Αλλαγή παραφλου

Ξεκίνησε από Alex400, Μαΐου 01, 2019, 05:40:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

TEOS CB SF

Παράθεση από: Ποντιος χρηστος στις Ιουλίου 23, 2019, 09:37:22 ΜΜ
Πάνω στην ώρα . Ανεβάζει θερμοκρασία σε σχέση με πριν πολύ ποιο γρήγορα και ψάχνω . Όποτε ποσά θα χρειαστώ η το ένα λίτρο ποσό το έχει .
Γεια σου τεμετερον ...
Γιατί δεν πας από τον itom να σε βοηθήσει και με την αλλαγή ρε ??

panosp25

Παράθεση από: giannis_t στις Ιουλίου 23, 2019, 10:22:59 ΜΜ
Μια ερώτηση. Σε τι θερμοκρασίες δουλεύει η καλή σας;
Εγώ με ψηφιακό πλέον οργανο βλέπω 83 σε ταχύτητες ταξιδιού και μέσα στην πόλη μέχρι 94. Βεντιλατερ δεν μου έχει ανοίξει (από τότε που άλλαξα παραφλού).

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γενικά η ενεργοποίηση του θερμοστάτη του ψυγείου γίνεται στους 84-89 και η ενεργοποίηση του βεντιλατερ στους 98-102.
Η λειτουργία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η θερμοκρασία περιβάλοντος, η ταχύτητα ταξιδίου κλπ. Τον αισθητήρα του οργάνου που τον έχεις τοποθετήσει?

wolfi

Παράθεση από: giannis_t στις Ιουλίου 23, 2019, 10:22:59 ΜΜ

Εγώ με ψηφιακό πλέον οργανο βλέπω 83 σε ταχύτητες ταξιδιού και μέσα στην πόλη μέχρι 94. Βεντιλατερ δεν μου έχει ανοίξει (από τότε που άλλαξα παραφλού).

Το αυτό

giannis_t

Παράθεση από: panosp25 στις Ιουλίου 23, 2019, 10:38:55 ΜΜ
Παράθεση από: giannis_t στις Ιουλίου 23, 2019, 10:22:59 ΜΜ
Μια ερώτηση. Σε τι θερμοκρασίες δουλεύει η καλή σας;
Εγώ με ψηφιακό πλέον οργανο βλέπω 83 σε ταχύτητες ταξιδιού και μέσα στην πόλη μέχρι 94. Βεντιλατερ δεν μου έχει ανοίξει (από τότε που άλλαξα παραφλού).

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γενικά η ενεργοποίηση του θερμοστάτη του ψυγείου γίνεται στους 84-89 και η ενεργοποίηση του βεντιλατερ στους 98-102.
Η λειτουργία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η θερμοκρασία περιβάλοντος, η ταχύτητα ταξιδίου κλπ. Τον αισθητήρα του οργάνου που τον έχεις τοποθετήσει?
Στη θέση του εργοστασιακού αισθητήρα. Εχω αλλάξει κοντέρ οπότε δεν τον χρειαζομουν.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για δύο πράγματα ΔΕΝ πρέπει να αγχώνεσαι, για αυτά που μπορείς να κάνεις κάτι και για αυτά που δεν μπορεί να κάνεις κάτι.

wolfi


Παράθεση από: giannis_t στις Ιουλίου 23, 2019, 10:22:59 ΜΜΕχω αλλάξει κοντέρ οπότε δεν τον χρειαζομουν.
Μήπως έχεις καταργήσει και τον σαλιγκαρο στην μπροστινή ρόδα.....
Το λέω επειδή είναι αχάριστος τώρα

wolfi

Παράθεση από: TEOS CB SF στις Ιουλίου 23, 2019, 10:33:17 ΜΜ
Παράθεση από: Ποντιος χρηστος στις Ιουλίου 23, 2019, 09:37:22 ΜΜ
Πάνω στην ώρα . Ανεβάζει θερμοκρασία σε σχέση με πριν πολύ ποιο γρήγορα και ψάχνω . Όποτε ποσά θα χρειαστώ η το ένα λίτρο ποσό το έχει .
Γεια σου τεμετερον ...
Γιατί δεν πας από τον itom να σε βοηθήσει και με την αλλαγή ρε ??
Πωωωωωω ρε πο@@@@@τι τι είστε εσείς ρεεεεεε
Δύο τεμετερα μαζί και δεν μπορούν να συνεννοηθούν....
Ρεεεεε ποσότητα ρωτάει και τιμή......
Δεν λέει πώς να τα αλλάξει... Αυτό το ξέρει ;D

stam

Παράθεση από: panosp25 στις Ιουλίου 23, 2019, 10:38:55 ΜΜ

Γενικά η ενεργοποίηση του θερμοστάτη του ψυγείου γίνεται στους 84-89 και η ενεργοποίηση του βεντιλατερ στους 98-102.


Μιας και το ανέφερες Πάνο. Στο manual γράφει για το βεντιλατερ OFF - ON   98 - 102 βαθμούς Κελσίου
                                                                                                      ON - OFF   93 - 97 βαθμούς Κελσίου

Το πρώτο καταλαβαίνω ότι ανοίγει το βεντιλατέρ στους 102 και κλείνει μόλις πέσει στους 98. Στο δεύτερο τι εννοεί?

wolfi

Το πρώτο λέει ΘΑ ΑΝΟΊΞΕΙ από τούς 98-102 σε αυτό το εύρος θερμοκρασίας

Και ΘΑ ΚΛΕΊΣΕΙ από τους 97-93

Ανάλογα πόσο σπίρτο φούσκα έχουμε και πόσο σπίρτο παραφλου έχουμε

TEOS CB SF

Παράθεση από: stam στις Ιουλίου 23, 2019, 10:59:35 ΜΜ
Παράθεση από: panosp25 στις Ιουλίου 23, 2019, 10:38:55 ΜΜ

Γενικά η ενεργοποίηση του θερμοστάτη του ψυγείου γίνεται στους 84-89 και η ενεργοποίηση του βεντιλατερ στους 98-102.


Μιας και το ανέφερες Πάνο. Στο manual γράφει για το βεντιλατερ OFF - ON   98 - 102 βαθμούς Κελσίου
                                                                                                      ON - OFF   93 - 97 βαθμούς Κελσίου

Το πρώτο καταλαβαίνω ότι ανοίγει το βεντιλατέρ στους 102 και κλείνει μόλις πέσει στους 98. Στο δεύτερο τι εννοεί?
Καλησπέρα stam στο πρώτο εννοεί ότι ανοίγει από τους 98 έως τους 102 (δεν είναι στάνταρ δηλαδή ..
Και στο δεύτερο ότι κλείνει ανάμεσα στους βαθμούς που γράφει ..
Έχει δηλαδή κάποιες αποκλείσεις οι οποίες είναι φυσιολογικές εάν είσαι εντός αυτών . Το θέμα είναι να μην υπερβαίνει αυτές τις τιμές στο άνοιγμα ή το κλείσιμο

TEOS CB SF

Με πρόλαβε ο λύκος ... Τώρα είδα την απάντηση καθώς έγραφα

panosp25

Παράθεση από: stam στις Ιουλίου 23, 2019, 10:59:35 ΜΜ
Μιας και το ανέφερες Πάνο. Στο manual γράφει για το βεντιλατερ OFF - ON   98 - 102 βαθμούς Κελσίου
                                                                                                      ON - OFF   93 - 97 βαθμούς Κελσίου

Το πρώτο καταλαβαίνω ότι ανοίγει το βεντιλατέρ στους 102 και κλείνει μόλις πέσει στους 98. Στο δεύτερο τι εννοεί?

(OFF - ON   98 - 102) σημαίνει οτι από την κατάσταση OFF στην κατάσταση ON μεταβαίνει σε ένα εύρος από 98-102 oC
(ON - OFF   93 - 97)   σημαίνει οτι απότην κατάσταση ON στην κάσταση OFF μεταβαίνει στο εύρος από 93 έως 97   

ΥΓ. Μέχρι να γράψω με πρόλαβαν άλλοι 2 σύντροχοι. Θα συμφωνήσω και με τους δύο οτι ο αισθητήρας λόγω κατασκευής δεν είναι ακριβής και οτι ανάλογα με την κατασταση του κυκλώματος γενικά, του ψυκτικού μέσου ειδικά και των οργάνων μέτρησης, τα αποτελέσματα ποικίλουν.

itom32

Παράθεση από: wolfi στις Ιουλίου 23, 2019, 10:54:27 ΜΜ
Παράθεση από: TEOS CB SF στις Ιουλίου 23, 2019, 10:33:17 ΜΜ
Παράθεση από: Ποντιος χρηστος στις Ιουλίου 23, 2019, 09:37:22 ΜΜ
Πάνω στην ώρα . Ανεβάζει θερμοκρασία σε σχέση με πριν πολύ ποιο γρήγορα και ψάχνω . Όποτε ποσά θα χρειαστώ η το ένα λίτρο ποσό το έχει .
Γεια σου τεμετερον ...
Γιατί δεν πας από τον itom να σε βοηθήσει και με την αλλαγή ρε ??
Πωωωωωω ρε πο@@@@@τι τι είστε εσείς εεεεεεε
Δύο τεμετερα μαζί και δεν μπορούν να συνεννοηθούν....
Εεεεεεε ποσότητα ρωτάει και τιμή......
Δεν λέει πώς να τα αλλάξει... Αυτό το ξέρει ;D

Ολα αυτά τα βασικά και αλλά πολλά υπάρχουν απο πολύ παλιά.Συνηθισμένο φαινόμενο να μην ξέρεις,διότι βαριέσαι να διαβάσεις να ψάξεις το φόρουμ.Μάλλον κάποιος πρέπει να στο διαβάζει παρ'όλο που το έρμο το τοπικ του Jimi υπάρχει απο τον Νοέμβριο του 2005....https://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=220.0
Y.Γ:Kλίκ στον τρίτο πίνακα (Πίνακας τύπων αναλώσιμων ποσοτήτων και ρυθμίσεων).

stam

Θα ήταν μάλλον πιο σωστό αν το έγραφε ON - OFF 97 - 93

panosp25

Παράθεση από: stam στις Ιουλίου 23, 2019, 11:16:39 ΜΜ
Θα ήταν μάλλον πιο σωστό αν το έγραφε ON - OFF 97 - 93

Τι δίνει ως εύρος >93, <97. Εκτος αν ο συγγραφές θεώρησε πιο σωστό να βάλει το μικρότερο μπροστα.

TEOS CB SF

Παράθεση από: itom32 στις Ιουλίου 23, 2019, 11:14:21 ΜΜ
Παράθεση από: wolfi στις Ιουλίου 23, 2019, 10:54:27 ΜΜ
Παράθεση από: TEOS CB SF στις Ιουλίου 23, 2019, 10:33:17 ΜΜ
Παράθεση από: Ποντιος χρηστος στις Ιουλίου 23, 2019, 09:37:22 ΜΜ
Πάνω στην ώρα . Ανεβάζει θερμοκρασία σε σχέση με πριν πολύ ποιο γρήγορα και ψάχνω . Όποτε ποσά θα χρειαστώ η το ένα λίτρο ποσό το έχει .
Γεια σου τεμετερον ...
Γιατί δεν πας από τον itom να σε βοηθήσει και με την αλλαγή ρε ??
Πωωωωωω ρε πο@@@@@τι τι είστε εσείς εεεεεεε
Δύο τεμετερα μαζί και δεν μπορούν να συνεννοηθούν....
Εεεεεεε ποσότητα ρωτάει και τιμή......
Δεν λέει πώς να τα αλλάξει... Αυτό το ξέρει ;D

Ολα αυτά τα βασικά και αλλά πολλά υπάρχουν απο πολύ παλιά.Συνηθισμένο φαινόμενο να μην ξέρεις,διότι βαριέσαι να διαβάσεις να ψάξεις το φόρουμ.Μάλλον κάποιος πρέπει να στο διαβάζει παρ'όλο που το έρμο το τοπικ του Jimi υπάρχει απο τον Νοέμβριο του 2005....https://www.superfour.gr/smf/index.php?topic=220.0
Y.Γ:Kλίκ στον τρίτο πίνακα (Πίνακας τύπων αναλώσιμων ποσοτήτων και ρυθμίσεων).
Αυτό τώρα τι είναι ??? Εάν είναι να μην γράφουμε τίποτα ουδέν πρόβλημα ... Ας ψάξει οποίος έχει απορία στα παλιά αναγραφόμενα ..ʼντε γειά