Καθάρισμα καρμπς

Ξεκίνησε από apostolos, Ιουνίου 06, 2019, 08:29:20 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apostolos

Επειδή ως γνωστό έχω θέμα με τα καρμπς μου(υψηλή καύση) Αποφασίσαμε σήμερα το μεσημέρι να βρεθουμε με τον Τζώρτζη στο μηχανουργείο του για να τα καθαρίσουμε (τελευταία φορά πριν από 2 χρόνια) Για όποιον δεν θυμάται να πω αναφορικά ότι πριν από 1 μήνα αλλάξαμε την Νο 4 μεβρανη και βελόνα γιατί ήταν μπαλωμενη και σπασμένη η βελόνα Τώρα λοιπόν τα ανοίξαμε όλα και τα καθαρίσαμε βρήκαμε την Νο1 με 6 μικρά κοψίματα και μαυρισμένη την μισή βελόνα την Νο2 με 4 μικρά κοψίματα την Νο3ετοιμη να κοπεί η Νο4 οκ μιας και την είχαμε αλλάξει Καθαρίσαμε ζιγλερ και όλα τα εξαρτήματα καθώς και τις βίδες μείγματος (η ρύθμιση τους ήταν από 2,8-3,2 στροφές) Ρυθμίστηκαν βάση εργοστασιακόν ρυθμίσεων Αλλάξαμε μεμβρανες και με την πολύτιμη βοήθεια του panou25 αλλάξαμε και την βελόνα ( χίλια ευχαριστώ αδελφέ είσαι κορυφή) Τα ξαναμονταρισε ο Τζώρτζης (εγώ έβλεπα απλά βιδωνα ξεβιδωνα) και τα τοποθετήσαμε.Η μηχανή πάει ποιο στρωτά και στις χαμηλές αλλά και στις υψηλές χωρίς να κομπιαζει!!! Ανέβηκε το ρελαντί κοντά στις 2500στροφες μόλις ζεστάθηκε η μηχανή το κατεβάσαμε στις 1200 στροφές και όλα καλά μέχρι στιγμής Αύριο φουλαρο βενζίνη και όταν θα κάνω 100χλμ θα σας πω εντυπώσεις!!!Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο go4it για της πληροφορίες αλλά και για τα άτομα που έχω γνωρίσει το να πω ευχαριστώ στον Τζώρτζη και στον Πάνο είναι πολύ λίγο αλλά επιφυλάσσομαι.Οσο για τον Alex και το τι έχει καταφέρει ............. απλά δεν υπάρχουν λόγια.Ευχαριστω!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


wolfi

Παράθεση από: apostolos στις Ιουνίου 06, 2019, 08:29:20 ΜΜ



Τα ορινγκ που είναι μπροστά από τίς ροδελες δεν τα είχε η  δεν είναι στην συγκεκριμένη φωτογραφία;;;;

apostolos

Υπήρχαν αδελφέ άπλα τα λαστιχάκια ήταν σε πιατάκι με λάδι !!!Ξέχασα να τα φωτογραφίσω!!!

panosp25

Το μπράβο πηγαίνει σε σένα Απόστολε που δίνεις πολύτιμες πληροφορίες για τη βλάβη σου.
Περιμένουμε ανάλυση μετά τα 100 χλμ να δούμε καταναλώσεις.
Χαίρομαι που η γαζέλα ξανανιώνει.

apostolos

Ξέρω ότι περιμένετε με αγωνία τα αποτελέσματα να αναφέρω λοιπόν ότι χθες και σήμερα έκανα 97 χλμ και μετά στην πόλη αλλά και ποιο έξω μιας και κατέβηκα Ανάβυσσο Τα σχόλια δικά σας .............. Η φωτό τα λέει όλα!!!! Στο ίδιο βενζινάδικο!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

6 λίτρα στα 100 λοιπόν πάνω-κάτω!
Πολύ καλό!

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


apostolos

Και να φανταστεις Πανο μου ημουνα και δικαβαλος !!!!!

Alex400

ʼρα δεν θα χρειαστεί δάνειο για τις βενζίνες μέχρι Ελάτη ....! ! !
ΤΖΟ έγραψες .....
Εμπειρία μεν γαρ ποιεί τον αιώνα ήμών πορεύεσθαι κατά τέχνην απειρία δε κατά τύχην. [Αφιερωμένο σε όλους τους μάστορες που ρύθμισαν αυτά τα καρμπιρατέρ και πληρώθηκαν για αυτό ......]  O0         

apostolos

Πόσο μεγάλο δίκιο έχεις αδελφέ και τα πλήρωσα 2 φορές!!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


JEPE

ʼντε ρε μπράβο!!να κατεβάσουν και τα βενζινάδικα την φωτογραφία σου σαν μέγας ευεργέτης!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A Prime μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


apostolos

Γεια σου ρε μπουκλακια  με τα ωραια σου .................... σειρα σου τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

giannis_t

Μπράβο για την παρουσίαση και για το πολύτιμο feedback. Ολόκληρο πείραμα παρουσίασες !
Πριν η κατανάλωση σου που κυμαινόταν;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

panosp25

Το παρατηρώ τόσες μέρες, το έψαξα μπας και με έχουν πιάσει κότσο.... Εντάξει 1,479€ το λίτρο, ρε μηπως έχεις κάνει το cb  πετρέλαιο και μας δουλεύεις ολους;

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


apostolos

Πριν οι κατανάλωση ήταν 140-150 χλμ 17 litra όσο για την τιμή της βενζίνης μην συγκρίνεις Αθήνα με επαρχεία και η τιμή είναι από bp υπάρχουν και φτηνότερα!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panosp25

BP 1,479€???? Έβαλα σε BP την Παρασκευή, 1,602€. Τελικά με πιάνουν κότσο!!!

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk