Αλλαγή ελαστικών

Ξεκίνησε από Alex400, Αυγούστου 03, 2018, 09:00:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Παράθεση από: Mxs5 στις Νοεμβρίου 20, 2018, 04:49:52 ΜΜ
Καλησπέρα και από εμένα ήρθε και η δίκη μου σειρά για λάστιχα , αλλά ως νέος  στο φόρουμ ποια είναι η διαδικασία ; Ευχαριστώ εκ τω προτέρων
Φίλτατε η παρατήρηση που αναφέρουν τα παιδιά έχει να κάνει με πολλά περισσότερα απο έναν απλό χαιρετισμό στον πίνακα των νέων μελών ή με το να πεις κάποια πράματα για σένα και το superfour σου ή να διαβάσεις τους κανόνες του go4it.
Να έχεις υπ όψην οτι ένα φόρουμ το κρατάν ζωντανό τα μέλη του.Αν δεν αυτοσυσταθείς,αν δεν καλωσορίσεις νέα μέλη,αν δεν βοηθήσεις όπου μπορείς,αν δεν πεις την γνώμη σου όπου μπορεις, αν απλά κανείς γραφτεί και να κατεβάσει 2-3 manual που δεν τα έβρισκε,πουθενά αλλού(για τα οποία κάποιοι εργάστηκαν και κόπιασαν για μήνες)πάρει την καρτα απλά για να κάνει την δουλειά του πιο φθηνά και άν το ίδιο κάνουν όλοι,να είσαι σίγουρος πως αργά ή γρήγορα δεν θα υπάρχει αυτή ή οποιαδήποτε άλλη μοτο κοινότητα.Θα υπάρχει μούγκα και άκρα του τάφου σιωπή.Κρίμα πάντως που αρκετοί αφού πήραν τις κάρτες αποσύρθηκαν απο το go4it ενώ είναι λαλίστατοι στο facebook.Τέλος πάντων,όπως αισθάνεται κανείς τίποτα δεν γίνεται με το ζόρι.Είναι θέμα νοοτροπίας.Πρός πίσμα πολλών όμως υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που αυτό το φόρουμ το βλέπουν και το αισθάνονται σαν οικογένεια και αγαπούν ακόμη και τους κανόνες του,που υπ'όψην ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα αυστηροί.

Alex400

ΠΟΙΟΣ να πεταχτεί και τι να πει ; Και για ποιόν; Για τα παιδιά που κράτησαν ζωντανό αυτό το χώρο, όταν η Αθήνα ''έβοσκε'' και η συμμετοχή της ήταν μόνο τυπική;Είμαι 7 μήνες στην ομάδα και για να έχω το δικαίωμα να λέγομαι ΜΕΛΟΣ έχω προσφέρει μαζί με την ΟΜΑΔΑ στις ΚΑΡΤΕΣ ,ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ,ΦΡΕΝΑ,ΛΑΣΤΙΧΑ,ΜΠΛΟΥΖΑΚΙΑ και σε όσα τρέχει αυτό το διάστημα η ΟΜΑΔΑ . [Και δεν ήταν κόπος, ήταν το ευχαριστώ για όσα βρήκα έτοιμα]. Η ΚΑΡΤΑ μου και η θέση μου στο τραπέζι,είναι πάντα
υπό τη διάθεση της Βόρειας ομάδας στην οποία μετέχω. Οι ΚΑΡΤΕΣ ανανεώνονται με βάση την συμμετοχή στο χώρο και την προσφορά στην ΟΜΑΔΑ ......Κάτι που το γνωρίζουν οι συνεργαζόμενες εταιρίες .....δηλαδή το 2019 κάποιες από αυτές δεν θα είναι ενεργές....Ας δώσουμε λίγο χρόνο στα παιδιά που τώρα μπήκαν στο φόρουμ να καταλάβουν που μπήκαν....Το αν μπορούν να έχουν θέση, είναι στο χέρι τους .  ;)                                                           

wolfi

Παράθεση από: Alex400 στις Νοεμβρίου 20, 2018, 09:06:06 ΜΜ
η θέση μου στο τραπέζι,είναι πάντα
υπό τη διάθεση της Βόρειας ομάδας στην οποία μετέχω.                                                   
Τώρα μας το λες......
Να προλάβουμε να στρώσουμε τραπέζι.
ΤΕΟ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΈΧΟΥΜΕ ΚΌΣΜΟ ΝΑ ΦΙΛΕΨΟΥΜΕ  ;D

panosp25

Δεν ξέρω τι να γράψω, βασικά δεν ξέρω πώς να το γράψω. Δεν ξέρω καν αν πρέπει ή αν θέλω να το γράψω, αλλά αυτό που με θλίβει περισσότερο σε όλα αυτά τα ευτράπελα που συμβαίνουν γύρω μας, είναι η αγένεια και ειδικά όταν προέρχεται από αλάζονεία γιαυτό έχω αποφασίσει εδώ και καιρό πολλά πράγματα να τα "γράψω".
Αλλά ξέρετε κάτι? Ενώ θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες (wolfi, itom32, teoscbsf, Alex400, Jepe) συμβαίνουν και πράγματα που με χαροποιούν. Όπως οτι μέσα απο εδώ γνώρισα ωραίους ανθρώπους κι ελπίζω οτι θα γνωρίσω και τους υπόλοιπους.
Γιαυτό φίλοι μου ελάτε μαζί μου να "γράψουμε" ότι και όποιον μας χαλάει και να πάμε παρακάτω για τα καλύτερα που έρχονται.
Καληνύχτα!!!  :) :) :)

TEOS CB SF

Παράθεση από: wolfi στις Νοεμβρίου 20, 2018, 11:47:35 ΜΜ
Παράθεση από: Alex400 στις Νοεμβρίου 20, 2018, 09:06:06 ΜΜ
η θέση μου στο τραπέζι,είναι πάντα
υπό τη διάθεση της Βόρειας ομάδας στην οποία μετέχω.                                                   
Τώρα μας το λες......
Να προλάβουμε να στρώσουμε τραπέζι.
ΤΕΟ ΣΤΑ ΟΠΛΑ ΈΧΟΥΜΕ ΚΌΣΜΟ ΝΑ ΦΙΛΕΨΟΥΜΕ  ;D
wolfi είμαι σε διαρκή ετοιμότητα .. οπότε θέλετε η σχάρα σας περιμένει ,  εάν δεν βολεψει νωρίτερα με τα παιδιά από τα νότια ,θα δώσω ρεσιτάλ στην πιθανή φετινή συνάντηση -μοτοβολτα 2019 (ελπίζω να το ρυθμίζεις σιγά σιγά από τώρα ώστε να μπορέσεις να έρθεις )

Alex400


ammo77

Να ξεσκονίσω λίγο το θέμα και να ανακοινώσω ότι πριν λίγες μέρες πέρασα από το κατάστημα ελαστικών OK Wheel http://okwheel.gr/
Ο οποίος μου είπε πως είναι θετικός σε μια κάποιου είδους συνεργασία - προσφορά προς τα μέλη μας!
Έχω τις σφραγισμένες κάρτες του στα χέρια μου και θα μοιραστούν στα μέλη του 'Βορά ' σε επόμενη συνάντηση!
Όμως μιας και στην βράση κολλάει το σίδερο που λένε ήρθε κι όλα να δούμε τι ψάρια πιάνει η νέα μας συνεργασία. Α
Μάλλον την Παρασκευή θα πάμε με τον IMgiann
να βάλει λάστιχα!
Το θέμα είναι τι λάστιχα να βάλει!  Εδώ σας θέλω, δώστε προτάσεις......

ammo77


itom32

Αντώνη δεν ξέρω τι θέλει να βάλει ο Γιάννης αλλα θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω τa lasertec https://www.elastikaleader.gr/elastiko-motosikletas/metzeler/lasertec/140-70-17-66h-570696
εμπρος  και αντιστοιχα  https://www.elastikaleader.gr/elastiko-motosikletas/metzeler/lasertec/110-70-17-54h-69087
αν μπορεί να μας τα φερει και να δωσει καλή τιμή έρχομαι κι εγώ για αλλαγή.

Alex400

Τα ελαστικά που τοποθετούμε συνήθως αποτελούν πρόταση του μαγαζιού που θα τα τοποθετήσουμε . Θα μπορούσαμε όμως και μεταξύ μας να ανταλλάξουμε γνώμες . Από εμπειρία θα σας πω ότι το LEIZER-TEC ή για εμάς τους  παλαιότερους Μ33 COMPK,σαν εμπρόσθιο είναι κορυφαίο για 8 μήνες,μετά μέτριο και στα δυο χρόνια ή 18.000 είναι για πέταμα...συνοδεύεται με οπίσθιο ελαστικό χάραξης τύπου Μ55 που είναι ένα τίμιο ελαστικό Σπορ- τουρισμού που διαρκεί έως 20.000κμ, μετά γλιστράει.
Τώρα φοράω Brigestone S20 evo σαφώς καλύτερο [7 στα 10] θα έλεγα και με ποιο σπορ χαρακτηριστικά. Το λάστιχο όμως που πραγματικά με είχε εντυπωσιάσει στο CB400SF  ήταν τα BT90 BATLAX της BRIGESTONE [8,5 στα 10] για εμένα τα καλύτερα φρένα με διαφορά, ακόμα και μέσα στη στροφή χωρίς ίχνος γλιστρήματος και με διάρκεια στο χρόνο [έχει την ίδια συμπεριφορά ακόμα και μετά από 4 χρόνια ....] και είναι ότι καλύτερο έχω οδηγήσει στο βρεγμένο.Το λάστιχο που θα ήθελα να δοκιμάσω [ίσως θα είναι τα επόμενα] είναι της τα DUNLOP GPR300 ή τα SPOTSMART TT   . Σε συζήτηση που είχα με τον Ψυχογιο μου είπε ότι θα μπορούσε να μου ξαναβρεί τα ΒΤ90 . Αλλά και τα GPR300 κάνουν για μένα .[Οδήγηση spor...]                                                             

Alex400

Επίσης για λόγους ενημέρωσις η METZELER ανήκει και αποτελεί το τμήμα εξέλιξης ελαστικών της PIRELLI εξ ου και οι ομοιότητες στη γόμα με DIABLO ROSSO και CORSA με τα METZELER. Περιμένω να δω και εντυπώσεις αν κάποιος από εμάς έχει δοκιμάσει τα CONTINEDAL CONTI3 ATAC .   

TEOS CB SF

Καλησπέρα σε όλους .. συγχαρητήρια Αντώνη (ammo ) για την ενέργεια σου και για τον χρόνο που αφιέρωσες για οφειλή όλων των μελών .. τελευταία φορά εκεί είχα βάλει λάστιχα και μου πρότεινε (να μην πω με έπεισε με το ζόρι ) να βάλω τα BT 45 , δηλαδή αυτά που φορούσε κ από την μαμά αν δεν κάνω λάθος .. βέβαια η τιμή ήταν απ' ότι θυμάμαι πάρα πολύ καλή .. Προσωπικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα στις διαδρομές μου (ξέρεις εσύ )

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Θεόφιλε θα συμφωνήσω και ΑΝ δεν κάνω λάθος τα ΒΤ 45 τα έδινε και η HONDA ως ελαστικό πρώτης τοποθέτησης άρα ΟΕΜ .       

ammo77

Θα μιλήσω αύριο τηλεφωνικός και τα λέμε για τα νέα...

ammo77

Πήγαμε τελικά σήμερα στις 15:00
Τα Bridgestone s20evo. 110εμπ. 140 πίσω τοποθετήθηκαν
Οι εντυπώσεις του IMgian αναμένονται.....
Η τιμή τους 170€....
Δεν μπορώ να πω πως τρελάθηκα κι ολας....
Και η τιμή μου φάνηκε μέτρια αλλά και η εργασίες τοποθέτησης (σε σχέση με του 'νότου') δεν είναι εφάμιλλη!
Θέλει κι άλλο ψάξιμο η δουλειά........
Πρέπει να πάρουμε σβάρνα τα βουλκανιζατέρ μοτο.

Προς γνώση των μελών μας οι τιμές που μας 'κάνει ' είναι,  οι τιμές του σαιτ του συν 15€ τοποθέτηση αντί 30€ σε νορμάλ.......