Κολληση πλαστικων με χρηση ΜΕΚ

Ξεκίνησε από Spyros.L, Απριλίου 29, 2020, 01:00:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Spyros.L

Γεια χαρα. Οπως λεει και ο τιτλος θα προσπαθησω να κανω τα εξης:

1. κολλημα το πλαστικο  Fairing του R με χρηση πλαστικου ABS διαλυμενο σε Μεθυλοαιθυλοκετονη.  (Προσοχη, μην εισπνεετε).
2. στοκαρισμα/τριψιμο επιμαχων σημειων.
3. Βαψιμο με χρωμα YR179P Pearl Lively Orange με σπρέι 2 συστατικων.
4. Επανατοποθετηση της ζελατινας με νεα γνησια πριτσινια.


Ερωτηση, εχετε καποια σχετικη εμπειρια με ΜΕΚ? δευτερον, βρηκα μαγαζι που πουλαει χρωματα 2 συστατικων σε σπρευ αλλα  λεει.. θα χρησιμοποιησει λειζερ για να διαβασει το χρωμα του τανκ μου και να φτιαξει ιδιο χωρις τη χρηση του κωδικου της Honda.  εχει ακριβεια αυτο ή θα γινει η μηχανη σα παρδαλο κατσικι ?

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

itom32

Aν το χρωμα σου ηταν το αρχικο oem χρωμα,δεν νομιζω να υπαρξει θεμα στο να σε βγαλει το χρωμα με φασματογραφο.Το θεμα ειναι αν δεν εχεις το oem xρωμα και εχεις καποιο στο περιπου,με τον φαδματογραφο θα εχεις κα παλι στο περιπου χτωμα.Παντως ειναι περιεργο να μη σε βγαζει χρωμα με τον κωδικο της Honda.Εμενα η tat toopaint.gr (Δορωκιδης)δυο ρεζερβουαρ που με εβαψε,βαση του κωδικου εβγαλε χρωμα με απολυτη επιτυχια. Γενικα σπασιματα ραγισματα εγω λιωνω πλαστικο απο παλια κομματια της Honda με χρηση κολλητηριου.Δεν γνωριζω την μεθοδο που αναφερες.

Harlock

ΜΕΚ λέγαμε στο τεί τις μηχανές εσωτερικής καύσης :P .
Και γω τη μέθοδο που ξέρω ειναι να θερμάνεις λίγο με θερμοπίστολο, αν είναι μικρό ράγισμα σκέτο κολλητηρι, αν είναι μεγάλο μπορείς να κανεις
γέμισμα λιωνοντας tire up ( ABS είναι και αυτο νομιζω ) .

TEOS CB SF

Εγώ στο παρελθόν έχω κάνει κάτι ανάλογο με αυτό στο παρακάτω βίντεο ,,
https://youtu.be/bGuInJdHfKI

panosp25

Υπάρχει πάντα και η μέθοδος του πολυεστέρα.

Spyros.L

Ναι Itom. Το τανκ ειναι οεμ χρωμα yr179p και τα πλαστικα ειναι κουκουρούκου πορτοκαλι repsol. Μα ποιος εγκληματιας το τολμησε...


Πωω ρε π--η μου και ειχα tire up.
Μακαρι να δουλεψει το μεκ αλλιως θα παιξουμε μπαλα με tire up.
σας παραθετω μερικες φωτογραφιες απο τη χθεσινοβραδινη προσπαθεια.

Αυτο ειναι το παχυρευστο ρευστό abs (σε βαζακι απο βιταμινη C  :o )


Αν δουμε οτι τελικα ειναι ανθεκτικο ισως να το χρησιμοποιησω και σα στοκο/γεμισμα/χτισιμο.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

itom32

Παράθεση από: Splazz12 στις Απριλίου 29, 2020, 06:50:56 ΜΜ
Ναι Itom. Το τανκ ειναι οεμ χρωμα yr179p και τα πλαστικα ειναι κουκουρούκου πορτοκαλι repsol. Μα ποιος εγκληματιας το τολμησε...

Αυτο ειναι το παχυρευστο ρευστό abs (σε βαζακι απο βιταμινη C  :o )

Κουκουρούκου;;;;; >:( Ποιος εγκληματίας τόλμησε να πειράξει το YR179P!!!Δεν υπάρχει πιο τέλειο σχεδιαστικά μασκάκι.Οσο για το χρώμα (πορτοκαλί repsol)υπάρχει ενας κωδικός ακόμη που θα αναφέρω παρακάτω.Το χρώμα που αναφέρουμε είναι μια αρχική προσπάθεια της Honda να πιάσει το πορτοκαλί χρώμα της συνεργάτιδας στον αγωνιστικό και οχι μονο τομέα,Repsol.Πληροφοριακά λοιπόν το YR179P είναι εναν δύο τόνους πιο σκούρο σε σχέση με το πορτοκαλί της repsol το οποίο το πέτυχαν καλύτερα με το YR-181 Valencia (Repsol) orange με το οποίο εμφανίζονται και όλα τα cbr διαφόρων κυβικών.
Ετσι που είδα το υλικό αυτό που χρησιμοποιείς,στο χρώμα με θύμισε την cold weld αφού γίνει η ανάμιξη των δύο συστατικών.Ισως και η cold weld να έκανε στιβαρή δουλειά.Αλλα αυτα τα βλέπεις μόνο δοκιμάζοντας.


Spyros.L

Τελικα το πορτοκαλι που νομιζα οτι ηταν ρεπσολ.. καμια σχεση με ρεπσολ.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

ntaks


Spyros.L

Αν το πλαστικο του κοντερ ειναι abs ή pvc τοτε σιγουρα ναι. Αλλα νομιζω πως ειναι αλλου τυπου πλαστικο και αλλα πλαστικα δε το εχω δοκιμασει.

Υ. Γ
Προσοχή στις αναθυμιασεις.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Γεια χαρα σε ολους! Έπειτα από μια μεγάλη περίοδο βαρεου εργασιακου φορτιου και ουσιαστικής αδρανειας οσο αναφορα τη μοτο, ηρθε η στιγμη να συνεχισω το εργο μου!

Η κολληση με MEK φανηκε πολυ δυνατη τελικά! Συνεχιζουμε με τριψιμο βαψιμο!

To be continued...
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Παράθεση από: Harlock στις Απριλίου 29, 2020, 02:18:07 ΜΜ
ΜΕΚ λέγαμε στο τεί τις μηχανές εσωτερικής καύσης .
Και γω τη μέθοδο που ξέρω ειναι να θερμάνεις λίγο με θερμοπίστολο, αν είναι μικρό ράγισμα σκέτο κολλητηρι, αν είναι μεγάλο μπορείς να κανεις
γέμισμα λιωνοντας tire up ( ABS είναι και αυτο νομιζω ) .
Παρεπιπτοντως harlock δοκιμασα τη μεθοδο του ty-wrap αλλα δε μου βγηκε καλο και εκ των υστερων ειδα οτι προκειται για διαφορετικο υλικο. Πολυαμιδιο(ναιλον) σε σχέση με abs.
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Μένει να αναφέρουμε και τους μοριακούς τύπους των υλικών.
(Πλάκα κάνω φυσικά)
Αυτό όμως που θα πρότεινα/ήθελα εγώ, είναι να μας περιγράψεις λίγο την διαδικασία και τα υλικά γιατί εφόσον εδειξε ότι έχει αντοχή είναι μια καλή μέθοδος επισκευής, αν κάποιος δεν θέλει να μπλέξει με τις ιδιαιτερότητες του πολυεστέρα και δεν εχει τα εργαλεία για την μέθοδο που αναφέρει ο TEOS.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Αν ηξερα τους χημικους τυπους θα τους εγραφα, αλλα δεν! Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν ενονωνται ολα τα πλαστικα μεταξύ τους.


TLDR: διαλυτικό Μεκ+abs = διαλυμα abs για ενωση πλαστικων.

Στο διαταυτα. Θα χρειαστουμε:

-ΜΕΚ. Το μεκ το βρηκα σε μαγαζι με χημικά.

-ʼδειο ΓΥΑΛΙΝΟ βαζακι. Παίρνουμε το ΓΥΑΛΙΝΟ βαζακι (πχ απο βιταμινες) και το γεμιζουμε με κομματακια ABS πλαστικο μεχρι τη μεση.

-ABS. Το ABS το βρίσκουμε απο σχεδον οποιοδηποτε πλαστικο φτερο ή φαιρινγκ οποιαδήποτε μηχανης.
Προσωπικα, βρηκα στο δρομο ενα σπασμενο κομματι, μαλλον απο τρακαρισμα.

Παίρνουμε το ΓΥΑΛΙΝΟ βαζακι με το abs και το γεμιζουμε με MEK μεχρι το 1/3.
Κλεινουμε καλα το καπακι. Πολυ καλα. Το αφηνουμε μεχρι να λιώσει το πλαστικο. Ισως να χρειαστει ενα 24ωρο. Αν θέλετε ανακατεψτε το διάλυμα καθε μερικες ωρες για να λιωσει γρηγοροτερα.

Αφού ολοκληρωθεί η παρασκευη του διαλύματος της προηγουμενης φωτο, ουσιαστικα το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να το χρησιμοποιησουμε σα κόλλα ανάμεσα στα σπασμενα πλαστικα και για "χτισιμο" επενδυσης πισω απο τα πλαστικα( αντι για πολυεστέρα).  Δε στεγνωνει γρηγορα αλλα οταν στεγνωσει ουσιαστικα γίνεται ενα ενιαιο σωμα ABS με το υπόλοιπο πλαστικο.

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

Spyros.L

Update : εχει ξενερωσει η ψυχη μου παιδια.
Εβαψα τα πρωτα χερια και, εκτος του οτι το χρωμα ειναι τελειως ακυρο, ειδα οτι στα σημεια που στοκαρα ειχαν μεινει μικρά καρουμπαλακια και γουβιτσες. προφανως απο κακο τριψιμο.

Εχετε καμια τρελη ιδεα? Σκεφτηκα να ψεκασω 1-2 χερια βερνικι σε ολο εκτος του επιμαχου σημειου, να στοκαρω/τριψω >βαψω-> βερνικωσω 2χερια το σημειο και μετα ξανα βερνικι σε ολο αλλα 2 χερια
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.