Επισκευή ρουμπινέτου βενζίνης

Ξεκίνησε από alezou, Μάρτιος 13, 2011, 07:08:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alezou

Τελικά πήρα την απόφαση να δοκιμάσω να επισκευάσω το ήδη υπάρχον ρουμπινέτο μήπως και γλυτώσω τα 85 ευρώ!

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Αρχική κατάσταση:




itom32

Για παν ενδεχομενο εχε και αυτο το λινκ για back up,αλλα ευχωμαι να πετυχει η επισκευη:
http://cgi.ebay.de/HONDA-CB-400-R-CB-1-Benzinhahn-Tank-Hahn-CB-32-/250557979067?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item3a566b59bb

alezou

Πολύ χρήσιμο το link, αν δε πετύχει το δικό μου... έχουμε καβάτζα!

Συνέχεια...




alezou

Πλησιάζουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα...
Το καλό είναι ότι η μεμβράνη δεν φένεται να έχει σκισίματα οπότε ελπίζουμε...





itom32

Eτσι,ετσι σημασια στην λεπτομερεια...αγνωριστο το εκανες ελπιζω να μην εχεις προβλημα στην λειτουργια. :beerchug:

alezou

Επειδή βρήκα ενα sprey  αλουμίνιο για πείτε τη γνώμη σας, να το βάψω??


itom32

Aν διαπιστωσες οτι ειχες διαβρωσεις στο εξωτερικο μεταλο καλο ειναι να το βαψεις,το ιδιο εκανε κι ο xorhe.

xorhe

Ναι να το βάψεις αφού το καθαρίσεις καλά. Πρέπει να πάρεις όμως ενα αστάρι αλουμινίου για να κολλήσει το χρώμα αλλιώς θα ξεφλουδίσει.
Μπράβο για το εγχείρημα και καλή επιτυχία!!!

alezou

Παράθεση από: xorhe στις Μάρτιος 13, 2011, 09:57:03 ΜΜ
Ναι να το βάψεις αφού το καθαρίσεις καλά. Πρέπει να πάρεις όμως ενα αστάρι αλουμινίου για να κολλήσει το χρώμα αλλιώς θα ξεφλουδίσει.
Μπράβο για το εγχείρημα και καλή επιτυχία!!!

Και ως δια μαγείας βρέθηκε και το αστάρι!
Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι αν πρέπει να ξεπριτσινωθεί ο διακόπτης (δε ξέρω να το πριτσινώσω μετά όμως).

Υ.Γ. Μιας και βγήκε το ντεπόζiτο αύριο ξεκινάει η διαδικασία βαψίματος,δυστυχώς με σπρέυ και ότι βγει! Το χρώμα που θέλω να πετύχω είναι αυτό:



Να ναι καλά το topic σου με το συμμάζεμα!! :D

gianis

Νομιζω οτι αν το ανοιξεις απο κατω θα βρεις ενα λαστιχακι,το οποιο μαλλον ευθυνεται για τις διαροες που ανεφερες.Επισης θα βρεις μια μεταλλικη σιτα η οποια παιζει τον ρολο του φιλτρου βενζινης και θελει καθαρισμα.
Αν ημουν στη θεση σου θα το ανοιγα και θα αλλαζα το λαστιχακι,εστω και προληπτικα.
Πληροφοριακα,η μεμβρανη εχει 38 ευρω συν φπα.Το λαστιχακι εχει 4,5 συν φπα (απο το σαρακακη ,αλλα και τα μαγαζια το ιδιο θα σου πουν).Το λαστιχακι ,χωρις να το εχω δει μπροστα μου ειμαι σιγουρος οτι θα το βρεις και αλλου.

alezou

Παράθεση από: gianis στις Μάρτιος 13, 2011, 11:19:20 ΜΜ
Νομιζω οτι αν το ανοιξεις απο κατω θα βρεις ενα λαστιχακι,το οποιο μαλλον ευθυνεται για τις διαροες που ανεφερες.Επισης θα βρεις μια μεταλλικη σιτα η οποια παιζει τον ρολο του φιλτρου βενζινης και θελει καθαρισμα.
Αν ημουν στη θεση σου θα το ανοιγα και θα αλλαζα το λαστιχακι,εστω και προληπτικα.
Πληροφοριακα,η μεμβρανη εχει 38 ευρω συν φπα.Το λαστιχακι εχει 4,5 συν φπα (απο το σαρακακη ,αλλα και τα μαγαζια το ιδιο θα σου πουν).Το λαστιχακι ,χωρις να το εχω δει μπροστα μου ειμαι σιγουρος οτι θα το βρεις και αλλου.

Μπορείς να με βοηθήσεις λίγο? Όταν λες από κάτω τι εννοείς? Ξεβείδωσα τις 4 βίδες που φαίνονται και όντως εκεί είναι η μεμβράνη. Το λαστιχάκι που λες με την σίτα που είναι? Πρέπει να ανοίξω τον διακόπτη που είναι πριτσινωμένος?
Επίσης για μεμβράνη που ρώτησα απλά μου είπαν ότι πάει όλο μαζί πακέτο με το ρουμπινέτο = 84 ευρώ! Ξέρεις που μπορώ να το βρώ αν και δε ξέρω αν χρειάζεται-η μεμβράνη τουλάχιστον δείχνει να μην έχει κάποιο πρόβλημα!

gianis

Η χοντρη η βιδα που κοιταει στο εδαφος.Εκει μεσα εχει ενα λαστιχακι και ισως να εχει και μια σιτα.Εκτος αν εννοουσαν το διατριτο πλαστικο σωληνακι (εδω μεσα το ειχα διαβασει) .Ανοιξε και τη σελιδα 103 του parts list.Μετα απο τα φρενα ειναι.
16953-mw3-600 ειναι το σετ της μεμβρανης.16173-001-004 ειναι το λαστιχακι.Πηρα προχθες τηλεφωνο το σαρακακη επειδη τυχαινει να εχω και 'γω προβλημα.Που σου ειπαν οτι παει πακετο ;Το δικο μου δεν το εχω ανοιξει ακομα.

alezou

Παράθεση από: gianis στις Μάρτιος 14, 2011, 12:24:57 ΠΜ
Η χοντρη η βιδα που κοιταει στο εδαφος.Εκει μεσα εχει ενα λαστιχακι και ισως να εχει και μια σιτα.Εκτος αν εννοουσαν το διατριτο πλαστικο σωληνακι (εδω μεσα το ειχα διαβασει) .Ανοιξε και τη σελιδα 103 του parts list.Μετα απο τα φρενα ειναι.
16953-mw3-600 ειναι το σετ της μεμβρανης.16173-001-004 ειναι το λαστιχακι.Πηρα προχθες τηλεφωνο το σαρακακη επειδη τυχαινει να εχω και 'γω προβλημα.Που σου ειπαν οτι παει πακετο ;Το δικο μου δεν το εχω ανοιξει ακομα.

Στο e-moto μου το είπαν που είναι αντιπρόσωπος της honda. Θα το ψάξω καλύτερα!

gianis

Πρεπει να ειναι ιδιο με του transalp.Η ολοκληρο το ρουμπινετο η το σετ της μεμβρανης ειναι ιδιο με του transalp.Αθηνα εισαι ;Πηγαινε στο Γελαγωτη η στο γαλαιο η στο Τογελο η στον Σαρακακη με τους κωδικους.Μπορει στα μαγαζια να στο δωσουν επιτοπου.Ο σαρακακης η που θα θελει δυο μερες η 15.Μη τους πεις τιποτα για transalp και superfour.
Εγω ειχα ζητησει σε καποιον μπουζοκαλωδια και μου ειχε πει οτι πανε μαζι με τους πολλαπλασιαστες.Τελικα δεν ηταν ετσι ομως.

ammo77

Παράθεση από: alezou στις Μάρτιος 13, 2011, 08:58:32 ΜΜ
Επειδή βρήκα ενα sprey  αλουμίνιο για πείτε τη γνώμη σας, να το βάψω??



δέσε όλα τα περιφεριακά του και χάρτωσε τις σωληνώσεις βενζίνης, όπως είναι (αμα θέλεις) βάψτω μην μπλέκεις κι περτσίνια διακόπτη κακό θα του κάνεις!
Γνώμη μου είνια να μην το βάψεις (και κυρίως όχι στο εσωτερικό του, σωληνώσεις, εσωτερικές θήκες μεμβράνης...) γιατί απ' οτι βλέπω είχες πολύ καλό αποτέλεσμα με το τρίψημο!  :wave: