Ανακατασκευή Aναρτήσεων

Ξεκίνησε από desmond, Φεβρουαρίου 19, 2011, 09:53:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

johnnybe

Θα με τρελάνουνε ρε παιδιά!
Αγόρασα σήμερα ένα σετ μπροστινά ελατήρια για την κούκλα μ, WP Pro Line.
Ζήτησα από το μαγαζί να μου δώσουν και το ανάλογο λάδι, και ο τύπος μου έδωσε SAE 7,5
Η ετικέτα στο κουτί των ελατηρίων όμως έγραφε SAE 15!
Λέω του τύπου ότι ο κατασκευαστής προτείνει SAE 15 και όχι 7,5 και με ξεκίνησε σε ένα λογίδριο περί ανέμων και υδάτων, γιατί η Γη είναι στρογγυλή, το φεγγάρι κάπως οβάλ αλλά εμείς δεν το βλέπουμε και ιστορίες για αγρίους.
Κατέληξε να μου πει ότι αν θες λάδι από εμένα για αυτή την ανάρτηση, εγώ σου πουλάω μόνο 7,5. Αν θες άλλη ρευστότητα, να πας αλλού.

Σκέφτομαι ότι για να επιμένει ο τύπος κάτι ξέρει. Ή κάτι δεν ξέρει...

Τι γνώμη έχετε;

klab

Sorry αλλά η WP λέει 15άρι λάδι και το σκέφτεσαι ακόμα ;
Πήγαινε να πάρεις το λαδάκι που πρέπει και άστον να σφυράει κλέφτικα.

itom32

Στο e-moto που πουλαν αυτα τα ελατηρια της WP δινουν Valvoline 5-20W αλλα τωρα τελευταια προτεινουν και Agip 10W.O point εχει βαλει WP αμα δει θα μας πει τι εβαλε αυτος.

point zero

καλυτερα απο τον κατασκευαστη δεν ξερει ...
τι να λαμε τωρα ...
μου θυμισες  εναν  διαλογο με  βουλκανιζατερ που ειχα πριν απο  λιγα  χρονια ...
Υποτιθετε ηταν και απο τα ψαγμενα  ....
Ντρινννν το τηλ ...

ναι ?
-γεια
-γεια χαρα
-θελω αυτη την ζαντα με αυτο το ofset ... την εχεις ?
- θα βαλουμε αποστατες ...
-Δεν θελω να βαλουμε αποστατες , την θελω να εχει αυτο το ofset ...
-σου λεω δεν εχεις κανενα  προβλημα , θα το φτιαξουμε με αποστατες ..
-Ρε μαστορα δεν θελω να βαλω αποστατες  λεμε , αυτην την ζαντα με αυτο το ofset τη εχεις ??
-ΡΕ ΠΑΛΗΚΑΡΙ  ΕΣΥ ΞΕΡΕΙς ΚΑΛΥΤΕΡΑ  ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ??
( εκει εκλεισα το τηλ .... πιασε  το αυγο και ....)




( 10 αρακι εχω βαλει εγω ...)
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

 :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: Oτι να ναι οι ρεμπεσκεδες...

johnnybe

Ναι ρε παιδιά και εγώ έτσι σκέφτηκα. Από τη άλλη λέω για να γίνει έτσι Τούρκος αυτός κάτι θα ξέρει...

Χ3στα, άμα δεν ξέρεις τι σου γίνεται, σου κλέβουνε και το σώβρακο στο πι-κε-φι.

point zero, έπεσες στο κλασικό είδος μάστορα "μου έχει μείνει και αυτή γ@μοζάντα,να την διώξω όπως όπως". Το πιο επικίνδυνο είδος κατά τη γνώμη μου. Κάπου έιχε πάρει έναν τέτοιο λαστιχά το μάτι μου κάπου στην Βουλιαγμένης. Πολύ καλές τιμες στα λάστιχα αλλά ληγμένα (κλεισμένα 3 χρόνια και βάλε από την ημερομηνία παραγωγής). Φυσικά δεν σου έλεγε ΤΙΠΟΤΑ. και άμα ζήταγες εξηγήσεις σου απαντούσε ότι με τόσα που έδωσες περίμενες ότι θα βάλεις φρέσκο πράμα.
Κάτσε ρε μάστορα, πρέπει να φρενάρει το μηχάνημα, δεν τα έχουμε τα μηχανάκια για να κάνουμε burnout&να ανεβάζουμε βιντεάκια στο youtube.


klab

Παράθεση από: johnnybe στις Φεβρουαρίου 25, 2011, 10:23:05 ΜΜ
Ναι ρε παιδιά και εγώ έτσι σκέφτηκα. Από τη άλλη λέω για να γίνει έτσι Τούρκος αυτός κάτι θα ξέρει...

Το να σε βάζει το στυλάκι του σε αμφιβολίες είναι λογικό, το να απαξιώνει την τεχνογνωσία της WP και των τεχνικών της δεν είναι.

Edit: Πόσο πήγε το μαλλί για τα ελατήρια ;

desmond

Εγώ έχω σταματήσει να ακούω τα "μαστόρια" σε ότι μ@...κία τους κατέβει εδώ και χρόνια.
Ψάχνω να βρώ προδιαγραφές και τις ακολουθώ. Αν ο μάστορας δεν συμφωνεί είναι πρόβλημα του γιατί θα χάσει πελάτη.
Οι προδιαγραφές σε όλα τα μηχανολογικά βγαίνουν μετά από μελέτες και δοκιμές.
Ο κυρ-Μήτσος που πουλάει ανταλακτικά-αξεσουάρ-αναλώσιμα ούτε μηχανολόγος σπούδασε ούτε σε ερευνητικό τμήμα βιομηχανίας δούλεψε ποτέ.
Και ειδικά αν τα ανταλακτικά είναι επώνυμα και τα συνιστούν οι πάντες πραγματικά δεν υπάρχει δικαιολογία για να μην τις ακολουθήσεις τις προδιαγραφές.
Επίσης το να επιμένεις και να νευριάζεις στον πελάτη σου αντί να κάνεις αυτό που σου λέει, εκτός από παράλογο μου ακούγεται και ένοχο.
Καλύτερα πες ότι δεν έχεις ρε φίλε, αφού βλέπεις ότι την ψάχνω τη δουλειά.
Τι θα κερδίσεις δηλαδή αν  μου πουλήσεις ένα μπουκάλι λάδι που δεν θέλω να πάρω και με χάσεις από πελάτη;

Το μόνο πράγμα που τελευταία δέχτηκα σε αλλαγή, ήταν τα λάδια στη μηχανή, που δεν έβαλα 10-40W που λέει η Honda αλλά 15-50W.
Για να αντέχουν στην καλοκαιρινή ζέστη είπε ο μάστορας, αλλά αν δεν συμφωνούσαν πολλοί από εδώ μέσα θα τον άφηνα να αναπτύξει τη θεωρία του(μπλα-μπλα-μπλα)
και μετά θα του έδινα το 10-40W από το ράφι του  όπως θα ξεβίδωνε αυτός την τάπα  >:D >:D
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

johnnybe

desmond,έχεις δίκιο, όπως και όλα τα παδιά βασικά.
klab,τώρα τι να σου πω, τα πήρα μέσω του μηχανικού μου (ο οποίος είναι και θείος μου, ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ μηχανικός θείος μου για την ακρίβεια).
125 με τα λάδια τους πες...

klab

Πολύ καλή τιμή και ότι καλύτερο για το CB σου, καλοφόρετα :)

point zero

καταλαβες ....Βαλαμε ολοι τωρα White Power .....
Λες και ειναι αναρτηση για τον οποιονδηποτε ....
Εκανε και η μυγα κ....ο και εχ..σε τον κοσμο ολο ...

Α στα διαλα ....ναουμ ...αι σιχτιρ ...

( καλοφορετα φιλαρακκκκκ  :)  )
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

freethan

Πόσο μα πόσο στερεότυπο πια είναι αυτο το στυλ "μάστορα" ; Έχει κατανατήσει καρικατούρα έτσι;
Δεν λέω να είναι τζιμάνι, και να τον πρήζουν διάφοροι και τελικά να τους στέλνει, λέω για τον τύπο που μιλάει βαριά, επίτηδες ακαταλαβίστικα με ύφος βαρύ μαγκα και πανεπιστήμονα,
μόνο και μόνο για να καταλήξεις οτι δικαιολογεί τα πόσα θέλει να σου πάρει, και κάνει και τσαπατσοδουλειά...

Πες μου ρε φίλε γιατί θα βάλεις το 5w50 και όχι το 211212w233223 , εξήγησε μου δλδ. Αφού βλέπεις οτι την ψάχνω, όπως λέει και ο desmond παραπάνω...
Άσταδιάλαααααα. Ανέβηκε πάλι η πίεση μουχχαχαχαα

υ.γ.: καλοφόρετα τα ελατήρια!

johnnybe


itom32

Καλοφορετες κι απο μενα,για πες ειδες μεγαλη διαφορα στην αισθηση.Τυχερε και θειος μηχανικος και εισαι Αθηνα που εχεις επιλογες απο που θα τις αγορασεις.Θα ψαχτω λιγο με τιμες στα WP ή στα hyperpro να δω τι παιζει εδω Θεσσαλονικη πριν παραγκειλω απο Αθηνα ή απο οπου αλλου.Αν γνωριζει κανεις τιπτα ας αναφερει.Θα παω απο Μακινα μια βολτα.

johnnybe

Hyper Pro έχω ρωτήσει και εγώ. Έχει άμεσα διαθέσιμα τα προοδευτικά ελατήρια και μαζί με τα λάδια έρχονται 148.
Πάρε και το αντίστοιχο e-mail να πορεύεσαι

ΠαράθεσηΚαλημέρα σας,

Τα ελατήρια HYPERPRO για το HONDA CB 400 SF `93> που ζητάτε, με κωδικό SL-HO04-SSA009 κοστίζουν 128,08 ευρώ λιανική με φπα 23% και είναι μπροστινά γραμμικά ελατήρια 9 N/mm μαζί με υγρά πιρουνιού.
Δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτα, έρχονται κατόπιν παραγγελίας σας με προκαταβολή.
Υπάρχουν όμως για το HONDA CB 400 SF `93> που ζητάτε, ετοιμοπαράδοτα μπροστινά ελατήρια προοδευτικά μαζί με υγρά πιρουνιού, με κωδικό SP-HO04-SSA002 και κοστίζουν 148,55 ευρώ  λιανική με φπα 23%.

Τα ελατήρια της Hyperpro είναι προοδευτικά, δηλαδή όσο μεγαλύτερο βάρος δέχονται τόσο ποιο σκληρά γίνονται.
πορείτε να τα δείτε όλα μας τα προϊόντα και στο site μας αναλυτικά με φωτογραφίες στην διεύθυνση www.tecnomoto.gr ή στο κατάστημα  μας, Καλλιρρόης 12 Νέος Κόσμος Αθήνα (Ώρες λειτουργίας 9:00 με 17:00 από Δευτέρα έως Παρασκευή).
Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία η απορία σας είμαστε πάντα στην διάθεση σας.

Ευχαριστώ,
Deliparaskeva Katerina
Sales manager   
   
TECNO-MOTO Performance
12 Kallirrois str.Gr-117 43
Athens Greece
Tel: 00-30-210-9242410
Fax:00-30-210-9242474