Καλησπεριζω την ομάδα!

Ξεκίνησε από panos4, Σεπτεμβρίου 17, 2021, 06:23:03 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

itom32

https://www.cmsnl.com/honda-cb400f-super-four-type-ii-1995-s-japan-nc31-130_model50220/bbrg-rad-ncom_961006002010/
Aνοιχτου τυπου 6002 χ2,λοιπον,μιας και δεν μας ξαναετυχε προβληματικο ρουλεμαν ψαλιδιου. Προσωπικα θα εψαχνα να βρω koyo η NSK και τα δυο japan.
Επισης στο παραπανω λινκ περιγραφονται και οι τσιμουχες,που υπαρχουν,στο ιδιο σημειο του αξονα του ψαλιδιου,πιθανον να ειναι επισης ταλαιπωρημενες και να χρήζουν αλλαγής.Ψαξε το λιγο.
https://www.cmsnl.com/honda-cb400f-super-four-type-ii-1995-s-japan-nc31-130_model50220/partslist/0159.html
Tιμες υπαρχουν,διπλα σε καθε αντ/κο οποτε θα εχεις εναν μπουσουλα.

panos4

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ ιτομ για την πληροφορία.. οι τσιμουχες ήταν καλές το μακρόστενο ρουλεμάν όμως χαλια.. αλλαχτηκαν και τα 3 παρόλα αυτά! Το πρόβλημα πλέον είναι ένα.. ο σταυρός..δεν μπορεί να έρθει στην θέση του γιατί από ότι μου είπε ο μάστορας δεν έβαλα την φωλιά του ρουλεμάν επάνω αυτό δηλαδή που είναι σαν κονικος απόστασης και μπαίνει ακριβώς πάνω από το πάνω ρουλεμάν τιμονιού..ελπίζω να έγινα κατανοητός ενώ είναι σαν να το βλέπω μπροστά μου δεν μπορώ να το βρω με τιποτα, έκανα όλα τα πράγματα που έχω από την μηχανή άνω κάτω.. υπάρχει περίπτωση να μπορεί να βρεθεί από κάπου ? Γιατί βάλαμε ένα από άλλο σταυρό και δεν είναι καθόλου σωστό το αποτέλεσμα δυστυχώς.. καλώς εχόντων των πραγμάτων αύριο θα το λύσω μόνος μου για να σας δείξω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα μου...από τα πάνω που είναι όλα μαζεμένα είναι το κάτω κάτω..

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


itom32

Σαν γενικη αρχη σε οτι κανω ειναι να εχω ανοιχτο μπροστα μου το σχεδιο.( διοτι ειμαι και σε ηλικια που το αλτσχαιμερ πλησιαζει).
Για δες λιγο το σχεδιο και πες πιο νουμερο αντ/κου δεν εβαλες,για να καταλαβουμε καλυτερα.
https://www.cmsnl.com/honda-cb400f-super-four-type-ii-1995-s-japan-nc31-130_model50220/partslist/0123.html

TEOS CB SF

Από όσο κατάλαβα εννοεί αυτό

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


wolfi


panos4

Εννοώ το νούμερο 8 από την εικονα που έστειλες..αυτό που φαίνεται να ενωνεται με το ρουλεμαν!

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Το νούμερο 8 είναι το πάνω ρουλεμαν.

panos4

Σταμ εμένα μου φαίνεται ότι πανω στο ρουλεμάν  στην φωτογραφία  του ιτομ έχει κάτι σαν απόσταση η σαν πέντε ροδελες μαζί...αν δεις την φωτό που ανέβασα εγώ το ρουλεμάν είναι σκέτο...αυτό το κομμάτι ψάχνω που είναι η "φωλιά" του ρουλεμάν ώστε να μην έχει κενά πάνω στον σταυρό από ότι καταλαβαίνω..

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


stam

Το πάνω ρουλεμαν αποτελείται από 3 κομμάτια. Την κάτω έδρα του ρουλεμαν που μπαίνει στη φωλιά του λαιμού του σκελετού, τον κλωβό του ρουλεμαν που έχει τις μπίλιες και την πάνω έδρα που πατάει πάνω της η τσιμούχα και η πάνω τιμονόπλακα. Σου λείπει η πάνω έδρα λογικά ε?

GiannisGeo

Ρε συ αν το βλέπω καλά η πάνω φωλιά είναι ανάποδα;

TEOS CB SF

Καλησπέρα .. εάν όπως γράφεις πιο πάνω για κάποιο λόγο δεν είχες βάλει την (φωλιά ) που είναι πάνω από τις μπίλιες ,οι οποίες στην φωτογραφία σου είναι σε ένα δαχτυλίδι και όχι υπό την μορφή ενός κλειστού ρουλεμάν ... και πόσο μάλλον εάν αργότερα δοκιμάσατε και φωλιά από άλλο ρουλεμάν ..Τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις πλέον είναι να πάρεις ένα σετ ρουλεμάν πάνω κάτω ,διότι είναι πολύ πιθανό να έχει προκύψει , ζημιά και φθορά ..
Επίσης θα γλιτώσεις από βάλε βγάλε με πειράματα ..
Ούτως ή άλλως εάν είναι τα ρουλεμάν αυτά που βλέπουμε στην φωτογραφία με τον σταυρό πιο πάνω , νομίζω ότι είναι λάθος να ξανατοποθετηθουν.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


panos4

Παίδες ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και το ενδιαφέρον! Προς το παρών δεν θα αλλάξω ρουλεμάν γιατί δεν μου περισσεύουν τα λεφτα, παρόλα αυτά όμως βρήκα χθες που συμαζευα το γκαράζ το πολυπόθητο αύριο θα πάω να το βάλω να δω αν όντως έχω θέματα η όχι και αν πρέπει να αλλάξω ρουλεμάν γενικοτερα.. ( αυτό το ριμαδι έψαχνα)

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk