Κτεο κανεις????

Ξεκίνησε από trip238, Οκτωβρίου 22, 2012, 06:34:18 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

trip238

Χαιρετω ολα τα μελη! Εφτασε δυστυχως ο καιρος που και οι μηχανες περνανε κτεο και μιας και ειμαι κατοικος αττικης και η αδεια της καλης μου εχει εκδοθει πριν τις 30 Δεκεμβριου του 1998 θα πρεπει να περασω και γω κτεο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Εχει περασει κανεις απο δω?? Αν ειναι Αθηναιος που την πηγε και τη αντιμετωπιση ελαβε?? Τι κοιταξαν? Τι μετρησαν?? Λιγες πληροφοριες παρακαλω γιατι εχω εναν ενδοιασμο με την εξατμιση ελευθερας που εχει η δικια μου πανω και εχω πελαγωσει λιγακι.

itom32

Παρων,περασα τον Ιουνιο.O ελενχος που ειχα,ηταν μετρηση φρενων εμπρος πισω πανω στα ραουλα,ντεσιμπελομετρηση στις 4.500χιλ.στροφες(με εβγαλε 92db με μαμα εξατμηση σε αψογη κατασταση),ελενχος φλας,φαναρι κολωφαναρο,σινιαλο,ελαστικα.25 ευρω πληρωσα και την περασα σε ιδιωτικο κτεο.Αυτιά.
Υ.Γ:Ξεχασα να αναφερω οτι ελενξαν και τον αριθμο κινητηρα πλαισιου αν ειναι οκ.Μαλιστα με ζητουσε που ειναι το ταμπελακι.Βρε το cb δεν εχει ταμπελακι που να τα γραφει ολα.Εκει αυτος το ταμπελακι.Δεν εχει του λεω κανενα cb ταμπελακι,εδω ειναι ο αρ.πλαισιου(λαιμος),εδω ο αρ.κινητηρα δεξια μερια. :-\
Επισης επειδη δεν ηξερα ποσο καλος αναβατης ηταν δεν τον αφησα να καβαλησει την κουκλα μου.Ειδικα στα ραουλα του ειπα αστο σε μενα και πες τι θες να κανω.

trip238

Γεια σου ρε Γιανναρε!!!! Εγω εχω βαλει φλας led λες να μου πουν τιποτα? Κ τα λαστιχα μου ειναι του 08. Πωωωωω!!! Εκει που ειχα το αγχος της εξατμισης εχω και τα υπολοιπα τωρα. Ας ελπισουμε οτι θα γραψει και κανενας cbας που περασε με αλλαγμενη εξατμιση τουλαχιστον να μην ψαχνω για σιγαστηρες ή μαμα εξατμιση!!



itom32

Για τα φλας αν υπαρχουν εισαι οκ.Για τα λαστιχα αν δεν φενονται χαλια δεν θα σε κοψουν,αλλα αλλαξε για την δικη σου ασφαλεια.Τωρα για τα db δεν ξερω μεχρι ποσο εισαι νομιμος,δεν ρωτησα.

klab

Εγώ πέρασα με aftermarket εξάτμιση, κανέναν πρόβλημα.
Για να είσαι σίγουρος κοίτα την άδεια κυκλοφορίας σου, αν στην θέση που λέει τα db αντί για νούμερο έχει κάτι της μορφής  ΧΧΧΧΧΧΧΧ, τότε περνάς σίγουρα εκτός αν πας χωρίς εξάτμιση  :P
Καθώς τα 108db που ορίζει ο νόμος είναι τρελό νούμερο.
Για το μόνο που μπορεί να έχεις ζήτημα (εξαρτάται από τον υπάλληλο) είναι τα λάστιχα, αλλά το πιο πιθανό είναι να μη έχεις πρόβλημα.
Δυστυχώς το μέτρο είναι εισπρακτικό και μόνο, οπότε δεν πολυσκάνε σε τι κατάσταση είναι το μηχανάκι.
Το ίδιο ισχύει και για τα καυσαέρια, μέτρηση κάνουν, περνάνε τα πάντα.

tsak

Πριν κάτι μήνες το έψαχνα το θέμα γιατι πρέπει να περάσω και εγώ. Το μονο που είχα βρει είναι ότι ελέγχουν τα εξής:
1. Κατάσταση Ελαστικών
2. Αριθμό κινητήρα/πλαισίου
3. Flash και φώτα
4. Θόρυβος Εξάτμισης
5. Καυσαέρια
6. Ορατότητα Οδηγού ( μην πας χωρίς καθρέφτες xaxaxaxa )

Από τιμή σε ένα ιδιωτικό που είχα ρωτήσει ( δυστυχώς δεν περνάνε και όλα. συγκεκριμένα έχουν βάλει έλεγχο σε 2τροχα ) ήταν 35euro. Όπως είπε ο klab είναι καθαρά εισπρακτικό το θέμα και όχι για κάτι άλλο. Θα δούμε ότι από χρόνο σε χρόνο θα βάζουν όλα τα μηχανάκια/ μηχανές να περνάνε κτεο για να πάρουν κάνα λεφτό.

atzimpourdakas

Παιδιά εγώ έχω το μοντέλο του 1995 αλλά πρώτη άδεια στην ελλάδα είναι το 2001.Περνάω?

trip238

Αν εισαι κατοικος Αττικης δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα. Η εγκυκλιος που εχει ανακοινωθει αφορα ολες τις μοτοσυκλετες με πρωτη αδεια στην Ελλαδα ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 30 Δεκεμβριου του 1998.

tsak

Πέρασα σήμερα κτεο και εγώ.

Απλά μια ερώτηση σε όσους έχουν περάσει. Μου έβγαλε ότι έχω στάθμη θορύβου εν στάση 95 db στις 6500rpm
Μου είπε ότι είναι πολλά. Μου φάνηκε περίεργο διότι έχω και μαμά εξάτμιση. Κανένας άλλος να συγκρίνω θόρυβο ?  :scratchchin:

point zero

Παράθεση από: tsak στις Νοεμβρίου 12, 2012, 12:08:59 ΜΜ
Πέρασα σήμερα κτεο και εγώ.

Απλά μια ερώτηση σε όσους έχουν περάσει. Μου έβγαλε ότι έχω στάθμη θορύβου εν στάση 95 db στις 6500rpm
Μου είπε ότι είναι πολλά. Μου φάνηκε περίεργο διότι έχω και μαμά εξάτμιση. Κανένας άλλος να συγκρίνω θόρυβο ?  :scratchchin:

Πες του να παει να  :censored:
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

klab

Στην περίπτωση που στην άδεια κυκλοφορίας σου, δεν αναγράφει στάθμη θορύβου, τότε από το μυαλό του το έβγαλε ότι είναι πολύ.
Σε όσα μηχανάκια δεν υπάρχει ορισμένη η στάθμη, τότε ισχύει το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο, που είναι 108db.
98db μέτρησα στο δικό μου και ούτε νύξη δεν έγινε.

tsak

Καλά και εγώ αυτό του είπα για την άδεια. Δεν μου είπε τίποτα και μια χαρά πέρασε η μηχανή απλά μου κίνησε το ενδιαφέρον  ;D ;D

trip238


tsak

Παράθεση από: trip238 στις Νοεμβρίου 12, 2012, 03:55:50 ΜΜ
Σε ποιο κτεο πηγες;;;;;

Πήγα στο κτεο στην Κηφισίας .

http://www.ikteokifisias.gr/

Πλήρωσα 35euro, δεν χρειάζεται ραντεβού, τελειωσα μέσα σε 20λεπτά και ήμουν παρόν στα στάδια ελεγχου.

alkiviadis

Καλησπέρες!!
πέρασα και εγώ κτεό.ο μηχανικός-ελεγκτής μπορώ να πώ ότι την πασπάτεψε εξονυχιστικά,από λάστιχα,φώτα,φρένα,αναρτήσεις ως και τα ρουλεμάν των τροχών.

θόρυβο μου έβγαλε 88db στις 5250rpm και δεν έχω μαμά εξάτμιση.και καυσαέρια στο ρελαντί(1500rpm 2.11co2)