Πλακετα πισω απο το στροφομετρο!

Ξεκίνησε από snipereps, Μαΐου 13, 2011, 01:16:17 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

snipereps

Ειχα την απορια χθες και ειπα να σας ρωτησω μηπως κανενας το θυμαται για πιο λογο υπαρχει και μηπως πρεπει και αυτην να την αντικαταστησουμε... αν εχει δηλαδη σχεση με τον κοφτη με το στροφομετρο ή κατι τετοιο...
Α, επισης διαβασα στο 400greybikes φορουμ οτι η αντισταση πρπει να ειναι 2kΩ, για ολα τα υπολοιπα μοντελα δηλαδη τοσο την ειχε, γιατι για εμας δεν ειχε, Και ρωτησα εναν φιλο ηλεκτρονικο και μου ειπε οτι δεν παιζει ρολο αυτο το 1.5 με το 2 δηλαδη γιατι ετσι κι αλλιως η πλακετα αυτη που αντικαθιστουμε εχει διοδο και ειναι πολυ μεγαλη η αντισταση της.... 4 MΩ νομιζω την μετρησαμε

siloo

η πλακετα πισω απο το στροφομετρο ειναι για τα λαμπακια.
η αντισταση που εχω βαλει εγω στη πλακετα του κοφτη που ειναι πισω απο το κοντερ εναι 1,5 ωμ κ δουλευει μια χαρα.

snipereps

1.5 ohm τόσο μικρή? Ή kohm γιατί  αν δουλευει καλά με την μικρή και με την μεγάλη και με την πιο μεγάλη την 2άρα που έβαλα εγώ τότε τι παίζει μαυτήν την αντίσταση? Και τι είναι αυτό που επηρεάζει αυτή η αντίσταση στην ηλεκτρονική? Μήπως μακρόχρόνια χαλάμε την ηλεκτρονική μας? ???

siloo

ναι 1,5 κιλο ωμ εννοουσα.... δεν πρεπει να υπαρχει θεμα με την ηλεκτρονικη... αν ηταν να γινει κατι θα γινοταν με το που το βαζαμε πιστευω. ε ρωτα κ κανενα μηχανικο αν θες.
παντως κ εγω που τον εχω βγαλει να πω την αληθεια δεν εχει τυχει να παω ποτε με τοσα πολλα, ειναι πολυς ο αγερας... μια φορα μονο στην αττικη αν θυμαμαι καλα τα περασα τα 180 αλλα και παλι οχι για πολυ ωρα... οτι τα παει παντως τα παει κ ειδικα αν πεσεις ολοκληρος πανω στο νεποζιτο για μην εχει αντισταση αερα τα παει σχετικα ευκολα για 400 κυβικα.

snipereps

Οτι πάει πάνω από 180 είναι δοκιμασμένο.αλλά εγώ και χωρίς αντίσταση που το δοκίμασα και χωρίς να είναι καν ενωμένα τα καλωδια και με απλώς ενωμένα καλωδια, ίδια βλέπω οτι πάει! Είτε τρέχω είτε πάω αργά. Όσο είχα το ραγίσμενο πλάκετακι του κοφτη υπήρχε πρόβλημα... Γιαυτό αναρωτιέμαι και στο προς τι η χρήση της αντίστασης? Κάτι έχει σχέση με την ηλεκτρονική! Δν γίνετε αλλιώς. Απλά δν μπορώ να το καταλάβω...

siloo

εγω οταν ειχα βγαλει τελειως την πλακετα εκανε κατι περιεργα δεν δουλευε σωστα. μολις εβαλα την αντισταση ολα οκ. τωρα τι να πω... λογικα ομως δεν θα πρεπει να δουλευει σωστα χωρις καθολου πλακετα η αντισταση διοτι το ρευμα που επιστρεφει στην ηλετρονικη δεν ειναι σωστο. απο λογικη και μονο το λεω ετσι, αν κανω λαθος διρθωστε με!

:offtopic:

http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=3175.0

:offtopic:


snipereps

ναι αλλα ετσι κι αλλιως η αντισταση απο το πλακετακι ειναι πολυ μεγαλη γιατι ειναι με διοδο, κατι τετοιο δηλαδη καταλαβα.
παντως και αλλοι εδω μεσα το επαληθευουν αυτο που λες με την αντισταση και τα τρελα. δεν μπορω να καταλαβω γιατι εμενα δεν τα εκανε...  ???
τι να πω? εγω παντως τωρα λεω να βγαλω ενετως την αντισταση των 2κΩ που εχω βαλει λογο του αγγλικου σαιτ και να ενωσω απλα τα καλωδια για καποιο καιρο να το ξαναελεγξω...
και μετα απο αυτο θα δοκιμασω και με χωρις να ειναι καν ενωμενα για καμια κατοστη χμ παλι να δω και  αν παιξει διαφορα στην καταναλωση εκτος των αλλων. αναμενουμε λοιπον... :)

siloo

να κανω μια υποθεση??? μηπως εχεις αλλαγμενη ηλεκτρονικη??? κατι ειχαν παρει τα αυτια μ για τετοια μοντα.. μηπως  ο προηγουμενος???

snipereps

To έχω σκεφτεί και γω και την ελέγξα μαμά χοντα είναι. Τωρα αν είναι από πιο παλιό μοντέλο δν το ξέρω.Παίζει δηλαδή το  θέμα αυτό με την αντίσταση να είναι μόνο στα μοντέλα με ΤΡς? αλλά γιατί να αλλάξεις ηλεκτρονική? Πως μπορεί να σου χαλάσει η αρχική?

kostasd

Καλησπερα παιδια,
Γραφω σε αυτο εδω το παλιό thread για να μην ανοιγουμε αλο και να ειναι η πληροφορία μαζεμένη!

Σε αυτο το μικρο πλακετακι τι χρειαζεται και εχει ολα αυτα τα εξαρτήματα? τρια led και τρεις αντιστασεις και θα τελειώνε το παραμυθι!

δεν μου δουλευουν τα τρια led καθολου και ψάχνω να δω τι γίνεται!

Εχουμε κανενα σχηματικο?

ευχαριστώ



panosp25

Ποια 3 led? Σχηματικό για αυτα δεν υπάρχει.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


kostasd

Παράθεση από: panosp25 στις Μαΐου 04, 2021, 08:50:49 ΜΜ
Ποια 3 led? Σχηματικό για αυτα δεν υπάρχει.

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μιλαω για το πλακετάκι που καταλήγουν τα led stand, temp και oil!

panosp25

Τι εννοείς δεν δουλεύουν; Όταν ανοίγεις τον διακόπτη, το oil πρέπει να ανάβει. Το stand ανάβει οταν έχεις ανοιχτό το πλάγιο stand. Το temp δεν θέλεις να ανάψει...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


kostasd

Παράθεση από: panosp25 στις Μαΐου 04, 2021, 09:55:38 ΜΜ
Τι εννοείς δεν δουλεύουν; Όταν ανοίγεις τον διακόπτη, το oil πρέπει να ανάβει. Το stand ανάβει οταν έχεις ανοιχτό το πλάγιο stand. Το temp δεν θέλεις να ανάψει...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για το temp προφανως και δεν θελω να αναψει!

αλλα για τα αλλα δυο με σβηστο κινητηρα δεν αναβει το OIL και με κατεβασμενο το stand δεν αναβει to stand

JEPE

Παράθεση από: kostasd στις Μαΐου 05, 2021, 05:29:14 ΜΜ
Παράθεση από: panosp25 στις Μαΐου 04, 2021, 09:55:38 ΜΜ
Τι εννοείς δεν δουλεύουν; Όταν ανοίγεις τον διακόπτη, το oil πρέπει να ανάβει. Το stand ανάβει οταν έχεις ανοιχτό το πλάγιο stand. Το temp δεν θέλεις να ανάψει...

Στάλθηκε από το Lenovo K33a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

για το temp προφανως και δεν θελω να αναψει!

αλλα για τα αλλα δυο με σβηστο κινητηρα δεν αναβει το OIL και με κατεβασμενο το stand δεν αναβει to stand
Για το Σταντ κοίτα το καλώδιο  πρώτα μήπως έχει κοπεί η έχει βρωμιά και δεν κάνει επαφή και αν ανοίξεις το καπάκι από το κοντέρ θα δεις τα λαμπάκια μήπως είναι καμένα!

Στάλθηκε από το Redmi 7A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk