Φίλτρο ρουμπινέτου

Ξεκίνησε από panosp25, Φεβρουαρίου 04, 2020, 08:47:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Καλησπέρα σύντροχοι.
Πρόβλημα απλά για κουβεντούλα και ιδέες.
Όπως ίσως δεν ξέρετε το μηχανάκι μου αυτή τη στιγμή φοράει κινέζικο ρουμπινέτο, το οποίο κατά καιρούς έχει κάνει τα δικά του.
Πριν μερικές μέρες παρέλαβα την μεμβράνη  (16953MW3600) για το OEM ρουμπινέτο γιατί η παλιά είχε σκιστεί.
Το πρόβλημα λοιπόν έχει ως εξής:
Το παλιό φίλτρο έχει σκιστεί σε δυο σημεία όπως φαίνεται στη φωτογραφία.


Το φίλτρο από το κινέζικο ρουμπινέτο είναι καλό αλλά δεν σταθεροποιείται στο ΟΕΜ ρουμπινέτο, μένει χαλαρό, βγαίνει και φοβάμαι οτι θα μείνει στο ντεπόζιτο και δεν θα κάνει δουλειά.
Η ερώτηση λοιπόν που γεννάται είναι: Με ποιόν τρόπο μπορώ να "επισκευάσω" το ΟΕΜ φίλτρο, ή να προσαρμόσω και να σταθεροποιήσω το κινέζικο φίλτρο στο ΟΕΜ ρουμπινέτο;

Harlock

εμενα το δικο σφηνωνει στο τεποζιτο, δλδ και να θελω δεν μπορει να πεσει μεσα.
ʼμα δεν σου σφηνωνει μπορεις να βαλεις στη βαση του 2-3 γυρες τεφλόν (δεν διαβρωνεται απο τη βενζινη νομιζω)

panosp25

Teflon! Καλή ιδέα. θα ρίξω ένα κομμάτι σε ένα κουπάκι βενζίνη για 2-3 μέρες για να σιγουρευτούμε.

GoldenWolf

Καλησπέρα, το τεφλον διαβρώνεται από την βενζίνη σε βάθος χρόνου (αν θυμάμαι κάλα κοντά στους 2 μήνες)

itom32

Πάνο αν όπως λεει ο Λευτέρης το τεφλόν δεν κάνει.Σε μαγαζιά με ανταλλακτικά για χλωοκοπτικά θα βρείς λεπτά σωληνάκια καυσίμου σε διαφορα πάχη και διαστάσεις.Κόψε ένα κομμάτι ενα δυο πόντους πέρνα το στο σωληνάκι του ρουμπινέτου σαν δακτύλιο και με προσοχή προσάρμοσε το φίλτρο πάνω και στα δύο.

panosp25

Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 05, 2020, 08:10:41 ΜΜ
Πάνο αν όπως λεει ο Λευτέρης το τεφλόν δεν κάνει.Σε μαγαζιά με ανταλλακτικά για χλωοκοπτικά θα βρείς λεπτά σωληνάκια καυσίμου σε διαφορα πάχη και διαστάσεις.Κόψε ένα κομμάτι ενα δυο πόντους πέρνα το στο σωληνάκι του ρουμπινέτου σαν δακτύλιο και με προσοχή προσάρμοσε το φίλτρο πάνω και στα δύο.
Τι είπες τώρα; Θα το δοκιμάσω!!!

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

Παράθεση από: panosp25 στις Φεβρουαρίου 05, 2020, 08:34:56 ΜΜ
Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 05, 2020, 08:10:41 ΜΜ
Πάνο αν όπως λεει ο Λευτέρης το τεφλόν δεν κάνει.Σε μαγαζιά με ανταλλακτικά για χλωοκοπτικά θα βρείς λεπτά σωληνάκια καυσίμου σε διαφορα πάχη και διαστάσεις.Κόψε ένα κομμάτι ενα δυο πόντους πέρνα το στο σωληνάκι του ρουμπινέτου σαν δακτύλιο και με προσοχή προσάρμοσε το φίλτρο πάνω και στα δύο.
Τι είπες τώρα; Θα το δοκιμάσω!!!

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
O0 ;D

ammo77

Λέω εγώ τώρα, μια σκέψη κάνω,
Η διαμέτρος του ενός με το άλλο τί διαφορά έχουν,
Θα σου έκανε μήπως ένα απλό καλαμάκι αυτό που ρουφάν όχι το Αθηναϊκό  >:D  >:D >:D
σαν παρεμβισμα, δεν ξέρω όμως τι αντοχή έχουν στην βενζίνη.
Αλλιώς αν έχεις φίλο τορναδόρο σου κάνει δαχτυλίδι τεφλον και τέλος.....  O0
Λέω εγώ....   

ammo77

Εσύ Mr No1 (Λευτέρη) τι έκανες τελικά με το ρουμπινέτο σου;

giannis_t

Τι σου κάνει το κινέζικο δηλαδή;
Πάντως εγώ για να πάρω τα κενά θα έβαζα ένα μικρό ορινγκ από μέσα αλλά από αυτά που είναι για βενζίνη. Αν πας σε κάποιο "ορινγκαδικο" σίγουρα θα βρεις το σωστό και με κόστος κάτω από ευρώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

panosp25

Το κινέζικο εκτός του οτι μόλις γυρίσω ρεζέρβα δεν "τραβάει" καλα με αποτέλεσμα να μένει καμια φορα, αν μείνει 5-6 μέρες σε ακινησία κολλάει η μεμβράνη και θελει, ή μιζιες μέχρι να σβήσει ο ήλιος και η μπαταρία ή να ρουφήξω το σωληνάκι με το στόμα για να ξεκολλήσει η μεμβράνη.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


giannis_t

Αυτό με την ρεζέρβα δεν το έχω προσέξει αλλά σπάνια αφήνω να πάει ρεζέρβα. Την κολλημένη μεμβράνη επίσης δεν την έχω πάθει μάλλον ίσως είμαι τυχερός πάντως η λύση είναι απλή κάθε μέρα βόλτα ;) . Αλλά αφού τα λεκανάκια είναι ήδη γεμάτα δεν θα έπρεπε να παίρνει και να μένεις μετά;
Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

panosp25

Με τη δουλειά μου ειναι αδύνατον να την παίρνω κάθε μέρα. Ακόμα και τα λεκανακια να ειναι γεμάτα αν υπάρχει φραγή απο ψηλά δεν βοηθάει τη φυσική ροη.

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


GoldenWolf

Εγώ έκανα αυτήν την πατέντα, άλλα δεν διορθώθηκε το πρόβλημα τελείως. Δηλαδή δεν είχε σωστή ροή η βενζίνη, άλλα ήταν επαρκής για δουλεύει το μηχανάκι, το έκανα και 2-3 χιλιόμετρα όλα κάλα. Τώρα περιμένω το καινούργιο ρουμπινέτο και βλέπουμε.

Η πατέντα που έκανα είναι η εξής:

https://files.fm/u/fnznt3nv#sign_up

Α) 2 σαμπρέλες, η μια κλειστή(υποπίεσης) και δυο με μια τρύπα στο κέντρο της
Β) και επίσης τάπωσα την υποπίεση πάνω από τον κύλινδρο

Ποντιος χρηστος

.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης