Μετατροπη ουρας CB400SF Version R σε Hyper VtecSpec1+Γενικο τουμπανιασμα

Ξεκίνησε από itom32, Αυγούστου 17, 2010, 11:37:59 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

klab

Ευχαριστώ φίλοι μου τρικάλωδοι, οπότε Project φλασάκια τέλος εκτός αν μπουν οι καλωδιώσεις+φύσες από τα παλιά.
Γίνεται αλλά δεν μπαίνω στον κόπο να κάνω πατέντες....τουλάχιστον τώρα.

Τα ψαχτήρια του site να μας βρουν τίποτα με 3ο καλώδιο και φιμέ ή διάφανο σετ φλασάκια να μην τρέχουμε ; χι,χι,χι  >:D

itom32

Γιωργο αν προσεξεις αυτα για vtec εχουν τρια καλωδια.Να αυτια:

klab


klab

Και άλλα sliders για τον itom32  :)
Διάλεξα τα χρυσά να ταιριάζουν λίγο με τα αμορτισέρ σου.
Αυτά μπορεί να σου αρέσουν περισσότερο, να τσεκάρεις όμως την διάμετρο τις βίδας.
Αν σου κάνει τότε μάλλον θα πρέπει να βρεις και μακρύτερη βίδα για να μπει στην ανάρτηση.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Suzuki-Honda-Ducati-Swingarm-Stand-Spools-Sliders-8mm-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem19bb89625bQQitemZ110520525403QQptZMotorcyclesQ5fPartsQ5fAccessories

ANESTIS

Παιδια κατι ασχετο.... οπως εχω ξανα πει και σε αλλο ποστ δν εχω ξανα κανει αγορα απο ιντερνετ γιαυτο θα ηθελα να ρωτησω κατι..... Αν στηλεις μνμ σε πωλητη του ebay με αξιολογηση 99.8% και δν σου απαντησει αυτο σημαινει οτι απλα σε γραφει στα @@ του ή οτι ειναι και αναξιοπιστος μαζι?

freethan

Παράθεση από: ANESTIS στις Φεβρουαρίου 10, 2011, 02:20:27 ΠΜ
Παιδια κατι ασχετο.... οπως εχω ξανα πει και σε αλλο ποστ δν εχω ξανα κανει αγορα απο ιντερνετ γιαυτο θα ηθελα να ρωτησω κατι..... Αν στηλεις μνμ σε πωλητη του ebay με αξιολογηση 99.8% και δν σου απαντησει αυτο σημαινει οτι απλα σε γραφει στα @@ του ή οτι ειναι και αναξιοπιστος μαζι?

Καλημέρα,
πόσος καιρός έχει περάσει απο τότε που του το'στειλες ; Πολλές φορές απλά δεν τα βλέπουν σύντομα... Επίσης το 99.8% έχει άλλη βαρύτητα όταν έχει μεγάλο αριθμό πωλήσεων, π.χ. το 99.8% κάποιου με 1000 επιτυχείς πωλήσεις είναι πιο βαρύ απο το 99.8% κάποιου με 500. Αν θες διάβαζε και τα σχόλια που αφήνουν, πατώντας το όνομα του πωλητή.

itom32

Παράθεση από: ANESTIS στις Φεβρουαρίου 10, 2011, 02:20:27 ΠΜ
Παιδια κατι ασχετο.... οπως εχω ξανα πει και σε αλλο ποστ δν εχω ξανα κανει αγορα απο ιντερνετ γιαυτο θα ηθελα να ρωτησω κατι..... Αν στηλεις μνμ σε πωλητη του ebay με αξιολογηση 99.8% και δν σου απαντησει αυτο σημαινει οτι απλα σε γραφει στα @@ του ή οτι ειναι και αναξιοπιστος μαζι?
Συνηθως σε 2 με 3 μερες σου απαντανε ολοι.Αν διαπιστωσες κανεναν τετοιο δηλ.δεν σου απανταει,αποφυγε τον,καλου,κακου.

johnnybe

Συμφωνώ, αν δεν σπυ απαντήσει εντός 3ήμερου δεν αξίζει τον κόπο. Βέβαια τέλη Ιανουαρίου με μέσα Φεβρουαρίου οι κινέζοι έχουν εορταστικό ωράριο λόγω προτοχρονιάς!
Αν ο πωλητής σου είναι κινέζος, πολύ πιθανό να μην σου απαντά γιατί είναι σε χριστουγεννιάτικες διακοπές!

johnnybe

Δεν ξέρω τι κάνει το τρίτο καλώδιο αλλά όταν αλλάζεις τα κλασικά φλας και βάζεις led, τα led έχουν την τάση να μένουν αναμένα. Αυτό συμβάινει γιατί το flasher, το κυκλωματάκι δηλαδή που κόβει-δίνει ρεύμα στα φλας για να τα κάνει να αναβοσβήνουν, έχει πάρα πολύ ρεύμα και δεν είναι αρκετά μεγάλος για να το κόψει.
Το κύκλωμα έχει 16 watt ή 8 για κάθε μεριά (8 ή 4 watt το πίσω φλας και άλλα τόσα το μπροστινό) με τις κλασικές λάμπες. Ομώς τα led από αυτά τα 16 ή 8 ζητάνε ελάχιστο ρεύμα, 1 ή 2 watt. Άρα, υπάρχει ένα πλεόνασμα σε watt που το flasher δεν μπορεί να το διαχειριστεί.
Η πιο συνηθισμένη λύση είναι να βάλεις και ένα τρίτο λαμπάκι σε κάθε μερία. Έτσι, το επιπλέον ρεύμα καταναλώνεται και τα φλας αναβοσβήνουν κανονικά. Πολλά συνεργία τα τοποθετούν κάπου να μην φαίνονται π.χ. τα τυλίγουν με μονωτική και τα στηρίζουν κάτω από την ουρά.
Εγώ τα στήριξα μέσα στη σέλα και έτσι έχω φωτισμό στο χώρο αποσκευών...

point zero

Καλο ειναι να βαλει οποιος εχει  λεντ φλας  , και την αντιστοιχη  φλασιερα  ..ετσι εκτος  απο  την ομορφια των λεντ  κερδιζουμε και την μειωση καταναλωσης ρευματος ...αλλος τροπος ειναι οι λαμπες συνδεμενες παραληλα Η  η τοποθετηση  αντιστασεως στο κυκλωμα ...μπακαλιστικες μεθοδοι και οι δυο ( μιλω παντα για μενα )
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

Παράθεση από: ritoras στις Φεβρουαρίου 24, 2011, 01:36:30 ΜΜ
Ναι Το ειδα itom32 αλλα το κολαρακι του v-tec μου αρεσει ακομα περισοτερο οποτε κανω υπομονη  8)
Προς ritora ο Τolits ειναι που εχει και ουρες: Convertion PB1 to Vtec tail w/o paint P2k Δηλ. 2.000πεσος δηλ.33.21ευρω + ταχυδρομικα τελωνιο.
Οταν μιλησα παλιοτερα μαζι του μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αλλαγη σελλας.Αλλα επειδη δεν ειχε τροπο να στηλει το προχωρησα μονος μου.
Για να δουμε αυτην την φορα.

Toυ εστειλα την φωτο με το φαγωμενο αριστερο καπακι κινητηρα και το φαγωμενο μανιταρι και να τι μου απαντησε:
''oh i see sliders dont have any protection for that thing. hows the rider? hope he's fine. i will work for it... i will find a way to ship thing at your place... just be patient...''
Καλα τι γινεται EMS δεν εχουν στις Φιλιππινες??



ritoras


snipereps


Παράθεση από: itom32 στις Φεβρουαρίου 27, 2011, 06:13:36 ΜΜ
Παράθεση από: ritoras στις Φεβρουαρίου 24, 2011, 01:36:30 ΜΜ
Ναι Το ειδα itom32 αλλα το κολαρακι του v-tec μου αρεσει ακομα περισοτερο οποτε κανω υπομονη  8)
Προς ritora ο Τolits ειναι που εχει και ουρες: Convertion PB1 to Vtec tail w/o paint P2k Δηλ. 2.000πεσος δηλ.33.21ευρω + ταχυδρομικα τελωνιο.
Οταν μιλησα παλιοτερα μαζι του μου ειπε οτι δεν χρειαζεται αλλαγη σελλας.Αλλα επειδη δεν ειχε τροπο να στηλει το προχωρησα μονος μου.
Για να δουμε αυτην την φορα.

Toυ εστειλα την φωτο με το φαγωμενο αριστερο καπακι κινητηρα και το φαγωμενο μανιταρι και να τι μου απαντησε:
''oh i see sliders dont have any protection for that thing. hows the rider? hope he's fine. i will work for it... i will find a way to ship thing at your place... just be patient...''
Καλα τι γινεται EMS δεν εχουν στις Φιλιππινες??

Περιμενουμε νεα!!! μας λυπηθηκε ο ανθρωπας!!

itom32

Αnesti εψαξα να βρω τα μανιταρια που ειχα παρει για το δικο μου,μιας και ψαχνεις μανιταρια.Τοτε που τα πηρα εγω τα ειχαν προσφορα στο ebay 30λιρες.Μεσα στο ebay δεν τα βρηκα αλλα ειναι αυτα σε αυτο το λινκ πιο ακριβα:
http://www.rg-racing.com/browseType/Crash_Protectors/Honda/CB400SF/CP0218BL.aspx

klab τελικα διαλεξα τι αλλο σε μαυρο.Η βιδα που πιανει το πανω μερος του αμορτισερ εχει οντως διαμετρο 8mm.Tην μετρησα πριν παραγγειλω.
Παράθεση από: klab στις Φεβρουαρίου 10, 2011, 02:08:42 ΠΜ
Και άλλα sliders για τον itom32  :)
Διάλεξα τα χρυσά να ταιριάζουν λίγο με τα αμορτισέρ σου.
Αυτά μπορεί να σου αρέσουν περισσότερο, να τσεκάρεις όμως την διάμετρο τις βίδας.



itom32

Ηρθαν και τα πλαινα sliders για τα αμορτισερ.12ευρω με μεταφορικα απο Taiwan.Aυριο παω να τα παρω.