ANAΖΗΤΗΣΗ ΕΞΑΤΜΗΣΗΣ ΜΕΡΟΣ Β

Ξεκίνησε από itom32, Ιουνίου 02, 2010, 07:59:46 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

Γεια σας,μετα απο δυο εβδομαδες ψαξιμο για τελικο μανισιας εξατμησης να τι βρηκα.Πρωτα απ΄ολα δεν βρηκα καμια απο CB400.Mετα απο πολλες προτασεις για ιδιοκατασκευες και τελικα β και γ κλασης δηλ. μαπα που γκαριζουν και δεν καταλαβαινεις οτι οδηγεις CB,(τιμες απο 150ευρω εως 200).Για πιο καλες μαρκες ουτε σκεψη διοτι και ξεφευγαν απο τα στανταρντ μου(χρημα) και αλλοιωναν τον ηχο του CB το βασικοτερο για μενα .Αφου γυρισα ολη την Θεσσαλονικη βρηκα εν τελη μανισιο Ηonda για CBR 600,με 80ευρω παρακαλω.Aπο ηχο ,πλεον ακουω cb εργοστασιου,απο επιδοσεις νιωθω οτι ο κινητηρας ΤΡΑΒΑΕΙ πολυ καλυτερα εν τελη αν ψαχτεις λιγο παραπανω και κωτσο δεν σε πιανουν και αυτο που θελεις πετυχαινεις.Πληροφοριακα το καταστημα ειχε ακομη ενα κομματι για cbr600.
Y.Γ:Yπ οψην μιλαμε για καινουριο μαμα τελικο της SANKEΙ.Μαλλον αυτος που πηρε το CBR εβαλε κανα Yosimura ή Αkrapovic και τα μανισια πηγαν στα απωδυτηρεια.

point zero

Ειναι γεγονος "οποιος ψαχνει , βρισκει "   με γεια το καινουργιο μπουρι  :beerchug:

Δεν πασαρεις και καμια φωτογραφιουλα να γουσταρουμε και εμεις  :beerchug:
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

Eυχαριστω , μα τι καυλα ηχο εχει αυτη η μηχανη!!Και το τελικο ΗΟΝDA καινουριο στην ζελατινα.

itom32

Ξεχασα να αναφερω,οτι ενω μονταριζα το τελικο,ειδα οτι ο λαιμος στο σημειο πριν την ενωση δυο σε ενα εχει δυο τρυπες απο διαβρωση,και επισης οτι πρεπει να κοντινω τον λαιμο 7cm για να δεσει το τελικο χωρις το λαμακι που φεναιται στην φωτογραφια.Ποσο λετε να μου ζητησαν??? 120ευρω.Οποτε αγορασα ηλεκτροκοληση (που θα μου μηνει)με 90 ευρω,δυο κομματια ανοξυδωτη σωληνα κομμενη εγκαρσια και θακανω την δουλεια μονος.Δεν ξερω παιδια μερικοι μαστορες την εχουν δει doctoraδες και σου δινουν να καταλαβεις οτι και που σου μιλαν πολυ ειναι,ή οτι τους τρως τον πολυτιμο χρονο. ???

Atanassio

Μεγειές, μεγειές!!!  Είναι πάντως γεγονός πως για να δουλέψει σωστά το cb θέλει σφιχτή εξάτμιση.
Το χταπόδι αν θέλεις τη γνώμη μου μην το κολήσεις με ηλεκτροκόληση.  Θα του κάνεις μεγαλύτερη ζημιά από ότι έχει.  Οι εξατμίσεις επειδή είναι λεπτά μέταλα για να μην τρυπήσουν κατά την κόληση θέλουν αργκόν και μαστοριά.  Αν ψαχτείς λίγο ακόμα θα βρεις μερακλή μάστορα εξατμισά που θα στο κάνει με κανα 40άρι ή και λιγότερο.

point zero

Εχει δικιο ο Θανασης ... καλυτερα αργκον .. και με την ηλεκτροκοληση γινεται  ( θες και ανοξειδωτα ηλεκτροδια )  αλλα πρεπει να εισαι τουλαχιστον μαστορας ...
Τα πραγματα ειναι ευκολα ... Το δυσκολο ειναι , να το καταλαβουμε .

itom32

Eυχαριστω για τις παρατηρησεις παιδια.Καμια go4it μαζωξη παιζει??

snipereps

Με γεια την εξατμηση του παει παρα πολυ, και επισης συμφωνω στο να κοντινεις τον λαιμο ετσι ωστε να πιανει εκει που πρεπει. nice job
συνεχεια για μαζωξη στο http://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=2410.0   :wave: