ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΊΑ

Ξεκίνησε από Κρις Β, Ιουλίου 08, 2020, 02:28:59 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ammo77

Γεια σου κι από έμενα,
Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα σε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά και θα έπαιρνα ένα κοντέρ (έστω και σπασμένο)  θα το έβαζα πάνω να δω τι θα δείξει, ή ακόμα καλύτερα αν κάποιος κοντά σου έχει καβάντζα και αν έβλεπα το ίδιο (που δεν νομίζω) θα πήγαινα παρακάτω στο ψάξιμο, γιατί ανεβάζει.
Το ηλεκτρονικό θερμόμετρο σίγουρα θα σου δώσει μια ένδειξη αλλά θέλει να βάλεις κάτι καλό μην πάρεις κάποιο που δεν έχει δοκιμάσει κάποιος κι έχεις τα ίδια αποτελέσματα! Για τον λόγο αυτό πάνε στα εκ του ασφαλούς,
Ή μαμά ορίτζιναλ για τεστ
Ή ηλεκτρονικό τεσταρισμένο ότι δουλεύει και ότι ταιριάζει για εύκολη τοποθέτηση!!!
Τώρα θα σου έλεγα και κάτι πολύ πιο άμεσο, μια μέτρηση με θερμόμετρο υπερύθρων νομίζω θα βοηθούσε για ένα άμεσο και γρήγορο αποτέλεσμα....

Harlock

Λοιπον νομιζω εχουν ηδη ειπωθεί τα κλασσικα και δεν καθησα να τα διαβάσω ολα. Απλα να προσθέσω επειδη ετυχε σε συντοχο, να ανεξεις την αντλια να δεις οτι η φτερωτη δεν εχει διαλυθει απο τη σκουρια.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk


Κρις Β

Φτερωτη εννοεις το ανεμιστηρακι στο πισω μερος του ψυγειου σωστα;;
V. K.

wolfi

Παράθεση από: Κρις Β στις Ιουλίου 13, 2020, 08:47:09 ΠΜ
Φτερωτη εννοεις το ανεμιστηρακι στο πισω μερος του ψυγειου σωστα;;


Τσούκ.....

Εννοεί αυτό (το πάνω κομμάτι στην φωτο)


Κρις Β

Παιδια για να ανοιξω την φτερωτη αλλα και τον θερμοστάτη πρεπει να αδειασω τα παραφλου;; επισης η αντλια νερου και η φτερωτη ειναι το ίδιο πράγμα;; σορρυ για τις ερωτήσεις αλλα πρωτη φορα ασχολουμαι με το συγκεκριμένο θεμα
V. K.

giannis_t

Ναι θα αδειάσει το παραφλού υποχρεωτικά. Στην ουσία η τάπα είναι σε αυτό το καπάκι.
Νομίζω αντλία λέμε όλο το κομμάτι με το καπάκι του αλλά ναι η φτερωτή είναι πρακτικά η αντλία.
Επίσης θα χρειαστείς λογικά μετά ένα καινούργιο oring για να την κλείσεις. Δεν χρειάζεται να είναι της Χόντα. Αν πας σε μαγαζί με είδη στεγανοποίησης ζητά ένα oring για θερμοκρασίες (όχι απλό) σε διάσταση 74.5Χ2 σύμφωνα με το parts manual. (Λογικά θα σου δώσει 74 η 75 είναι οκ)

Sent from my Nokia 7.2 using Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

Κρις Β

Σας ευχαριστώ πολυ ολους θα κοιταξω οτι μπορω ελπίζοντας να μην τρεχω παλι με τίποτα σοβαρο.. Θα σας στείλω νεοτερα τα φιλιά μου
V. K.

JEPE

Βασίλη κοίταξες για τα καλώδια που λέγαμε προχτές;;

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κρις Β

Jepe το βιντιλατερ δουλεύει κανονικα τελικα μα για καποιο λογο με βαση το κοντερ δεν παίρνει εμπρός οπότε παίζει και να μην φτανει στους 100 βαθμούς που λέει το κοντερ η οτι εχειβλαλησεινο θερμοστατης... Τα νευρα μου τα χαπια μου και ένα ταξι να φυγω ☺️
V. K.

giwrgos96

Παράθεση από: Κρις Β στις Ιουλίου 14, 2020, 08:12:06 ΠΜ
Jepe το βιντιλατερ δουλεύει κανονικα τελικα μα για καποιο λογο με βαση το κοντερ δεν παίρνει εμπρός οπότε παίζει και να μην φτανει στους 100 βαθμούς που λέει το κοντερ η οτι εχειβλαλησεινο θερμοστατης... Τα νευρα μου τα χαπια μου και ένα ταξι να φυγω
Έχεις τσεκαρει ότι βαλβιδα που δίνει την εντολή στο βεντιλατερ για να πάρει μπρος δουλεύει?εννοώ εκεί που πάει και μπαίνει η φισα του βεντιλατερ αυτή βαλβίδα?είχα πάθει το ίδιο και ανέβασε θερμοκρασία παραπάνω γιατί δεν άνοιγε το βεντιλατερ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


zi

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Ιουλίου 09, 2020, 09:30:35 ΠΜ
Χαίρετε ,, αρχικά μιας και από ότι κατάλαβα υπάρχει η πιθανότητα να μην έχεις σωστή ένδειξη λόγο τον κινέζικων οργάνων , θα πρέπει να βρεις ένα ψηφιακό θερμόμετρο και ανά διαστήματα να βλέπεις τις τιμές (θα έχεις πάλι μια απόκλιση μικρή ) .
Επίσης ένα εύκολο τσεκ που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις όπως σου γράφουν πιο πάνω εάν λειτουργεί το βεντιλατερ του ψυγείου ,την διαδικασία δοκιμής την αναφέρουν πιο πάνω και είναι ιδιαίτερα απλή ... Εάν είχες θέμα με θερμοκρασία και λειτουργεί σωστά η εντολή για να ανοίξει το βεντιλατερ τότε θα σου άνοιγε συνέχεια ,, οπότε ή είναι λανθασμένη η ένδειξη σου τώρα ή δεν σου λειτουργεί σωστά και το βεντιλατερ..
Επίσης το να ανεβάσει σε απόσταση 4-5 χλμ εως και 80 η και 95 βαθμούς όσο έχει έξω ζεστή (35 βαθμούς +) είναι φυσιολογικό ειδικά εάν είσαι εντός κίνησης ,
Κάποιοι από εδώ στο φόρουμ έχουμε τοποθετήσει έξτρα ψηφιακό θερμόμετρο και οι εναλλαγές που βλέπω εγώ στο δικό μου είναι πολύ θεαματικές , όταν κινούμαι σε πορεία εκτός πόλης δεν ανεβαίνει πάνω από 85 ,, εντός πόλης βεαν σταματήσω σε ένα φανάρι και έχει ζέστη θα πάει εύκολα από τους 80 στους 95 ίσως και παραπάνω ..
Πριν μπεις σε διαδικασία να ψάχνεις δαίμονες , πρέπει να δεις τα απλά που αναφέρονται πιο πάνω , έπειτα υπάρχει μια σειρά εργασιών ώστε να εξακριβωθεί τι φταίει εάν όντως έχεις θέμα : 1 αλλαγή αντιψυκτικου και καθαρισμός κυκλώματος (χωρίς χημικά)
2 καθαρισμός και έλεγχος θερμοστάτη .
3 έλεγχος αντλίας (τρομπας) νερού .
ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠʼΝΩ ΥΠʼΡΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚʼ ΠΟΣΤ ΣΤΟ φόρουμ .

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εργαλείοοοοο ο φίλος

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

zi

Εγώ θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τις οδηγίες του ψυκτικου κυκλώματος όπως λένε οι φίλοι σε πρώτη φάση. Αλλά πριν ξεκινήσεις διάβασε το ποστ για το κύκλωμα ψύξης. Εδώ στο φόρουμ θα βρεις σχεδόν τα πάντα κ ότι δεν βρεις είμαι σίγουρος ότι η οικογένεια εδώ μέσα θα σε βοηθήσει

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...ΔΗΛ ΕΜΕΝΑ...

JEPE

Για να μην ανοίγω νέο θέμα παραθέτω και γω το δικό μου πρόβλημα!πριν λίγο καιρό παρατήρησα ότι έχανα υγρά από το ψυγείο θερμοκρασίες δεν ανέβαζε σε τρελά επίπεδα απλώς έπρεπε να συμπληρώνω!ψάχνοντας βρήκα ότι έχανε από το σημείο της ταπας!έκατσα λοιπόν σήμερα και  είδα ότι και   στο κολάρο που πήγαινε στην τρόμπα νερού ήταν κρύο ενώ τα πάνω ήταν ζεστα! Έλυσα λοιπόν όλο το ψυγείο  μήπως είναι πουθενά βουλωμένο!το αποτελεσμα ήταν ότι η βάση της τάπας είχε σπάσει με αποτέλεσμα να τρέχουν τα νερά και ο θερμοστάτης είχε κολησει!ευτυχώς είχα εφεδρικο και έβαλα αλλά τον θερμοστατη τον έλυσα και δουλεύει άνευ για την ώρα!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κρις Β

Παιδια γειά σας τελικα ηταν η βαλβιδα θερμοστατη αυτη που φυσωνει το καλωδιο του βεντιλατερ μαλλον κολλημενη... Εγω επειδη εφευγα ταξιδι και φοβομουν εβαλα καλωδιωση και με διακοπτη για το βεντιλατερ στο χέρι ολα καλα για την ώρα θα σας ενημερωσω μολις αλλαξω και την βαλβιδα θερμοκρασίας.. Ευχαριστώ ολους σας για την τεραστια βοηθεια σας
V. K.