Εξάτμιση και θόρυβος.

Ξεκίνησε από toteras, Νοεμβρίου 03, 2013, 06:32:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

toteras

Παίδες καλησπέρα...
Θα ήθελα τα φώτα σας γιατί ετοιμάζομαι για μεγάλο τσακωμό και πρίν ξεκινήσω θα ήθελα τις γνώμες σας σαν παλιότεροι και πεπιραμένοι. Τα πράγματα έχουν ως εξής: όταν πήρα το Souper Four (πρίν ´ενα χρόνο περίπου) φόραγε εξάτμιση αγνώστου προελεύσεως όχι μαμά η οποία έκανε τρελό θόρυβο. Τον καιρό εκείνο δεν με ένοιαζε και πολύ να πω την αλήθεια μου και επίσεις δεν περίσευαν και τα φράγκα για αλαγή. Πρίν κανά εξάμηνο, αρχές ιουνίου δλδ και με αφορμή ταξιδάκι αναψυχής μου πήρε τα αυτιά και μέσα απο το κράνος και έτσι αποφάσισα να την αλλάξω. Μαζεψα λευτά λοιπόν και μετά απο αναζήτιση στο ιντερνέτ επισκέφθικα τον Παπαγιάννη στον Πειραιά μιας και τον πρότεινα πολοί. Του εξέφρασα την επιθυμία μου για μια αθόριβη εξάτμιση και μου εξίγισε οτι τελείος αθοριβη δε γίνετε αλλά μια καινούρια δεν θα είναι σαν αυτή που είχα αλλά θα κάνει ενα ωραίο γουργουρητό με τον σιγαστήρα. Πίστεψα τα λεγόμενα του και αφού σημφωνίσαμε και την τιμή έγινε η αλλαγή. Όντως όπως μου τα είπε έτσι και εγιναν τα πράγματα. Ωραίος ήχος απο την εξάτμιση με χαμιλή ένταση ακριβώς όπως ηθελα. Σιγά σιγά όμως με το πέρασμα του χρόνου ο θόριβος αυξήθικε τόσο που έχει φτάσει σήμερα στο ίδιο επίπεδο με την παλιά να μου πέρνει τα αυτία δλδ και να έχω γίνει εισπράκτορας μούτζας και βρισιάς. Ερωτώ λοιπόν τις πταίει; Μήπως το φενόμενο οφείλεται σε κάποιο θέμα της μοτό μου η είναι θέμα καθαρά της εξάτμισης οπότε πάω στο Παπαγιάννη και του την τρίβω στη μούρη; Και θα του την τρίψω στη μούρη γιατί και τα 150€ που έσκασα δεν είναι λίγα για τις μέρες μας ούτε μπορώ να τα δήνω κάθε εξάμηνο. Τι λέτε εσείς; Και συγνώμη για το τεράστιο ποστ.

stel89s

Καλησπερα φιλε.. Να πω για αρχη οτι δεν γνωριζω το συγκεκριμενο καταστημα.. Η εξατμηση ειναι δικια του πατεντα?? καινούργια η μεταχειρισμενη?? Μηπως τρυπισε πουθενα? Μηπως εφυγε ο σιγαστηρας? Υπαρχει περιπτωση να καηκε η μονωση η να μην ηταν σωστα δεμενη και να την εφτυνε σιγα σιγα απο πισω αλλα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα ειναι πολυ περιεργο. Η καλυτερη λυση και πιο φθηνή θα ηταν να βρεις μια σε καλη κατασταση μεταχειρισμενη μαμα ειναι η πιο ήσυχη...

toteras

Το καταστημα ισως το ξερεις σαν RaceTech και ειναι στον πειραιά. Η εξάτμιση ειναι καινουρια και την εβαλε μπροστα μου. Σιγουρα δεν εχει τρυπισει πουθενά οχι καποι που να φενετε τουλαχιστων αλλα αν τρυπισε μεσα σε 6 μηνες τοτε είναι σκαρτο πραμα. ο σιγαστηρας ειναι στη θεση του απ οσο βλεπω. Για το μονοτικο που λες δεν εχω ιδεα τι ειναι και πως μπορω να δω αν εχει φιγει. Σε ευχαριστω για την απαντιση σου. Ξεχασα να πω οτι η εξατμιση ειναι χειροποιητη οπως και η παλια οποτε αλαχτικε μονο το τελικο και οχι ο λαιμος.

itom32

Oσο μιλάμε για φτηνές λύσεις κάτω των 100ευρώ η λύση της μαμά είναι η πιο ήσυχη.Αφού όμως ελένξεις οτι είναι σε καλή κατάσταση.Δεν μας είπες ομως πιο μοντέλο sf έχεις;;Αν έχεις pb1,θα βρείς ευκολότερα την μονοκόματη που φοράει.Αν έχεις version r ή version s με την διαιρούμενη bold on(βιδωτή)τα πράματα είναι πιο δύσκολα.
Αν θελήσεις να αλλάξεις μόνωση και αυτό το τελικό που έχεις μπορεί να ανοιχτεί όπως το LPA του Snipereps σε αυτό το τόπικ:
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2326.15 σίγουρα θα έχεις χαμηλότερο κόστος.

toteras

Παράθεση από: itom32 στις Νοεμβρίου 03, 2013, 07:38:10 ΜΜ
Oσο μιλάμε για φτηνές λύσεις κάτω των 100ευρώ η λύση της μαμά είναι η πιο ήσυχη.Αφού όμως ελένξεις οτι είναι σε καλή κατάσταση.Δεν μας είπες ομως πιο μοντέλο sf έχεις;;Αν έχεις pb1,θα βρείς ευκολότερα την μονοκόματη που φοράει.Αν έχεις version r ή version s με την διαιρούμενη bold on(βιδωτή)τα πράματα είναι πιο δύσκολα.
Αν θελήσεις να αλλάξεις μόνωση και αυτό το τελικό που έχεις μπορεί να ανοιχτεί όπως το LPA του Snipereps σε αυτό το τόπικ:
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2326.15 σίγουρα θα έχεις χαμηλότερο κόστος.
ναι pb1 εχω αλλα το προβλημα μου ειναι οτι η εξατμιση ειναι καινουρια μονον 6 μηνων. δεν θελω και δεν θα επρεπε να χρειαζετε αλλαγη. οταν μπηκε πανω η εξατμιση ηταν πολυ καλος ο ηχος της και χαλασε μεσα σε 6 μηνες. δεν μου φενετε λογικο αυτο. και εσκασα 150 ευρουλακια + φπα οποτε δεν τη λεω και φτηνη λυση. απλα μου φενετε παραξενο να χαλασε σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα και γιαυτο ρωτω μηπως ειναι κατι το οποιο να εκανε κακο στην καινουρια εξατμιση.

J053F

Για εμένα το πιο πιθανό είναι πως η "γόμωση" της εξάτμισης με τη χρήση έχει φθαρεί.
Δες μήπως παίρνει επισκευή η εξάτμιση (ορισμένες aftermarket δίνουν τη δυνατότητα).
Μπορείς πάντα να το συζητήσεις και με το κατάστημα αγοράς.

Έχεις προσέξει να έχεις και διαφορά στην απόδοση της μηχανής; Η εξάτμιση παίζει σημαντικό ρόλο.

Στο δικό μου PB1 είχα μια Yoshimura (τελικό). Στο πρώτο service που της έκανα μου είπαν πως πρέπει να της κάνω "ανακατασκευή" επειδή το υλικό γέμισης είχε καεί από τα χρόνια χρήσης. Με τη πρώτη ευκαιρία της έκανα συντήρηση. Μου είπαν πως το υλικό είχε φυσικά "καεί" και υπήρχε πολλή σκουριά. Με όλα αυτά ήταν πολύ λογικό η μηχανή να είναι "φιμωμένη".
Μετά τη συντήρηση, ένιωθα σα να οδηγούσα άλλη μηχανή. Χωρίς να λεω ότι ανέβηκε η ισχύς της, σε όλο το φάσμα, ήταν σημαντικά πιο "νευρική".
Ποτέ δεν είχα όμως πρόβλημα με το θόρυβο, που απλά μετά τη συντήρηση έγινε ελαφρά πιο μπάσος.
CB400sf PB-1 FII-R (2010 - 2013)

klab

Έτσι που το λες σου κάηκε ο πετροβάμβακας, να πας στον Παπαγιάννη να του πεις τα παράπονα σου ώστε να στην επισκευάσει και πες του αν έχει καλύτερο υλικό να σου βάλει, με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Οι racetech πάντως "φημίζονται" για την φασαρία τους, μου κάνει εντύπωση που στην πρότειναν για ήσυχη.

trip238

Παράθεση από: klab στις Νοεμβρίου 03, 2013, 11:37:16 ΜΜ
Έτσι που το λες σου κάηκε ο πετροβάμβακας, να πας στον Παπαγιάννη να του πεις τα παράπονα σου ώστε να στην επισκευάσει και πες του αν έχει καλύτερο υλικό να σου βάλει, με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Οι racetech πάντως "φημίζονται" για την φασαρία τους, μου κάνει εντύπωση που στην πρότειναν για ήσυχη.

Συμφωνω με το Γιωργο. Ποιο μοντελο εβαλες αν επτρεπεται;;;

toteras

Παράθεση από: trip238 στις Νοεμβρίου 03, 2013, 11:55:07 ΜΜ
Παράθεση από: klab στις Νοεμβρίου 03, 2013, 11:37:16 ΜΜ
Έτσι που το λες σου κάηκε ο πετροβάμβακας, να πας στον Παπαγιάννη να του πεις τα παράπονα σου ώστε να στην επισκευάσει και πες του αν έχει καλύτερο υλικό να σου βάλει, με μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
Οι racetech πάντως "φημίζονται" για την φασαρία τους, μου κάνει εντύπωση που στην πρότειναν για ήσυχη.

Συμφωνω με το Γιωργο. Ποιο μοντελο εβαλες αν επτρεπεται;;;

Όπως ειπα δεν ηταν και τελειος αθορυβη αλλα ειχε ενα ωραιο μπασο γουργουρητο σε χαμηλο επιπεδο θορυβου. Με λιγα λογια ο κηνητηρας ακουγοταν ενω τωρα δεν ακουγετε καν απο τον θορυβο οπως εκανε και η παλια. Τωρα τη μοντελο ειναι θα σε γελασω.
Φιλε J053F οπως αναφερεις και εσυ το υλικο γεμισης στην εξατμιση σου ειχε καει απο τα χρονια χρησης, εγω την εχω 6 μηνες ολο κι ολο δεν μπορει να καει τοσο γρηγορα. Νομιζω.

itom32

Πάντως εαν είχα pb1 θα διάλεγα εξ αρχής αυτήν:
http://www.motosport.gr/default.asp?page=detailview&PID=207&makerName=HONDA
Eίναι πολύ ήσυχη και με πολύ καλή σχέση κόστους ποιότητας κατασκευής.Μάλιστα σχεδίαζα να τους ρωτήσω αν το ίδιο τελικό το βγάζουν και σε bold on έκδοση.Εάν δεν βγάλεις άκρη με αυτήν που αγόρασες η motosport είναι μια χαρά.
Αν το τελικό που έχεις ανοίγει,μπορείς να ζητήσεις απο τον προμηθευτή σου,να βάλει μόνωση καλύτερης ποιότητας,είναι απαράδεκτο να καεί σε 6 μήνες....

toteras

Παράθεση από: itom32 στις Νοεμβρίου 04, 2013, 01:40:55 ΜΜ
Πάντως εαν είχα pb1 θα διάλεγα εξ αρχής αυτήν:
http://www.motosport.gr/default.asp?page=detailview&PID=207&makerName=HONDA
Eίναι πολύ ήσυχη και με πολύ καλή σχέση κόστους ποιότητας κατασκευής.Μάλιστα σχεδίαζα να τους ρωτήσω αν το ίδιο τελικό το βγάζουν και σε bold on έκδοση.Εάν δεν βγάλεις άκρη με αυτήν που αγόρασες η motosport είναι μια χαρά.
Αν το τελικό που έχεις ανοίγει,μπορείς να ζητήσεις απο τον προμηθευτή σου,να βάλει μόνωση καλύτερης ποιότητας,είναι απαράδεκτο να καεί σε 6 μήνες....
Αυτη που λες δειχνει πολυ καλη. Εκανα ομως την αγορα και τωρα αντε βρες ακρη. Το οτι θα παω στο μαγαζι να ζητισω εξηγισεις ειναι το μονο συγουρο απλα λεω κατσε να ρωτισω τα παληκαρια εδω μεσα μηπως υπαρχει και κανενας αλλος παραγοντας που εκανε την εξατμιση να χαλασει τοσο γρηγορα μην παω στο μαγαζι και με κανει ρεζιλι. Μεσα στη βδομαδα θα παω και θα ποσταρω τη συνεχειω του θριλερ. Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες και συμβουλες σας.

Headmaster

Ουτως η αλλως δεν εχει εγγυηση η εξατμιση που εβαλε ο μαστορης???
Σε 6 μηνες δεν μπορει να μην δεν αναγνωριζει την τοποθετηση του και να μην αναλαμβανει τυχον προβληματα !!!!
Βαλε και καμια φωτο να δουμε το μπουρι να δουμε αν ανοιγει !!

toteras

Επανέρχομαι λοιπόν μετά απο την επίσκεψή μου στο κατάστημα. Ο τύπος αφού το βάλαμε μπροστά και το άκουσε μου λέει όντως πολύ θόρυβο κάνει να την ανοίξουμε να δούμε αλλά έτσι όπως το ακούω λέει ότι μάλλον έχει πιάσει κάπνα και γιαυτό αυξήθηκε ο θόρυβος. Όντως την άνοιξε και μου την έδειξε. Ξετυλίξαμε τον πετροβάμβακα και μόλις φτάσαμε στο κέντρο του ήταν κατάμαυρος. Είχε πιάσει τόση κάπνα που είχε βουλώσει. Μου λέει λοιπόν ο τύπος ότι το μηχανάκι δεν δουλεύει σωστά, θέλει ρύθμιση καρμπς γιαυτό πιάνει τόσο κάπνα. Τέλος πάντων την επισκεύασε την εξάτμιση, το επίπεδο θορύβου επανήρθε στο αρχικό στάδιο και χωρίς να με χρεώσει ευτυχώς. Φεύγοντας μου λέει να πάω να ρυθμίσω κάρμπς γιατί θα το ξανακάνει αυτό η εξάτμιση. Αμέσως και εγώ πάω κατευθείαν στον μηχανικό (Μοτο Γεωργούσης Λεωφ. Συγγρού) και του τα λέω. Αποκλείεται μου λέει, όσο πλούσιο και να είναι το μείγμα δεν υπάρχει περίπτωση να έπιασε τόση κάπνα μέσα σε 6 μήνες. Του λέω μήπως να φταίει το φίλτρο αέρα που το άλλαξα πρόσφατα και είχε πιάσει ελέφαντες και κροκόδειλους; Όχι μου λέει πάλι. Τέλος πάντων πείτε μου τις γνώμες σας και αν ξέρετε και κανά καλό μάστορα να πάω για ρύθμιση καρμπς. αλλά να ξέρει όμως μην μου την κάνει χάλια την μοτο και έχουμε άλλα μετά γιατί λεφτά δεν υπάρχουν μιας και πρόσφατα έμεινα άνεργος και μέχρι να ξαναβρώ δουλεία η καλή μου θα παραμείνει χωρίς σέρβις.

trip238

Απο τη στιγμη που εχει αλλαχτει το τελικο της εξατμισης με αλλο aftermarket, αν εχεις βαλει και αλλο φιλτρο αερα πιο ελευθερο, τα καρμπς θελουν ρυθμισμα 100%.

jokey

Παράθεση από: toteras στις Νοεμβρίου 13, 2013, 04:13:27 ΜΜ
Επανέρχομαι λοιπόν μετά απο την επίσκεψή μου στο κατάστημα. Ο τύπος αφού το βάλαμε μπροστά και το άκουσε μου λέει όντως πολύ θόρυβο κάνει να την ανοίξουμε να δούμε αλλά έτσι όπως το ακούω λέει ότι μάλλον έχει πιάσει κάπνα και γιαυτό αυξήθηκε ο θόρυβος. Όντως την άνοιξε και μου την έδειξε. Ξετυλίξαμε τον πετροβάμβακα και μόλις φτάσαμε στο κέντρο του ήταν κατάμαυρος. Είχε πιάσει τόση κάπνα που είχε βουλώσει. Μου λέει λοιπόν ο τύπος ότι το μηχανάκι δεν δουλεύει σωστά, θέλει ρύθμιση καρμπς γιαυτό πιάνει τόσο κάπνα. Τέλος πάντων την επισκεύασε την εξάτμιση, το επίπεδο θορύβου επανήρθε στο αρχικό στάδιο και χωρίς να με χρεώσει ευτυχώς. Φεύγοντας μου λέει να πάω να ρυθμίσω κάρμπς γιατί θα το ξανακάνει αυτό η εξάτμιση. Αμέσως και εγώ πάω κατευθείαν στον μηχανικό (Μοτο Γεωργούσης Λεωφ. Συγγρού) και του τα λέω. Αποκλείεται μου λέει, όσο πλούσιο και να είναι το μείγμα δεν υπάρχει περίπτωση να έπιασε τόση κάπνα μέσα σε 6 μήνες. Του λέω μήπως να φταίει το φίλτρο αέρα που το άλλαξα πρόσφατα και είχε πιάσει ελέφαντες και κροκόδειλους; Όχι μου λέει πάλι. Τέλος πάντων πείτε μου τις γνώμες σας και αν ξέρετε και κανά καλό μάστορα να πάω για ρύθμιση καρμπς. αλλά να ξέρει όμως μην μου την κάνει χάλια την μοτο και έχουμε άλλα μετά γιατί λεφτά δεν υπάρχουν μιας και πρόσφατα έμεινα άνεργος και μέχρι να ξαναβρώ δουλεία η καλή μου θα παραμείνει χωρίς σέρβις.
Η απάντηση είναι εδώ
http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=1460.msg23573#msg23573
ΒΡΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΜΜΜΜΜΜΜ