Εξάτμιση στο CB (IIN)

Ξεκίνησε από microvios, Δεκεμβρίου 22, 2014, 04:50:10 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

microvios

Μετά από δύο αναγνωριστικές επισκέψεις στην Dragon (https://www.facebook.com/DragonBySpring?fref=ts), σήμερα, ήταν η μεγάλη μέρα! Η παλιά μαιμουδιά αντικαταστάθηκε από το χταπόδι που παρουσίασα στις προηγούμενες σελίδες και ένα τελικό που φτιάχτηκε ειδικά για την περίπτωση.

O Χριστόφορος και ο Αλέξανδρος (πατέρας & γυιός) στη DRAGON ʼψογοι. Φοβερή δουλειά, μεράκι και προσοχή. Τους ευχαριστώ πραγματικά γιατί το μηχανάκι μεταμορφώθηκε.

Στο δρόμο δείχνει να "ανοίγει" πιό εύκολα, ανεβάζει στροφές πιό γρήγορα και "αρπάζει" με το γκάζι καλύτερα. Ομολογώ πως κάνει πολύ περισσότερη φασαρία, αλλά σκέφτομαι να το δοκιμάσω για λίγο, πρίν αποφασίσω να βάλω σιγαστήρα. Τουλάχιστον θα με ακούνε σίγουρα οι δεσποινίδες που μιλάνε στο κινητό ενώ οδηγουν!

Οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους.





















It ain't over till it's over

microvios

Για να μήν ξεχνιώμαστε, πώς ήταν πρίν και πως είναι τώρα.



Το παλιό χταπόδι/τελικό ήταν χάλια!



It ain't over till it's over

itom32

Με γειές!!Απο ήχο Αντώνη;;Για πες...Πάντως για τις παραπάνω εξατμίσεις όπως και κάθε τι Κινέζικο ή Δρακοκινέζικο  και αν και είμαι πιστός οπαδός των oem αντ/κων και δεν υπάρχει περίπτωση να επέλεγα κατι άλλο,θα ήμουν πολύ πολύ επιφυλακτικός.

microvios

ΒΡΟΥΥΥΥΥΥΥΜ!!!! ΒΡΟΥΥΥΥΥΜΜΜΜ.  Μπρτττττττ! Μπρρρρτττττ!!!!
It ain't over till it's over

itom32

Φωνακλάδικια την ακούω,να κάνεις κάτι γι' αυτό  :P

alkiviadis

Αντώνη,γιατί έχεις το παλιό ακόμα καπάκι?νόμιζα ότι θα έιχες βρεί άκρη μέχρι τώρα.

microvios

Παράθεση από: alkiviadis στις Μάρτιος 06, 2015, 11:02:35 ΠΜ
Αντώνη,γιατί έχεις το παλιό ακόμα καπάκι?νόμιζα ότι θα έιχες βρεί άκρη μέχρι τώρα.

Αλκιβιάδη, το καπάκι είναι έτοιμο, με φλάντα, ρουλεμάν, τσιμουχάκια, κομπλέ. Περιμένω να φτάσω τα χιλιόμετρα για αλλαγή λαδιών για να τα κάνω μαζί, να μήν πετάω άδικα λεφτά. Σε 875 χλμ από τώρα! Κοντός ψαλμός αλληλούια.
It ain't over till it's over

microvios

Παράθεση από: itom32 στις Μάρτιος 06, 2015, 06:46:53 ΠΜ
Φωνακλάδικια την ακούω,να κάνεις κάτι γι' αυτό  :P

Έτσι είναι! Θυμίζει μπολντόρια με devil που χάζευα στη νεότητά μου. Η αλήθεια είναι πως είναι ΠΟΛΥ ωραίος ο ήχος αλλά δυνατός για τα γούστα μου (και τα αυτιά μου). ʼσε που φοβάμαι πως δεν περνάω ΚΤΕΟ με τίποτα. Έχω συννενοηθεί όμως με τα παιδιά στην DRAGON και θα πάω να πάρω το σιγαστήρα που μου είχαν πεί από την αρχή να βάλω και εγώ θεώρησα πως δεν τον χρειαζόμουν. Νεώτερα μόλις τον παραλάβω (μας πρόλαβαν οι βροχές!).
It ain't over till it's over

stam

Καλα για το κτεο δεν νομίζω να χεις θέμα, ο έλεγχος που κάνουν ειναι για τα ματια του κόσμου. Εμενα μονο απο το φρενόμετρο την περασαν τον Γεναρη που την πήγα. Παλι καλα που έδωσα μόνο 10 ευρώ γιατι την πρωτη φορά που την είχα περασει είχα δωσει 35 ευρω αν θυμάμαι καλα για αυτον τον εξονυχυστικο ελεγχο. Πραγματικα τότε είχα νιώσει οτι ήταν απο τα πιο πεταμενα λεφτα που ειχα δώσει ποτε. 

jah

Το ΚΤΕΟ ειναι απλα μια αστεια και παραλληλα ταγικη ιστορια!! Πρωτη φορα την πατησα και εδωσα 40€!! Πριν λιγες μερες εδωσα 25€, που και παλι μου φανηκε σαν να πεταω τα λεφτα μου απ' το μπαλκονι!! Δεν ελεγχθηκε τιποτα!! Μονο καυσαερια και καπως τα φρενα (και λεω καπως γιατι ετσι οπως ειδα τον ελεγχο μου φανηκε πολυ λαθος οτροπος που φρεναρε ο τυπος.) Παρ' ολ' αυτα, το μηχανακι πλεον στο χαρτι του ΚΤΕΟ γραφει 5 dB(A) λιγοτερα απ το παλιο!! (Πολυ αστειο που το βλεπω, καθως η εξατμιση κανει πολυ περισσοτερο θορυβο, ακομα κι απο περσυ!) Οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ακομα κι αν πας χωρις τελικο..

stam

Σου μέτρησαν καυσαέρια? Εγω την πρώτη φορα τους ζήτησα από μονος μου να τα μετρήσουν για να έχω μια εικόνα και μου είπε δεν γινεται δεν με αφήνει το σύστημα να το κάνω και οτι καυσαερια μετράνε μόνο στις καινούριες. Τραγικό.

J053F

Παράθεση από: jah στις Μάρτιος 07, 2015, 08:04:20 ΜΜ
...Παρ' ολ' αυτα, το μηχανακι πλεον στο χαρτι του ΚΤΕΟ γραφει 5 dB(A) λιγοτερα απ το παλιο!! (Πολυ αστειο που το βλεπω, καθως η εξατμιση κανει πολυ περισσοτερο θορυβο, ακομα κι απο περσυ!) Οποτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ακομα κι αν πας χωρις τελικο..

Η όλη διαδικασία είναι ανέκδοτο: Στη δική μου μέτρησαν το θόρυβο στη ράμπα της εξόδου, που "έβλεπε" σε τμήμα της Ε.Ο.
Αντε να πείσεις ότι η μέτρηση επηρεάζεται μόνο από το θόρυβο της εξάτμισης και όχι όλου του περίγυρου...
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

xrhstos

κτεο....χαχχα  εμενα ο διθεν υποτιθέμενος ελεκτης με ρωτησε αν τα φρενα μου εχουν abs και του λεω ναι εχουν.,ενω ειχα στραβούς δισκους.για καληνύχτες ειναι... :D

jah

Καλα, εγω λογω ειδικοτητας δεν υπηρχε περιπτωση να τους αφησω να μου μετρησουν θορυβο, γιατι πολυ απλα δεν ξερει ΚΑΝΕΝΑΣ να μετραει ενα μηχανημα για τη σταθμη θορυβου του.. Οποτε το αποτελεσμα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ λαθος!! Μου θυμιζει τα μπατσονια που μετρανε τα μαγαζια με μη καλιμπραρισμενα οργανα σε οτι θεση τους βολευει..

microvios

Παράθεση από: xrhstos στις Μάρτιος 08, 2015, 07:17:39 ΠΜ
κτεο....χαχχα  εμενα ο διθεν υποτιθέμενος ελεκτης με ρωτησε αν τα φρενα μου εχουν abs και του λεω ναι εχουν.,ενω ειχα στραβούς δισκους.για καληνύχτες ειναι... :D
Καλό! Μπορεί να μου χρειαστεί και μένα, αν δεν έχω μέχρι τότε αλλάξει τους δικούς μου!
It ain't over till it's over