Λάστιχα για το CB

Ξεκίνησε από klab, Αυγούστου 25, 2010, 09:40:39 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

kodou

 έχουν πολύ σκληρό σκελετό,σε σχέση με τα radial ελαστικά,με αποτέλεσμα να κοπανάει η μηχανή πολύ.





και εγω που νομιζα οτι εφταιγε η ρυθμιση στις αναρτησεις!!! :goodboy: οτι ρυθμιση και αν δοκιμασα κοπαναει ακομα...(φοραω bitubo)
για μαμα, τι προτηνεις;

akaposto

Παράθεση από: kodou στις Σεπτεμβρίου 10, 2010, 03:40:22 ΠΜ
και εγω που νομιζα οτι εφταιγε η ρυθμιση στις αναρτησεις!!!

έτερον εκάτερον    :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao: :yelrotflmao:

δεν καταλαβα τι ρωτας
<<Δεν μπορώ να υποσχεθώ ότι θα προσπαθήσω. Αλλά θα προσπαθήσω να προσπαθήσω>> 
Bart Simpson

της στραβής μπιέλας,ο κύλινδρος της φταίει!

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή...Εκτός αν πουλάς αξεσουάρ BMW

desmond

Παράθεση από: snipereps στις Σεπτεμβρίου 09, 2010, 11:15:00 ΜΜ
desmond... Για πες μου λιγο ρε μαν, τι δεν σε ευχαριστησε στα pirelli sport demon, αυτα δεν εχεις?
Γιατι μες την βδομαδα θα πηγαινα να τα βαλω και σημερα διαβασα το ποστ σου. εγω ξερεις. την χρησιμοποιω καθημερα κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες. ηλιο, καυσονα, χιονια, παγωνιες, βροχες, ψιχαλες, κατακλυσμους!!! τα παντα ολα....... πιστευεις οτι δεν θα με καλυψουν? εχω ακουσει πως ειναι μ@λ@κο λαστιχο... δεν με νοιαζει καθολου η φθορα. ας λιωσουν και σε 2 καλοκαιρια....

Νομίζω δε θα σε καλύψουν όσον αφορά τις παγωνιές.
Γενικά δε μου έκανε εντύπωση, πολύ μέτριο το είδα(όχι ότι έχω εμπειρία και μπορεί τζάμπα να το κατηγορώ)
Είναι όντως μαλακό, ζεσταίνεται γρήγορα και δεν έχει διαφορά απόδοσης από την ευθεία στο πλάγιασμα σε κανένα σημείο, όσο και να το πλάγιασα.
Δεν μπορώ να πώ πως τρώγεται και εύκολα πάνω στο cb.
1 χρόνο και κάτι ψιλά μετά  και 10000 περίπου πάνω τους, δείχνουν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.

Αυτό που δε μου άρεσε καθόλου είναι ότι σε βροχή φοβήθηκα πάνω σε διαγράμιση, πράγμα που δε συνέβαινε με άλλες μηχανές.
σου μιλάω για να πηγαίνω στην παραλιακή σε ευθεία με 40 και σταθερό γκάζι και μόλις πατάς διαγράμμιση να αρχίζει τα τσαλίμια μέχρι να πατήσει ξανά άσφαλτο.
και το μπροστά και το πίσω απλά πάνω στη βρεγμένη διαγράμιση δεν υπάρχουν.
Ίδια συμπεριφορά είδε και ο αδερφός στο hornet όταν έβαλε τα Μ1.
Κάτι κοινό πρέπει να έχουν.
Επιμένω ότι ούτε το hornet παλαιότερα είχε τέτοια επίδραση ούτε άλλες μηχανές που έχω δοκιμάσει.
(για το cb δεν ξέρω να σου πω. Πρίν φορούσε bt45 αλλά τα άλλαξα μετά από 500 χιλιόμετρα και δεν οδήγησα σε βροχή)

Άσε και το ξενέρωμα!
Είδα scooter να τα φοράει  :-\
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

kodou

δεν καταλαβα τι ρωτας




Σορυ , λαθος διατυπωση!! Ρωταω τι λαστιχα προτεινεις για τις μαμα διαστασεις.






Αυτό που δε μου άρεσε καθόλου είναι ότι σε βροχή φοβήθηκα πάνω σε διαγράμιση, πράγμα που δε συνέβαινε με άλλες μηχανές.
σου μιλάω για να πηγαίνω στην παραλιακή σε ευθεία με 40 και σταθερό γκάζι και μόλις πατάς διαγράμμιση να αρχίζει τα τσαλίμια μέχρι να πατήσει ξανά άσφαλτο.
και το μπροστά και το πίσω απλά πάνω στη βρεγμένη διαγράμιση δεν υπάρχουν.
Ίδια συμπεριφορά είδε και ο αδερφός στο hornet όταν έβαλε τα Μ1.
Κάτι κοινό πρέπει να έχουν.
Επιμένω ότι ούτε το hornet παλαιότερα είχε τέτοια επίδραση ούτε άλλες μηχανές που έχω δοκιμάσει.
(για το cb δεν ξέρω να σου πω. Πρίν φορούσε bt45 αλλά τα άλλαξα μετά από 500 χιλιόμετρα και δεν οδήγησα σε βροχή)



και εμενα με τα bt45 τα ιδια μου κανει, μολις πατησει σε βρεγμενη διαγραμμηση νομιζω οτι οδηγαω σε παγο!!

itom32

Ε γιατι ρε παιδια πατατε πανω σε βρεγμενη λαδομπογια,ενταξει τυχαια θα μου πεις ,οποιο λαστιχο και να φορας το ιδιο θα γινει.

kodou

Σιγουρα ειναι κατα λαθος αλλα εχω την εντυπωση οτι με καποια αλλα λαστιχα (με μηχανη φιλου) δεν το εκανε τοσο εντονα.. :scratchchin:

jokey

Διαγράμμιση βρεγμένη όπως και η γλίτσα = κίνδυνος θάνατος για μένα με ότι λάστιχο και να είναι σε ότι κατάσταση και να είναι
ʼλλωστε δεν είναι λόγος αυτός για να δεις αν ένα λάστιχο είναι καλό
Επίσης το αν γλιστρίσει πάνω στην διαγράμμηση παίζουν πολλά ρόλο όπως κλίση ταχύτητα κατάσταση διαγράμμισης , πόσο ζεσταμένο είναι το ελαστικό
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

desmond

Λοιπόν αν και δεν συμπεριφέρονται όλες οι μηχανές το ίδιο στη βρεμένη διαγράμιση και το λέω από πρώτο χέρι αυτό, βγάζοντας το από παράγοντα,
τα pirelli sport demon είναι μια χαρά γιατί σε ακόμα και σε γλίτσα δεν μου γλυστρούσε τόσο ώστε να με τρομάξει.
γενικά πλαγιάζουν και εύκολα και έχουν την ίδια αίσθηση είτε είσαι στις 90 μοίρες από το έδαφος είτε στις 45
(για να σας προλάβω, όχι δεν πήρα μοιρογνωμόνιο αλλά έχω γείρει αρκετά πιστεύω >:D)
μιλάω πάντα για εκτός πόλης που έχει δρόμο και όχι γυαλί
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi

jokey

Φορούσα τα tourance Metzeler που θεωρούνται τα καλύτερα τουριστικά λάστιχα για africa.Έχω πάει Αράχωβα για καφέ.Έχω φάει βροχή με τον κουβά στο ανέβασμα, το μηχανάκι βράχος
Σταματάω να στεγνώσω όπως είπα Αράχωβα και να πιω και έναν καφέ.Φεύγω μετά από κάποια ώρα περνάω τους Δελφούς, κατεβαίνω Ιτέα περνάω την Ιτέα και αφού βγήκα αρκετά έξω από την Ιτέα κατευθύνομαι για Γαλαξίδι (έχω κάνει δηλαδή χιλιόμετρα για να ζεσταθεί το λάστιχο) σε μια ανηφόρα ανοίγω το γκάζι να κάνω προσπέραση σε ένα φορτηγό και μου κάνει ένα δίπλωμα τρελό παρόλο που ήμουν και δικάβαλος.Το μάζεψα το μηχανάκι αλλά τα χρειάστηκα λίγο
Γι'αυτό σου λέω με την γλίτσα δεν ξέρεις ποτέ.Μετά από τόσα χιλιόμετρα σε βροχή την πάτησα σε βρεγμένο δρόμο απλά και μόνο με το άνοιγμα γκαζιού.(ούτε βαρύ χέρι έχω, ούτε καλπάζουν τίποτα άλογα όταν ανοίγει το γκάζι του Αφρικα)
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ

snipereps

Eβαλα χθες τα bridgestone bt090.... δεν ταχω δει ακομα σε βρεγμενο... αλλα σαυτα τα 240 χιλιομετρα που χω κανει απο χθες και σε πολη και εγνατια και επαρχιακο  :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo: ΤΑ ΣΠΑΝΕ!!! ας παταν καλα και σε γλυτσα-βρεγμενο και ενταξει... λαστιχαρα!!! Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας  :grouphug:

freethan

Με'γειες! Και τι να ευχηθούμε ; Καλοφόρετααααα ! :D

itom32

Παράθεση από: snipereps στις Σεπτεμβρίου 21, 2010, 10:54:32 ΜΜ
Eβαλα χθες τα bridgestone bt090.... δεν ταχω δει ακομα σε βρεγμενο... αλλα σαυτα τα 240 χιλιομετρα που χω κανει απο χθες και σε πολη και εγνατια και επαρχιακο  :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo: :yoohoo: ΤΑ ΣΠΑΝΕ!!! ας παταν καλα και σε γλυτσα-βρεγμενο και ενταξει... λαστιχαρα!!! Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας  :grouphug:
Mε γειες,με πολλα και ασφαλη χιλιομετρα :beerchug:

klab

Παράθεση από: desmond στις Αυγούστου 29, 2010, 01:46:05 ΜΜ
Με ΄γειές λοιπόν και περιμένουμε feedback μετά τα πρώτα 300 χιλιόμετρα :P
Τώρα που βάρεσα καμιά 500αρια+ χλμ να πω για τα Michelin Pilot Active......τα καλύτερα !!!
Ωραιότατο λάστιχο φρενάρει σαν διάολος στον στεγνό (φρενάρισμα πανικού 3 φορές) και στον βρεγμένο (έφαγα μία ψιλή μπόρα) μία χαρά κανένα πρόβλημα αλλά πήγαινα και σιγά.
Εκείνο που βελτιώθηκε θεαματικά είναι το στρίψιμο, σχεδόν επιτόπου στρίβω σαν παπί και η άμεση αλλαγή κατεύθυνσης, με την σκέψη στρίβει το άτιμο.
Βέβαια όλα αυτά είναι λογικά καθώς το λάστιχο είναι ολοκαίνουργιο και φρεσκο-ζυγοσταθμισμένο, όπως και ότι έπεσα στις μαμά διαστάσεις και απέκτησα μεγάλη ευελιξία.
Εδώ θα σταθώ στα παιδιά που φώναζαν να μην βάλω 160άρια λάστιχα πίσω και να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ  :beerchug:
Ωραίο σε εμφάνιση το 160άρι (γιατί για αυτό το ήθελα) αλλά όταν ανεβαίνεις πάνω σε νοιάζουν άλλα πράγματα.

desmond

sniper μεγεια.

Λοιπόν, για ασφαλή συμπεράσματα νομίζω πρέπει να έχουμε 2-3 μηχανές με διαφορετικά λάστιχα αλλά καινούρια όλα για να βλέπουμε διαφορές.
Πράγμα απίθανο.  :(
DuckSeason Development Team
Software for Android Platform
http://www.duckseason.mobi