάρχει ροή βενζίνης ,την διακοπή σε αυτήν την περίπτωση την αναλαμβάνουν τα φλοτερ με τις βελόνες τους (οι οποίες εάν είναι καλές δεν θα υπάρχει πρόβλημα υπερχείλισης ) ..Η κύρια χρήση του ρουμπινετου είναι όταν το μηχανάκι είναι σβηστό ,τότε εάν υπάρχει κάποιο θεμα με φλοτερ, βελόνες, σωληνάκια θα υπάρχουν ανεπιθύμητες συνέπειες .. ΒΈΒΑΙΑ αυτό θεωρώ πως μπορεί να προβλεφθεί με το να βάζουμε τον διακόπτη του ρουμπινετου στην θέση off κάθε φορά που σβήνουμε το μοτέρ (οπότε δεν κατεβάζει τίποτα ..

Alex400

Θα πρέπει να συμφωνήσω με Αντώνη και Θεόφιλο [στο δικό μου οι μεμβράνες απουσιάζουν...] το θέμα θα παρουσιαστεί εν στάση εκεί φροντίζω ένα στενό πριν σταματήσω να το γυρίσω στο OFF . Οι μεμβράνες είναι στο πρόγραμμα , σύντομα θα είναι στη θέση τους .  :)     

itom32


TEOS CB SF

Λέω να το πάρω το παραπάνω ώστε να επισκευάσω το μαμά ,,,

Alex400

Στο συγκεκριμένο σετ που δείχνεις Γιάννη έχω κάποιες ενστάσεις ως προς τη διάμετρο της μεμβράνης . Θα ήθελα κάποιος που το έχει τοποθετήσει να μας πει . Προσωπικά προσανατολίζομαι στο HONDA    16953MW3600 στα 38 ευρώ που περιέχει τις μεμβράνες και τμήμα του ρουμπινέτου από το motoSP .

TEOS CB SF

ʼλεξ υπάρχει φωτογραφία από αυτό που περιγράφεις??

panosp25

Εγω εγω εγω! Εγω ειμαι αυτος που το εχει τοποθετήσει και ΔΕΝ κάνει. Το συγκεκριμένο ειναι απο CX500 και δεν κάνει για το μηχανάκι μας.
@TEOS CB SF αύριο υα ανεβάσω φωτό απο αυτο που λεει ο Alex. Το έχω πάρει αλλα δεν το εχω βάλει ακόμη.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400


TEOS CB SF

ʼρα για να μην γίνει κανένα μπέρδεμα και παραγγείλει κανείς λάθος ανταλλακτικό .. αυτό που λέει παραπάνω ο itom ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ...
Αυτό που ταιριάζει είναι αυτό που αναφέρει ο Alex 400 .

itom32

Είστε σίγουροι πως δεν κάνει;;Ο Γαρατσίδης έχει πολύ καλή φήμη στο τι πουλά,αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

panosp25

Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 08, 2020, 09:45:31 ΜΜ
Είστε σίγουροι πως δεν κάνει;;Ο Γαρατσίδης έχει πολύ καλή φήμη στο τι πουλά,αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
Γιάννη προς θεού! Έχω πάρει κι άλλα πράγματα απο τον Γαρατσιδη κι όντως εχουν βγεί πολύ καλά. Και ο ίδιος ειναι σωστός επαγγελματίας. Αυτό το ανταλλακτικό αναφέρεται από την κατασκευαστρια εταιρεία ως κατάλληλο για superfour, αλλά δεν κάνει. Αύριο με τις φωτό θα σας αναλύσω και το λογο...

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Με τον Harlock που είχαμε μιλήσει για αυτήν την μεμβράνη του Γαρατσίδη μου είχε πει οτι του ταίριαζε.

panosp25

Λέγαμε λοιπόν για τη μεμβράνη του ρουμπινέτου.
Εδώ είναι η μεμβράνη αγορασμένη από τον Γαρατσίδη όπως μου την επέστρεψε ο Alex αφού οι δοκιμές στο δικό μου δεν ευόδωσαν.

Εδώ βλέπουμε τις δικές μου φορεμένες στο πλαίσιο του ΟΕΜ ρουμπινέτου.


Προσέξτε πως λείπει το πλαστικό διάφραγμα......

Κι εδώ βλέπουμε τις καινούργιες ΟΕΜ, τις οποίες δεν έχω αξιωθεί να φορέσω ακόμα.


Αυτό που μου παρουσίασε όταν την τοποθέτησα ήταν πως δεν κατέβαζε ικανοποιητική ποσότητα καυσίμου αλλά ήταν σαν να "κατούραγε" που λέμε.

Ψάχνοντας στο site της Κ&L https://i1admin04.webstorepackage.com/klsupply/virtualweb/content/catalogs.asp
παρατήρησα στον κατάλογο πως έχει ως σημείωση οτι δεν περιλαμβάνεται το πλαστικό διάφραγμα και το μεταλλικό δαχτυλίδι. Το παλιό πλάστικο διάφραγμα βεβαια του δικού μου ήταν αδύνατο να ανακτηθεί λόγω υπερβολικής φθοράς και από ό,τι έδειξαν τα ίχνη φλαντζόκολλας και αποτυχημένης επισκευή από κάποιον "μάστορα". Ίσως φταίει και αυτό.
ʼν κάποιος θέλει να δοκιμάσει υπάρχουν δύο σετ το ένα στη ζελατίνα του.