Νομική συμβουλή

Ξεκίνησε από panosp25, Μαΐου 15, 2019, 09:56:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

panosp25

Καλησπέρα

Σχετικά με την πρόσφατη (έτσι πιστεύω) είδηση μιας μοτοσυκλέτας καρφωμένης σε λακούβα στη Θεσσαλονίκη, διαβάστε λίγο τι πρέπει να κάνουμε σε αντίστοιχη περίπτωση. Αχρείαστο να είναι...

https://www.bikeit.gr/reportaz/item/19763-epeses-se-lakkoyva-kakotexnia-dikaioysai-apozimiosi-pos-prepei-na-kinitheis/?lklkl&fbclid=IwAR11ex3xERWWzwipTiCEm07Y-I7xINJ0YKFYMr0GU5t4q4bHGNQzAxw4LsI

TEOS CB SF

Σχετικά με το παραπάνω θέμα το ίδιο  ισχύει και για φθορά σε ελαστικά σε αυτοκίνητο .. απλά πρέπει να γίνει καταγραφή από την τροχαία και σίγουρα είναι χρονοβόρο διότι από την πλευρά τους οι Δήμοι το αργούν όσο πιο πολύ μπορούν .. φίλος μου αποζημιώθηκε από τον Δήμο Γιαννιτσών μετά από 3 χρόνια για δύο σκασμενα λάστιχα στο αυτοκίνητο του . Είχε γίνει αρχικά καταγραφή από τροχαία ,είχε κρατήσει τιμολόγιο αγοράς για τα λάστιχα που άλλαξε και είχε κάνει κάτι σαν αγωγή εναντίον του Δήμου ...

Harlock

Καλα αυτη η λακουβα, μια διαβαζω οτι ειναι στουρναρη, μια διαβαζω οτι 3τη Σεπτεμβρίου, τωρα λες Θεσσαλονίκη. Ολοι τη θέλουν για το χωριο τους. Παντως εγώ ειδα οτι το μηχανακι αυτο κανει εντο μεχρι και παρκαρισμενο.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

jah

Είτε εδώ, είτε εκεί, είτε παραπέρα, μία είναι η ουσία.. (δεν υπάρχει αθανασία). Θέλω να πω ότι δεν με εκπλήσσει σε όποια γωνιά της Ελλάδας και αν είναι..

giannis_t

Ωραίος, χρήσιμη συμβουλή για Ελλάδα. Έτσι όπως είναι οι δρόμοι μας είναι εύκολο να πέσεις άμα δεν έχεις το νου σου στις κακοτεχνίες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

panosp25

Harlock νομίζω λίγη σημασία έχει το που βρίσκεται, όπως και το αν είναι πρόσφατη η ιστορία. Σημασία εχει ότι υπάρχει κι αυτή η λύση σαν αποζημίωση αν και πιστεύω όπως λέει ο Θεόφιλος, οι διαδικασίες αργούν. Αν όμως όσοι έπεφταν θύματα, κινούνταν νομικά ενάντια στους δήμους ή τους εκάστοτε υπευθύνους, δυο τεινά θα συνέβαιναν. Η θα υποχρεωθούν να φτιάξουν κανένα δρόμο, ή θα ψηφίσουν νόμο που θα απαλλάσσονται οι υπεύθυνοι. Το δεύτερο ακούγεται πιο πιθανό....   

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Harlock

Παράθεση από: panosp25 στις Μαΐου 16, 2019, 07:28:02 ΜΜ
Harlock νομίζω λίγη σημασία έχει το που βρίσκεται, όπως και το αν είναι πρόσφατη η ιστορία. Σημασία εχει ότι υπάρχει κι αυτή η λύση σαν αποζημίωση αν και πιστεύω όπως λέει ο Θεόφιλος, οι διαδικασίες αργούν. Αν όμως όσοι έπεφταν θύματα, κινούνταν νομικά ενάντια στους δήμους ή τους εκάστοτε υπευθύνους, δυο τεινά θα συνέβαιναν. Η θα υποχρεωθούν να φτιάξουν κανένα δρόμο, ή θα ψηφίσουν νόμο που θα απαλλάσσονται οι υπεύθυνοι. Το δεύτερο ακούγεται πιο πιθανό....   

Στάλθηκε από το κινητό μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γενικα ειναι να μη το παθεις και μιας και μενω στο κεντρο της αθηνας οι δρομοι εινια απο τους χειροτερους. Πριν 7 χρονια ξεπαρκαρε ενα περιπολικο απεναντι απο το αυτοκινητο μου και ενα αλλο διερχομενο το τρακαρε και επεσε πανω στα παρκαρισμενα. Πειραμε τα λεφτα απο την αστυνομια μετα απο εναμιση χρονο.