ΝΕΟΣ CBας ΜΕ ΕΛΑΣΤΙΚΣ ΑΝΑΓΚΕΣ

Ξεκίνησε από eteroklitos, Ιουλίου 12, 2008, 11:45:09 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Atanassio

Προσπαθούσα τόσο καιρό να το θυμηθώ αλλά δε μου έβγαινε.  Φαίνεται πως λόγω κακής εμπειρίας το είχα διαγράψει από τη μνήμη μέχρι που το είδα χθες στο καινούριο ΧΤΧ ενός συναδέλφου που το φόραγε από τη μάνα του:

Μακράν το χειρότερο λάστιχο που έχω δοκιμάσει (το φόραγε το cb όταν το πρωτοπήρα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη) είναι το παλιό pirelli dragon.  Μιλάμε για παντόφλα!!!!!!!!!!!!  Ακόμα και το vee ruber που είχα βάλει κάποτε στο ΤΤ λόγω οικονομικών δυσχεριών πάταγε καλύτερα κι ας ήταν και νάυλον......

akaposto

τι θυμήθηκα πρωί πρωί...να σας πω για τα λάστιχα μου!!!
Ναι μετά απο ένα χρόνο και 10000 κάτι χιλιόμετρα!  :yelrotflmao:

Στο ενδιάμεσο τα έχετε πουλήσει όλοι,αλλά who cares,εγώ θα το πώ!

Είχαμε μείνει ότι τα παπά μας είναι τα Pirelli diablo.

Λάστιχο πολιτισμικό σοκ σε σχέση με τα κωλο bridgestone.Ωξω ρε!Ξουτ!
Αν και δεν πολυκυκλοφορήσαμε βροχή το χειμώνα,απο πέρσυ μέχρι τώρα δεν με έχει ανυσηχήσει πουθενά πουθενά.
Το ωραίο δε,είναι που η κορώνα παραμένει εξαιρετικά γρήγορη ακόμα και τώρα.

Αντιμετώπισα ένα θέμα με την ανάρτηση,και μόλις πριν κάτι βδομάδες με έβαλαν μπροστά και μου λένε
"ψιτ βλαμέμε,δεν είναι προφόρτηση αυτό..."
Να ακούς συμβουλές,αλλά το θέμα είναι ποιός σε συμβουλεύει...
μάστορα πως την βλέπεις την ανάρτηση;ναι ναι...παίξε με την επαναφορά,καλή είναι η προφόρτηση...παπάρια.

Anyway,τώρα με καλύτερο setup ανάρτησης,το πίεσα κάπως σε ανοικτά κομμάτια,εκεί που είχαμε πρόβλημα και τα λάστιχα δεν κάνουν κίχ.
Και το ωραίο;έχουν ψωμάκι ακόμα...

Συμβαίνει όμως το εξής "παράδοξο".Ενώ δεν έχουν φαγωθεί πολύ (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω) έχουν εμφανήσει σκασιματάκια στα πλαινά,ενώ στο κέντρο τίποτα.  ???
Τι σημαίνει αυτό δεν ξέρω  :scratchchin:

Πάντως εγώ προτείνω να αλλάξει ο τίτλος του θέματος σε
"αν ψάχνεται λάστιχα για το cb σας, βάλτε diablo"
:yelrotflmao:

Αντε καλημέρες!  8)

<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

Enigma

κοιτα να δεις ....υπαρχουν καποιες απολυτες σταθερες αξιες που εχουν βγει για τα λαστιχακια και τα μηχανακια μας
Μια απο αυτες λεει αλλαγη ελαστικων καθε Η 150.000χλμ η καθε χρονο (οποιο ερθει πρωτο)
υπαρχει και ο νοοτροποια οταν δωσαμε για διπλωμα που ελεγε οταν το οι ραβδωσεις ειναι μικροτερες του ενως η δυο χιλιοστων ...δεν θυμαμε !!!
Τωρα μεταξυ των δυο ανω <<σχολων »>> θα ελεγα οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση και εχει να κανει και με τον τροπο οδηγηση αλλα και μηχανης σου !
Αν ειχες πχ 1000αρι ...θα τα ειχες λιωσει ουτως η αλλιως τα λαστιχα σου .....
Αν ειχες jawa 250 (σαν και αυτη που ειχε αυτος που εγραψε τον 2ευτερο νομο) θα ειχαν περασει 10 χρονια 100.000 και θα ειχες ψωμι για ενα καλοκαιρι ακομα !!! ;D
Τωρα επειδη εγω δεν τα παω πολυ καλα με αυτους τους νομους !!!
Οτι και οπως το νιοθεις το λαστιχο ...το συγουρο ειναι οτι μετα απο καθε καλοκαιρι το λαστιχο ΔΕΝ ειναι οπως ηταν το προηγουμενο !!!Στις πρωτες βροχες βλεπεις πως συμπεριφερεται και πρατεις αναλογα ...ΦΥΣΙΚΑ οταν λεμε για λαστιχα και φρενα καλητερο ειναι να ειμαστε λιγο ποιο υπερβολικοι απο οτι συνηθος και να τα αλλαζουμε αμεσα μολις εστω και ψυχολογικα νιοσουμε οτι κατι δεν παει καλα !!!τα σκασιματακια που λες ειναι τα πρωτα σημαδια πολυκαιρισμου ΧΩΡΙΣ να συμαινουν αμεση αντικατασταση ...τουλαχιστον οχι μεσα στο καλοκαιρι !Με τις πρωτες βροχες δες πως πανε και βλεπεις μαν !!

akaposto

Παράθεση από: Enigma στις Ιουλίου 13, 2009, 12:38:59 ΜΜ
καθε Η 150.000χλμ η καθε χρονο (οποιο ερθει πρωτο)


κοίτα,αμα κάνεις 150000km σε ένα χρόνο....θες αλλαγή μηχανής όχι ελαστικών!  :yelrotflmao: :yelrotflmao: ;D :yoohoo: :yoohoo:

μα καρφίτσα να μην αφήνω κάτω;  :beerchug:    :yelrotflmao:
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

Enigma

Μωρε τι παρατηριτηκοτητα ειναι αυτη