Λάστιχα για cb 400!

Ξεκίνησε από megrez, Απριλίου 14, 2011, 06:51:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

akaposto

Παράθεση από: klab στις Σεπτεμβρίου 01, 2011, 03:01:46 ΜΜ
Έχω και από μπροστά μισό να την ανεβάσω.
Όσο για την διαφορά στην οδήγηση είναι πιο ευκολοδήγητο, στρίβει αμέσως, πιό γρήγορο στη απότομη αλλαγή κατεύθυνσης και βέβαια σαφώς καλύτερα σε σχέση με τα Diablo που είχα με μεγαλύτερο πίσω λάστιχο (150 αντί για 140)
Θα σου παραθέσω τι είπε ο desmond όταν αλλάξαμε μηχανάκια για 1-2 χλμ.

Παράθεση από: desmond στις Απριλίου 15, 2011, 09:51:26 ΜΜ
Επίσης δεν ξέρω πως και γιατί αλλά αν συγκρίνω το δικό μου με του klab είναι μέρα με τη νύχτα.
Το δικό μου σου δίνει την αίσθηση ότι είναι πιο στιβαρό και βαρύ (σαν cbf ας πούμε) ενώ το δικό του παιχνιδιάρικο και ελαφρύ (μου θύμισε το hornet). Παίζει να παίζουν σημαντικό ρόλο σε αυτό τα λάστιχα.
Και μένα,τα pb1 μου έδιναν την αίσθηση ότι στρίβουν πιο σβέλτα.
Το μαμά τιμόνι του R είναι κοντύτερο απο του pb1.Επίσης λόγω της μάσκας έχει λίγο παραπάνω βάρος το μπροστινό.
Αλλά το μυστικό είναι αλλού.
DESMOND, βγάλε την μπαγκαζιέρα (και την βάση μαζί) και θα πάθεις πλάκα...το εγγυώμαι!

Έχω ψιλοκολλήσει...αν σε είχα δίπλα θα ερχόμουνα να το καβαλήσω.
Έτσι όπως το βλέπω, μου φαίνεται πολύ flat το λάστιχο (μπρος-πίσω)
Μου είναι αδύνατο απο αυτό που βλέπω να πιστέψω ότι έχει πιο γρήγορα κορώνα απο diablo.
Για αυτό κολλάω.  :P

Άσχετο(λίγο). Είσαι πάνω απο 100 κιλά;

Άσχετο 2.
εκεί κάτω δεν το φτάνω το μπροστινό που να χτυπάω τον κώλο μου κάτω.
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

klab

Έχει πολύ δίκιο για την μάσκα αλλά δεν είναι το βάρος, εγώ που βάζω καμιά φορά (για ταξίδια) το τζαμάκι η διαφορά στην αίσθηση είναι μεγάλη.
Το νοιώθω πιο άκαμπτο να το πω;
Δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα.

Το δε λάστιχο είναι ολοστρόγγυλο, πιθανών ίδια κορώνα με το diablo, δεν ξέρω αν έχω κάποια φωτογραφία που να το δείχνει σωστά, θα κοιτάξω το βράδυ μπας και.

Τα κιλά μου είναι 135 :) και πριν 4-5 ημέρες ανακάλυψα ότι η ρύθμιση των αμορτισέρ ήταν ο λόγος που πήγαινα βάρκα γιαλό στο όριο.
Έσφιξα-ρύθμισα τις bitubo και τώρα κεντάει, σταμάτησε η ασάφεια πίσω, κάτι χαζές αναπηδήσεις στις λακκούβες εξαφανίστηκαν και έγινε ποιο άνετο, απορροφάει πλέων πολύ καλά τις ανωμαλίες το πίσω.

Όσο για το μπροστά μην νομίζεις ότι το γέρνω τόσο κάθε μέρα, απλά η φάση έκατσε σε ταξίδι με τρελό στροφιλίκι (Λίμνη Κρεμαστών-Αγρίνιο) που είχαν ζεσταθεί τα λάστιχα πολύ καλά.
Όσο πέρναγε η ώρα εξοικειωνόμουν περισσότερο στο στρίψιμο και ήρθε μόνο του.
Όταν σταματήσαμε σε ένα περίπτερο στο Αγρίνιο μου είπες ένας φίλος : ρε τα λάστιχα σου τα είδες ; βγάλε μια φώτο να το θυμάσαι χα,χα.

itom32

Παράθεση από: akaposto στις Σεπτεμβρίου 01, 2011, 03:28:06 ΜΜ
Αλλά το μυστικό είναι αλλού.
DESMOND, βγάλε την μπαγκαζιέρα (και την βάση μαζί) και θα πάθεις πλάκα...το εγγυώμαι!
+100000,αλλη μηχανη.Αλλα κι εγω οποιο pb1 οδηγησα μου φανηκε οτι ειχε ελαφρυτερο και ακριβως αυτο που λεει ο desmond,''πιο παιχνιδιαρικο'' μπροστινο σε σχεση με το r μου.

klab

Βρήκα μια φωτογραφία που φαίνεται η κούρμπα του λάστιχου.
Η προοπτική δεν είναι η καλύτερη αλλά παίρνεις μία ιδέα.


JAS

παιδες για τα SPORT DEMON H εχει κανεις αποψη? ειμαι κα εγω για λαστιχα.....

desmond

Sport demon παρών εδώ.
Δε με έχει ενθουσιάσει θα έλεγα.
Καλό ήταν, στα νιάτα του, και στη βροχή οκ (εκτός από τις διαγραμίσεις που έχουμε αναφέρει σε άλλο post).
Στριφτερό αρκετά, νομίζω πιο μυτερό από το pilot activ που δείχνει στη φωτό ο klab, αλλά δεν το έφτασα τόσο γωνία ποτέ.
Γενικά μου έδινε την αίσθηση ότι μπορώ να γείρω με ταχύτητα και όχι μέσα στην πόλη 'οπως οι κανιβαλισμοί που κάνει ο αξιαγάπητος klab στη στροφή στην παραλιακή! :goodboy:

Αλλά ενώ δε φαγώνεται γρήγορα, ξεραίνεται πολύ.
2 χρόνια και 20000 χλμ στην πλάτη τους, και πάνω που άρχισα να ψάχνομαι για να αλλάξω, με πρόδωσαν σήμερα το πρωί και έπεσα.
Λεπτομέρειες σε άλλο topic προσεχώς.

Πάντως θα δοκιμάσω κάτι άλλο τώρα στην αλλαγή. Θα δώ τι υπάρχει και θα αποφασίσω.
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

JAS

ελπιζω μονο να μην χτυπησες

klab

Πολλά χιλιόμετρα για λάστιχο, μετά από 2 χρόνια θα είχε ξεραθεί πολύ οπότε ήθελε αλλαγή.
Περαστικά Κλητάκο, για να μας γράφεις έτσι χαλαρά τότε την σκαπούλαρες, περιμένουμε info.

itom32

Kαλα πλακα με κανεις που επεσες????Σε πιεζε πισω οδηγος τιποτα??Εισαι οκ???Η πορτοκαλιτσα οκ???Περιμενουμε να μας πεις....

ΠΑΝΕΑΣ

Μετά από τρία (3) χρόνια με τα ίδια ελαστικά, άλλαξα κι εγώ. Τελικά, έβαλα πάλι τα ΒΤ45 (τρίτη φορά στην σειρά) γιατί, τα 090 δεν ήταν διαθέσιμα!!! 190 πήγε το μαλί, μαζί με περαστικά και ζυγοστάθμιση.
Άλλο μηχανάκι... Τα παλιά, εκτός ότι είχαν ξεραθεί, είχαν τετραγωνίσει και δεν πατούσαν καλά κάτω. Με το που τα έβαλα, άλλαξε όλη η συμπεριφορά από το Φουράκι...
Ευκαιρία, να πάω να το στρίψω λίγο...  :goodboy: :goodboy: :goodboy:

ammo77

ΠΑΝΕΑΣ
Με γειές! Καλά στροφιλίκια ;D
Εκεί στον Μπράλο είναι πολύ ωραία! Αλλά μην αργείς πολύ και αρχίσουν τα καλά κρύα και χριαστείς και αλυσίδες :goodboy:

MIKEGOUD

ΠΑΝΕΑ καλούς δρόμους...



Εχω αρχίσει να ανφιβάλλω για τσι ΔΙΑΒΟΛΟΙ μου... Σε στεγνό ζεστό έδαφος ήταν ΟΚ. Τώρα που παγώνει και έχει κάτι υγρασίες το πρωι :   
Στριγγλίζουν (ΟΚ)
Γλυστράνε σε τριπλό άξελ και διπλά σλάλομ

JAS


desmond

κι εμένα μου πρότειναν τους Διαβόλους να βάλω αλλά μετά από αυτά που μου είπε ο klab και τις δικές σου μαρτυρίες Mike λέω να μήν...
Οπότε λέω ή MICHELEN Pilot Active ή Bridgestone ΒΤ90
πάντα σε μαμά διάσταση.

Ψάχνω να βρώ εδώ και νιώθω πολύ αποκομμένος.
Ο τύπος που έχουμε στην Πύλο μου φέρνει ότι θέλω(ακριβούτσικα όμως) και χωρίς ζυγοστάθμιση γιατί δεν έχει ζυγοσταθμιστή  :o :o
Στην Καλαμάτα πήρα κανα δυό τηλέφωνα και περιμένω απάντηση.

Ρε klab μήπως να με κανονίσεις εσύ και να σού 'ρθω καμιά βόλτα για να τα περάσω;
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

JAS

Desmond για τσεκαρε λιγο εδω..... ειναι μια λιστα που εφτιαξα πριν απο 1 μηνα περιπου που εψαχνα και εγω για λαστιχα.

οπου ειναι η τιμη με κοκκινο, ειναι σετ (μπρος πισω λαστιχο)
οπου ειναι "τιμη+" ειναι μονο μπροστινο.....

προσεχε ειναι μονο μαμα διαστασεις