Λάδωμα αλυσίδας

Ξεκίνησε από Rough, Νοεμβρίου 11, 2020, 06:14:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Rough

Καλησπέρα αδέρφια. Θα θέλω να κάνω μια απλή ερώτηση για γνώμες. Ποια πιστεύετε ότι είναι αι η καταλληλότερη μέθοδος λαδωματος αλυσίδας. Με σπρέι η με έλαιο και σιγά σιγά να το ρίχνω στην αλυσίδα

JEPE

Προσωπικά βάζω σπρέι!το καθάρισμα που κάνω με παραφινέλαιο και γίνεται χαμός που να απλώσω και την βαλβολινη!!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ποντιος χρηστος

Σπρέι αλυσίδας λιπαντικό racing CASTROL 400ml          10 <ευρώ
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

panosp25

Καθαρισμα με παραφινέλαιο, ξέπλυμα, στεγνωμα και σπρει αλυσιδας WD40

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Alex400

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο . [panosp25]  ;)

jah

Το πιο σημαντικό είναι να μην παραλήψεις το πρώτο σκέλος από αυτό που είπαν οι προλαλήσαντες. Το σωστό καθάρισμα!! Ότι και να βάλεις για λίπανση, αν υπάρχει χώμα και υγρασία, μόνο κακό θα κάνεις.

Ποντιος χρηστος

 8) συμφωνώ  αλλά ο τίτλος  ειναι λάδωμα αλυσίδας.
.ο πόντος ζει.
ο πυρετος καζαντζιδης

Rough

Το παραφινελαιο δεν καταστρέφει τα o-ring ; είχα διαβάσει κάποτε στο Τέξας για κηροζίνη ότι είναι καλή και δεν τα χαλάει. Δώστε μου τα φώτα σας και αν θα επιλέγατε κηροζίνη/παραφινελαιο η ειδικό σπρέι καθαρισμα τις αλυσιδας

panosp25

Το παραφινέλαιο ειναι σαν το καθαρό πετρέλαιο. Δεν κανει ζημια στα στα ελαστικά μερη. Παραφινέλαιο εχει σαν βαση και το WD40. Κηροζίνη δεν έχω δοκιμάσει προσωπικα.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Πανο ποια ειναι η αποψη σου για το διηλεκτρικο γρασο σιλικόνης για χρηση προστατευτικου ελαστικών μερών / ορινγκ/μεμβρανες κλπ?
Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.

panosp25

Γενικά το γρασσο σιλικόνης συνιστάται για προστασία ελαστικών μερών. Προτείνεται κι απο τη HONDA. Τώρα το διηλεκτρικό εφόσον προορίζεται για χρήση σε φισες, επαφές, καλώδια κλπ δεν νομιζω να εχει πρόσθετα που να προκαλούν διάβρωση. Γνώμη μου...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Spyros.L

Καθε φορα που αναβαλλουμε τη μαχη,
ειναι ωφελος του αντιπαλου.